Jak odblokować strony internetowe

Jeden z najpopularniejszych elementów Internetu obchodził 30. rocznicę w 2020 roku.

Trzy dekady temu brytyjski informatyk opublikował historyczną propozycję nakreślającą swoją wizję tego, co stanie się znane jako World Wide Web, które dziś powinniśmy po prostu określać jako „sieć”, a które w istocie stało się skrótem „internet” . ”

Sir Tim Berners-Lee przewidział wdrożenie Hypertext Markup Language wraz z innymi cyfrowymi technologiami informacyjnymi, aby uczynić Internet prawdziwie globalnym systemem nieograniczonego przeglądania.

Wolność informacji była istotą propozycji Berners-Lee; chciał połączyć sieci komputerowe bez konieczności odłączania się od aktywnych sesji, a jednym z jego głównych celów było umożliwienie ludziom z całego świata dostępu do informacji przechowywanych na serwerach na całym świecie.

zrzut ekranu projekt WWW
Po jego propozycji Berners-Lee potrzebował około roku na ukończenie rozwoju pierwszej aplikacji do przeglądarki internetowej i pierwszej strony internetowej, która została zachowana do celów historycznych w całej okazałości.

Od tego momentu sieć rozrastała się skokowo, a Berners-Lee prawdopodobnie z radością dowiedział się, że osiągnął jeden z najważniejszych celów swojej propozycji: bezpłatny i nieograniczony dostęp do informacji cyfrowych.

TL; DR - Uzyskaj VPN

Jeśli potrzebujesz odpowiedzi od razu, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z najlepszej sieci VPN.

Witryny są przede wszystkim blokowane według lokalizacji geograficznej, a VPN rozwiąże ten problem bezpośrednio i bezproblemowo. Są inni dostawcy VPN, którzy mogą pracować, ale jeśli moglibyśmy polecić tylko 2, to byliby to NordVPN i ExpressVPN. Oba mają znakomitą wydajność od lat, a ich funkcje rosną prawie co miesiąc.

Nie możesz się pomylić z tymi dwoma.

  • Przeczytaj nasz pełny Recenzja NordVPN lub odwiedź NordVPN
  • Przeczytaj nasz pełny Przegląd ExpressVPN lub odwiedź ExpressVPN

Potrzebujesz więcej informacji? Czytaj dalej.

Jak dzisiaj wygląda sieć

Jeśli jesteś w pewnym wieku, prawdopodobnie pamiętasz czas, kiedy nie było potrzeby odblokowywania stron internetowych.

Lata dziewięćdziesiąte to wspaniały czas na rozwój technologii informatycznych; chyba że natknąłeś się na strony internetowe, które wymagały podania kombinacji nazwy użytkownika i hasła, cieszyłeś się nieograniczonym przeglądaniem tak zwanej „Surface Web”, terminu, który pojawił się w celu odróżnienia go od „Deep Web”.

Widoczna część sieci istnieje w powierzchniowej przestrzeni informacyjnej; wszystko inne, w rzeczywistości większość sieci, może są dostępne tylko przy użyciu poświadczeń konta lub specjalistycznych przeglądarek, które łączą się z usługami ukrytymi. Sieć WWW nie zawierała żadnych witryn z blokadami geograficznymi przed XXI wiekiem, ale nie ma to już miejsca w 2020 r.

Blokowane geograficznie strony internetowe są czymś, o czym pewnie myślał Sir Tim Berners-Lee, kiedy wynalazł sieć, ale z pewnością nie spodziewał się, że stanie się tak w dzisiejszych czasach. Zanim wyjaśnimy, dlaczego odbywa się blokowanie geograficzne i jak można odblokować strony internetowe za pomocą technologii wirtualnej sieci prywatnej, wspomnijmy krótko, jak Berners-Lee czuje się w sieci 30 po jej wynalezieniu: nie jest do końca zadowolony ze sposobu, w jaki rzeczy rozwinęły się, szczególnie pod względem wolność informacji.

Wiesz, jak już nie nazywamy tego komponentu internetowego siecią WWW? Skróciliśmy się do sieci, nie zdając sobie sprawy, że witryny z blokadami geograficznymi usunęły już tę ogólnoświatową cechę. Wygląd internetu w Australii jest inny niż wygląda dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych, Kostaryce i wielu innych krajach (Czytaj więcej: Stan prywatności w Internecie w Australii)

Sir Tim Berners-Lee, wynalazca sieci WWW

W niektórych przypadkach rządy nakładają środki cenzury, których można oczekiwać od reżimów totalitarnych, takich jak Chiny, Kuba, Iran, Syria, Sudan i inne. Oprócz cenzury internetowej widzimy również prywatne firmy, w tym wiele amerykańskich, które są zobowiązane do tworzenia barier, które utrudniają nieograniczone przeglądanie.

Nic dziwnego, że Berners-Lee jest rozczarowany: witryny blokowane geograficznie są przekleństwem tego, co miał na myśli, ale są teraz niewygodna rzeczywistość cyfrowego świata żyjemy w.

Jak działają witryny zablokowane geograficznie

Istnieją różne metody, za pomocą których rządy, dostawcy usług internetowych (ISP) i firmy technologiczne mogą uniemożliwić dostęp do stron internetowych; nawet blokuje Youtube. Aby wyjaśnić, jak to działa, nazwiemy podmioty blokujące „aktorami”, dla których nieograniczone przeglądanie jest sprzeczne z ich modelami biznesowymi i metodami zarządzania. Zacznijmy od ekstremalnego przypadku, Wielkiej Zapory Chińskiej, która reguluje dostęp do Internetu na poziomie krajowym.

Witryna zablokowana geograficznieGFW rzekomo dąży do egzekwowania chińskiego prawa, które daje rządowi, a dokładniej Komunistycznej Partii Chin, władzę do kontrolowania Internetu w suwerennych granicach. Rzeczywistość jest bardziej podobna do cenzury, kontroli społecznej i masowej inwigilacji - dlatego popularność najbezpieczniejszych przeglądarek i najbezpieczniejszych e-maili rośnie.

W celu wsparcia GFW stosuje się wiele metodologii; na najbardziej podstawowym poziomie adresy IPv4 i IPv6 są blokowane, a dobrym przykładem jest chińska wersja Wikipedii. Bardziej wyrafinowana i skuteczna metoda wymaga ingerowania w systemy adresów DNS na poziomie ISP, ale chińskie organy regulacyjne są łatwe, ponieważ operatorzy ISP muszą odpowiedzieć rządowi i utrudnić obywatelom ukrywanie ich adresów IP.

W Chinach często zdarza się, że ustawienia DNS komputera zostały zmienione zatrucie ataków, które są przeprowadzane na masową skalę. Ataków tych doświadczyli turyści i inni zagraniczni goście, których laptopy i smartfony nie mają dostępu do niektórych stron internetowych nawet po powrocie do domu.

W odniesieniu do prywatnych firm posiadających strony blokowane geograficznie ich uzasadnienie opiera się na kwestiach związanych ze zgodnością, prawem autorskim, umowami biznesowymi i kontrolą nad niektórymi rynkami.

Być może pamiętasz czasy, kiedy płyty DVD były znacznie bardziej popularne niż serwisy do przesyłania strumieniowego wideo, takie jak Netflix, Hulu, YouTube i BBC iPlayer. Wówczas dystrybutorzy DVD stosowali takie technologie, jak kodowanie regionalne, aby płyta zakupiona w jednym kraju nie była odtwarzana w innym. Chociaż geoblokowanie ma największy wpływ na przesyłanie strumieniowe treści, inne strony internetowe, takie jak Craigslist, są również znane pod tym względem.

Przywróć nieograniczone przeglądanie

Jeśli twoja wizja sieci jest bardziej zgodna z tym, co Sir Tim Berners-Lee miał na myśli 30 lat temu, jesteś winien sobie, abyś zastosował odpowiednią technologię, aby pomóc ci ominąć te ograniczenia.

Jednym ze sposobów może być skorzystanie z internetowego serwera proxy lub wymyślenie, jak uzyskać dostęp do serwerów proxy; jest to metoda, z której chińscy internauci korzystają od lat z różnym powodzeniem. Problem z serwerami proxy polega na tym, że niektórzy dostawcy technologii opracowali metody ich wykrywania za pomocą konstrukcji sztucznej inteligencji; co więcej, nie są tak wiarygodni, jak chcieliby ludzie, i często nie będą działać z usługami przesyłania strumieniowego ani aplikacjami mobilnymi.

Istnieje bardziej wrażliwy powód, dla którego możesz nie chcieć korzystać z serwerów proxy w 2020 roku: jeśli musisz pozostać anonimowy podczas uzyskiwania dostępu do stron internetowych, musisz upewnić się, że zdalny serwer nie jest w stanie przechwycić pewnych informacji, które mogłyby Cię zidentyfikować.

To nie jest wielka sprawa, jeśli tylko oglądasz teledysk YouTube, który z jakiegoś powodu jest zablokowany w twoim kraju, ale co powiesz, jeśli sprawdzasz, czy istnieje nakaz aresztowania w innym kraju? Powiedzmy, że reżim autorytarny wie, że mieszkasz w Australii, a nakaz aresztowania został opublikowany na stronie internetowej ich Ministerstwa Spraw Zagranicznych; w takim przypadku na przykład nigdy nie będziesz chciał korzystać z internetowego serwera proxy ze swojego smartfona w Melbourne. Zasadniczo, proxy są na ogół niepewne.

Mając powyższe na uwadze, oto kilka zaleceń, w jaki sposób możesz odblokować strony internetowe z różnych powodów w 2020 roku. Zaczniemy od korzystania z VPN, ponieważ jest to najlepsza i najmądrzejsza metoda; tunel VPN, znany również jako bezpieczny tunel, może być wykorzystany do znacznie więcej niż tylko oglądania najnowszego odcinka „Gry o tron”.

Korzystanie z VPN do odblokowywania stron internetowych

Wirtualna sieć prywatna jest rozszerzeniem cyfrowej sieci informacyjnej, która może działać w przestrzeni publicznej za pomocą połączeń punkt-punkt. Historia tej technologii sięga połowy lat 90. XX wieku, kiedy utworzono zespół inżynierii sieci w firmie Microsoft cyfrowy protokół komunikacyjny zapewniający znacznie większe bezpieczeństwo niż wcześniejsze połączenia zdalne ustanowione za pomocą sesji terminalowych.

jak działa VPN

Aby zrozumieć, jak działa VPN, pomaga rozeznać, w jaki sposób dane są przesyłane z osobistych urządzeń komputerowych do Internetu. Aby uzyskać dostęp do sieci, informacje cyfrowe muszą być gromadzone i wymieniane, a zwykle dzieje się to w taki sposób, że Twoje dane są otwarte dla prawie każdego.

W celu blokowania geograficznego dostawcy transmisji strumieniowej, tacy jak Netflix, przeglądają te informacje i określają lokalizację użytkownika; na przykład w Queensland zobaczysz katalog treści przeznaczony na rynek australijski, co oznacza, że ​​niektóre programy mogły zostać zablokowane na podstawie umów o dystrybucji biznesowej - HBO jest również blokowane w ten sposób.

Odblokuj strony internetowe za pomocą NordVPN

Ponieważ wspominaliśmy Netflix więcej niż raz na przykład, możesz teraz dowiedzieć się, że najlepszą opcją odblokowania Netflix w 2020 roku jest NordVPN, firma działająca od 2012 roku.

NordVPN zaczął jako projekt wolności Internetu oparty na silnych ideałach prywatności i swobodnym dostępie do informacji obserwowanych przez narody nordyckie; Obecnie firma stała się najbardziej zalecanym rozwiązaniem dla użytkowników, którzy chcą uzyskać dostęp do stron internetowych z całego świata.

Jednym z powodów, dla których NordVPN jest idealny do odblokowywania treści z ograniczeniami geograficznymi, jest fakt, że obsługują one ponad 5000 serwerów na 6 kontynentach; ponadto protokoły VPN i warstwy szyfrowania używane przez NordVPN upewnij się, że Twoja prywatność nigdy nie zostanie naruszona.

Odblokuj strony internetowe za pomocą ExpressVPN

Oto kolejna usługa VPN, której możesz zaufać, próbując ominąć te nieznośne środki blokowania geograficznego.

ExpressVPN oferuje więcej niż tylko serwery na całym świecie; zapewnia również prawną warstwę ochrony danych, ponieważ znajduje się na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, jurysdykcji znanej z surowych przepisów dotyczących prywatności. Korzystając z ExpressVPN, nie musisz się martwić o zasady rejestrowania lub historię połączeń. Przepisy tego wyspiarskiego kraju zmuszają podmioty gospodarcze do zazdrości strzeżenia tożsamości swoich klientów, a ExpressVPN jest z tego dumny.

Korzystanie z pamięci podręcznej wyszukiwarki

Jeśli nie możesz uzyskać dostępu do strony internetowej z powodu blokowania geograficznego, możesz uzyskać część jej zawartości, wyszukując wersje stron w pamięci podręcznej. Przeszukiwacze wyszukiwarek obsługiwane przez Google i Bing zasadniczo kopiują całe wersje stron internetowych, pomijając określone elementy, do późniejszego hostowania na swoich serwerach.

buforowanie w wyszukiwarkach

Oznacza to dla Ciebie, że możesz używać Google do wyszukiwania witryn, o których wiesz, że są zablokowane; gdy zobaczysz wynik wyszukiwania, zobaczysz małą zieloną strzałkę obok adresu URL i tutaj możesz sprawdzić, czy wersja z pamięci podręcznej jest dostępna. Niestety to nie będzie działać, jeśli dana witryna skonfigurowała plik robots.txt, aby zapobiec indeksowaniu.

Korzystanie z sieci Tor

Onion Router to projekt rozwoju oprogramowania, który rozpoczął się w Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony USA, a później został sfinansowany przez Electronic Frontier Foundation w celu kierowania ruchem internetowym przez globalną sieć prywatnych serwerów i węzłów obsługiwanych na zasadzie wolontariatu.

Przeglądanie w sieci Tor jest wysoce zalecane dla użytkowników, którzy mają głębokie obawy dotyczące ich prywatności; na przykład dziennikarze śledczy, którzy mają obowiązek chronić tożsamość swoich źródeł.

Dostęp do sieci Tor był nieco skomplikowany kilka lat temu, ale już nie; możesz teraz zacząć od zainstalowania przeglądarki Tor dla Windows, macOS, Android lub Linux.

Tor może nie działać za każdym razem, a łączność może być czasami niepewna, ale ogólnie możesz ufać, że będzie działał rzetelnie jako narzędzie do ochrony twojej prywatności. Zaletą korzystania z sieci Tor jest to, że dużo się uczysz o cyfrowej prywatności i nie potrwa długo, zanim zaczniesz używać podpisu GPG, aby zabezpieczyć komunikację e-mailową.

Końcowe przemyślenia

Bez wątpienia NordVPN i ExpressVPN są najlepszymi metodami obchodzenia się z geoblokowaniem w 2020 roku. Jak wcześniej wspomniano, korzystanie z serwerów proxy staje się przestarzałe i, szczerze mówiąc, niebezpieczne dla użytkowników. Próba uzyskania dostępu do zablokowanych witryn przy użyciu pamięci podręcznej wyszukiwarki Google może również nie zabrać zbyt daleko. Sieć Tor doskonale nadaje się do ochrony danych, ale nie jest dobrą opcją do odblokowania YouTube lub Netflix.

Na końcu, korzystanie z VPN to najbardziej zaufany i najbardziej płynny sposób, zwłaszcza jeśli korzystasz z więcej niż jednego urządzenia, aby uzyskać dostęp do stron internetowych i usług przesyłania strumieniowego. Po wybraniu rozwiązania VPN, które naprawdę działa w danej sytuacji, możesz rozważyć zainstalowanie go na routerze bezprzewodowym w celu uzyskania maksymalnej wydajności i prywatności (czytaj więcej: Najlepszy router VPN).

FAQ

P: Jak odblokować witrynę na zaporze??

ZA: W niektórych przypadkach witryny, do których nie masz dostępu, mogą być blokowane na poziomie zapory, co oznacza, że ​​mogły zostać odfiltrowane lokalnie przez router, system operacyjny lub program antywirusowy, w zależności od tego, który z nich zarządza zaporą. Niestety, rozwiązanie nie jest w tym przypadku uniwersalne; będziesz musiał wiedzieć, jak uzyskać dostęp do zapory i utworzyć wyjątek lub usunąć witrynę z czarnej listy.

P: Jak odblokować na Craigslist?

ZA: Jest to tak proste, jak zmiana adresu IP, który jest najważniejszą funkcją usług VPN. Możesz także wypróbować sieć Tor, a nawet internetowy serwer proxy, ale pamiętaj, że ta ostatnia opcja może nie działać, jeśli masz włączoną obsługę JavaScript.

P: Jak ograniczyć lub usunąć blokowanie adresów IP?

ZA: Jeśli prowadzisz własną stronę internetową, możesz ograniczyć dostęp do określonych adresów IP lub zakresu adresów IP z ekranu administratora cPanel i tutaj możesz usunąć to ograniczenie. Nie możesz zapobiec blokowaniu adresów IP w witrynach, którymi nie zarządzasz, ponieważ nie masz uprawnień administratora; można jednak obejść blokowanie adresów IP za pomocą rozwiązań takich jak NordVPN i ExpressVPN.

P: Czy dostawcy usług internetowych znają odwiedzane witryny??

ZA: Twój dostawca usług internetowych musi znać adresy IP, które odwiedzasz w celu routingu ruchu, oraz numery portów, do których próbujesz uzyskać dostęp, więc krótka odpowiedź brzmi „tak”, ale to nie znaczy, że patrzą na zawartość, do której masz dostęp. ; są zbyt zajęci zarabianiem pieniędzy w konkurencyjnym otoczeniu biznesowym, aby zawracać sobie głowę kolejką lub e-mailami Netflix. Oczekuje się, że amerykańscy dostawcy usług internetowych będą przechowywać metadane dotyczące ruchu przez sześć miesięcy i mogą udostępniać takie dzienniki organom ścigania i służbom wywiadowczym zgodnie z prawem; to kolejny dobry powód, dla którego powinniśmy korzystać z VPN w 2020 roku.

David Gewirtz
David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me