12 způsobů, jak kdokoli ví, že jejich počítač byl hacknut

Poslední aktualizace 19. července 2019


Někteří hackeři dělají zprávy. To byl případ, kdy byl hacker Target ohrožen 70 miliony lidí a když JP Morgan Chase zasáhlo sedm milionů podniků a 76 milionů spotřebitelů. Ne každý hack však dělá titulky. Většina hacků se děje zcela pod radarem a ovlivňuje obyčejné lidi kteří možná ani nevědí, že jejich počítač byl ohrožen.

jak zjistit, jestli jsem byl hacknut

Je to proto, že hackeři jsou sofistikovaní. Mohou se dostat do počítačového systému, aniž by naklonili ruku majiteli.

Malware se používá k infikování počítače a hacker může vždy zkontrolovat, zda je systém ohrožen. To mu dává nějaké vodítka ohledně jiných věcí, které by mohl být schopen této oběti udělat. Hackeři často prodávají vaše data na temném webu pro různé škodlivé účely.

I když je mnoho lidí neuznává, existuje několik známek, které vás mohou upozornit, že jste byli hacknuti.

Naučte se rozpoznávat těchto 12 znaků, a budete na cestě, jak se chránit. Poté se zaregistrujte pro nejlepší dostupnou VPN (Doporučení: zkuste se podívat na naši recenzi pro NordVPN nebo Surfshark) pro další ochranu.

1. Konstantní vyskakovací okna v prohlížeči

Některé dokonale legitimní weby budou mít vyskakovací okna. Většinou se vztahují k webové stránce a nabízejí vám slevu nebo obchod. To je mírně nepříjemné, ale nemusí se nutně obávat.

Příběh je jiný, když začnete objevovat vyskakovací okna, ať jste kdekoli. Toto je neustálý problém, který si začnete všimnout i na webech, které dříve neměly vyskakovací okna.

A co víc, jedná se o zcela náhodná vyskakovací okna, která nemají nic společného s webem, který prohlížíte. Mnoho z nich vám říká, že jste vyhrál nějaký druh soutěže. Jediné, co musíte udělat, je kliknout na odkaz a případně zadat nějaké informace o sobě.

malware vyskakovací okna

Dejte si pozor na tato vyskakovací okna. Neklikejte na žádné odkazy a neposkytujte jim žádné osobní údaje.

2. Nové panely nástrojů nainstalované ve vašem prohlížeči

soukromí panelu nástrojůVšechny prohlížeče občas potřebují aktualizaci, aby uživatelům poskytly všechny nejnovější funkce a funkce, včetně zvýšené bezpečnosti. Když tyto aktualizace nastanou, váš prohlížeč vám o nich obvykle řekne a může vás dokonce provést různými změnami, abyste jim porozuměli.

A co ten den, kdy se v horní části obrazovky najednou objeví tajemný panel nástrojů prohlížeče? Nezměnili jste žádné ze svých nastavení a váš prohlížeč vám neřekl žádné aktualizace.

Tento panel nástrojů může být neuvěřitelně nepříjemný. Není to pro vás známé. Vy jste o to nepožádali. Navíc se zdá, že se vaše nastavení prohlížeče změnilo. Nic nefunguje tak, jak obvykle. Je možné, že vám byla dokonce dána nová úvodní obrazovka, která je plná spamu.

Tyto panely nástrojů mohou být schopny vyvolat zmatek ve vašem systému otevřením reklamních oken. Pokud kliknete na některý z nástrojů, můžete si do počítače stáhnout škodlivý soubor.

Pokud ve svém počítači najdete záhadnou lištu nástrojů, je nezbytné, abyste ji rychle odstranili. Čím déle zůstane na vašem počítači, tím větší poškození to bude moci. (Přečtěte si více o nejlépe zabezpečených prohlížečích zde)

3. Na vašem počítači se najednou objeví nový software

Už jste se někdy k počítači přihlásili, abyste zjistili, že byl nainstalován nový software? Nejedná se pouze o automatickou aktualizaci systému Windows ani o další vylepšení, které zrychlí nebo zlepší váš stávající software.

Toto je zcela nový software, o kterém jste nikdy neslyšeli a víte, že jste nenainstalovali.

Je těžké říci, co tento nový a záhadný software může udělat s vaším počítačem. Některý z těchto programů může být schopen převzít existující software ve vašem počítači, takže může dělat, co mu to škodlivý kód říká. Software, který se záhadně přidá také k vašemu počítači může zakázat všechny antivirové ochrany, které máte, takže váš systém bude zranitelný vůči jiným útokům, a učinit počítač méně bezpečným pro vaše děti.

typy malwaru

Lidé se příležitostně otevírají tomuto typu instalace stažením softwaru z internetu. Většina z toho je legitimní a nezdravá. Ostatní jsou draví. To platí zejména pro svobodný software, který často stahuje software třetích stran, když souhlasíte se stažením původního balíčku. Tento software třetích stran může ohrozit celý váš systém.

Pokud si musíte stáhnout software, ujistěte se, že znáte zdroj a že jste si přečetli podmínky.

4. Automatické přesměrování webových stránek

Jen málo věcí je tak nepříjemných, jako když se pokoušíte dosáhnout jednoho webu, když jste automaticky přesměrováni na jiný. Hackeři to rádi dělají protože je to potenciálně velký producent peněz. Dostanou zaplaceno kýmkoli, kdo vlastní web, za přesměrování provozu na něj.

Obvykle se to stane, když do vyhledávače zadáte některá klíčová slova. Získáte seznam výsledků vyhledávání a kliknete na jeden z nich. Namísto toho, abyste byli přivedeni na tento web, vás však vezmou jinam.

automatické přesměrování adwaru

Pokud k tomu dojde jednou, může to být nějaká náhoda, ale pokud se to opakuje, znamená to, že váš systém byl ohrožen. Zkuste do vyhledávače zadat několik velmi konkrétních klíčových slov. Kliknutím na odkaz získáte nejlepší výsledek. Pokud na tento web nedorazíte, víte, že váš počítač byl infikován.

Komplikováním této záležitosti je skutečnost, že webové stránky mohou naznačovat, že jste skutečně dosáhli správné adresy URL. Důvodem je, že hacker používá proxy.

5. Falešná bezpečnostní varování

útok ransomwareVždy, když se objeví váš antivirový software, vás vždy upozorní na potenciální problém. Věnujte pozornost těmto upozorněním, ale také si uvědomte, že někdy dostanete varování, protože hacker pracuje.

Hackeři hledají software, který není aktuální a jakékoli jiné staré programy, které se mohou skrývat v počítači a pokoušet se proniknout do vašeho systému. Používají tyto zastaralé programy k tomu, aby vám váš počítač zaslal upozornění. V době, kdy obdržíte zprávu, dojde k poškození. Byli jste infikováni.

Varování vás obvykle upozorní na kliknutí na odkaz, abyste navštívili web, kde můžete získat vylepšený bezpečnostní software. Lidé to dobrovolně dělají a rozdávají informace o své kreditní kartě. Nyní není infikován pouze jejich počítač, ale hackeři mají také své finanční informace.

6. Útoky Ransomware

Budete vědět, že jste byli zasaženi útokem ransomware, když vám počítač náhle oznámí, že všechny vaše soubory byly zašifrovány. Za mnoha okolností je šifrování dobré, ale pouze pokud o něj požádáte. Poptávka říká, že pokud chcete mít opět přístup k počítači, musíte poslat peníze na určitou bitcoinovou adresu.

Pokud nezaplatíte, hackeři zničí vaše data. Mohou to samozřejmě udělat, i když platíte.

jak ransomware funguje

7. Nerozpoznané zprávy sociálních médií

Mnoho lidí používá sociální média ke komunikaci se svými přáteli a světem. Někdy však dostali zvláštní zprávu, která podle všeho nepochází od údajného odesílatele. Mnoho z těchto neznámých zpráv obsahuje odkaz, na který má příjemce kliknout. Kliknutím na něj se uvolní hlavní problémy.

Pokud od přítele dostanete podezřelou zprávu, neklikejte na ni. Stejně tak, pokud zjistíte, že váš účet odesílá zprávy, které jste neodeslali, je to známka toho, že vaše účty sociálních médií byly napadeny hackery.

8. Neplatná hesla

neplatné heslo bylo hacknutoPokud přejdete na web, který pravidelně navštěvujete, ale po zadání hesla vám byl odepřen přístup, může to znamenat problém. Zkuste znovu zadat heslo. Pokud to stále nefunguje a jste si jisti, že máte správné heslo, mohl být váš účet napaden. Hacker změnil heslo.

K tomu může dojít v důsledku email phishing podvod kde kliknete na odkaz v e-mailu, který vás přesune na web, kam zadáte své přihlašovací údaje. Tím získáte hackerovi přihlašovací údaje.

Můžete zjistit, zda jsou chrániče hesel v bezpečí, a rychle je změnit, pokud máte podezření, že vám někdo ukradl vaše informace.

9. Ukazatel myši se pohybuje sám

Pokud sedíte u počítače a ukazatel myši se najednou začne pohybovat sám, může to být známka toho, že někdo váš počítač unesl a že jste byli hacknuti. To platí zejména v případě, že se myš zdá, že se pohybuje spíše nějakým směrem, než aby náhodně letěla po obrazovce, což signalizuje technický problém.

Pokud ukazatel otevírá různé soubory a pohybuje se účelně, je pravděpodobné, že je ovládá hacker.

10. Antivirová ochrana náhle deaktivována

antivirus zakázánPokud virus napadne váš počítač, bude pravděpodobně možné zakázat jakýkoli antivirový software, který máte, a také vyloučit další bezpečnostní ochrany ve vašem systému. Pokud v počítači vidíte něco podobného, ​​měli byste se za normálních okolností obrátit na Editor registru nebo Správce úloh.

nicméně, virus vám to nedovolí. Tyto nástroje budou pravděpodobně také deaktivovány a pro vyřešení situace budete muset podniknout další kroky. Pokud chcete těmto situacím zabránit bezplatně, podívejte se na některý z nejlepších dostupných antivirových programů zdarma.

11. Chybějící peníze nebo neznámé poplatky

Je chytré pravidelně kontrolovat zůstatky na bankovním účtu a na kreditní kartě. Pokud se přihlásíte ke svému běžnému účtu a zůstatek je nižší, než se očekávalo, je čas zkontrolovat každou transakci. Možná najdete nějaké, které nejsou známé.

Totéž platí pro účty kreditní karty, i když v tomto případě uvidíte, jak dlužný zůstatek roste. Ještě jednou je čas zkontrolovat nedávné transakce a hledat něco neznámého. V případě, že máte nějaké bitcoiny, měli byste se dále vzdělávat v bezpečném ukládání krypto.

Pokud zjistíte tyto problémy, okamžitě informujte své bankovní instituce a společnosti vydávající kreditní karty.

12. Nákupy odeslány na neznámé místo

Pokud se přihlásíte k bankovnímu účtu, kreditní kartě nebo online maloobchodnímu účtu, abyste viděli pouze nákupy, o kterých jste nevěděli, můžete si také všimnout, že některé produkty byly odeslány na neznámou adresu. Tohle jsou hackeři znovu v práci a na tvém desetníku mají nákupy.

To je zvláště nebezpečné, pokud jste majitelem malé firmy s firemním bankovním účtem. V takovém případě byste se měli podívat na úplný seznam zranitelných míst pro malé a střední podniky, na které jsou hackeri často zaměřeni.

Můžete se chránit před většinou těchto problémů neotevírání neznámých e-mailů a neklikají na neznámé odkazy. Buďte opatrní vždy dodržujte bezpečnostní protokoly, a Udržujte svůj antivirový software aktuální chránit se před útoky hackerů.

David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me