Jak przyspieszyć połączenie internetowe

Jeśli jesteś wystarczająco duży, aby pamiętać dni modemów telefonicznych, pamiętasz, że ładowanie witryn trwało wieczność. Wówczas całe oczekiwanie było tylko częścią tego doświadczenia. Technologia szybszego przeglądania wciąż była rozwijana.


Dzisiaj jest inaczej, ale to nie znaczy, że nie możesz nękany niskimi prędkościami Internetu. Bardziej denerwujące jest zajmowanie się tym problemem, gdy ludzie są przyzwyczajeni do witryn, które ładują się w mgnieniu oka.

W dzisiejszych czasach, gdy Internet porusza się powoli, niekoniecznie oznacza to, że masz złe połączenie. Możliwe, że Twój dostawca usług internetowych ograniczył szybkość, którą Twoje połączenie jest w stanie osiągnąć. Jeśli nie masz oprogramowania antywirusowego, może to również pozostawiać Cię otwarte niezwykle powolny ruch w sieci.

prędkość internetu na całym świecie

Spowolnienia mogą być spowodowane także użyciem nieaktualnej wersji oprogramowania antywirusowego. Urządzenie obciążone złośliwym oprogramowaniem nie jest w stanie przyspieszyć. Istnieje nawet możliwość, że na serwerze nazw domen Twojego dostawcy usług internetowych mogą wystąpić problemy.

Co zrobić, jeśli masz wolne połączenie z Internetem

Zanim zagłębimy się we wszystkie sposoby, aby przyspieszyć twój Internet, musimy oczyścić powietrze. Jeśli twój dostawca Internetu oferuje wolne połączenia, nic, co zrobisz, nie zrobi żadnej różnicy.

Tak więc, przed przeczytaniem tego przewodnika i dokonaniem wszystkich drobnych poprawek prędkości w Internecie, pierwszym krokiem jest upewnienie się, że nie jesteś dławiony.

Skontaktuj się z usługodawcą internetowym zapytać, czy istnieją jakieś ograniczenia połączenia. Jeśli nie, zapytaj ich, czy do uaktualnienia jest dostępny wyższy poziom usług. Jeśli masz wybór dostawców usług internetowych, możesz porównać konkurencję.

Twoje połączenie jest nadal wolne

Jeśli skontaktowałeś się z usługodawcą internetowym lub zmieniłeś go, a oni twierdzą, że powinieneś cieszyć się superszybkimi połączeniami, być może będziesz musiał poszukać innych problemów.

Zacznij od oprogramowania antywirusowego, aby upewnić się, że na Twoim komputerze nie działa złośliwe oprogramowanie. Według Heimdal Security złośliwe oprogramowanie w tle może znacznie spowolnić prędkość Internetu. Większość programów antywirusowych, takich jak Avast, Norton i MalwareBytes, może skutecznie znajdować i usuwać złośliwe oprogramowanie (zalecamy używanie MalwareBytes, ponieważ uważa się je za najlepsze w znajdowaniu i eliminowaniu złośliwego oprogramowania). 

Nikt nie powinien być online bez podstawowej ochrony przed wirusami. Pakiety oprogramowania antywirusowego mogą badać twój system, aby znaleźć i zabić istniejące wirusy, a także zapobiec wprowadzeniu nowych.

Jeśli martwisz się takimi programami, jak złośliwe oprogramowanie i oprogramowanie reklamowe, możesz uzyskać oprogramowanie, które wykrywa i eliminuje te problemy.powolny dostęp do Internetu

To nie musi być Ty.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu tych pakietów oprogramowania prawdopodobnie zauważysz natychmiastową poprawę szybkości przeglądania. Nie oznacza to jednak, że twoja praca jest skończona. Jeśli nie chcesz płacić za narzędzia, sprawdź jedne z najlepszych darmowych programów antywirusowych. (Ponownie zalecamy unikanie bezpłatnych narzędzi i płacenie niewielkiej kwoty za zaufane rozwiązanie, takie jak MalwareBytes).

Może być konieczne skonfigurowanie nowego serwera DNS. Jeśli to brzmi skomplikowanie, nie martw się. To łatwiejsze niż się wydaje i nie jest wymagany zaawansowany stopień informatyki.

Definiowanie DNS

DNS to skrót od „Domain Name Server”. Jest to serwer odpowiedzialny za przekształcenie łatwej do odczytania nazwy domeny, takiej jak Facebook.com lub Amazon.com, w numeryczny adres IP. Pobiera nazwę domeny czytelną dla człowieka i zamienia ją w ciąg liczb zrozumiały dla komputerów.

Chociaż DNS został zaprojektowany, aby pomagać ludziom w poruszaniu się po Internecie, aby mogli odwiedzać strony internetowe, jest również odpowiedzialny za zapobieganie dostępowi do niektórych zablokowanych adresów IP. Otrzymasz komunikat „Brak dostępu”, jeśli spróbujesz obejrzeć film online, który jest ograniczony z Twojej lokalizacji.

Jak działa DNS?

Adresy IP są jak język, za pomocą którego komputery i serwery komunikują się i wysyłają dane do właściwej lokalizacji. Wpisujesz domenę, taką jak amazon.com, a następnie szuka jej DNS. Odbiorczy serwer nazw komunikuje się następnie z Twoim DNS w sprawie adresu domeny.jak działa dns

DNS udostępnia ten adres przeglądarce. Twoja przeglądarka może następnie załadować stronę internetową.

Cały proces trwa dłużej niż opisywanie. Kiedy wszystko działa płynnie, można to zrobić w krótszym czasie niż mrugnięcie.

Twoje urządzenie i router mają ustawienia sieciowe, które określają, którego DNS używasz. Zazwyczaj to Twój dostawca usług internetowych decyduje, którego DNS używasz.

To niekoniecznie najszybszy DNS, co oznacza, że ​​powinieneś poszukać alternatywy.

Wybór DNS

Nie musisz być maniakiem technologii, aby znaleźć lepszy, szybszy DNS. Google oferuje narzędzie o nazwie namebench, które testuje istniejący DNS i szuka innych dostępnych opcji.

Możesz uruchomić Namebench na swoim urządzeniu bez zmiany żadnego z ustawień, więc jeśli odkryjesz, że obecny DNS jest najlepszy z dostępnych, nic nie stracisz. Google Namebench jest również bezpłatny.

Jak zdobyć Google Namebench

Odwiedź stronę Google z nazwami na https://code.google.com/archive/p/namebench/downloads. Po lewej stronie ekranu znajduje się pasek boczny z opcją „Pobrane”. Kliknij go.

pobieranie google namebench

Znajdź najnowszą wersję swojego systemu operacyjnego. Najnowsze wersje platformy nazw znajdują się u góry.

Kliknij niebieską nazwę pliku po lewej stronie, pamiętając, że istnieją różne opcje dla komputerów Mac i Windows.

link google namebench

Kliknięcie niebieskiej nazwy pliku spowoduje przejście do nowego adresu URL. Pobieranie rozpocznie się automatycznie.

Ze względu na ustawienia zabezpieczeń niektórzy użytkownicy komputerów Mac mogą otrzymać ostrzeżenie, że nie można otworzyć środowiska nazw. Jest to jednak zaufany i niezawodny program, więc można ominąć to powiadomienie. Jeśli jest to powtarzający się problem, wykonaj następujące kroki:

  1. Znajdź „Preferencje systemowe” pod ikoną Apple.

preferencje google namebench

  1. Najedź kursorem na „Bezpieczeństwo & Ikona prywatności ”.

google namebench bezpieczeństwo i prywatność

  1. Kliknij przycisk „Otwórz mimo to”.

Google Namebench i tak otwarty

  1. Po wyświetleniu monitu wprowadź hasło do konta.
  2. Kontynuuj instalację programu Namebench.

Konfigurowanie Namebench

Po zakończeniu instalacji konieczne jest przeprowadzenie konfiguracji. Opcje konfiguracji są identyczne dla użytkowników komputerów Mac i Windows.

Pierwszy pasek na ekranie wyświetla adres IP bieżącego DNS. To pole jest automatycznie wypełniane przez program.

konfiguracja google namebench dns

Poniżej tego paska zobaczysz dwie opcje. Są to: „Uwzględnij globalnych dostawców DNS” i „Uwzględnij najlepsze dostępne regionalne usługi DNS”. ​​Są to podstawowe funkcje wyszukiwania w nazwie. Możesz usunąć zaznaczenie jednego z nich. jednak, pozostaw oba wybrane ponieważ oznacza to, że przyznajesz programowi uprawnienia do sprawdzania najlepszy możliwy serwer DNS.

Poniżej tej sekcji znajduje się druga sekcja zatytułowana „Opcje”. Te dodatkowe opcje umożliwiają włączenie kontroli cenzury, jeśli chcesz zablokować określone adresy URL.

Dzięki tej opcji możesz filtrować serwery DNS i ustawiać je w szeregu w zależności od tego, jak skutecznie blokują niechciane strony internetowe. Jeśli planujesz hosting serwera DNS lub w inny sposób martwisz się o swoje bezpieczeństwo, możesz przeczytać kilka przewodników dotyczących szyfrowania.

Druga opcja nie zwiększa szansy na znalezienie lepszego DNS, ale może być jednak pomocna. To jest przycisk „Prześlij i udostępnij swoje anonimowe wyniki”. Zaznaczenie tego pola powoduje odesłanie anonimowych danych z powrotem do osób, które opracowują platformę nazw, co pozwala im ulepszyć program.

W następnej sekcji możesz wybrać swoją lokalizację. Wskazane jest pozostaw tę sekcję jako „automatyczną” ponieważ program jest w stanie zidentyfikować Twoją lokalizację za pomocą adresu IP urządzenia.

Zapytanie Źródło danych

W sekcji „Źródło danych zapytania” wybierz swoją przeglądarkę. Jeśli jesteś wrażliwy na prywatność lub surfujesz głównie w trybie incognito, rozsądne może być wybranie „Top 2000 stron internetowych (Alexa)” zamiast tego.

źródło danych kwerendy google namebench

Następne pole ma etykietę „Wydajność sprawdzania kondycji”. Rozwijane menu zawiera dwie opcje. Jedna jest „szybka”, druga „powolna (niestabilna sieć)”. Większość użytkowników prawdopodobnie wybierze szybko. Jeśli jednak regularnie zmagasz się z przekroczeniem limitu czasu podczas połączenia z Internetem, rozsądnie wybierz powolny. Ten parametr sprawdzi w dowolnym miejscu od 10 do 40 serwerów, w tym serwerów proxy, w zależności od przepustowości.

Ostatnią opcją, którą można ustawić, jest „Liczba zapytań”. Oznacza to, ile razy chcesz, aby każde DNS było pytane podczas testu. Domyślne ustawienie to 250. Rzadko istnieje powód, aby zmienić domyślny wpis. Jeśli masz naprawdę wolną sieć, możesz chcieć zmniejszyć liczbę zapytań do 100 lub 150.

Naciśnij przycisk „Start”, aby nazwa mogła rozpocząć pracę. Zwykle wykonuje swoje zadanie w około dwie minuty.

Przeglądanie wyników Namebench

Namebench automatycznie otwiera nową kartę po zakończeniu testu. Dane mogą wyglądać mniej więcej tak:

wyniki google namebech

Główne pole w lewym górnym rogu ekranu zawiera najważniejsze informacje, informując, który serwer DNS jest najszybszy z dostępnych dla Ciebie w porównaniu z bieżącym serwerem DNS.

Obok tego pudełka znajduje się kolejne okno pokazujące dokładne konfiguracje, których należy użyć w celu uzyskania najwyższej wydajności.

Poniżej tych pól zobaczysz listę wszystkich przetestowanych serwerów DNS. Lista zawiera numery wyników, które wystawił każdy zawodnik.

Twój obecny DNS zostanie oznaczony żółtym polem.

Ponownie skonfiguruj ustawienia routera

Namebench zapewnił ci wszystko, czego potrzebujesz, aby przyspieszyć przeglądanie. Teraz musisz ponownie skonfigurować ustawienia routera.

Najpierw sprawdź adres IP routera. Jeśli używasz systemu Windows, kliknij Start, a następnie wpisz „cmd” na pasku zadań. Kliknij ikonę.

Wpisz ipconfig / all, a następnie naciśnij klawisz Enter.

Na wynikowej liście poszukaj wpisu „Default Gateway”. Sekwencja liczb po prawej to Twój adres IP.

domyślna brama google namebench

Użytkownicy komputerów Mac mają inny proces, który rozpoczyna się od „Preferencji systemowych”, a następnie „Sieci”. Sprawdź, która sieć jest wybrana, a następnie na chwilę najedź kursorem na „Zaawansowane”. Zostanie otwarta karta. Na nim zlokalizuj „TCP / IP”. Po „Router” zobaczysz serię liczb, które są Twoim adresem IP.

google namebench mac

Czas wprowadzić swój adres IP w przeglądarce. Możesz zostać poproszony o podanie nazwy użytkownika i hasła routera.

Na głównym pulpicie nawigacyjnym routera znajdź „Ustawienia podstawowe” lub „Sieć”. Kliknij jedną z tych opcji. Wyświetla podstawowy i dodatkowy adres DNS. Zrób zrzut ekranu z tych liczb lub spisać je. Umożliwia to w razie potrzeby powrót do ustawień domyślnych.

pulpit nawigacyjny routera google namebench

Tutaj potrzebujesz ustawień konfiguracji wygenerowanych przez platformę nazw. Zastąp główny i pomocniczy adres DNS adresami podanymi przez namebench.

Zapisz zmiany i wyloguj się z pulpitu nawigacyjnego routera.

Czyszczenie starej pamięci podręcznej

Każdy DNS tworzy pamięć podręczną na twoim serwerze. Przyspiesza to niezbędne funkcje, takie jak przechowywanie określonych danych w witrynach, które odwiedzasz wielokrotnie. Usunięcie starej pamięci podręcznej może naprawdę przyspieszyć wydajność.

Aby to zrobić, użytkownicy komputerów Mac kliknij „Finder”, a następnie najedź myszką na „Aplikacje”. Przewiń w dół do „Narzędzia”, a następnie zlokalizuj „Terminal”. Kliknij „Terminal”. Wpisz „sudo killall -HUP mDNSResponder” lub „Sudo dscacheutil -flushcache” aby opróżnić starą pamięć podręczną.

czyszczenie pamięci podręcznej opróżnianie pamięci podręcznej

Użytkownicy systemu Windows kliknij „Start”, a następnie wpisz cmd na pasku zadań.

dowódca menu systemu Windows

Kliknij ikonę Windows, a następnie wprowadź ten tekst, „Ipconfig / flushdns.”Wciśnij Enter, a stara pamięć podręczna zostanie opróżniona.

spłukać dns

Jesteś teraz przygotowany do błyskawicznego przeglądania dzięki doskonałej sieci VPN do wyboru. Jeśli masz napięty budżet, sprawdź najlepszą darmową listę VPN, którą dokładnie przeanalizowaliśmy i przefiltrowaliśmy. W przeciwnym razie podzielmy się z wami kilkoma rekomendacjami, sprawdź naszą recenzję NordVPN lub Surfshark. Nie będziesz rozczarowany.

David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me