Jak zatrzymać wyciek z sieci RTC (bezpłatne i łatwe poprawki)

Wycieki z WebRTC są kłopotliwe, gdy jesteś poza domem. Jeśli korzystasz z przeglądarki Chrome, jesteś zagrożony. Oto co robić. „Powiedział Nuff.


W niektórych przypadkach korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej (VPN) jest możliwe niewystarczająco w celu zabezpieczenia transmisji danych i zapewnienia anonimowości adresu IP. Wyciek WebRTC to problem, który wpływa na przeglądarkę Google Chrome i może spowodować udostępnienie Twojego prawdziwego adresu IP online.

wektor webrtcWebRTC oznacza Internetowa komunikacja w czasie rzeczywistym. Jest używany przez wiele witryn i aplikacji internetowych do utrzymywania stałego strumienia sesji otwartego między komputerem użytkownika a serwerem hosta. WebRTC będzie korzystał z połączenia SSL (Secure Sockets Layer), dopóki serwer hosta będzie miał ważny certyfikat, ale to wciąż nie wystarczy, aby zapobiec wyciekowi adresu IP.

Gdy witryny lub osoby trzecie są w stanie uzyskać lokalny adres IP, daje im to możliwość śledzenia Twojej aktywności online, a nawet fizycznej lokalizacji. Wszystkie adresy IP są powiązane z obszarami geograficznymi, więc lokalna sieć i firma internetowa przypisuje je na podstawie miasta i regionu, w którym mieszkasz lub pracujesz.

Jak powstają wycieki?

Głównym problemem związanym z przeciekami WebRTC było po raz pierwszy odkryta w 2015 r. Programiści odkryli, że połączenie przeglądarki Chrome z witryną za pośrednictwem połączenia VPN powoduje wysyłanie okresowych żądań za pośrednictwem systemu znanego jako Session Traversal Utilities for NAT (STUN). Żądania STUN są wymagane do obsługi dowolnego rodzaju komunikacji lub współpracy w czasie rzeczywistym w oknie przeglądarki.

Problem polega na tym, że każde STUN żąda rozmów między komputerem użytkownika a zewnętrznym Internetem, w takich przypadkach użyje lokalnego adresu IP, a nie adresu podanego przez twoją usługę VPN. Oznacza to, że Adres od dostawcy usług internetowych (ISP) lub sieci Wi-Fi będzie dostępny dla podmiotów zewnętrznych. W rzeczywistości strony internetowe mogą używać kodu JavaScript, aby łatwo przechwycić Twój prawdziwy adres IP za pomocą żądania wymuszenia STUN.

Zapobieganie wyciekom dzięki rozszerzeniom Chrome

Przełączenie na innego klienta VPN lub hosta nie pomoże w zapobieganiu linkom WebRTC. Problem wpływa na wszystkie usługi VPN, niezależnie od używanego protokołu szyfrowania. Zamiast tego najlepszym podejściem jest zainstalowanie rozszerzenia Chrome, które jest małym narzędziem, które jest dodawane w celu zapewnienia bezpieczeństwa przeglądarki. Chrome ma cały sklep rozszerzeń, z których wiele można uzyskać za darmo.

Google napisał i opublikował cały interfejs programowania aplikacji (API) dla problemu WebRTC. Dzięki temu indywidualni programiści mogą tworzyć własne Rozszerzenia Chrome, aby obejść ten problem z klientami VPN.

Jednym z najpopularniejszych rozszerzeń Chrome do tego celu jest WebRTC Leak Prevent. Jest kompatybilny z dowolną wersją Chrome wyższą niż 42. Po instalacji pojawi się okno opcji rozszerzenia i będziesz mógł wybrać, czy chcesz chronić wyciek WebRTC, czy nie.

Rozszerzenie WebRTC Protect działa w podobny sposób. Dodaje przycisk do prawego górnego rogu przeglądarki Chrome, a jednym kliknięciem możesz włączyć lub wyłączyć ochronę WebRTC. Gdy ikona ma kolor niebieski, oznacza to, że ochrona jest włączona, a usługa VPN nie ujawni twojego prawdziwego adresu IP na żadnej stronie internetowej.

W zależności od używanej usługi VPN Twój dostawca może polecić określone rozszerzenie Chrome lub może faktycznie oferować własne. Odwiedź ich stronę internetową, aby uzyskać więcej informacji. Pamiętaj jednak, że każde rozszerzenie korzystające z oficjalnego interfejsu API Google będzie działać w ten sam sposób.

Testowanie pod kątem wycieków WebRTC

Po zainstalowaniu rozszerzenia Google Chrome w celu ochrony przed wyciekami WebRTC należy skorzystać z narzędzia online, aby upewnić się, że wszystko działa zgodnie z planem. Upewnij się, że rozszerzenie Chrome, które chcesz zainstalować, jest oferowane przez renomowanego programistę i ma znaczną liczbę pozytywnych recenzji.

Jak zatrzymać wyciek z sieci RTC (bezpłatne i łatwe poprawki)

Może być niebezpieczne rozwiązania oferowane na stronach internetowych osób trzecich, które nie są oryginalne i faktycznie spróbuje zainfekować komputer. Zawsze powinieneś instalować rozszerzenia Chrome tylko z oficjalnego sklepu Google.

Łatwy test wycieków WebRTC jest dostępny w What Is My IP? stronie internetowej. Po załadowaniu tej strony będzie wskazywać, czy Twój adres IP został ujawniony, czy ukryty. Pod tą wiadomością zobaczysz, jak różni się Twój lokalny adres IP od publicznego adresu IP widocznego w innej witrynie. Z silnym VPN jak NordVPN lub Surfshark oraz ochronę przed wyciekiem WebRTC, twój lokalny adres IP powinien zawsze pozostać prywatny, abyś mógł chronić swoją tożsamość i dane osobowe.

David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me