Podręcznik e-bezpieczeństwa: Chroń swoje dzieci w Internecie już dziś

Rodzice myśleli, że ciężko było, zanim pojawił się Internet. Poprzednie pokolenia po prostu nie miały pojęcia, co będzie dalej.


W ostatnich latach w Australii wzrosła liczba kradzieży tożsamości i innych przestępstw internetowych. Jeszcze w zeszłym miesiącu rząd australijski musiał zbadać penetrację online sieci partii politycznych Liberal, Kraj i Partie Pracy.

W lutym 2019 r. Departament Służb Parlamentarnych (DPS) musiał wydać nowe hasła dla posłów i pracowników. Proces ten miał miejsce po tym, jak australijskie Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego (ACSC) wykryło złośliwe włamanie do komputerów Parlamentu.

Bezpieczeństwo w Internecie dla dzieciTo dochodzenie uświadomiło ACSC także ataki na sieci partii politycznych. Na szczęście złośliwe działanie zostało zidentyfikowane przed jakąkolwiek ingerencją wyborczą. Po tym hacku w australijskim parlamencie ACSC zaczęła aktywnie pomagać w obronie tożsamości online partii politycznych.

Bill Shorten, lider pracy, stwierdził, że „Australia nie jest zwolniona ani odporna na szkodliwe działania, które widzieliśmy gdzie indziej.” Partie polityczne mogą być małymi organizacjami, ale zbierają i wykorzystują ogromne ilości danych o społecznościach i wyborcach..

Dzięki komputerom monitorowanym przez całą dobę hakerzy nadal byli w stanie planować i przeprowadzać złośliwe ataki. Ten fakt sprawia, że ​​ochrona osób fizycznych i komputerów wydaje się prawie niemożliwa. Nie musi to jednak być niemożliwe.

Na pierwszy rzut oka usunięcie Internetu z domu w celu ochrony prywatności i tożsamości może wydawać się jedyną opcją. Należy jednak pamiętać, że Internet jest również cennym narzędziem.

Dzieci i Internet

Rodzice mają ciężką pracę, jeśli chodzi o to bezpieczeństwo internetu. Dzieci w każdym wieku spędzają teraz znaczną część swojego wolnego czasu online, czy to ze smartfona, tabletu czy tradycyjnego komputera.

dzieci korzystające z Internetu do szkodliwych działańDla dzieci Internet stał się głównym źródłem wiadomości, rozrywki i komunikacji. Ale sieć stwarza również szereg zagrożeń, zwłaszcza takich, których młodsi mogą nie widzieć.

Rodzice muszą prowadzić otwartą dyskusję ze swoimi dziećmi na temat rodzajów aplikacji i witryn, z których korzystają, i co uznaje się za odpowiednie zachowanie w Internecie. Dotyczy to zarówno własnego bezpieczeństwa, jak i bezpieczeństwa innych osób cyberbulling pozostaje niebezpieczną siłą we współczesnym społeczeństwie.

Dostępnych jest wiele przewodników, które pomogą ci zachować prywatność i bezpieczeństwo dzieci w Internecie, ale wiele z nich jest zbyt ogólnych lub zbyt kontaktowych z nowoczesną technologią, aby były przydatne w niektórych sytuacjach. Te wskazówki pomogą ci chronić twoją prywatność, jednocześnie chroniąc dzieci, zapewniając szeroki wachlarz wskazówek i informacji dotyczących bezpieczeństwa.

Ustawiając reguły internetowe swojego gospodarstwa domowego, weź pod uwagę następujące wskazówki i sugestie.

1. Znajdź zaufany skaner antywirusowy

Powinieneś mieć silny skaner antywirusowy zainstalowany na dowolnym komputerze w domu z systemem operacyjnym Microsoft Windows. Jest to jeszcze ważniejsze w przypadku laptopów lub komputerów stacjonarnych udostępnianych dzieciom. Mogą próbować pobierać pliki z ryzykownych stron internetowych, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie lub inne zakaźne oprogramowanie.

Podczas konfigurowania ustawień skanera antywirusowego upewnij się, że narzędzie jest skonfigurowane automatycznie przeskanuj wszystkie nowe pliki dodane do dysku twardego. Ponadto aplikacja powinna mieć możliwość regularnej aktualizacji, aby mieć pewność, że Ty i Twoja rodzina macie najnowszą ochronę przed zagrożeniami zewnętrznymi.

Zalecane oprogramowanie antywirusowe
 • Avast Antivirus - Avast oferuje wykrywanie złośliwego oprogramowania oparte na sygnaturach i wykrywanie wirusów w czasie rzeczywistym. przeglądanie i ochrona poczty e-mail, a także wtyczka przeglądarki, która ostrzega internautów o potencjalnie niebezpiecznych linkach oraz blokowanie reklam.
 • AVG Antivirus - Nabyte w 2016 roku przez Avast, AVG to kolejne dobrze znane oprogramowanie antywirusowe, które ma również silne możliwości wykrywania złośliwego oprogramowania i ochronę przed wirusami w czasie rzeczywistym. System AVG jest znany z bardziej znaczących możliwości w zakresie ochrony przed złośliwym oprogramowaniem ze względu na technologię śledzenia zachowań złośliwego oprogramowania.
 • Bitdefender Antivirus - Silny pakiet zabezpieczeń dookoła, znany z prawie 100% ochrony przed atakami podczas korzystania z Mac OS. Bitdefender ma zaawansowane zapobieganie zagrożeniom sieciowym, wielowarstwową ochronę przed ransomware z naprawą ransomware i świetne funkcje kontroli rodzicielskiej.
Pomocne przewodniki po instalacji i konfiguracji
 • Jak zainstalować program Avast Antivirus
 • Jak zainstalować program AVG Antivirus
 • Jak zainstalować Bitdefender Antivirus

2. Ogranicz czas wyświetlania

ograniczyć czas na ekranieJedną z najmądrzejszych rzeczy, które rodzic może zrobić, aby chronić swoje dziecko w Internecie, jest po prostu kontrolować ilość czasu spędzanego online. Ustawienia tego rodzaju limitów przypominają dzieciom, że internet powinien być postrzegany jako narzędzie, a nie całodzienna rozrywka. W dzisiejszych czasach nie jest łatwo robić tak wiele urządzeń podłączonych do Internetu w domu, od komputerów po smartfony i asystentów głosowych.

Łatwą zasadą do egzekwowania jest brak smartfonów przy stole. Możesz także wybrać tylko jeden wspólny komputer w jednej z głównych części mieszkalnych, co zmusi wszystkich członków rodziny do zmieniania Internetu i przyzwyczaj się do braku połączenia przez cały dzień. Do czasu zbudowania nawyku zalecamy korzystanie z oprogramowania do kontroli rodzicielskiej, aby ułatwić zmiany długości aktywności dzieci w Internecie. Usprawni to proces utrzymywania kontroli i uprości wdrożenie wszelkich nowych zasad domowych.

Zalecane oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej
 • Norton Family Premier - Oprogramowanie Norton do kontroli rodzicielskiej ułatwia rodzicom kontrolowanie ilości czasu spędzanego przez dzieci w Internecie. Uwzględniono wiele funkcji, takich jak natychmiastowa blokada, nadzór wideo, nadzór wyszukiwania, nadzór sieci społecznościowej i nadzór lokalizacji.
 • Kaspersky Safe Kids - Inna znana firma zajmująca się bezpieczeństwem, Kaspersky Safe Kids pozwala rodzicom monitorować aktywność w mediach społecznościowych i ma śledzenie GPS. Oprogramowanie zapewnia także porady ekspertów-psychologów dziecięcych na temat obecnego zachowania dziecka na podstawie aktywności.
 • Qustodio - Rodzice mają możliwość kontrolowania i przeglądania raportów na wszystkich urządzeniach za pośrednictwem portalu internetowego z Qustodio. Oprogramowanie jest wyposażone w inteligentne systemy filtrowania, ustawienia kontroli czasu i szczegółową analizę aktywności w sieci.
Pomocne przewodniki po konfiguracji oprogramowania do kontroli rodzicielskiej
 • Jak zainstalować i skonfigurować program Norton Family Premier
 • Jak zainstalować i skonfigurować Kaspersky Safe Kids
 • Jak zainstalować i skonfigurować Qustodio

Jeśli uważasz, że oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej to zbyt duża kontrola, to najlepszym rozwiązaniem nie jest egzekwowanie reguły, ale wprowadzenie nowych działań rodzinnych, które ograniczą czas spędzany samemu z urządzeniem, które utrwala uzależnienie od Internetu.

3. Ogranicz strefy Wi-Fi

W połączeniu z ustalaniem limitów czasu w Internecie rodzice powinni rozważyć utworzenie określonych stref w domu, w których nie należy używać smartfonów i komputerów. Jedną z popularnych strategii jest powstrzymanie dzieci przed zabieraniem komputerów lub tabletów do sypialni, gdzie mogą ulec pokusie pozostania online w nocy.

Niektóre routery Wi-Fi można skonfigurować w celu kontrolowania, jak daleko sygnał dociera do różnych części domu. Rodzice powinni być mniej zaniepokojony z zapewnieniem dostępu do Internetu w każdym rogu każdego pokoju, oraz bardziej zaniepokojony z ograniczeniem dostępu Wi-Fi do obszarów, w których mogą monitorować zachowanie swoich dzieci w Internecie. Sprawdź ten niesamowity zasób, aby uzyskać szczegółowy samouczek: https://www.techwalla.com/articles/how-to-limit-a-wifi-signal.

Alternatywnie, jeśli wydaje się, że to za dużo pracy, możesz podejść do rozwiązania inaczej, ograniczając korzystanie z Internetu po upływie określonego czasu. Przeczytaj więcej o kontrolowaniu korzystania z Internetu za pomocą routera.

4. Użyj Bezpiecznej wyszukiwarki

Potęga Google może połączyć osobę z bogactwem informacji ze źródeł na całym świecie. Oczywiście niebezpieczeństwo związane z tego rodzaju narzędziem polega na tym, że na pewno się natkniesz niewłaściwy lub złośliwy stron internetowych podczas przeglądania Internetu. Jeśli chodzi o dzieci, bardzo ważne jest kontrolowanie, jakie rodzaje informacji mogą wyszukiwać online.

jak działa wyszukiwarka

Istnieje wiele przyjaznych dzieciom wyszukiwarek, które rodzice mogą skonfigurować na swoim komputerze domowym. Witryny te mają więcej kolorów i interaktywności niż tradycyjna strona główna Google i zapewniają, że tylko wyświetlane wyniki będą odpowiednie dla wybranego przedziału wiekowego. Po wybraniu wyszukiwarki, której chcesz zaufać, ustaw ją jako domyślną wyszukiwarkę na swoim urządzeniu lub urządzeniu domowym, z którego korzystają.

Przewodnik po zmianie domyślnej wyszukiwarki przeglądarki
 • Jak zmienić domyślną wyszukiwarkę w Google Chrome
 • Jak zmienić domyślną wyszukiwarkę w Safari
 • Jak zmienić domyślną wyszukiwarkę w Mozilla Firefox
 • Jak zmienić domyślną wyszukiwarkę w Microsoft Edge

5. Rozważ filtrowanie w sieci

Samo polecenie dzieciom korzystania z określonych wyszukiwarek nie wystarczy, aby kontrolować ich zachowanie w sieci. Jeśli zapewnisz im pełny dostęp do przeglądarki, nadal będą mogli znajdować i wyświetlać niebezpieczne lub nieodpowiednie strony internetowe. Popularne aplikacje, takie jak Google Chrome, Mozilla Firefox i Microsoft Internet Explorer, oferują tylko ograniczony zestaw ustawień rodzicielskich, więc powinieneś rozważ inwestowanie w oddzielne narzędzie programowe.

Niezależnie od tego, czy korzystasz z systemu operacyjnego Windows, czy Mac w domu, możesz znaleźć szereg narzędzi programowych do zwiększenia ochrony komputerów domowych. Większość tych narzędzi pozwala skonfigurować osobne konta użytkowników z różnymi ustawieniami, w tym które adresy URL są dozwolone, a które zablokowane. Możesz również ograniczyć swoje dzieci do odwiedzania stron internetowych tylko za pomocą HTTPS, co oznacza, że ​​ich sesje online będą bezpieczne i szyfrowane. Inną opcją inną niż inne oprogramowanie jest użycie wbudowanych możliwości routera.

Sprawdź ten przewodnik, jak używać routera do filtrowania stron internetowych i innych opcji kontroli rodzicielskiej: https://www.cnet.com/how-to/how-to-use-your-routers-parental-controls/

6. Dodaj kontrolę rodzicielską na urządzeniach mobilnych

Jeśli chodzi o smartfony i tablety, rodzice mają wiele sposobów na dostosowanie systemu operacyjnego Android i Apple iOS do swoich dzieci. Podobnie jak w przeglądarkach internetowych cel polega na trzymaniu nieodpowiednich treści z dala od oczu dzieci, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa ich danych osobowych.

Na Androidzie najlepiej zacząć od Aplikacja Google Family Link, który jest dostępny jako Darmowe pobieranie. Pomoże Ci utworzyć przyjazne dla dzieci konto Google, które zostanie połączone z Twoim istniejącym kontem. Stamtąd możesz skonfigurować konto na telefonie lub tablecie dziecka i wybrać jedną z opcji zakres opcji, w tym filtrowanie treści i ograniczenia aplikacji.

Sprawdź ten przewodnik: Jak zainstalować i skonfigurować Google Family Link

W przypadku iPhone'a lub iPada kontrola rodzicielska jest obsługiwana przez menu „Ograniczenia” w aplikacji Ustawienia. Najpierw pojawi się monit o ustawienie specjalnego hasła do zarządzania tymi opcjami. Następnie zobaczysz listę przełączników, która pozwala wybrać aplikacje i funkcje, z których ma korzystać Twoje dziecko. Możesz także blokuj wyraźne treści od pojawienia się w aplikacji Muzyka i podcasty.

Sprawdź ten przewodnik: Jak poruszać się po kontroli rodzicielskiej iOS 12

7. Monitoruj konta w mediach społecznościowych

średni dzienny czas spędzany w mediach społecznościowychMłodsze pokolenia, zwłaszcza nastolatki, spędzają większość czasu online w sieciach społecznościowych. Facebook i Twitter pozostają dwiema wiodącymi platformami, choć popularność takich aplikacji jak Instagram i Snapchat wciąż rośnie. Żadne dziecko w wieku poniżej 13 lat nie powinno mieć możliwości zarejestrowania się w sieci społecznościowej, ale oczywiście możesz chcieć dodać kilka lat do tej zasady w zależności od dojrzałości twojego dziecka.

Zgodnie z ogólną praktyką należy zachęcać dzieci do ograniczania interakcji w sieciach społecznościowych do osób, które znają w prawdziwym życiu. Naucz ich, aby przychodzili do osoby dorosłej za każdym razem, gdy podejdzie do nich nieznajomy online. Pamiętaj też, aby monitorować sposób, w jaki używają zdjęć i filmów na swoich kontach mediów społecznościowych za pomocą oprogramowania do kontroli rodzicielskiej.

Więcej wskazówek na temat monitorowania korzystania z mediów społecznościowych przez dziecko można znaleźć w tym artykule na stronie parenting.com

8. Zgłoś cybernękanie

W ramach monitorowania w mediach społecznościowych wypatruj wszelkich oznak cyberprzemocy, zarówno wychodzących, jak i przychodzących. Często można dostrzec objawy cyberprzemocy na podstawie zachowania dziecka. Jeśli zaczną się wycofywać z rozmów lub nagle staną się bardziej aspołeczne, zacznij od razu zadawać pytania i dowiedz się, jak układały się ich przyjaźnie online.

cybernękanie według płci

Aby być proaktywnym, powinieneś często rozmawiać z dziećmi co stanowi dokuczanie w sieci i co powinni zrobić, jeśli go napotkają. Poinformuj ich, że mogą porozmawiać z Tobą o tych problemach w dowolnym momencie i nie muszą się czuć zawstydzeni.

Więcej wskazówek na temat skutecznego radzenia sobie z cybernękaniem jako rodzic
 • https://www.connectsafely.org/cyberbullying/
 • https://www.parents.com/kids/problems/bullying/18-tips-to-stop-cyberbullying/
 • https://kidshealth.org/en/parents/cyberbullying.html

9. Chroń dane osobowe

Ponieważ Internet jest tak istotną częścią życia dzieci, mogą myśleć, że bezpiecznie jest udostępniać swoje dane osobowe w Internecie. Jako rodzic musisz stale przypominać swoim dzieciom o zagrożeniach, jakie istnieją w Internecie. W szczególności przestrzegaj zasad, zgodnie z którymi nie powinni udostępniać ani publikować żadnych danych związanych z ich nazwiskiem, numerem telefonu lub adresem bez uprzedniej rozmowy z tobą.

Jeśli istniała jakaś zasada numer jeden w zapewnianiu bezpieczeństwa online, to ta część. Większość drapieżników korzysta z zaufania, które zdobywają za pośrednictwem mediów społecznościowych, aby uzyskać więcej informacji osobistych o dzieciach, aby często nawiązać połączenie „więcej niż cyfrowe”. Może to prowadzić do sytuacji zagrażających życiu.

Chociaż monitorowanie aktywności jest zawsze świetną opcją, tak naprawdę zawsze będzie uzupełnienie podstawowych nauk przekazywanych dzieciom. Co jakiś czas odwiedzaj ponownie rozmowę o „nieznajomym niebezpieczeństwie”, aby upewnić się, że są zawsze czujni zarówno fizycznie, jak i cyfrowo wokół niezaufanych osób.

10. Promuj silne hasła

Podobnie jak dorośli, dzieci należy uczyć o znaczeniu silnych, bezpiecznych haseł. Naucz je, aby unikali używania tego samego hasła na wielu stronach internetowych i utrudniali odgadnięcie ich haseł. Jako rodzina powinieneś wybrać dzień co kilka miesięcy, aby wszyscy członkowie zmienili swoje hasła.

tabela długości hasła

Istnieją programy, które istnieją obecnie, aby uprościć proces zmiany haseł, zwane także menedżerami haseł. Najlepsi menedżerowie haseł zapewnią, że wszystkie hasła są szyfrowane i mogą być bezpiecznie udostępniane, co ogranicza potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa.

11. Naucz dzieci o spamie

Zanim będziesz mógł zaufać swojemu dziecku z jego prywatnym kontem e-mail, pamiętaj, aby ostrzec je o typach nielegalne lub nieodpowiednie wiadomości, które mogą znaleźć w swojej skrzynce odbiorczej. Porozmawiaj z nimi o znakach ostrzegawczych spamu oraz o tym, jak ważne jest, aby nigdy nie odpowiadać na wiadomości e-mail zawierające jakiekolwiek dane osobowe.

Sprytnym wyborem dla rodziców jest skorzystanie z opcji Gmaila, aby utworzyć konto przyjazne dzieciom połączone z główną skrzynką odbiorczą. Gdy dziecko osiąga 13 lat, rodzic może ustalić, czy zezwolił na migrację połączonego konta Gmail na niezależne. Oto przewodnik na temat konfiguracji: Jak stworzyć bezpieczny e-mail dla swojego dziecka.

12. Uważaj na zakupy

e-commerce zakupy online

Jeśli twoje dzieci będą mogły mieć własny smartfon lub tablet, z pewnością będą chcieli uzyskać pełny dostęp, aby móc samodzielnie pobierać nowe aplikacje. Może to być ryzykowne, zwłaszcza jeśli twoja rodzina dzieli jedno konto płatnicze z kartą kredytową w aktach. Na szczęście zarówno system operacyjny Android, jak i iOS wymagają wprowadzenia hasła lub dopasowania odcisku palca od osoby dorosłej, zanim będzie można użyć zapisanej metody płatności.

Nawet dla rodziców jest to mądre dokładnie monitoruj aktywność karty kredytowej pod kątem nietypowych obciążeń. Przypomnij dzieciom, że muszą przyjechać bezpośrednio do Ciebie, kiedy tylko chcą dokonać zakupu online.

Oczywiście rób zakupy online tylko z witryn, którym ufasz i które są zabezpieczone ważnym certyfikatem SSL.

13. Zachowaj odpowiednie zdjęcia

Jako rodzic możesz zauważyć, że jedną z ulubionych aplikacji Twojego dziecka na smartfony jest kamera. Nie zakładaj, że jest to nieszkodliwe, zwłaszcza biorąc pod uwagę, ile innych aplikacji zawiera funkcje robienia zdjęć. Podczas ustawiania i sprawdzania kontroli rodzicielskiej urządzenia poświęć dodatkową chwilę, aby zastanowić się, które aplikacje chcesz, aby Twoje dziecko mogło korzystać z aparatu.

ankieta blokująca treść

Zawsze bądź jasny ze swoimi dziećmi co stanowi odpowiednie zdjęcie i jakiego rodzaju treści nigdy nie należy fotografować. Ostrzeż ich, że tylko dlatego, że zdjęcie istnieje tylko w lokalnej pamięci urządzenia, nie oznacza, że ​​nie można go zhakować ani przypadkowo przesłać do sieci. Przypomnij im również, aby udostępniali zdjęcia tylko tym kontaktom, których znają w prawdziwym życiu i którzy zostali zweryfikowani w mediach społecznościowych.

Wszystko, co niestosowne, jest na ogół zawstydzające, a wszelkie zawstydzające mogą być wykorzystane przeciwko twoim dzieciom i twojej rodzinie. Zachowaj prywatność zdjęć i zachowaj odpowiednie zdjęcia prywatne.

Sprawdź: Jak nauczyć dzieci, jak być mądrym w mediach społecznościowych

14. Nadzoruj gry

ikona rodzicielskaW Internecie nie brakuje punktów rozrywkowych, a gry online stały się jedną z najpopularniejszych rozrywek dla dzieci i młodzieży. Niezależnie od tego, czy Twoja rodzina woli grać na PC czy na konsolę, możesz skonfigurować kontrolę rodzicielską, aby mieć pewność, że dzieci będą widzieć tylko odpowiednią treść.

Na PlayStation 4 możesz założyć konto główne, z którego będą mogli korzystać rodzice, a następnie konta podrzędne dla dzieci, które mogą być ograniczone do korzystania tylko z niektórych gier lub poziomów oceny. Platforma Xbox One ma podobną konfigurację, chociaż umożliwia także oddzielanie kont podrzędnych od kont nastolatków. Dla graczy na PC najlepszym rozwiązaniem jest użycie Tryb rodzinny na platformie Steam, która pozwoli ci blokować niektóre tytuły gier z kont swoich dzieci.

Przewodnik po włączaniu kontroli rodzicielskiej w grach i platformach do gier
 • Klient Steam
 • Google Play
 • Apple App Store
 • Xbox One
 • Playstation
 • Nintendo Wii

15. Zachęcaj do komunikacji

Przede wszystkim kluczem do ochrony dzieci w Internecie jest ich zachowanie zaangażowany w prawdziwy świat. Tak długo, jak czują się swobodnie, przychodząc do ciebie w sprawie problemów lub obaw, to razem będziesz mógł stworzyć bezpieczną przestrzeń w Internecie. Zacznij od razu, gdy twoje dzieci będą małe, zmieniając komputer w narzędzie, którego będziesz używać razem. Następnie przestrzegaj harmonogramu regularnych odpraw, aby zobaczyć, co jeszcze Twoje dziecko chce odkrywać w Internecie.

Kiedy ustanawiasz nowe zasady korzystania z sieci w domu, pamiętaj, aby jasno wyjaśnić powody wprowadzenia takich ograniczeń. Nie obiecujcie swoim dzieciom, że zasady odejdą, gdy osiągną pewien wiek. Zamiast tego ustal cele, w jaki sposób mogą udowodnić swoją dojrzałość i zdobyć więcej swobody w Internecie.

David Gewirtz
David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me