IP Adresinizi Gizlemek için Adım Adım Talimatlar

Son Güncelleme: 20 Ocak 2020


Oldukça basit ve etkili bir sistem. İşlerin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar ve talep ettiğinizde aradığınız bilgileri almanızı sağlar.

Evinizin benzersiz bir sokak adresiyle tanımlanması gibi, bilgisayarınız İnternet'te benzersiz bir IP adresi ile tanımlanır.

Çevrimiçi olarak göz atarken, IP adresiniz bir web sitesinden bilgi göndermesi için istekte bulunur. Web sitesi, bu verileri nereye göndereceğinizi bilmek için IP adresinizi kullanır.

Dünyada İnternet'e bağlı diğer tüm cihazların benzersiz, tanımlayıcı bir IP adresi vardır.

Bu sistem interneti kullanmak isteyen herkes için uygun olsa da, çevrimiçi dünyada yaptıklarınızı takip etmek isteyen herkes için de uygundur.

Aslında, IP adresiniz, başkalarının çevrimiçi yaptığınız her şeyi izlemesini ve kaydetmesini mümkün kılan şeydir. IP'niz belirli içerikleri almanızı engellemek için bile kullanılabilir.

herkese açık ve özel IP adresi

Siber suçlular ve diğerleri de fiziksel konumunuzu belirlemek için IP adresinizi kullanabilir.

Bu nedenle ve diğerleri, IP adresinizi gizlemek mantıklı olabilir.

Bir IP adresinin ne olduğu, nasıl çalıştığı ve nasıl gizleneceği hakkında daha fazla bilgi edindikçe, nedenini görmeye başlayacaksınız. IP adresinizi gizlemek çok önemlidir çevrimiçi gizliliğinizi ve gizliliğinizi korumak için.

IP Adreslerini Tanımlama

İnternet'e kaç aygıtın bağlı olduğunu düşünmek şaşırtıcı. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar gibi bariz cihazlar var, ancak akıllı telefonları, tabletleri, GPS birimlerini, oyun konsollarını, Akıllı televizyonları, Roku çubuklarını ve hatta buzdolapları gibi birkaç büyük cihazı da düşünün.

Her bir benzersiz cihazı tanımlamak için tutarlı bir yöntem olmasaydı, İnternet inanılmaz derecede kafa karıştırıcı bir yer olurdu. Tabletinizden belirli bir web sitesini ziyaret etmek isteyebilirsiniz, ancak bu cihazın bir adresi yoksa, web sitesi verileri nereye göndereceğini nasıl bilebilir??

kötü amaçlı yazılım saldırısı

göre, İnternete bağlı her cihaza benzersiz bir IP adresi atanır. Bugün IP adresleri için en yaygın kullanılan biçime IPv4 adı verilir. IPv4'teki her adres için biçim x.x.x.x şeklindedir; burada x, 0 ile 255 arasında herhangi bir sayı anlamına gelir.

Bu, bir IPv4 IP adresinin aşağıdaki örneklerden herhangi birine benzeyebileceği anlamına gelir:

  • 172.16.254.1
  • 223.255.255.255
  • 191.255.255.255

İçerik Belirli Bir Adrese Nasıl Teslim Edilir??

İnternete bağlı her cihaza benzersiz bir IP adresi verilmesi önemlidir. İki cihaz aynı adrese sahip olsaydı, web siteleri hangi cihazın veri talebini gerçekten yaptığını bilmezdi.

İnternet Atanmış Numaralar Kurumu, cihazlara IP adresi atamaktan sorumludur. Genellikle IANA olarak adlandırılan bu, IP adresleri atamanın yanı sıra Etki Alanı Adı Sistemi, otonom sistem numarası tahsisi, İnternet Protokolü ile ilgili sembolleri ve diğer birçok işlevi yöneten ICANN'nin bir bölümüdür..

IANA, Bölgesel İnternet Kayıtlarını veya RIR'leri yönetir. Kayıt defteri aracılığıyla, her ülkeye İnternet'e bağlı cihazları tanımlamak için kullanabilecekleri çeşitli adresler verilir. Aslında, IP adresi cihazın bulunduğu ülkeyi gösterir. Gezinirken dünyanın neresinde olduğunuzu anlamak isteyen herkes için bu mümkün.

Neden IP Adresinizi Gizlemeyi Düşünmek İstersiniz

Çoğu insan interneti zararsız nedenlerle kullandıklarını düşünmektedir. Belirli bir filmin Rotten Tomatoes'da nasıl derecelendirildiğini görmek veya yerel alışveriş merkezindeki saatleri kontrol etmek istiyorlar. Belki sadece bir çift ayakkabı için alışveriş yapıyorlar veya bakkallar için çevrimiçi bir sipariş oluşturuyorlar. Oldukça sıkıcı şeyler gibi görünüyor. Başkalarının sizi IP adresiniz üzerinden izleyip izleyemediğine neden dikkat etmelisiniz??

vpn nasıl çalışır

Aslında umursamanız için birkaç neden olabilir. İşte bunlardan sadece birkaçı, IP adresinizi gizlemek isteyebilir.

Fiziksel Konumunuzu Gizli Tutmak İçin

Saklanma yerinde bir suçlu değilsiniz, ancak bu, siber suçluların veya başkalarının konumunuzu tam olarak saptamasını istediğiniz anlamına gelmez. IP adresinizi kullanarak ön kapınızı çalmayabilirler, ancak yine de size biraz ürkütücü hissedebilecek şekilde ulaşabilirler.

Gezinirken, gerçekten belirgin, yerel reklamları fark ettiniz mi? Kullanılmış bir araba satıcısının caddede veya şehir merkezinde gördüğünüz çiçekçinin reklamını görebilirsiniz. Kullanılmış bir araba veya buket için alışveriş yapmadınız ve bu yerel tüccarların reklamlarının dünyaya yayınlanması için ödeme yapmadığı herhangi bir miktarda paraya bahse girebilirsiniz..

Bunun yerine, bunlar reklamverenler size ulaşmak için IP adresinizi kullanıyor. IPInfo web sitesine bakın. IP adresiniz hakkında bilmeniz gereken her şeyi size otomatik olarak söyler. Aslında, şaşırtıcı ve rahatsız edici derecede ayrıntılı. İşletmeler, bölgelerindeki IP adreslerini hedefleyebilmeleri için bu hizmete kaydolur. Bu nedenle, yalnızca bölgeniz için geçerli olan çok sayıda yerel reklam ve "özel teklif" görüyorsunuz..

ip adresini gizle

Yabancıların sizin hakkınızda ne kadar öğrenebileceğini anlamak biraz rahatsız edici.

IP ile İlgili Kısıtlamaları Aşmak İçin

İçerik engelleyicilerle her yerde karşılaşılabilir. İşyerlerinde ve akademik kurumlarda son derece yaygındırlar. Hükümetler bile vatandaşlarının belirli web sitelerini görmesini engellemek için bu önlemleri kullanıyor.

Gerçekten çevrimiçi özgürlük istiyorsanız, gerçek IP adresinizi gizlemek bunu yapmanın en iyi yolu olabilir.

Çevrimiçi Hizmetler Tarafından Oluşturulan İçerik Engelleyicilerini Etmek İçin

Netflix ve Hulu gibi yüksek talep gören hizmetler sunan şirketler, insanların yalnızca dünyanın belirli bölgelerine yönelik programlamaya erişmesini önlemek için içerik engelleyicileri kullanır. Oyun sunucuları ve müzik web siteleri de bu engelleyicileri kullanır. IP adresinizi gizlemek, bu kısıtlamaları aşmanın harika bir yoludur.

Kendinizi DDoS Saldırılarından Koruyun

Dağıtık Hizmet Reddi saldırıları çoğunlukla ticari ve bankacılık web sitelerine karşı yapılır, ancak özel kullanıcılara karşı da olabilirler. Çoğu zaman çevrimiçi oyun dünyasında görülen bu saldırılar, meşru taleplerin yerine getirilmemesi için kurbanın İnternet bağlantısını sahte taleplerle doldurur..

ddos saldırıları

İsimsiz Kalmak

Ne zaman çevrimiçi olursanız, birileri omzunuzun üzerinden bakıyor. Hükümet, İnternet Servis Sağlayıcınız ve sayısız diğerleri dikkat ediyor. Buna herhangi bir sayıda suçlu dahildir. ABD'de, İnternet Servis Sağlayıcınızın verilerinizi üçüncü taraflara satmanıza bile izin verilmez.. Ayrıca, kişisel verilerinizden korkuyorsanız, korkunç Facebook gizlilik politikaları hakkında kendinizi bilgilendirmek istersiniz.

IP adresinizi gizleyerek kendinizi, bilgisayarınızı, anonimliğinizi ve kimliğinizi koruyun.

IP Adresinizi Gizleme

IP adresinizi gizleme konusunda seçenekleriniz vardır. Bunlar en sık kullanılanlardır, ancak ek güvenlik riskleri içerir.

VPN kullanın

Bir Sanal Özel Ağ veya VPN, IP adresinizi gizleyen ve sizi çevrimiçi dünyada anonim yapan kapsamlı bir koruma listesi sunar. Tüm çevrimiçi trafiğiniz mevcut en iyi VPN ile şifrelenir ve trafiğinizi yönlendirmek için dünyanın her yerinde bulunan herhangi bir sunucuyu kullanabilirsiniz. Aksi halde engellenen içeriğe iyi bir VPN kullanarak erişebilir, bit torrentleri indirebilir ve üçüncü tarafların coğrafi konumunuzu tanımlamasını engelleyebilirsiniz.

Bazı VPN'ler diğerlerinden daha iyidir. Karar vermeden önce birkaç VPN incelemesi okumak akıllıca olacaktır. En çok tavsiye edilen hizmetler NordVPN ve Surfshark kullanıcı etkinliği günlüklerini tutmayın. Bu, VPN sağlayıcınızın gittiğiniz yerlerin ve çevrimiçi ortamda ne yaptığınızın kayıtlarını tutmayacağı anlamına gelir. Bu, herhangi bir VPN'nin kritik bir bileşenidir.

Sonuçta, bir VPN kullanıyorsunuz çünkü anonimliğinizi ve gizliliğinizi koruyun. VPN, ISS'nizin çevrimiçi olduğunuzu bilmesini engeller. VPN'iniz sekmeleri tutuyorsa, amacı ortadan kaldırır.

vpn nedir

Giriş yaptığınız zaman, çevrimiçi kalma süreniz, hangi cihazı kullandığınız ve adınız ve ödeme bilgileriniz de dahil olmak üzere etkinliğinizin VPN kayıtlarını tutan şirketlere karşı dikkatli olun. En saygın VPN'lerin çoğu, perakende hediye kartları veya kripto para birimi kullanarak hizmet için ödeme yapmanıza izin verir.

Bu tür aşırılıklara gitme ihtiyacı hissetmeyebilirsiniz, ama VPN hala gerçekten iyi bir fikir. Tüm web trafiğinizin şifrelenmesi, hükümetten suçlulara kadar herkesin etkinliğinizi izlemesini engeller. Ayrıca, Brisbane'deki evinizde gerçekten otururken California'daki Los Angeles'tan geziniyormuş gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.. Bu, başka hiçbir önlemin sunamayacağı bir gizlilik türü.

Proxy Sunucusu Seçin

Proxy sunucusu, cihazınız ve genel olarak web arasında duran bir arabulucu gibidir. İsteğinizi, web sitesine ileten proxy'ye gönderirsiniz. Ardından, veriler proxy sunucusu üzerinden cihazınıza geri döner.

vekiller nasıl çalışır

Bir proxy hizmeti işi temel düzeyde yapmaya devam ederken, bir VPN ile çok daha iyi koruma elde edersiniz.

Proxy sunucuları, gerçek IP adresinizi gizlemek için ayrılır ve uygun maliyetlidir. Ancak, bir VPN'in yaptığı şifrelemeyi sağlamazlar. İnsanlar internete bağlanmak için çevirmeli modem kullanmak zorunda kaldıklarında daha yaygın olarak hizmet veriyorlardı. Proxy sunucusu birkaç kişinin aynı anda oturum açmasına izin verdi.

Tor Tarayıcı'yı keşfedin

Tor tarayıcısı

Soğan Yönlendirici olarak bilinen ücretsiz hizmet, web trafiğinizi tüm dünyada bulunan geniş bir röle ağı üzerinden gönderir. Her geçiş, çevrimiçi olduklarında her yerde insanların gizliliğini sağlamaya inanan bir gönüllü tarafından yönetilir..

Yardımları için teşekkürler, gerçek IP adresinizi bulamadıkları için hiç kimse çevrimiçi etkinliklerinizi takip edemez.

Birkaç iyi güvenli tarayıcı daha mevcut olsa da, Tor Browser'ın en etkili olduğu biliniyor. Ancak, İnternet bağlantınızı oldukça yavaşlatır. Gizliliğinizi korumak sizin için büyük önem taşıyorsa, bu akıllıca bir önlemdir. Birçok VPN, fazladan bir şifreleme katmanı için bağlantınıza TOR hizmeti eklemenize izin verir.

Halka Açık Wi-Fi ile Sörf

Genel olarak göz atmanın güvenli bir yolu değil, genel Wi-Fi yerel bir etkin noktaya bağlanmanıza olanak tanır. Bu, IP adresinizi maskeler, ancak sizi aynı etkin noktayı kullanan herkese karşı savunmasız bırakır.. Kendinizi korumanın en akıllıca yolu bu değil.

Çevrimiçi olarak herhangi bir para birimini yönetiyorsanız, lütfen herkese açık Kablosuz ağ kullanırken para birimini kullanmayın. Bu özellikle kripto para birimi için geçerlidir. Ek olarak, bu tür konularla uğraştığınızda kripto parayı güvenli bir şekilde saklama hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebilirsiniz.

David Gewirtz
David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me