12 sposobów, w jakie każdy może wiedzieć, że ich komputer został zhakowany

Ostatnia aktualizacja 19 lipca 2019 r


Niektóre hacki tworzą wiadomości. Tak było w przypadku, gdy hack Target naraził 70 milionów ludzi, a hack na JP Morgan Chase dotknął siedem milionów firm i 76 milionów konsumentów. Jednak nie każdy hack pojawia się w nagłówkach. Większość hacków odbywa się całkowicie pod radarem, dotykając zwykłych ludzi którzy mogą nawet nie wiedzieć, że ich komputer został przejęty.

jak się dowiedzieć, czy zostałem zhakowany

Jest tak, ponieważ hakerzy są wyrafinowani. Mogą dostać się do systemu komputerowego bez przechylania ręki do właściciela.

Złośliwe oprogramowanie jest wykorzystywane do infekowania komputera, a haker zawsze może później sprawdzić, jak daleko zaatakowano system. To daje mu wskazówki dotyczące innych rzeczy, które mógłby zrobić z ofiarą. Często hakerzy sprzedają twoje dane w ciemnej sieci, do różnych złośliwych celów.

Chociaż wiele osób ich nie rozpoznaje, istnieje kilka znaków ostrzegawczych, które mogą ostrzec Cię o włamaniu.

Naucz się rozpoznawać te 12 znaków, i będziesz na najlepszej drodze do obrony. Następnie zarejestruj się, aby uzyskać najlepszą dostępną sieć VPN (Rekomendacje: spróbuj sprawdzić naszą recenzję dla NordVPN lub Surfshark) w celu dalszej ochrony.

1. Stałe wyskakujące okienka w przeglądarce

Niektóre całkowicie uzasadnione strony internetowe będą miały wyskakujące okienka. Zazwyczaj są one związane ze stroną internetową, oferując rodzaj rabatu lub oferty. Jest to nieco denerwujące, ale niekoniecznie musi się martwić.

Historia jest inna, gdy zaczynasz pojawiać się wyskakujące okienka wszędzie. Jest to ciągły problem, który zaczyna się zauważać, nawet w witrynach, w których nie było wyskakujących okienek.

Co więcej, są to całkowicie losowe wyskakujące okienka, które nie mają nic wspólnego z przeglądaną witryną. Wiele z nich mówi ci, że tak wygrał jakiś konkurs. Wszystko, co musisz zrobić, to kliknąć link i być może podać informacje o sobie.

wyskakujące okienka złośliwego oprogramowania

Uważaj na te wyskakujące okienka. Nie klikaj żadnych linków i nie udostępniaj im żadnych swoich danych osobowych.

2. Nowe paski narzędzi zainstalowane w przeglądarce

prywatność paska narzędziWszystkie przeglądarki czasami wymagają aktualizacji, aby zapewnić użytkownikom wszystkie najnowsze funkcje i funkcje, w tym zwiększone bezpieczeństwo. Gdy te aktualizacje się pojawią, przeglądarka zwykle mówi o nich, a nawet może przeprowadzać użytkownika przez różne zmiany, aby je zrozumieć.

Co z tego dnia, gdy tajemniczy pasek narzędzi przeglądarki nagle pojawia się u góry ekranu? Nie zmieniłeś żadnego ze swoich ustawień, a Twoja przeglądarka nie powiedziała Ci o żadnych aktualizacjach.

Ten pasek narzędzi może być niezwykle irytujący. Nie jest ci to znane. Nie prosiłeś o to. Ponadto ustawienia przeglądarki wydają się być zmienione. Nic nie działa tak, jak zwykle. Możliwe, że dostałeś nawet nowy ekran startowy wypełniony spamem.

Te paski narzędzi mogą siać spustoszenie w systemie, otwierając okna reklam. Po kliknięciu dowolnego narzędzia, możesz pobrać złośliwy plik na swój komputer.

Jeśli znajdziesz na komputerze tajemniczy pasek narzędzi, musisz szybko podjąć działania, aby go usunąć. Im dłużej pozostaje na komputerze, tym więcej szkód będzie w stanie wyrządzić. (Przeczytaj więcej o najlepszych bezpiecznych przeglądarkach tutaj)

3. Nowe oprogramowanie nagle pojawia się na twoim komputerze

Czy logowałeś się kiedyś na swoim komputerze, aby odkryć, że zostało zainstalowane nowe oprogramowanie? To nie jest po prostu jakaś automatyczna aktualizacja systemu Windows lub inne ulepszenie, które sprawia, że ​​istniejące oprogramowanie jest szybsze lub bezpieczniejsze.

To zupełnie nowe oprogramowanie, o którym nigdy nie słyszałeś i o którym wiesz, że nie zostało zainstalowane.

Trudno powiedzieć, co to nowe i tajemnicze oprogramowanie może zrobić na twoim komputerze. Niektóre z tego oprogramowania mogą być w stanie przejąć istniejące oprogramowanie na twoim komputerze, dzięki czemu robią to, co nakazuje złośliwy kod. Oprogramowanie, które również w tajemniczy sposób dodaje się do twojego komputera może wyłączyć wszelkie posiadane zabezpieczenia antywirusowe, aby system był podatny na inne ataki, i uczynienie twojego komputera mniej bezpiecznym dla twoich dzieci.

rodzaje złośliwego oprogramowania

Czasami ludzie otwierają się na tego rodzaju instalację, pobierając oprogramowanie z Internetu. Wiele z nich jest legalne i nie jest złośliwe. Inni są drapieżni. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku bezpłatnego oprogramowania, które często pobiera oprogramowanie innych firm, gdy zgadzasz się pobrać pierwszy pakiet. To oprogramowanie innych firm może narażać cały system na ryzyko.

Jeśli musisz pobrać oprogramowanie, upewnij się, że znasz źródło i zapoznałeś się z regulaminem.

4. Automatyczne przekierowania strony internetowej

Niewiele rzeczy jest tak irytujących, jak próba przejścia do jednej witryny internetowej, gdy następuje automatyczne przekierowanie do innej. Hakerzy lubią to robić ponieważ potencjalnie jest dużym producentem pieniędzy. Zarabiają na tym osoby, które są właścicielami witryny, za przekierowanie do niej ruchu.

Zazwyczaj dzieje się tak po wpisaniu niektórych słów kluczowych w wyszukiwarce. Otrzymasz listę wyników wyszukiwania i klikniesz jeden z nich. Jednak zamiast zostać przeniesionym do tej witryny, jesteś zabrany gdzie indziej.

automatyczne przekierowanie adware

Jeśli zdarzy się to kiedyś, może to być jakiś przypadek, ale jeśli często się to zdarza, oznacza to, że system został naruszony. Spróbuj wpisać w wyszukiwarce bardzo konkretne słowa kluczowe. Kliknij link, aby uzyskać najlepszy wynik. Jeśli nie dotrzesz do tej witryny, oznacza to, że komputer został zainfekowany.

Komplikuje to fakt, że strona internetowa może wskazywać, że faktycznie osiągnąłeś prawidłowy adres URL. Wynika to z faktu, że haker używa pełnomocnik.

5. Fałszywe ostrzeżenia bezpieczeństwa

atak ransomwareZawsze pojawia się powód do niepokoju, gdy pojawia się oprogramowanie antywirusowe z informacją o potencjalnym problemie. Zwróć uwagę na te ostrzeżenia, ale pamiętaj też, że czasami otrzymujesz ostrzeżenie, ponieważ haker pracuje.

Hakerzy szukają oprogramowania, które nie jest aktualne oraz wszelkie inne stare programy, które mogą czaić się na twoim komputerze, próbując infiltrować twój system. Używają tych nieaktualnych programów, aby komputer wysyłał ostrzeżenia. Do czasu otrzymania wiadomości szkoda jest wyrządzona. Zostałeś zainfekowany.

Ostrzeżenie zwykle kieruje użytkownika do kliknięcia linku w celu odwiedzenia strony internetowej, na której można uzyskać ulepszone oprogramowanie zabezpieczające. Ludzie chętnie to robią, podając informacje o swojej karcie kredytowej. Teraz zainfekowany jest nie tylko komputer, ale także hakerzy mają swoje informacje finansowe.

6. Ataki ransomware

Będziesz wiedział, że zostałeś dotknięty atakiem ransomware, gdy komputer nagle wyświetli komunikat, że wszystkie Twoje pliki zostały zaszyfrowane. Szyfrowanie jest dobre w wielu okolicznościach, ale tylko na żądanie. Żądanie mówi, że jeśli chcesz ponownie uzyskać dostęp do swojego komputera, musisz wysłać pieniądze na określony adres Bitcoin.

Jeśli nie zapłacisz, hakerzy zniszczą twoje dane. Oczywiście mogą to zrobić, nawet jeśli zapłacisz.

jak działa ransomware

7. Nierozpoznane wiadomości w mediach społecznościowych

Wiele osób korzysta z mediów społecznościowych do komunikowania się ze swoimi przyjaciółmi i światem. Czasami jednak otrzymywali dziwną wiadomość, która prawdopodobnie nie pochodzi od rzekomego nadawcy. Wiele z tych nieznanych wiadomości zawiera link, który odbiorca powinien kliknąć. Kliknięcie na nim uwalnia główne problemy.

Jeśli otrzymasz od znajomego podejrzanie wyglądającą wiadomość, nie klikaj jej. Podobnie, jeśli widzisz, że twoje konto wysyła wiadomości, których nie wysłałeś, jest to znak, że Twoje konta w mediach społecznościowych zostały zhakowane.

8. Nieprawidłowe hasła

nieprawidłowe hasło zostało zhakowaneJeśli przejdziesz na stronę internetową, którą regularnie odwiedzasz, ale odmawiasz dostępu po wprowadzeniu hasła, może to oznaczać problem. Spróbuj ponownie wprowadzić hasło. Jeśli nadal nie działa i masz pewność, że masz prawidłowe hasło, oznacza to, że Twoje konto mogło zostać zhakowane. Haker zmienił hasło.

Może to wystąpić w wyniku oszustwa phishingowe w którym klikasz link w wiadomości e-mail, który prowadzi do strony internetowej, na której podajesz swoje dane uwierzytelniające. To daje hakerowi twoje dane logowania.

Możesz dowiedzieć się, czy protektory haseł są bezpieczne, i szybko je zmienić, jeśli podejrzewasz, że ktoś ukradł twoje dane.

9. Wskaźnik myszy porusza się sam

Jeśli siedzisz przy komputerze, a wskaźnik myszy nagle zaczyna się poruszać, może to oznaczać, że ktoś porwał Twój komputer i zostałeś zhakowany. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli mysz wydaje się poruszać w określonym kierunku, a nie tylko latać losowo po ekranie, co sygnalizuje problem techniczny.

Jeśli wskaźnik otwiera inne pliki i porusza się celowo, prawdopodobnie haker je kontroluje.

10. Ochrona antywirusowa nagle wyłączona

antywirus wyłączonyGdy wirus zainfekuje komputer, może być możliwe wyłączenie dowolnego oprogramowania antywirusowego, a także wyeliminowanie innych zabezpieczeń w systemie. Jeśli zauważysz, że coś takiego występuje na twoim komputerze, zwykle udaje się do Edytora rejestru lub Menedżera zadań, aby sobie z tym poradzić.

jednak, wirus nie pozwoli ci tego zrobić. Te narzędzia prawdopodobnie również zostaną wyłączone i musisz podjąć inne kroki, aby rozwiązać ten problem. Jeśli chcesz zapobiec takim sytuacjom bez ponoszenia kosztów, sprawdź jedne z najlepszych dostępnych darmowych programów antywirusowych.

11. Brakujące pieniądze lub nieznane opłaty

Rozsądnie jest regularnie sprawdzać saldo konta bankowego i karty kredytowej. Jeśli zalogujesz się na konto czekowe, a saldo jest niższe niż oczekiwano, czas na przejrzyj każdą transakcję. Możesz znaleźć takie, które nie są ci znane.

To samo dotyczy kont kart kredytowych, chociaż w tym przypadku saldo będzie rosło. Po raz kolejny nadszedł czas, aby przejrzeć ostatnie transakcje, aby znaleźć coś nieznanego. Jeśli masz trochę BitCoinów, powinieneś dalej uczyć się bezpiecznego przechowywania kryptowalut.

W przypadku wykrycia tych problemów natychmiast powiadom instytucję bankową i wystawcę karty kredytowej.

12. Zakupy wysłane w nieznane miejsce

Jeśli zalogujesz się na konto bankowe, konto karty kredytowej lub internetowe konto detaliczne, aby zobaczyć zakupy, o których nie wiedziałeś, możesz również zauważyć, że niektóre produkty zostały wysłane na nieznany adres. To znowu hakerzy w pracy, szaleństwo na zakupy.

Jest to szczególnie niebezpieczne, jeśli jesteś właścicielem małej firmy z firmowym kontem bankowym. W takim przypadku powinieneś sprawdzić pełną listę słabych punktów dla MŚP, które często są atakowane przez hakerów.

Możesz uchronić się przed większością tych problemów nie otwieranie nieznanych e-maili i nie klikanie nieznanych linków. Uważaj na to zawsze postępuj zgodnie z protokołami bezpieczeństwa, i aktualizuj oprogramowanie antywirusowe aby uchronić się przed włamaniami hakerów.

David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me