Průvodce elektronickou bezpečností: Chraňte své děti na internetu ještě dnes

Rodiče si mysleli, že to bylo drsné, než internet přišel. Předchozí generace prostě nevěděly, co přijde dál.

V posledních letech Austrálie zaznamenala nárůst krádeží identity a dalších internetových trestných činů. Již minulý měsíc musela australská vláda vyšetřovat online pronikání do sítí politických stran liberálních, národních a labouristických.

V únoru 2019 muselo Ministerstvo parlamentních služeb (DPS) vydat nová hesla pro poslance a zaměstnance. K tomuto procesu došlo poté, co australské středisko pro kybernetickou bezpečnost (ACSC) identifikovalo škodlivé vniknutí do počítačů parlamentu.

Bezpečnost internetu pro dětiToto vyšetřování upozornilo ACSC také na útoky na sítě politických stran. Naštěstí byla škodlivá činnost identifikována dříve, než mohlo dojít k jakémukoli volebnímu rušení. Po tomto proniknutí do australského parlamentu začala ACSC aktivně pomáhat při obraně online identity politických stran.

Bill Shorten, vedoucí práce, uvedl, že „Austrálie není osvobozena ani imunní vůči takové škodlivé činnosti, jaké jsme viděli jinde.“ Politické strany mohou být malé organizace, ale shromažďují a používají obrovské množství údajů o komunitách a voličích..


U počítačů, které jsou nepřetržitě monitorovány, byli hackeři stále schopni plánovat a doručovat škodlivé útoky. Tato skutečnost činí ochranu jednotlivců a osobní počítače se zdají být téměř nemožné. Nemusí to však být nemožné.

Na první pohled se může zdát, že jediným možným řešením bude odebrání internetu z vašeho domova za účelem ochrany vašeho soukromí a identity. Je však důležité si uvědomit, že internet je také cenným nástrojem.

Děti a internet

Pokud jde o rodiče, mají těžkou práci internetová bezpečnost. Děti všech věkových kategorií nyní tráví podstatnou část svého volného času online, ať už jde o chytrý telefon, tablet nebo tradiční počítač.

děti využívající internet ke škodlivé činnostiPro děti se internet stal jejich primárním zdrojem zpráv, zábavy a komunikace. Ale web také představuje řadu hrozeb, zejména těch, které mladší lidé nemusí vidět přicházet.

Rodiče musí se svými dětmi vést otevřenou diskusi o tom, jaké typy aplikací a webů používají a co se považuje za vhodné chování online. To je jak pro jejich vlastní bezpečnost, tak pro bezpečnost ostatních, jako kybernetické býčení zůstává nebezpečnou silou v moderní společnosti.

K dispozici je řada průvodců, které vám pomohou udržet vaše soukromí a děti v bezpečí online, ale mnoho z nich je příliš obecných nebo příliš mimo kontakt s moderní technologií, aby byly v některých situacích velmi užitečné. Tyto tipy vám pomohou chránit vaše soukromí a zároveň chránit děti tím, že poskytují širokou škálu bezpečnostních tipů a informací.

Při nastavování internetových pravidel vaší domácnosti zvažte následující tipy a návrhy.

1. Najděte Trusted Virus Scanner

Měli byste mít silný antivirový program nainstalovaný na jakémkoli počítači v domácnosti s operačním systémem Microsoft Windows. Je to ještě důležitější pro notebooky nebo stolní počítače, které sdílíte se svými dětmi. Mohli by se pokusit stáhnout soubory z rizikových webů, které by mohly nést malware nebo jiný infekční software.

Při nastavování nastavení antivirového programu se ujistěte, že je nástroj nakonfigurován automaticky naskenujte všechny nové soubory přidané na váš pevný disk. Aplikace by také měla mít možnost pravidelně se aktualizovat, abyste si mohli být jisti, že vy a vaše rodina máte nejnovější ochranu před vnějšími hrozbami.

Doporučený antivirový software
 • Avast Antivirus - Funkce Avast obsahuje detekci malwaru založenou na signaturách a detekci virů v reálném čase. prohlížení a ochrana e-mailů a také přichází s pluginem prohlížeče, který upozorňuje surfaře na potenciálně nebezpečné odkazy a blokování reklam.
 • AVG Antivirus - AVG, který získal společnost Avast v roce 2016, je dalším známým antivirovým softwarem, který má také silné možnosti detekce malwaru a antivirovou ochranu v reálném čase. Je známo, že AVG má podstatnější funkce, pokud jde o ochranu před malwarem, díky jejich technologii sledování škodlivého softwaru.
 • Bitdefender Antivirus - Silná sada zabezpečení všude kolem, je známo, že má téměř 100% ochranu proti útokům při používání Mac OS. Bitdefender má pokročilou prevenci síťových hrozeb, vícevrstvou ochranu ransomwaru s nápravou ransomwaru a skvělé funkce rodičovské kontroly.
Užitečné návody k instalaci a nastavení
 • Jak nainstalovat Avast Antivirus
 • Jak nainstalovat AVG Antivirus
 • Jak nainstalovat Bitdefender Antivirus

2. Omezte čas obrazovky

omezit čas obrazovkyJednou z nejchytřejších věcí, kterou může rodič udělat pro ochranu svého dítěte online, je jednoduše ovládat množství času stráveného online. Nastavení těchto druhů limitů připomene vašim dětem, že internet by měl být považován za nástroj a ne za celodenní zábavu. Není snadné dělat tyto dny s tolika zařízeními připojenými k internetu doma, od počítačů přes smartphony až po hlasové asistenty.

Snadným pravidlem pro vynucení je, že u jídelního stolu nemáte žádné chytré telefony. Můžete se také rozhodnout mít pouze jeden sdílený počítač v jedné z hlavních obytných oblastí, což nutí všechny členy rodiny střídat se s internetem a zvyknout si na to, že není spojen po celý den. Dokud není zvyk vytvořen, doporučujeme používat software rodičovské kontroly ke zmírnění změn délky webové aktivity vašich dětí. Tím se zlepší proces udržování kontroly za vás a zjednoduší se implementace všech nových domovských pravidel, která uděláte.

Doporučený software pro rodičovskou kontrolu
 • Norton Family Premier - Software rodičovské kontroly společnosti Norton usnadňuje rodičům kontrolu množství času, který jejich děti tráví online. Zahrnuje několik funkcí, jako je okamžitý zámek, dohled nad videem, dohled nad vyhledáváním, dohled nad sociální sítí a kontrola polohy.
 • Kaspersky Safe Kids - Kaspersky Safe Kids, další známá bezpečnostní společnost, umožňuje rodičům sledovat aktivitu v sociálních médiích a má sledování GPS. Tento software také poskytuje lidem tipy od dětských psychologů k aktuálnímu chování dítěte, které je vidět na základě dané aktivity.
 • Qustodio - Rodiče mají možnost kontrolovat a kontrolovat zprávy o všech zařízeních prostřednictvím webového portálu s Qustodio. Software je dodáván s inteligentními filtračními systémy, nastavením časového řízení a podrobnou analýzou webové aktivity.
Užitečné návody k nastavení softwaru rodičovské kontroly
 • Jak nainstalovat a nakonfigurovat Norton Family Premier
 • Jak nainstalovat a nakonfigurovat aplikaci Kaspersky Safe Kids
 • Jak nainstalovat a nakonfigurovat Qustodio

Pokud se domníváte, že software pro rodičovskou kontrolu je příliš velký, pak nejvhodnější není prosadit pravidlo, ale zavést nové rodinné aktivity, které omezí jejich čas sám pomocí zařízení, které udržuje závislost na internetu.

3. Omezte zóny Wi-Fi

Ve spojení se stanovením časových limitů na internetu by rodiče měli zvážit nastavení konkrétních zón v domě, kde se smartphony a počítače nepoužívají. Jednou z populárních strategií je omezit děti v tom, aby vzaly počítače nebo tablety do své ložnice, kde mohou být v pokušení zůstat online do noci.

Některé wi-fi směrovače lze nakonfigurovat tak, aby určovaly, jak daleko se signál dostane do různých částí domu. Rodiče by měli být méně znepokojený s připojením na internet do všech koutů každé místnosti a více znepokojen s omezením přístupu wi-fi do oblastí, kde mohou sledovat chování svých dětí online. Podrobný návod najdete v tomto úžasném zdroji: https://www.techwalla.com/articles/how-to-limit-a-wifi-signal.

Alternativně, pokud se to zdá být příliš mnoho práce, můžete přistupovat k řešení jinak omezením používání internetu po určitých časových intervalech. Přečtěte si další informace o řízení používání internetu pomocí routeru.

4. Použijte bezpečný vyhledávač

Síla společnosti Google může spojit jednotlivce s velkým množstvím informací ze zdrojů po celém světě. Nebezpečí tohoto druhu nástroje je samozřejmě v tom, že jste nuceni narazit nemístný nebo škodlivé webové stránky jako procházení internetu. Pokud jde o děti, je důležité kontrolovat, jaké typy informací mohou vyhledávat online.

jak vyhledávač funguje

Existuje několik vyhledávacích nástrojů přátelských pro děti, které mohou rodiče nastavit ve svém domácím počítači. Tyto weby mají více barev a interaktivitu než tradiční domovská stránka Google a zajišťují, že pouze zobrazené výsledky budou odpovídat vybranému věkovému rozmezí. Jakmile si vyberete vyhledávací stroj, kterému důvěřujete, nezapomeňte jej nastavit jako výchozí vyhledávač ve svém zařízení nebo domácím zařízení, které používají.

Průvodce změnou výchozího vyhledávače prohlížečů
 • Jak změnit výchozí vyhledávač v prohlížeči Google Chrome
 • Jak změnit výchozí vyhledávač na Safari
 • Jak změnit výchozí vyhledávač v prohlížeči Mozilla Firefox
 • Jak změnit výchozí vyhledávač na Microsoft Edge

5. Zvažte filtrování webu

Pouhé nasměrování vašich dětí na používání konkrétních vyhledávačů nebude stačit k ovládání jejich chování na webu. Pokud jim poskytnete plný přístup do prohlížeče, budou stále moci najít a zobrazit nebezpečné nebo nevhodné weby. Populární aplikace jako Google Chrome, Mozilla Firefox a Microsoft Internet Explorer nabízejí pouze omezenou sadu rodičovských nastavení, takže byste měli zvažte investici do samostatného softwarového nástroje.

Ať už používáte operační systém Windows nebo Mac doma, najdete řadu softwarových nástrojů pro zvýšení ochrany domácích počítačů. Většina z těchto nástrojů vám umožní nakonfigurovat samostatné uživatelské účty s různým nastavením, včetně toho, které adresy URL jsou povoleny a které jsou blokovány. Můžete také omezit své děti pouze na návštěvu webových stránek s HTTPS, což znamená, že jejich relace online budou zabezpečené a šifrované. Další možností než jiným softwarem je použití vestavěných funkcí routeru.

Podívejte se na tuto příručku, jak používat router pro filtrování webu a další možnosti rodičovské kontroly: https://www.cnet.com/how-to/how-to-use-your-routers-parental-controls/

6. Přidejte rodičovskou kontrolu na mobilní zařízení

Pokud jde o chytré telefony a tablety, rodiče mají řadu způsobů, jak přizpůsobit operační systémy Android a Apple iOS pro použití jejich dětmi. Stejně jako u webových prohlížečů fotbalová branka znamená udržovat nevhodný obsah mimo oči vašich dětí a zároveň zajistit, aby jejich osobní údaje byly v bezpečí.

V systému Android je nejlepším místem, kde začít Aplikace Google Family Link, který je k dispozici jako stažení zdarma. Pomůže vám vytvořit účet Google vhodný pro děti, který bude propojen s vaším existujícím účtem. Odtud si můžete účet nastavit v telefonu nebo tabletu dítěte a vybrat si z a řada možností, včetně filtrování obsahu a omezení aplikace.

Podívejte se na tohoto průvodce: Jak nainstalovat a nastavit Google Family Link

U zařízení iPhone nebo iPad se rodičovská kontrola ovládá pomocí nabídky „Omezení“ v aplikaci Nastavení. Nejprve se zobrazí výzva k nastavení zvláštního přístupového kódu pro správu těchto možností. Poté se zobrazí seznam přepínačů, který vám umožní vybrat, které aplikace a funkce chcete, aby vaše dítě mohlo používat. Můžete také blokovat explicitní obsah od zobrazení v aplikaci Hudba a Podcasty.

Podívejte se na tohoto průvodce: Jak procházet rodičovskou kontrolou systému iOS 12

7. Sledujte účty sociálních médií

průměrný denní čas strávený na sociálních médiíchMladší generace, zejména teenageři, tráví většinu času online pomocí sociálních sítí. Facebook a Twitter zůstávají dvěma předními platformami, i když aplikace jako Instagram a Snapchat stále rostou. Žádnému dítěti mladšímu 13 let by nemělo být dovoleno se zaregistrovat na sociální síti, ale samozřejmě můžete chtít přidat k tomuto pravidlu několik let v závislosti na zralosti vašeho dítěte.

Jako obecná praxe byste měli naléhat na své děti, aby omezily své interakce na sociálních sítích na lidi, které znají v reálném životě. Naučte je, aby dospěli k dospělému, kdykoli k němu přistoupí cizinec online. Nezapomeňte také sledovat, jak používají fotografie a videa na svých účtech v sociálních médiích pomocí softwaru rodičovské kontroly.

Další tipy na sledování využití sociálních médií vašeho dítěte naleznete v tomto článku na webu parenting.com

8. Nahlásit kyberšikanu

V rámci sledování sociálních médií sledujte případné náznaky kyberšikany, odchozí i příchozí. Příznaky kyberšikany můžete často spatřit právě z chování vašeho dítěte. Pokud začnou ustupovat od konverzací nebo se náhle stanou více antisociálními, začněte ihned klást otázky a zjistit, jak se jejich online přátelství děje.

počítačové šikany podle grafu sexu

Chcete-li být aktivní, měli byste se svými dětmi pravidelně konverzovat co představuje kyberšikanu a co by měli dělat, když se s tím setkají. Dejte jim vědět, že s vámi o těchto otázkách mohou kdykoli hovořit a nemusí se cítit trapně.

Další tipy na efektivní řešení kyberšikany jako rodičů
 • https://www.connectsafely.org/cyberbullying/
 • https://www.parents.com/kids/problems/bullying/18-tips-to-stop-cyberbullying/
 • https://kidshealth.org/en/parents/cyberbullying.html

9. Chraňte osobní údaje

Vzhledem k tomu, že internet je tak stěžejní součástí života dětí, může si myslet, že je bezpečné sdílet své osobní údaje online. Jako rodič musíte svým dětem neustále připomínat druhy hrozeb, které existují online. Konkrétně prosazujte zásady, že by neměly sdílet ani zveřejňovat žádná data týkající se jejich jména, telefonního čísla nebo adresy, aniž by s vámi mluvily nejdříve.

Pokud existovalo nějaké pravidlo číslo jedna pro zajištění bezpečnosti online, je to tato část. Většina predátorů používá důvěru, kterou získají prostřednictvím sociálních médií, k získání více osobních informací o dětech, aby často navázali „více než digitální“ připojení. To může vést k život ohrožujícím situacím.

I když monitorovací činnost je vždy skvělá možnost, bude to skutečně vždy doplněk k základnímu učení, které předáváte svým dětem. Znovu a znovu proveďte konverzaci „cizího nebezpečí“, abyste se ujistili, že jsou neustále ve střehu fyzicky i digitálně kolem nedůvěryhodných jednotlivců.

10. Propagujte silná hesla

Stejně jako dospělí se i děti musí učit o důležitosti silných a bezpečných hesel. Naučte je, jak se vyhnout použití stejného hesla na více webech, a jak jejich hesla jen těžko uhodnout. Jako rodina byste měli každý den vybírat den, aby všichni členové změnili svá hesla.

tabulka délky hesla

Dnes existuje software, který zjednodušuje proces změny hesel, známý také jako správce hesel. Nejlepší správci hesel zajistí, aby všechna hesla byla šifrována a mohla být bezpečně sdílena, což omezuje potenciální bezpečnostní hrozby.

11. Učte děti o spamu

Než můžete svému dítěti důvěřovat vlastním soukromým e-mailovým účtem, ujistěte se, že vás na tyto typy upozorní nelegitimní nebo nevhodné zprávy, které mohou najít ve své doručené poště. Promluvte si s nimi o varovných známkách nevyžádané pošty a o tom, jak důležité je nikdy na e-mailovou zprávu neodpovídat jakýmikoli osobními údaji.

Inteligentní volbou pro rodiče je využít možnost Gmail k vytvoření účtu vhodného pro děti, který je propojen s vaší primární doručenou poštou. Když dítě dosáhne věku 13 let, rodič může určit, zda má povoleno migrovat propojený účet Gmail do samostatného účtu. Zde je průvodce nastavením: Jak vytvořit bezpečný e-mail pro vaše dítě.

12. Pozor na nákupy

online nakupování

Pokud budou mít vaše děti k dispozici vlastní chytrý telefon nebo tablet, budou určitě chtít plný přístup, aby si mohly stahovat nové aplikace samy. To může být riskantní, zejména pokud vaše rodina sdílí jediný platební účet s kreditní kartou v souboru. Naštěstí operační systémy Android a iOS vyžadují zadání hesla nebo shodu otisků prstů od dospělého, než bude možné použít uloženou platební metodu.

Přesto je pro rodiče chytré pečlivě sledujte jejich aktivitu na kreditní kartě, zda neobsahují neobvyklé poplatky. Připomeňte svým dětem, že musí přijít přímo k vám, kdykoli chtějí provést online nákup.

Nakupujte online samozřejmě pouze ze stránek, kterým důvěřujete a které jsou zabezpečeny platným certifikátem SSL.

13. Udržujte obrázky vhodné

Jako rodič si můžete všimnout, že jednou z oblíbených chytrých aplikací vašeho dítěte je fotoaparát. Nepředpokládejte, že je to neškodné, zejména když zvažujete, kolik dalších aplikací zahrnuje funkci fotografování. Při nastavování a kontrole rodičovských kontrol zařízení věnujte další sekundu úvahám o tom, které aplikace chcete, aby vaše dítě mohlo s fotoaparátem používat.

průzkum blokování obsahu

Vždy se o své děti bavte co představuje vhodnou fotografii a jaké typy obsahu by nikdy neměly být fotografovány. Upozorněte je, že právě proto, že fotografie existuje pouze v místním úložišti vašeho zařízení, neznamená to, že ji nelze nabourat nebo náhodně nahrát na web. Také jim připomeňte, aby sdíleli obrázky pouze s kontakty, které znají v reálném životě a které byly ověřeny na sociálních médiích.

Všechno nevhodné je obecně trapné a cokoli trapné by mohlo být použito proti vašim dětem a vaší rodině. Uchovávejte fotografie soukromé a soukromé soukromé.

Podívejte se: Jak učit děti, aby byly inteligentní na sociálních médiích

14. Dohlížit na hraní

rodičovská ikonaInternet nemá nedostatek zábavních podniků a online hraní se stalo jednou z nejoblíbenějších aktivit pro děti a dospívající. Ať už vaše rodina upřednostňuje hraní na PC nebo hraní na konzole, můžete nastavit rodičovskou kontrolu, aby bylo zajištěno, že děti uvidí pouze vhodný obsah.

Na PlayStation 4 můžete nastavit hlavní účet pro rodiče, který mají používat, a potom podúčty pro děti, které lze omezit na použití pouze určitých her nebo úrovní hodnocení. Platforma Xbox One má podobné nastavení, i když také umožňuje oddělit podřízené účty od účtů pro teenagery. Pro hráče PC je nejlepší použít Rodinný režim na platformě Steam, která vám umožní blokovat určité herní tituly z účtů vašich dětí.

Průvodce povolením rodičovské kontroly na hrách a herních platformách
 • Parní klient
 • Google Play
 • Apple App Store
 • Xbox One
 • Play Station
 • Nintendo Wii

15. Podporujte komunikaci

Především je klíčem k ochraně vašich dětí na internetu jejich zachování zapojené do skutečného světa. Dokud se budou cítit pohodlně, když vám přijdou o problémech nebo obavách, které mají, budete společně schopni vytvořit bezpečný prostor na internetu. Začněte hned, když jsou vaše děti malé, a udělejte z počítače nástroj, který společně používáte. Poté si naplánujte pravidelné kontroly, abyste zjistili, co ještě vaše dítě chce prozkoumat online.

Když nastavíte nová pravidla o tom, jak lze web používat doma, nezapomeňte jasně vysvětlit důvody pro zavedení takových omezení. Neslibujte dětem, že pravidla zmizí, jakmile dosáhnou určitého věku. Místo toho si stanovte cíle, jak mohou prokázat svou zralost a získat více svobody online.

David Gewirtz
David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me