Jak zrychlit vaše připojení k internetu

Pokud jste dost starý na to, abyste si pamatovali dny modemů vytáčeného připojení, pak si vzpomínáte, že načítání webů trvalo věčně. Tehdy bylo všechno čekání jen součástí zážitku. Technologie pro rychlejší prohlížení se stále vyvíjí.


Dnes se věci liší, ale to neznamená, že nemůžete být sužován pomalými rychlostmi internetu. Je mnohem nepříjemnější se vypořádat s tímto problémem nyní, když jsou lidé zvyklí na weby, které se načítají méně než mrknutí oka.

V těchto dnech, kdy se internet pomalu pohybuje, to nutně neznamená, že máte špatné připojení. Je možné, že váš poskytovatel internetových služeb stanovil omezení rychlosti, které vaše připojení dokáže dosáhnout. Pokud nemáte antivirový software, může to také způsobit, že budete otevřeni neuvěřitelně pomalý webový provoz.

rychlost internetu po celém světě

Zpomalení může být způsobeno také používáním zastaralé verze antivirového softwaru. Zařízení, které je načteno pomocí malwaru, není schopné rychlosti. Existuje dokonce možnost, že váš server doménových jmen vašeho ISP může mít problémy.

Co dělat, pokud máte pomalé připojení k internetu

Než se pustíme do všech způsobů, jak zrychlit váš internet, musíme vyčistit vzduch. Pokud váš poskytovatel internetových služeb nabízí pomalé připojení, nic, co uděláte, nezmění nic.

Předtím, než si přečtete tuto příručku a provedete vylepšení rychlosti internetu, je prvním krokem, abyste se ujistili, že nejste škrteni.

Kontaktujte svého poskytovatele služeb Internetu zeptat se, zda existují nějaké omezení pro vaše připojení. Pokud ne, zeptejte se jich, zda je k dispozici vyšší úroveň služby pro upgrade. Pokud máte na výběr ISP, možná budete chtít porovnat konkurenci.

Vaše připojení je stále pomalé

Pokud jste kontaktovali nebo změnili poskytovatele a říkají, že byste si měli užívat superrychlých připojení, možná budete muset hledat další problémy.

Začněte antivirovým softwarem, abyste se ujistili, že v počítači není spuštěn malware. Podle Heimdal Security může malware na pozadí výrazně zpomalit rychlost vašeho internetu. Většina antivirových programů, jako jsou Avast, Norton a MalwareBytes, dokáže účinně najít a vymazat malware (doporučujeme MalwareBytes, protože je považováno za nejlepší pro nalezení a odstranění škodlivého softwaru). 

Nikdo by neměl být online bez základní ochrany před viry. Antivirové softwarové balíčky mohou váš systém prozkoumat, jak najít a zabít existující viry, a také zabránit zavádění nových virů.

Pokud vás znepokojují věci, jako je malware a adware, můžete získat software, který tyto problémy detekuje a eliminuje.pomalé připojení k internetu

To nemusí být vy.

Jakmile jsou tyto softwarové balíčky nainstalovány a spuštěny, pravděpodobně si všimnete okamžitého zlepšení rychlosti prohlížení. To však neznamená, že je vaše práce hotová. Pokud nechcete platit za nástroje, podívejte se na některé z nejlepších bezplatných antivirových programů. (Znovu bychom se měli vyhnout bezplatným nástrojům a platit malou částku $ za důvěryhodné řešení, jako je MalwareBytes.)

Možná budete muset nakonfigurovat nový server DNS. Pokud to zní komplikovaně, nebojte se. Je to snazší, než to zní, a není vyžadován žádný pokročilý stupeň v práci na počítači.

Definování DNS

DNS je zkratka pro „Domain Name Server“. Jedná se o server, který je zodpovědný za převod snadno čitelného názvu domény, jako je Facebook.com nebo Amazon.com, na numerickou IP adresu. Vezme lidsky čitelné doménové jméno a změní jej na řetězec čísel, kterému počítače rozumějí.

Přestože je služba DNS navržena tak, aby umožňovala lidem procházet internet tak, aby mohli navštěvovat webové stránky, je také odpovědná za zabránění přístupu k určitým blokovaným adresám IP. Pokud se pokusíte sledovat online video, které je z vaší polohy omezeno, zobrazí se vám zpráva „Žádný přístup“.

Jak funguje DNS?

IP adresy jsou jako jazyk, který počítače a servery používají ke komunikaci a odesílání dat na správné místo. Zadáte doménu jako amazon.com a poté ji vyhledá DNS. Přijímající jmenný server pak komunikuje s vaším DNS ohledně adresy domény.jak funguje dns

DNS tuto adresu poskytne prohlížeči. Prohlížeč pak může načíst webovou stránku.

Celý proces trvá déle, než se objeví. Když věci běží hladce, je toho dosaženo za kratší dobu, než je potřeba, abyste mrkli.

Vaše zařízení a router mají síťová nastavení, která určují, který DNS používáte. O tom, které DNS používáte, rozhoduje obvykle váš ISP.

Toto není nutně nejrychlejší DNS, což znamená, že byste měli hledat alternativu.

Výběr DNS

Nemusíte být technický geek, abyste našli lepší a rychlejší DNS. Google nabízí nástroj s názvem namebench, který testuje vaše stávající DNS a hledá další dostupné možnosti.

Na svém zařízení můžete spustit namebench beze změny nastavení, takže pokud zjistíte, že současný DNS je nejlepší dostupný, nic jste neztratili. Google Namebench je také zdarma.

Jak získat Google Namebench

Navštivte webovou stránku namebench společnosti Google na adrese https://code.google.com/archive/p/namebench/downloads. Na levé straně obrazovky je postranní panel s výběrem „Stahování“. Klikněte na něj.

google namebench ke stažení

Vyhledejte nejnovější verzi operačního systému. Nejnovější verze namebench jsou umístěny nahoře.

Klikněte na modrý název souboru vlevo, mějte na paměti, že existují různé možnosti pro Mac a Windows.

google namebench link

Kliknutím na modrý název souboru se dostanete na novou adresu URL. Stahování začne automaticky.

Někteří uživatelé počítačů Mac mohou kvůli svému nastavení zabezpečení dostat upozornění, že namebench nelze otevřít. Jedná se však o důvěryhodný a spolehlivý program, proto je přijatelné obejít toto oznámení. Pokud se jedná o opakovaný problém, postupujte takto:

  1. Vyhledejte „Předvolby systému“ pod ikonou Apple.

google namebench preference

  1. Umístěte ukazatel myši na „Zabezpečení“ & Ikona soukromí.

google namebench zabezpečení a soukromí

  1. Klikněte na tlačítko „Otevřít přesto“.

google namebench přesto otevřít

  1. Po zobrazení výzvy zadejte heslo k účtu.
  2. Pokračujte v instalaci namebench.

Konfigurace Namebench

Po dokončení instalace je nutné provést nějakou konfiguraci. Možnosti konfigurace jsou stejné pro uživatele počítačů Mac a Windows.

První pruh na obrazovce zobrazuje IP adresu vašeho aktuálního DNS. Toto pole je automaticky vyplněno programem.

google namebench dns konfigurace

Pod tímto pruhem jsou dvě možnosti. Jedná se o: „Zahrnout globální poskytovatele DNS“ a „Zahrnout nejlepší dostupné regionální služby DNS“. Jedná se o primární vyhledávací funkce namebench. Máte možnost zrušit zaškrtnutí některého z nich. nicméně, nechte oba vybrané protože to znamená, že udělujete programovému oprávnění ke kontrole nejlepší možný DNS server.

Pod touto částí je druhá část nazvaná „Možnosti“. Tyto sekundární volby umožňují zahrnout kontroly cenzury, pokud chcete zablokovat konkrétní adresy URL..

Pomocí této možnosti můžete filtrovat servery DNS a řadit je podle toho, jak jsou výkonní při blokování nežádoucích webů. Pokud plánujete hostování serveru DNS nebo se obáváte o své zabezpečení, možná si budete chtít přečíst některé průvodce šifrováním.

Druhá možnost nezlepší vaše šance na nalezení lepšího DNS, ale přesto může být užitečná. Toto je tlačítko „Nahrát a sdílet vaše anonymizované výsledky“. Zaškrtnutím tohoto políčka odešlete vaše anonymní data zpět lidem, kteří vyvíjejí namebench, což jim umožní vylepšit program.

V další části máte možnost vybrat svou polohu. Je vhodné nechat tuto sekci jako „automatickou“ protože program dokáže identifikovat vaši polohu pomocí adresy IP vašeho zařízení.

Zdroj dat dotazu

V části „Zdroj dat dotazu“ vyberte prohlížeč. Pokud jste citliví na soukromí nebo pokud surfujete hlavně v anonymním režimu, může být rozumné zvolit místo toho „Top 2000 webových stránek (Alexa)“.

zdroj dat dotazu google namebench

Další pole je označeno „Výkon kontroly stavu“. Rozbalovací nabídka obsahuje dvě možnosti. Jeden je „rychlý“, druhý je „pomalý (nestabilní síť)“. Většina uživatelů si pravděpodobně vybere rychle. Pokud však během internetového připojení pravidelně řešíte časové limity, je vhodné zvolit pomalu. Tento parametr bude kontrolovat kdekoli od 10 do 40 serverů, včetně proxy serverů, v závislosti na šířce pásma.

Poslední možnost, kterou můžete nastavit, je „Počet dotazů“. To znamená, kolikrát chcete, aby byl během testu dotazován každý DNS. Výchozí nastavení je 250. Zřídka existuje důvod změnit výchozí položku. Pokud máte opravdu pomalou síť, možná budete chtít snížit počet dotazů na 100 nebo 150.

Stiskněte tlačítko „Start“, aby namebench mohl fungovat. Obvykle dokončí svůj úkol asi za dvě minuty.

Prohlížení výsledků Namebench

Po dokončení testu namebench automaticky otevře novou kartu. Data mohou vypadat asi takto:

google namebech results

Hlavní pole v levém horním rohu obrazovky obsahuje nejdůležitější informace a řekne vám, který server DNS je nejrychlejší k dispozici ve srovnání s vaším aktuálním serverem DNS..

Vedle tohoto pole je další pole ukazující přesné konfigurace, které byste měli použít pro maximální výkon.

Pod těmito políčky uvidíte seznam všech testovaných serverů DNS. Seznam obsahuje výkonnostní čísla, která každý soutěžící uvedl.

Váš aktuální DNS bude označen žlutým rámečkem.

Překonfigurujte nastavení směrovače

Namebench vám poskytl vše, co potřebujete k urychlení prohlížení. Nyní musíte znovu nakonfigurovat nastavení routeru.

Nejprve vyhledejte IP adresu routeru. Pokud používáte systém Windows, klikněte na Start a do hlavního panelu zadejte „cmd“. Klikněte na ikonu.

Zadejte ipconfig / all a stiskněte Enter.

Ve výsledném seznamu vyhledejte položku „Výchozí brána“. Pořadí čísel vpravo je vaše IP adresa.

google namebench výchozí brána

Uživatelé počítačů Mac mají jiný proces, který začíná „Předvolbami systému“ a poté „Síť“. Zkontrolujte, která síť je vybrána, a poté najeďte kurzorem na „Upřesnit“. Otevře se karta. Vyhledejte na něm položku „TCP / IP“. Za položkou „Směrovač“ uvidíte řadu čísel, která jsou vaše IP adresa.

google namebench mac

Nyní je čas zadat vaši IP adresu do vašeho prohlížeče. Můžete být požádáni o zadání uživatelského jména a hesla routeru.

Na hlavním panelu směrovače vyhledejte buď „Základní nastavení“ nebo „Síť“. Klikněte na jeden z těchto výběrů. Zobrazí primární a sekundární adresy DNS. Udělejte snímek obrazovky těchto čísel nebo napište je. To vám v případě potřeby umožní návrat k výchozímu nastavení.

řídicí panel google namebench routeru

Zde potřebujete konfigurační nastavení, které vygeneroval namebench. Nahraďte primární a sekundární adresy DNS adresami namebench.

Uložte změny a odhlaste se z řídicího panelu routeru.

Vymazání staré mezipaměti

Každé DNS vytvoří na vašem serveru mezipaměť. Tím se zrychlí základní funkce, například uchovávání určitých dat pro weby, které opakovaně navštěvujete. Pokud odstraníte svou starou mezipaměť, může to opravdu urychlit váš výkon.

To provedou uživatelé Mac klepnutím na „Finder“, poté najeďte nad „Applications“. Přejděte dolů na „Utilities“ a poté vyhledejte „Terminal“. Klikněte na „Terminal“. Zadejte „sudo killall -HUP mDNSResponder“ nebo "Sudo dscacheutil -flushcache" vyprázdnění staré mezipaměti.

vymazání mezipaměti vyprazdňování mezipaměti

Uživatelé Windows kliknou na „Start“ a na hlavním panelu zadejte cmd.

Windows menu velitel

Klikněte na ikonu Windows a potom zadejte tento text, "Ipconfig / flushdns.".„Stiskněte Enter a stará mezipaměť je vyprázdněna.

splachovací dns

Nyní jste připraveni na bleskově rychlé procházení s velkou VPN dle vašeho výběru. Pokud máte omezený rozpočet, podívejte se na nejlepší bezplatný seznam VPN, který jsme pečlivě zkontrolovali a filtrovali. V opačném případě vám dáme dnes několik doporučení, podívejte se na naši recenzi NordVPN nebo Surfshark. Nebudete zklamáni.

David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me