En İyi Gizlilik Tarayıcıları (ve En Kötüleri)

Tarayıcı casusluğuHer çevrimiçi olduğunuzda tarayıcınızın sizinle ilgili bir sürü bilgi bıraktığını biliyor muydunuz??


Bilgisayarınıza yetkisiz erişim sağlayan herkes bu bilgileri gözden geçirebilir ve alışkanlıklarınız hakkında çok şey öğrenebilir. Daha da kötüsü, tarayıcınız birçok özel bilgilerinizi bildirmekten mutluluk duyar ziyaret ettiğiniz web sitelerine.

Tüketicilerin gizliliğe olan ilgisinin yeniden canlanmasının ardından, popüler İnternet tarayıcıları her zaman blogları yayınlıyor ve gizlilik konusundaki taahhütlerini bildiren e-postalar gönderiyorlar. Ancak, sadece yüzeyin altına çizip gizlilik beyanlarına veya şart ve düzenlemelerine bakarsanız, gizliliğinizi korumanın akıllarındaki son şey olduğu açıktır..

Bu nedenle sizin için kendinizi bilgiyle donatın. Bu kılavuzda, tarayıcınızın gizliliğinizden nasıl taviz verebileceğini, kaçınılması gereken tarayıcıları tartışacağız ve masaüstünüz, Android ve IOS'niz için en iyi tarayıcılar için seçimlerimizi tartışacağız.

Çoğu Tarayıcı Neden Gizliliğinizi Önemsemiyor?

Tarayıcılarımıza çok güveniyoruz. Onları internetteki her türlü özel, kişisel ve utanç verici bilgilere bakmak için kullanıyoruz. Bunu tam olarak bilerek, bazılarının yönleri kimliğimiz kaydediliyor.

Çoğu insan bu bilgilerin depolanmasını kabul eder, çünkü İnternet'e kolayca göz atabilmek ve hizmet ücretsiz. Neyse ki, bazı kişiler kullandıkları tarayıcı için en iyi VPN'i bulmaya çalışarak kendilerini korumak için bazı adımlar attılar.

Sorun şu ki, çoğu tarayıcı anlaşmanın sonuna kadar dayanmıyor olabilir. Bilgilerinizi başkalarına satıyor olabilirler ve bu bilgiler daha kişiselleştirilmiş reklamcılık için kullanılabilir veya daha hain amaçlarla. Tarayıcınızın muhtemelen sizinle ilgili topladığı tüm bilgilere bakın şimdi.

yer

jeo-acc-haritasıÇoğu tarayıcının yerleşik bir coğrafi konum API'sı vardır. Ziyaret ettiğiniz web siteleri ve kullandığınız hizmetler, bu bilgileri talep edebilmeleri için bu bilgileri ister sitelerinin hangi sürümünü göstermeleri gerektiğini belirleme.

Bu bilgiler ayrıca BBC, iPlayer, Hulu veya Netflix gibi sitelerin sizin için kullanılabilir olup olmayacağını belirlemede de kullanılabilir. Bir VPN kullanarak coğrafi konum kısıtlamalarını aşabilirsiniz, hatta ücretsiz bir VPN bile bazen işi yapar.

Konum bilgilerinin doğruluğu değişiklik gösterecektir kullandığınız cihaza bağlı olarak. Konum bilgileri genellikle akıllı telefonunuzda gördüğünüz kadar doğru değildir, çünkü akıllı telefonunuz GPS kullanır.

Bağ

Gerçek zamanlı aktarım servisleri gibi bazı web siteleri bağlantı bilgileriniz hakkında bilgi ister. Size hizmet edecek web sitesi içeriğini belirlemek için bunu kullanabilirler. Netflix gibi bir akış hizmeti, görüntülemekte olduğunuz akışı değiştirmek için bunu kullanacaktır. Netflix'e hazır bir VPN kullanarak coğrafi konum kısıtlamalarını aşabilirsiniz. Böyle bir sağlayıcıya örnek olarak SurfsharkSurfshark'ın sunucuları ve sistemleri vardır bu kısıtlamaların üstesinden gelmek için özel olarak tasarlanmıştır.

Sosyal medya

Sosyal medya hesabınızı izlemeİnternet'teki siteleri ziyaret ettiğinizde sosyal medya hesaplarınızın sizi izlediğini zaten biliyorsunuz. Bu yüzden özgürler. Size reklamverenleri satarak ödeme alırlar.

Bu uygulamaları durdurmaları için bir teşvik yok.

Sosyal medyanın sizi izlemesinin büyük bir sorun olmadığını düşünebilirsiniz, ancak bu size birçok soruna neden olabilir. Örneğin, Facebook'ta oturumunuzu açık tuttuğunuzu ve ardından kötü niyetli öğeler veya hatta yetişkinlere uygun içerik gösteren bir siteyi ziyaret ettiğinizi varsayalım. Sosyal medya siteleri bunu hatırlıyor süper kurabiye olarak bilinenleri kullanmak.

Size yetişkinlere uygun içerikle reklam yayınlamayacaklar, ancak sosyal medya sitenizin yetişkinlere uygun içerik barındıran sitelere yaptığınız ziyaretten yaptığı günlük hiçbir zaman kaybolmayacak. Her zaman sana bağlı olacak.

Donanım

Tarayıcınız, kullandığınız donanım ve yüklediğiniz işletim sistemleri hakkındaki bilgileri kaydedecektir. Bu, gördüğünüz web bilgilerinin cihazınızda gerçekten çalışacağından emin olmak içindir. Tarayıcınız sahip olduğunuz tüm uzantıları veya eklentileri de kaydeder ve kullandığınız servis sağlayıcıya bağlı.

Jiroskop

jiroskop bilgisiBu bilgiler yalnızca mobil cihazlarda toplanır. Bu bilgiyi ürpertici yapan şey, tarayıcınızın bunu kullanmak için kullanabilmesidir. cihazınızın ellerinizde mi yoksa bir masada mı oturduğunu belirleyin.

Bu bilgilerin çoğu zararsız görünse de, gerçek şu ki, tarayıcınızın kaydettiği diğer bilgilerle birleştirildiğinde, kim olduğunun gerçek bir resmini çiziyor. Dürüst insanlardan daha azının elinde, gizliliğinize saldırmanın yollarını tanımlamak için kullanılabilir. Tarayıcınızın sizin hakkınızda bildiklerini kendiniz görün.

Kaçınılması Gereken 4 İnternet Tarayıcısı

Kaçınmanız gereken İnternet tarayıcıları için seçimimizi yaparken birkaç kritere baktık. Bunlar, güncellemeler, güvenlik ve gizlilik arasındaki hafta sayısını da içeriyordu. Buna dayanarak, bunlardan kaçınmanız gereken İnternet tarayıcıları olduğunu düşünüyoruz.

1. Microsoft Internet Explorer

internet explorer logosuInternet Explorer'ın tarayıcı dünyasında tartışmasız kral. Microsoft artık insanları Internet Explorer kullanmamaya çağırıyor. Bu size ne kadar kötü olduğunu söyler.

Microsoft, Internet Explorer'ı Edge ile değiştirdi. Yani IE için daha fazla büyük güncelleme planlamıyorlar. Hala bazı güvenlik güncellemeleri sunuyorlar, ancak bunlar nadirdir. Internet Explorer geçmişte olduğu gibi şimdiye kadar oluşturulan en az güvenli tarayıcılardan biri.

Gizlilik söz konusu olduğunda, Internet Explorer pop-up engelleyicileri kullanmanıza ve yalnızca ziyaret ettiğiniz sitelere değil, ziyaret ettiğiniz sitelerde içerik sunan üçüncü taraf sitelere de "İzleme" istekleri göndermenize olanak tanır. Ne yazık ki, bu istekler yok sayılabilir. Internet Explorer, özel trafiğinizin gizli kalacağını garanti edemez. Ve Internet Explorer kapalı kaynak. Yani, perdenin arkasında hangi gözetim programlarının gizlendiğine dair hiçbir fikriniz yok.

Bahsetmem gereken bir şey var, eğer bir çevrimiçi ticaret platformu kullanıyorsanız, hiçbir koşulda ticaret yapmak için hala EI kullanmamalısınız. Bu ciddi bir sorumluluktur ve finansal verilerinizi sızdırma riskiyle karşı karşıyasınızdır.

2. Microsoft Edge

microsoft edge logosuChromium destekli Edge, Microsoft’un uygun bir web tarayıcısı oluşturmaya yönelik en son girişimidir. Windows 10 çalıştıran kişiler için tasarlanmıştır.

Yalnızca Microsoft Edge yılda iki kez güncelleme. Her zaman güncellenen gizliliğinizi istila etmek için tasarlanmış gelişmiş kötü amaçlı yazılımlar ve diğer yazılım parçalarını düşündüğünüzde, iki yıllık güncellemeler yeterince yakın bir yerde görünmüyor ve kesinlikle rakiplerinden çok daha az.

Edge tarayıcısı sanal alanda çalışır. Bu, tarayıcının işlemlerinin içerildiği anlamına gelir. Fikir, tarayıcının kötü amaçlı kod içeren şüpheli sitelerin kullanıcıları etkilemesini engelleyebilmesidir. Edge sınırlı uzantı desteğine sahiptir. Bu, yanlışlıkla indirebileceğiniz daha az tehlikeli uzantı olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, Microsoft Edge, formda olduğu gibi, en iyi ihtimalle sivilceli bir güvenlik kaydına sahip olduğu ortaya çıkıyor.

Internet Explorer ile İzleme Koruması özelliğinden yararlanabilirsiniz. Açıklanamayan bir nedenden ötürü Microsoft, Edge ile bu izleme koruması olmadan gitmeye karar verdi. Özel tarama modunda bile, hala izlenebilir. Sonuç olarak, internete özel olarak göz atmak istiyorsanız, Edge sizin için iyi bir seçenek değildir..

3. Opera

opera logosuOpera, dört ila altı haftada bir güncellemelerden yararlanan Chromium tabanlı bir tarayıcıdır. İdeal senaryo her üç veya dört haftada bir gerçekleştirilen güncellemelerdir.

Güvenlik söz konusu olduğunda Opera, tarama deneyiminizin güvenliğini artırmak için tasarlanmış bir dizi güvenlik özelliğine sahiptir. Bunlar, dolandırıcılık ve kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma ve tarama işlemlerini güvensiz hale getiren komut dosyalarını ve eklentileri engellemek için tasarlanmış araçları içerir.

Opera mümkün kılar gizlilik ve güvenlik ayarlarınızı özelleştirerek verilerinizin önbelleğe alınmamasını sağlayın. Ancak, çoğu kişi bunu otomatik olarak yapan iyi bir tarayıcıya alışkındır, bu nedenle bu güvenlik ayarını değiştirmeyebilir. Daha da rahatsız edici olan, Opera'nın 2016 yılında bant genişliğini ve günlük kullanımını izlediği gösterilen bir VPN satın almasıdır. Bu yeterince rahatsız edici değilse, Opera bir şirket tarafından satın alındı. gizlilik ihlalleri için rezil.

4. Google Chrome

krom logosuGoogle Chrome açık ara bugün kullanılan en geniş web tarayıcısı. Tarayıcıları için sık sık güncelleme ve iyi güvenlik sunarlar. Google, bilgisayar korsanlarını boşluklar bulmak ve ürünü düzeltmek amacıyla tarayıcısında güvenlik açıkları aramaya teşvik etmek kadar ileri gitti.

Google Chrome'un bu listede bulunmasının nedeni ve bu kılavuzda bu konu hakkında tekrar konuşmamızın nedeni, Google Chrome'un özel bilgi toplayarak hayatını kazanan bir şirkete aittir halktan. Her birkaç ayda bir, Google, şüpheli bir konum geçmişi politikası veya sizi otomatik olarak tarayıcıda oturum açmak için Chrome'u kullanarak gizliliğinizi istila etmek için tasarlanmış bir şeyi ortaya koyuyor gibi görünüyor. Google, sizinle ilgili olabildiğince fazla bilgi edinmek için Chrome'u kullanır ve ardından bu bilgilerden para kazanır.

Google Chrome, bir dizi tarayıcı uzantısı sunmaktadır. Bunlar tarama deneyiminize işlevsellik ekler, ancak aynı zamanda gizliliğini soy. Google Chrome'un kapalı kaynaklı bir tarayıcı olduğunu unutmayın. Yani kodlarında ne gizledikleri hakkında hiçbir fikriniz yok. Google, ilgilenenler için açık kaynaklı bir Chrome sürümü sunuyor.

Gizlilik ve Güvenlik için En İyi Dört Masaüstü Tarayıcısı

Özelleştirilmiş reklamlar ve web siteleri sağlamak amacıyla özel bilgilerinizi saklayan sosyal medya ağları ve tarayıcılar sayesinde internette anonimlik hızla geçmişte kalıyor. Gizlilik ve güvenlik için kullanabileceğiniz en iyi anonim tarayıcılar olduğunu düşündüğümüz tarayıcılar aşağıdadır.

1. Tor Tarayıcı

tor logosuTor tarayıcı, web trafiğinizi Tor ağı üzerinden anonim hale getirir (To Önion R,dış). Sonuç olarak, çevrimiçi olarak kimliğinizi korumak daha kolaydır. Tor'u kullanarak web'e göz atmak, clearnet'i kullanmaktan daha yavaş olacaktır. Ve Tor kullanıcılarını engelleyen bir dizi web sitesi var. Vatandaşlarının bilgileri özel olarak iletişim kurma, yayınlama veya okuma konusunda endişe duyan otoriter hükümetler de Tor tarayıcılarını engelleyecek.

Sağladığı anonimlik nedeniyle, Tor tarayıcı, dünya çapında iletişimi engelleyen rejimlerde çalışan gazeteciler ve muhalifler için bir yer haline geldi. Birçoğu bunu bugün çevrimiçi demokrasinin temel taşı olarak görüyor. Bu, araştırmacıların Tor'un anonimlik özelliklerini geliştirmede gayret göstermelerinin nedenlerinden biridir..

Tor Tarayıcı Anonimliğinizi Nasıl Korur?

Soğan simgesi Tor tarayıcısının nasıl çalıştığını göstermek için kullanılır. Trafiğinizi Tor ağı üzerinden yönlendirerek anonim hale getirir. Tor bir üç katmanlı proxy, soğan tabakalarına benzer. Tor tarayıcı rasgele, genel olarak listelenen bir giriş düğümüne bağlanır. Oradan, trafik rasgele seçilen bir orta röle aracılığıyla sekilir. Ardından, trafik son çıkış düğümünden çıkacak.

tor nasıl çalışır

Tor tarayıcı kullanırken, sayfaları başka bir dilde yükleniyorsa şaşırmamalı. Google ve diğer hizmetler IP adresinizi, ülkenin bulunduğunu ve bilgi sunulmasını istediğiniz dili tahmin etmenin bir yolu olarak kullanır. Ancak Tor'u kullandığınızda, fiziksel konumunuz gezegenin diğer tarafında görünüyor.

tor nasıl çalışır 2

Tor'u engelleyen hükümetler altında yaşayan bireyler, Tor tarayıcılarını köprüler kullanacak şekilde yapılandıracaklar. Tor’un giriş ve çıkış düğümleri herkese açık olarak listelenir. IP köprü adresleri değildir. Bu zorlaştırır, imkansız değilse, hükümetlerin bu IP adreslerini engellemesi için.

tor nasıl çalışır 3

Tor ağı her türlü TCP trafiğini yönlendirebilse de, web taraması için optimize edilmiştir. Tor UDP'yi desteklemeyecek.

2. Epik Gizlilik Tarayıcısı

tarayıcı logosuEpic Privacy tarayıcısı, insanların kutudan çıktığı gibi istedikleri gizlilik özelliklerinin çoğunu sunan Hint tabanlı bir tarayıcıdır. Epik Gizlilik tarayıcısı Chromium platformunda oluşturuldu. Gizlilik özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Eklentilere izin verilmiyor
 • Üçüncü taraf çerezlerini engelleme
 • Tek tıklama web sörf proxy
 • Reklam ağlarını aktif olarak algılar ve engeller
 • Çevrimiçi etkinliğinizi izleyen web analizi sistemlerini engeller

Epic Privacy Browser Nasıl Kullanılır

Chrome'u kullanmayı bilen bir kişi Epic'i kullanabilir. İndirin ve sörf yapmaya başlayın. Dan beri Destansı tarih tutmaz, ana sayfasında favori sitelerinizden sekiz panel bulunur. Bunlardan ikisinde “Nasıl Çalışır” ve sizi Epic'in özel aramasına yönlendiren bir panel bulunur. Giriş yaptığınızda diğer panellerin bir siteyle doldurulmasını istiyorsanız, orada olmasını istediğiniz URL'yi manuel olarak girmeniz gerekir. Her tarama oturumundan sonra çerezler, aramayla ilgili veriler ve izleyiciler silindi.

Epic Gizlilik Tarayıcısı Sizi Nasıl Korur?

Bunu yapmanın bir yolu, yönlendirme başlığı verileri göndermemektir. Bu, bir arama motorundan bir bağlantıyı tıkladığınızda diğer web sitelerinde aradığınız terimler hakkında veri göndermedikleri anlamına gelir.

Web RTC IP adresi sızıntısı engellendi. Bu, Epic'in IP adresinizi sızdırabilecek web RTC çağrılarını otomatik olarak engellediği anlamına gelir. Bir VPN servisine abone değilseniz, doğrudan sızıntı koruması sunar sevmek NordVPN, bu sızıntılar yine de bir VPN veya proxy sunucusunda gerçekleşebilir.

URL izleme ve adres çubuğu izleme kaldırıldı. Bu, aşağıdaki şeylerin kaldırıldığı anlamına gelir:

 • Adres çubuğu önerisi
 • Otomatik çeviri
 • URLTracker
 • URL Kontrolü

Varsayılan olarak, Epic'in aşırı gizlilik niteliği, aşağıdakilerin olmadığı anlamına gelir:

 • Yazım denetimi
 • Şifre Tasarrufu
 • Web Önbellek
 • DNS Önbelleği
 • Otomatik Doldur
 • Tarih
 • Otomatik "En Çok Ziyaret Edilen Web Siteleri"

Epic kapandığında, otomatik olarak silinir:

 • Tarih
 • Veritabanları
 • Ziyaret Edilen Bağlantılar
 • Medya Önbelleği
 • Giriş Verileri
 • Uygulama ve DNS Önbelleği
 • Dizin DB
 • Geçmiş sağlayıcı önbelleği

Tek Tıklama Şifreleme Proxy'si

Epic'in şifreli proxy'si, siz göz atarken IP adresinizi gizli ve şifreli tutar. DNS istekleri şifrelenmiş proxy üzerinden yönlendirilir. Bu, İSS'nizin, hükümetin, işvereninizin ve ağ gözetmenlerinizin olduğu anlamına gelir nereden göz attığınız hakkında hiçbir fikrim yok veya nereye göz attığınızı.

3. Cesur Tarayıcı

cesur logo (1)Cesur tarayıcı, kullanıcılara güvenli, hızlı ve özel bir tarama deneyimi sağladığı için gizlilikle ilgilenenler arasında bir isim yapıyor. Cesur övünür yeni bir tarayıcı türünden daha fazlası olmak. Amaçları, insanların İnternet hakkında düşünme tarzlarında devrim yapmaktır. Açık kaynaklı bir tarayıcı olarak, üzerinde çalışan gizlilik ve performans odaklı canlı bir ekip var. Cesur Mozilla'nın kurucu ortağı ve JavaScript'in mucidi tarafından kuruldu.

Cesur Çalıştıran Nedir?

Brave, Chromium üzerine kurulmuş açık kaynaklı bir projedir. Bu, V8 JavaScript motoru ve Blink oluşturma motoru gibi Chrome'un çalışması için kullanılan aynı arka uç teknolojilerinin Brave ile çalışacağı anlamına gelir.

cesur tercihler

İOS'ta çalıştırıldığında Brave, Apple Safari tarayıcısının arkasındaki güç WebKit'i kullanıyor.

Cesareti Farklı Kılan Nedir??

Brave'nin reklamlara agresif bir şekilde karşı çıktığı tavır. Onun iş modeli, reklamları engellemeye dayanır ve bunların ağındaki reklamlarla değiştirilmesi.

Brave tüm reklam izleyicilerinden kurtuldu. ancak, Brave'nin kaldırmamış olduğu şey, arama sonuçlarındaki reklamlardır. Bu, Google sonuçlarındaki AdWords reklamlarını içerir. Brave, reklamları ortadan kaldırarak bir web sitesinden, reklam engelleme uzantısı kullanmayan diğer tarayıcılardan çok daha az içerik indiriyor.

cesur platform

Şirket, kullanıcının verilerini sunucularında saklamadığını ve asla saklamayacağına yemin ediyor.

4. SRWare Demir Tarayıcı

SRWare Demir logosuSRWare Iron tarayıcısı kendilerini geleceğin tarayıcısı olarak pazarlamaktadır. Odak noktaları gizlilik ve güvenliğin korunmasıdır. İncelediğimiz birçok tarayıcı gibi SRWare Iron da Chromium'u kullanıyor. Mac OS, Windows ve Linux'ta ücretsiz olarak kullanılabilir. Bunu yapan bazı özellikler özel ve güvenli Dahil etmek:

 • Tarayıcının indirmelerini veya kurulumlarını izlemeyecek
 • Google Chrome ile görülenler gibi arka planda güncelleme sağlamaz
 • Özelleştirilebilir bir kullanıcı aracısı sunar
 • Program yükleme kimliği oluşturmaz

SRWare Iron Browser'ı Benzersiz Kılan Nedir??

Gizlilik, SRWare Iron'ı Google Chrome gibi genel tarayıcılardan ayıran şeydir. İşte bazı örnekler:

Önermek

Google Chrome'u nasıl yapılandırdığınıza bağlı olarak, adres çubuğuna bir şey eklediğinizde bilgiler Google'a gönderilir ve öneride bulunmalarına yardımcı olur. SRWare Iron'da bu mevcut değil.

Alternatif Hata Sayfaları

Google Chrome'u nasıl yapılandırdığınıza bağlı olarak, adres çubuğuna yanlış bir adres yazarsanız, bu bilgiler Google'a gönderilir ve size bir hata mesajı gönderir. SRWare Iron tarayıcı bunu yapmaz.

Reklam engelleyici

Chrome'da yerleşik bir AdBlocker bulunmaz. SRWare Demir tarayıcı yapar. Adblocker'ları tek bir dosya ile kolayca yapılandırılabilir.

Bunlar sahip olduğu özelliklerden sadece birkaçı. SRWare Iron tarayıcı ile ilgileniyor:

 • Kullanıcı Aracısı
 • Önizleme Başparmak
 • Google Güncelleyici
 • URL İzleyici
 • RL Z İzleme
 • Hata Bildirimi

Android için En İyi Tarayıcı

Kişisel verileriniz altından daha değerlidir. Bu, akıllı telefonları ve diğer mobil cihazları yapar özel verilerinizi isteyen herkes için altın madenleri.

Firefox Focus neden Gizlilik Arayışında Android Kullanıcıları için En İyi Tarayıcıdır?

Mozilla’daki Firefox Focus gizlilik konusunda endişeli kişiler için tasarlandı. Tarama oturumunuzu kapatır kapatmaz şifreler, tarama geçmişi ve çerezler dahil olmak üzere hakkınızdaki kişisel bilgiler hemen silinir. Mozilla’daki Firefox Focus ayrıca izleyicileri durdurur ve reklamları engeller.

firefox mobil platformlar

Firefox Focus Gizliliğinizi Korumak için Nasıl Çalışır?

Firefox Focus, bilinen web sitesi izleyicilerini kategorilere göre engellemenizi mümkün kılarak ekstra güvenlik sağlar. Bu, reklam izleyicileri, analiz izleyicileri veya sosyal izleyicileri tek tek veya grup olarak engellemeyi seçebileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca bazı şeyleri engelleyebileceksiniz gömülü sizi izlemek için kullanılabilecek haber makalelerinde, videolarda ve fotoğraf slayt gösterilerinde.

İzleme koruması sağlarken Firefox Focus, Disconnect tarafından sağlanan bir listeyi kullanır. Bu liste Firefox'un izleyicileri tanımlamasını ve engellemesini sağlar.

Gelişmiş İzleme Koruması

Bu özellik sayesinde aşırı taneli çerezleri ve izleyicileri engelle. Bu özellik eklenene kadar, Odak tüm çerezleri varsayılan ayar olarak engeller. Bunu yine de yapabilir veya kullanıcı olarak deneyiminize katkıda bulunuyorlarsa çerezlere izin vermeyi seçebilirsiniz. Aynı zamanda, izleyicilerin sizi birden çok site üzerinden izlemesini engelliyorsunuz. Bu, size aynı ürünleri tekrar tekrar sunmayacakları anlamına gelir, ne de çevrimiçi davranışınızı kaydetmiyorlar.

En İyi iOS Gizlilik Tarayıcısı

İPhone'unuz veya iPad'iniz için özel bir tarayıcı arıyorsanız, Ghostery Privacy tarayıcısıyla devam edin. İOS cihazınızda iz bırakmadan İnternet'e özel olarak göz atmanızı sağlar. Ghostery Privacy, 2017'de Cliqz tarafından satın alınırken, her iki tarayıcı da yine de bireysel varlık olarak çalışıyor, ancak güvenlik özelliği eklentilerini birbirleri arasında paylaşıyor.

İOS için En Hızlı ve En Güvenli Tarayıcı olan Ghostery Privacy

Bu, iOS için en hızlı ve en güvenli tarayıcılardan biridir. Ghostery Privacy tarayıcısı, iOS kullanıcılarına web'e hızlı, özel, izleyici olmadan ve reklamsız olarak göz atma fırsatı sağladı.

cliqz mobiie uygulaması

Ghostery'nin ürettiği tüm ürünler gibi, mobil tarayıcıları da tamamen açık kaynaklıdır. Teknolojisinin merkezinde Firefox teknolojisine dayalı bazı özellikler. Bu iOS uyumlu tarayıcının bazı temel özellikleri şunlardır:

Dahili AdBlocker

Varsayılan ayar olarak Ghostery Privacy tarayıcısı reklamlardan ve karmaşadan kurtulur. Kullanıcılar temiz ve hızlı bir göz atma deneyimi yaşarlar. Kullanıcılara, web sitelerini ziyaret ettiklerinde verilerini kimin izlediği gösterilir. Daha sonra izleyicileri engelleme veya engellemeyi kaldırma seçeneği.

Hayalet Arama

Bu, ana şirketi Cliqz tarafından işletilen bir gizlilik arama motorudur. Cliqz tamamen bağımsızdır ve kendi web dizinine sahiptir. Cliqz kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri paylaşmayacaktır. Kullanıcılarının arama sorgularını tutmak için en son teknikleri kullanırlar tamamen anonim.

Hayalet modu

Kullanıcılar, ziyaret ettikleri web sitelerinin tarayıcı geçmişlerine kaydedilmesini engelleyerek gizliliklerini koruyabilir.

Chrome'u Maksimum Gizlilik İçin Optimize Etme (Kullanmanız Gerekirse)

Bu kılavuzda tartıştığımız daha güvenli gizlilik tabanlı tarayıcılardan bazılarını kullanmak isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, Google Chrome gezegendeki en popüler tarayıcı olduğundan, muhtemelen iş yerinde veya diğer ayarlarda kullanmanız gerekecektir. Neyse ki, gizliliğinizi artırmak için ayarlarda yapabileceğiniz birkaç ayar var.

1. Chrome'un Senkronizasyonuna İzin Verme

Chrome telefonunuza, dizüstü bilgisayarınıza ve işyerinizdeki bilgisayarınıza yüklüyse, şifreleriniz ve tarayıcı geçmişiniz gibi şeyleri bulunduğu tüm cihazlarla senkronize etmek ister. Elbette, uygun olabilir. Fakat gizliliğiniz biraz kolaylıktan daha değerlidir. Evde veya mobil cihazınızda aradığınız sitelerin iş bilgisayarınızda olmasını istemezsiniz, değil mi? Aşağıdakileri yaparak bunu düzeltebilirsiniz:

 1. Chrome penceresinin sağ tarafında görünen üç noktayı tıklayın. Bu menüyü açar.
 2. Ayarları tıklayın.
 3. "Kişiler" i tıklayın. Google giriş / hesap adınızı görmelisiniz.
 4. Giriş / hesap adınızın hemen altındaki senkronizasyon çubuğunu tıklayın; “Gelişmiş Senkronizasyon Ayarları” görünmelidir.

krom senkronizasyon ayarı

 1. Şu anda kullandığınız tarayıcının diğer cihazlarınızdaki tarayıcıyla paylaşmasını istemediğiniz herhangi bir şeyi kapatın. Oturum açtığınız her cihazda bu değişikliği yapmanız gerekecek.

2. Chrome'un Kiminle Sohbet ettiğini Kontrol Edin

Chrome, belirli özelliklerin çalışması için bir dizi çevrimiçi hizmetle etkileşime girer. Chrome'un sizin bilginiz olmadan bu hizmetlerle etkileşime girmemesini tercih ederseniz, bunları tek tek devre dışı bırakabilirsiniz. Bunları devre dışı bırakarak, getirdikleri özellikleri de devre dışı bırakacağınızı unutmayın. Buna erişmek için aşağıdakileri yapın:

 1. Chrome penceresinin sağ tarafında görünen üç noktayı tıklayın. Bu menüyü açar.
 2. Ayarları tıklayın. Sayfanın altına doğru ilerleyin.
 3. Gizlilik ve güvenlik özelliklerine erişmek için gelişmiş oku tıklayın.
 4. Hangi ekstra ayarları devre dışı bırakmak istediğinize karar verebilirsiniz.

chrome web hizmetleri

3. Web İçeriğini Kontrol Edin

Google Chrome, web sitelerinin yapabileceklerini veya yapamayacaklarını kontrol etmenize olanak tanır. Bunu yapmak için aşağıdakileri yapın:

 1. Chrome penceresinin sağ tarafında görünen üç noktayı tıklayın. Bu menüyü açar.
 2. Ayarları tıklayın. Sayfanın altına doğru ilerleyin.
 3. Gizlilik ve güvenlik özelliklerine erişmek için gelişmiş oku tıklayın.
 4. Gelişmiş özellikler için içerik ayarlarını tıklayın.

chrome web içeriği

Bu sayfa açıkken şunları yapabilirsiniz: çerez ayarlarınıza ince ayar yapın, verilerin ne kadar süreyle saklanması gerektiğini belirleyin ve web sitelerinin bilgisayarınızda sizinle ilgili ayrıntılı bir profil oluşturmasını önlemek için gerekli adımları atın. Bazı insanlar JavaScript'i tamamen kapatmayı seçer ve yalnızca gerçekten güvendikleri web sitelerinde çalışmasına izin verir.

Google Chrome'da kapatmak isteyebileceğiniz başka özellikler de vardır. Örneğin, artık kullanmadığınız kayıtlı şifrelerinizin olmadığından emin olmak için Google Chrome’un şifre yöneticisini düzenli olarak kontrol etmek isteyebilirsiniz. Tarayıcıda paylaşılan bir makine kullanarak oturum açtıysanız, şifre yönetimini tamamen devre dışı bırakmak iyi bir fikir olabilir.

En İyi Tarayıcı Eklentileri

1. Gizlilik Rozeti

gizlilik porsuk logosuPrivacy Badger, görünmez izleyicileri engellemeyi öğrenen Google için bir eklentidir. Privacy Badger'ın neyi engelleyeceğini içeren bir listesi yok. Bunun yerine, çevrimiçi gezinirken sizi izliyor gibi görünen alanları izler.

Ardından, Takip Etme sinyalini gönderir. Bir izleyici bu isteği yoksayarsa, Gizlilik Rozeti bunları engellemeye başlar. Üç farklı web sitesinde aynı izleyiciyi fark ettikten sonra engelleme işlemine başlar.

Otomatik izlemeye ek olarak, Gizlilik Kartı giden bağlantı tıklama izlemeyi önler Twitter, Google ve Facebook'ta.

2. Ghostery

ghostery logosuGhostery, Google Chrome için inanılmaz bir gizlilik uzantısıdır. İstenmeyen reklamları engeller, izleyicileri durdurur ve web sitelerinin yüklenme hızını artırabilir.

Ghostery, sizi kimin hangi web sitesinde izlediğini ve verilerinizi kimin topladığını görmenizi sağlar. Anti-izleme özellikleri verilerinizi anonim yapın size ekstra bir gizlilik katmanı vermek için.

Sonuç

Web'de gezinirken verilerinizi koruyacak ve özel bilgilerinizi gizli tutacaksanız, iyi yapılandırılmış ve güvenli bir tarayıcıya ihtiyacınız vardır.

Varsayılan ayarlarının değişmemesi durumunda çoğu tarayıcının gizli verilerinizi tutacağını unutmayın. Bu, bu tarayıcıları ve ayrıca sizi siber suçlular için hedefler haline getirir. Gibi iyi bir VPN alın NordVPN veya Surfshark, ve güvenli bir şekilde göz atmaya başlayın.

Çevrimiçi sörf deneyiminizi geliştirme hakkında daha fazla bilgi için, NBN planlarını alan ve hıza göre son epik incelememe bir göz atın.

David Gewirtz
David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me