Przegląd KeePass – świetne zarządzanie hasłami czy katastrofa typu open source?

To nie jest menedżer haseł twojego dziadka, ale i tak możesz go polubić, kiedy się przyzwyczaisz. Mmm… oprogramowanie open source.

Wyobraź sobie świat bez haseł. Z drugiej strony nieważne.

Od kont bankowych po media społecznościowe i pocztę e-mail - nie można pracować w środowisku online bez ich używania.

wykorzystanie trackera internetowego menedżera haseł

Ponieważ nikt nie gryzie, by stać się ofiarą kradzieży online, warto się chronić. Obejmuje to korzystanie z pewnego bezpiecznego sposobu, aby dotrzymać ci hasła i nie musisz męczyć się z zapamiętywaniem kombinacji, której użyłeś na której stronie.


Innymi słowy, potrzebujesz menedżera haseł.

Ale nie tylko stary menedżer haseł. Potrzebujesz takiego, który wykonuje pracę, jest dość elastyczny i który możesz opanować ze względną łatwością. KeePass może być odpowiedni dla Ciebie.

Oto, co musisz wiedzieć o tym menedżerze, w tym co odróżnia go od podobnych produktów.

Dokładnie to, co jest KeePass?

Jeśli zwracasz uwagę, wiesz już, że KeePass jest menedżerem haseł. Być może nie wiesz, że jest to produkt typu open source.

Co to jest open source?

tworzenie oprogramowania typu open source

Zasadniczo jest to oprogramowanie, które korzysta z kodu źródłowego, który każdy może zobaczyć i zmienić w jakiś sposób, który, mam nadzieję, poprawi funkcjonalność. W żadnym wypadku nie oznacza to, że oprogramowanie typu open source jest z natury niebezpieczne; wiele przykładów ma wbudowane zabezpieczenia tak samo bezpieczne, jak oprogramowanie firmowe.

Oznacza to, że a grupa zaangażowanych użytkowników może połączyć swoje pomysły i znaleźć sposoby na ulepszenie tego, co już jest dobre.

Jeśli chodzi o KeePass, oznacza to, że są eksperci, którzy również są konsumentami i ciągle szukają sposobów na wzmocnienie produktu. Oznacza to również, że podstawowy produkt oferowany jest bezpłatnie.

Dlaczego potrzebuję Menedżera haseł?

jak działa menedżer hasełMenedżery haseł to aplikacje zaprojektowane do przechowywania informacji logowania w bezpiecznym otoczeniu.

Dane są przechowywane w postaci zaszyfrowanej i mogą uzyskać do nich dostęp wyłącznie osoby, które mają tak zwane hasło główne. To hasło główne umożliwia przeglądarce dostęp do listy i pobranie odpowiedniego hasła do zalogowania się na określonej stronie.

Pomyśl o tym jak o wirtualnym sejfie. Cenne rzeczy wkładasz do sejfu (w tym przypadku hasła) i zamykasz drzwi. Bez tej kombinacji nikt nie wejdzie do sejfu. Jako ten, który ma kombinację, możesz otworzyć drzwi w dowolnym momencie.

Nie wszyscy menedżerowie haseł są tacy sami. Niektórzy lepiej chronią hasła niż inni. Aby dowiedzieć się, czy KeePass jest godnym produktem, czytaj dalej.

Czy potrzebuję KeePass lub dowolnego Menedżera haseł?

Jeśli lubisz dreszczyk emocji związany z narażeniem się na włamanie, nie przejmuj się KeePass…

Z drugiej strony, osoby, które nie chcą, aby ich kradzież lub dane zostały uszkodzone, pokochają ten zasób.

Jak poważne to może być? Rozważ te ostatnie wydarzenia:

tweet kanadyjski powietrzaW sierpniu 2018 r.Air Canada wyodrębnił naruszenie aplikacji mobilnej i zablokował 1,7 miliona kont użytkowników aplikacji. Kiedy opadł kurz, okazało się, że dane logowania ponad 20 000 klientów zostały skradzione. Oznacza to, że 20 000 osób musiało szybko zmienić dane logowania i mieć nadzieję, że naruszenie nie spowoduje problemów na innych stronach.

Kolejne wydarzenie miało miejsce w pierwszym tygodniu września 2018 r., Kiedy British Airways znalazło te szczegóły Zaatakowano 380 000 klientów. Po raz kolejny ludzie musieli walczyć o aktualizację haseł i mieć nadzieję na najlepsze.

Każdy, kto użyje KeePass, będzie mógł spokojnie odpocząć i wiedzieć, że naruszenia prawdopodobnie nie wpłyną na nie.

Na jakich systemach będzie działać KeePass?

Różne wersje KeePass będą działać w różnych wersjach systemu Windows. Jeśli przypadkowo ci się podoba Linux, znajdziesz wersje, które działają z większością dystrybucji Linuksa, w tym z systemami Lubuntu. Oprogramowanie jest kompatybilne z większością systemów Android, a także Mac i iOS.

Aplikacja Keepass OS

Być może trzeba będzie trochę kopać, aby dowiedzieć się, która edycja KeePass działa z danym systemem. Nie martw się, jeśli nadal używasz starszego systemu, który nie jest już przez nikogo obsługiwany. Możesz znaleźć wydanie, które będzie pracować z systemami starszymi niż Windows 98.

To jeden ze sposobów KeePass wyróżnia się w tłumie menedżerów haseł. Wiele z nich zostało zaprojektowanych specjalnie dla najnowszych systemów operacyjnych. Jeśli korzystasz ze starszego komputera, który nie obsługuje najnowszych wersji systemu, nie masz szczęścia. Jeśli korzystasz z KeePass, istnieje duża szansa na znalezienie menedżera, który działa idealnie.

Pamiętaj, że aplikacje zaprojektowane do korzystania z KeePass są nadal bezpłatne, ale mogą wymagać od czasu do czasu wyświetlania reklam. Kto nie lubi dobrej reklamy od czasu do czasu?

Porozmawiajmy o konfiguracji

Konfiguracja jest jednym z obszarów, w których krytycy nie zgadzają się co do KeePass. Nie ma wątpliwości, że wymaga to więcej wysiłku w tworzeniu bazy danych haseł.

Niektórzy mogą uznać to zniechęcające, po prostu dlatego, że przyzwyczaili się do wbudowanego systemu zapisywania haseł i zarządzania nimi, który znajduje się w większości głównych wyszukiwarek.

Jednak niektórzy uważają, że pieczenie ciasta jest zniechęcające, ponieważ jest trudniejsze niż wybranie jednego w piekarni. Inni lubią upiec własne ciasta i przejść przez ten proces. Jeśli jesteś typem, który nie boi się małego wprowadzania danych, Ustawienia KeePass będą, no cóż - bułka z masłem.

Oto podstawowy proces. Pamiętaj, że może się nieznacznie różnić w zależności od wydania:

 • Konfiguracja KeepassUtwórz nazwę i określ lokalizację pliku bazy danych haseł, który będziesz przechowywać w systemie.
 • Utwórz hasło główne, którego będziesz używać do uzyskiwania dostępu do bazy danych.
 • Wybierz zaawansowane opcje, jeśli takie istnieją, których chcesz używać zamiast zwykłych uwierzytelnień kont użytkowników lub razem z nimi.
 • Ustaw preferencje bezpieczeństwa dla KeePass i innych funkcji, które chcesz dostosować.
 • Baw się dobrze, wybierając kolory do wyświetlania bazy danych, a także układ.

Pamiętaj to. Nie ma automatycznej synchronizacji między urządzeniami. Musisz powtórzyć proces na każdym urządzeniu, którego zamierzasz używać z KeePass.

Czy mogę importować hasła z innych źródeł?

To zależy od źródła i wersji KeePass, której używasz.

keepass importuj hasło z chromeNa przykład w Chrome mogą być przechowywane hasła. Większość wydań umożliwia przechwycenie tych haseł i zaimportowanie ich za pomocą wbudowanego narzędzia. Jeśli masz ogólny plik haseł, może nawet arkusz kalkulacyjny z nagłówkami identyfikującymi hasła, możesz je zaimportować.

Jeśli wcześniej używałeś innego typu menedżera haseł i zdecydowałeś się na zmianę, istnieje szansa, że ​​możesz pobrać wszystko, co zapisałeś w innym programie i zaimportować te dane.

Jeśli importujesz ze źródła zewnętrznego, pamiętaj, aby później dokładnie sprawdzić dane. Ostatnią rzeczą, której potrzebujesz, jest szybkie zalogowanie się na stronie i stwierdzenie, że coś nie zostało poprawnie zaimportowane.

Co powiesz na aktualizację moich haseł? Czy to jest trudne?

Wiesz już, że warto od czasu do czasu aktualizować hasła. Co się stanie, gdy chcesz zaktualizować hasło główne lub jedno z haseł znajdujących się już w bazie danych? To nie jest trudne.

baza danych haseł keepass

Powinieneś zrobić kopię bieżącej bazy danych, na wypadek, gdyby pojawił się problem. Następnie możesz otworzyć bazę danych, przejść do Plik, wybrać Zmień hasło główne i postępować zgodnie z instrukcjami.

W większości wydań aktualizacja zapisanych haseł przypomina aktualizację pola w arkuszu kalkulacyjnym. Przejdź do komórki zawierającej hasło i zmień je. Pamiętaj, aby zapisać zmiany i gotowe.

Idąc dalej, czy KeePass będzie przechwytywał nowe hasła i nazwy użytkowników?

Jedna funkcja, którą niektórzy uznają za wadę, a inni nie będą mieli nic przeciwko wprowadzaniu haseł do nowych kont. KeePass nie doda ich automatycznie do bazy danych.

Musisz zalogować się przy użyciu hasła głównego i ręcznie wprowadzić dane samodzielnie. Nie zajmie to jednak długo. Ponadto istnieje pewna wygoda, wiedząc, że twój kumpel nie doda swoich haseł do bazy danych kiedy pozwalasz mu pożyczyć laptopa, gdy jest w sklepie.

Czy mogę to zabrać ze sobą??

wektor bazy danychWiększość wersji KeePass została zaprojektowana na komputer stacjonarny, laptop, tablet lub smartfon.

Istnieją jednak wersje, które można załadować na napęd skokowy i zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Baza danych pozostaje na dysku skokowym i jest dostępna bezpośrednio, a nie pobierana na komputer, którego używasz.

Dzięki temu wygodnie jest zabrać go ze sobą w podróż i wolałby nie nosić laptopa.

Porozmawiajmy Koszt! Jak bardzo KeePass mnie cofnie?

Pamiętaj, że powiedzieliśmy, że KeePass to oprogramowanie typu open source? Oznacza to, że nic Cię to nie kosztuje.

Pewnie, możesz znaleźć napędy rozruchowe lub CDR, które mają już załadowane KeePass, zwykle na stronach aukcyjnych i podobnych sklepach. To, co kupujesz, to nie samo oprogramowanie, ale fizyczny obiekt pamięci.

Nie trać czasu i pieniędzy na zakup płyty KeePass CD lub napędu skokowego (chyba że i tak odczuwasz ogromną potrzebę zakupu nowego napędu skokowego).

Potrzebne wydanie możesz pobrać, o ile masz stosunkowo szybkie połączenie internetowe.

Jak więc znaleźć odpowiednią wersję?

Nie ma jednej edycji KeePass. Oprócz wersji 1.xi 2.x dostępne są odmiany przeznaczone do pracy na wielu różnych platformach. Zastanów się nad tymi czynnikami przed rozpoczęciem polowania:

 • Rodzaj używanego urządzenia: komputer stacjonarny, laptop, tablet, smartfon, napęd skokowy.
 • System operacyjny: istnieją wersje, które będą działać dla starszych systemów, takich jak Windows 98 przez Windows 10 lub najnowszy produkt Linux. Musisz tylko wiedzieć, która edycja współpracuje z czym.
 • Przeglądarka: czy wolisz Safari, czy lubisz używać Silk? Istnieją wersje, które działają dobrze z mniej znanymi przeglądarkami.

Obecnie dostępnych jest ponad dwa tuziny pochodnych, a lista rośnie. Możesz zawęzić wyszukiwanie, identyfikując urządzenia, systemy operacyjne i przeglądarki, aby znaleźć te, które będą dla Ciebie odpowiednie.

Podsumowując

Zalety:
 • Łatwy w instalacji i dostosowaniu.
 • Kompatybilny z wieloma urządzeniami i systemami operacyjnymi.
 • Umieść go na skoku i zabierz swoje hasła w dowolne miejsce.
Wady:
 • Niektórzy mogą mieć trudności z konfiguracją.
 • Nie ma automatycznej synchronizacji między urządzeniami.
 • Musisz samodzielnie wprowadzić nowe hasła lub zaktualizować stare.

Rekomendacje: Wypróbuj KeePass na jednym ze swoich urządzeń. Graj z nim i zobacz, co myślisz. Jeśli Ci się podoba, załaduj go na wszystkie swoje urządzenia. Może to być trochę pracy z przodu, ale ochrona będzie warta wysiłku.

Jeśli jesteś jednym z najbardziej zapracowanych w okolicy, zapoznaj się z naszymi recenzjami najlepszych menedżerów haseł. Chociaż większość z nich może cię kosztować, pamiętaj o tym z kosztem przychodzi wygoda.

Ostatecznie jest to decyzja, co oznacza dla ciebie twoje bezpieczeństwo.

Dodaj swoją recenzję:

Dokładamy wszelkich starań, aby niezależnie badać produkty, aby pomóc naszym czytelnikom w podejmowaniu decyzji. Biorąc to pod uwagę, chcemy również poznać Twoje opinie. Przyjmujemy indywidualne recenzje, które mają charakter informacyjny i nie mają charakteru promocyjnego. Wypełnij poniższy formularz, a my opublikujemy Twoją recenzję. Recenzje promocyjne samych firm nie będą publikowane. Dzięki!

--- Wybierz prędkość ---
Średni
Powolny
Szybki
?>

--- Wybierz użyteczność ---
Łatwy w użyciu
Nieco skomplikowane
Bardzo skomplikowane
?>

Klikając poniższy przycisk, potwierdzam, że przeczytałem i akceptuję Warunki użytkowania.

DODAJ SWOJĄ RECENZJĘ

0
1563

David Gewirtz
David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me