Narzędzia ochrony prywatności Open Source – Kompletny przewodnik po bezpieczeństwie online

Prawie wszystko, co robisz online, jest przez kogoś obserwowane. Prywatne i sponsorowane przez państwo organizacje monitorują i rejestrują odwiedzane strony internetowe, czas pozostawania na tych stronach, to, co mówisz w mediach społecznościowych, do kogo wysyłasz wiadomości e-mail, treść tych wiadomości e-mail i inne. Znajdź kroki, które możesz podjąć, aby chronić siebie i swoją prywatność tutaj w Privacy Australia.

Contents

Dlaczego powinienem dbać o swoją prywatność? Nie mówię nic, o co powinien się troszczyć i nie mam nic do ukrycia.

Dla tych, którzy nie mają nic do ukrycia, mamy specjalną prośbę. Znamy kogoś, kto chciałby, abyś wysłał mu wszystkie adresy e-mail i powiązane z nimi hasła. Nie tylko te, z których korzystasz w pracy. Chciałby też wszystkich twoich osobistych adresów e-mail i haseł. Przejrzy twoje konta e-mail, a jeśli znajdzie coś, o czym jego zdaniem inni powinni wiedzieć, opublikuje to dla ciebie online. Do tej pory nie mieliśmy nikogo, kto chciałby spełnić tę prośbę.

– Glenn Greenwald w Dlaczego prywatność ma znaczenie – Dyskusja TED

Glenn-Greenwald-Dlaczego-prywatność-ma znaczenie

Czytaj także:

 • Zobacz, dlaczego ludzie uważają, że nie mają nic do ukrycia. – Wikipedia
 • Dyskusja o tym, jak rozmawiać z ludźmi, którzy nie uważają, że prywatność jest problemem. – reddit

  Globalny nadzór masowy – czternaście oczu

  UKUSA_MapCzternaście oczu to nazwa grupy krajów, które dzielą się inteligencją. Ta grupa składa się z Australii, Kanady, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Danii, Francji, Holandii, Norwegii, Belgii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Szwecji.

  W tej grupie jest podzbiór o nazwie Pięć oczu. Kraje tworzące Five Eyes – Australia, Kanada, Nowa Zelandia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone zawarły między sobą umowę o nazwie UKUSA. Zgodnie z warunkami tej umowy narody tworzące Pięć Oczu zgodziły się współpracować w celu gromadzenia, analizowania i dzielenia się danymi wywiadowczymi z różnych części świata. Zgodzili się również, aby nie szpiegować się nawzajem jako przeciwnicy. Mimo że zawarli tę umowę, wycieki od Edwarda Snowdena ujawniły, że niektórzy członkowie Five Eyes faktycznie szpiegują swoich obywateli.

  Unikają także łamania krajowych przepisów zabraniających gromadzenia danych wywiadowczych na temat własnych obywateli, gromadząc dane wywiadowcze na temat swoich obywateli i dzieląc się nimi. The Nine Eyes składa się z krajów wymienionych w Five Eyes oraz Danii, Francji, Holandii i Norwegii. Kraje członkowskie Pięciu Oczu dzielą inteligencję z członkami Dziewięciu Oczu i Czternastu Oczu. Członkowie Pięciu Oczu i państw członkowskich będących stronami trzecimi (tych, którzy są w Dziewięciu Oczu i Czternastu Oczach, ale nie w Pięciu Oczach) szpiegują się nawzajem.

  Pięć oczu

  1. Australia
  2. Kanada
  3. Nowa Zelandia
  4. Zjednoczone Królestwo
  5. Stany Zjednoczone Ameryki

  Dziewięć oczu

  6. Dania
  7. Francja
  8. Holandia
  9. Norwegia

  Czternaście oczu

  10. Belgia
  11. Niemcy
  12. Włochy
  13. Hiszpania
  14. Szwecja

  Aby chronić swoją prywatność, unikaj usług z siedzibą w Stanach Zjednoczonych

  Programy nadzoru w USA, wraz z wykorzystaniem listów bezpieczeństwa narodowego (NSL) i związanych z nimi rozkazów kneblowania, dają rządowi USA swobodę potajemnego zmuszania firm do przekazania dostępu do dokumentacji telekomunikacyjnej i finansowej klienta. Rząd może wykorzystać ten dostęp do szpiegowania tych klientów. Zlecenia kneblowania powiązane z NSL zabraniają odbiorcy tego typu żądania mówienia o tym. Dlatego należy unikać usług w USA.

  Ten scenariusz miał miejsce z firmą Ladar Levison i ich bezpieczną usługą e-mail o nazwie Lavabit. Po tym, jak FBI dowiedziało się, że Edward Snowden skorzystał z tej usługi, poprosili Ladara o udzielenie im dostępu do akt Snowdena. Ponieważ Lavabit nie prowadził dzienników i szyfrował zawartość e-mailową swojego klienta, Lavabit nie mógł spełnić żądania FBI. FBI odpowiedziało, podając wezwanie do sądu (z nakazem kneblowania) dla kluczy SSL Lavabit. Dzięki kluczom SSL FBI miałoby dostęp nie tylko do rejestrów Snowdena, ale do całej komunikacji w czasie rzeczywistym (zarówno metadanych, jak i niezaszyfrowanych treści) dla wszystkich klientów Lavabit.

  Levision nie był w stanie wygrać tej bitwy. Dali klucze SSL FBI i wycofali Lavabit. W odpowiedzi rząd USA oskarżył Levision o naruszenie wezwania i zagroził aresztowaniem Levision.

  Levision ponownie uruchomił Lavabit i opracował nowy standard poczty e-mail o nazwie DIME – Dark Internet Mail Environment. DIME to standard szyfrowania wiadomości e-mail od końca do końca. Obecnie Lavabit oferuje usługi e-mail szyfrowane DIME dla klientów indywidualnych i firm.

  Powiązana informacja
  • Unikaj wszystkich usług w USA i Wielkiej Brytanii
  • Dowód, że kanarki nakazowe działają na podstawie przykładu surespot.
  • http://en.wikipedia.org/wiki/UKUSA_Agreement
  • http://en.wikipedia.org/wiki/Lavabit#Suspension_and_gag_order
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Key_disclosure_law
  • http://en.wikipedia.org/wiki/Portal:Mass_surveillance

  Dostawcy VPN z dodatkowymi warstwami prywatności

  Odwiedź naszą stronę główną, aby zobaczyć naszą pełną listę zalecanych usług VPN w Australii.

  Nasze kryteria wyboru dostawców VPN dla naszej tabeli:

  • Dostawca prowadzi działalność poza krajami należącymi do Five Eyes. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj Aby chronić swoją prywatność, Unikaj usług w USA
  • Dostawca obsługuje oprogramowanie OpenVPN.
  • Dostawca obsługuje alternatywne formy płatności, w tym Bitcoin, gotówkę, karty debetowe lub karty gotówkowe.
  • Aby otworzyć konto, dostawca nie wymaga żadnych informacji oprócz nazwy użytkownika, hasła i adresu e-mail.

  Nie jesteśmy powiązani z żadnym z wymienionych tutaj dostawców VPN, ani nie otrzymujemy żadnej rekompensaty za ich wystawienie.

  Warrant Canary Przykłady:

  • Kliknij tutaj, aby wyświetlić tabelę porównawczą zawierającą informacje o ponad 150 firmach świadczących usługi VPN.
  • Omów tę tabelę na Reddit.

  Więcej informacji o sieciach VPN

  • Czy Twój dostawca VPN naprawdę utrzymuje prywatność Twoich danych??
   (Uwaga: pierwszymi wymienionymi dostawcami są sponsorzy tej witryny).
  • Jak wzmocnić bezpieczeństwo dowolnej sieci VPN
  • Wybierając dostawcę VPN, uważaj na firmy VPN, które płacą za reklamy i fałszywe recenzje.
  • Dziesięć kłamstw ujawnionych na temat sieci VPN
   (Uwaga: to świetny artykuł, ale strona promuje się w tym utworze).
  • Dostawca VPN szpieguje własnych klientów, aby powstrzymać hakera.
  • Proxy.sh wyjaśnia swoje zasady etyczne i jaki scenariusz może spowodować, że będą monitorować swoje serwery.
  • IVPN zbiera adres e-mail i adres IP klientów po rejestracji.
   W odpowiedzi przeczytaj ich e-mail.
  • blackVPN nie będzie już przechowywać dzienników połączeń ze znacznikami czasu, gdy klienci łączą się i rozłączają ze swoimi usługami. Będą teraz usuwać te informacje, gdy klient się rozłączy.
  • Unikaj protokołu LT2P / IPSec. Zamiast tego wybierz inny.

  Warrant Canary Defined

  Kanarek nakazu to zawiadomienie, które informuje użytkowników usługi, że usługodawcy nie doręczono nakazu lub tajnego wezwania. Jeśli kanarek nakazu zostanie usunięty lub przestanie być aktualizowany, użytkownicy usługi powinni założyć, że usługodawcy doręczono nakaz lub tajne wezwanie sądowe, a użytkownicy powinni zaprzestać korzystania z usługi.

  Dodatkowi dostawcy VPN

  1. https://proxy.sh/canary
  2. https://www.ivpn.net/resources/canary.txt
  3. https://www.vpnsecure.me/files/canary.txt
  4. https://www.bolehvpn.net/canary.txt
  5. https://lokun.is/canary.txt
  6. https://www.ipredator.se/static/downloads/canary.txt

  Dodatkowi dostawcy VPN

  • Warrant Canary FAQ
  • Lista firm prowadzących kanarki nakazowe.
  • Bruce Schneier, znany na całym świecie technolog bezpieczeństwa, krytykuje kanistrów nakazów w artykule na swoim blogu.

  Polecane przeglądarki

  Przeglądarka Tor

  Narzędzia ochrony prywatności Open Source - Kompletny przewodnik po bezpieczeństwie onlineTor Browser to darmowa przeglądarka internetowa typu open source, która umożliwia dostęp do sieci Tor. Przeglądarka Tor i sieć Tor pomagają uchronić Cię przed śledzeniem poprzez wysyłanie danych przez rozproszoną sieć serwerów.

  Przeglądarka Tor działa w systemach Windows, macOS, GNU / Linux, iOS, Android i OpenBSD

  Mozilla Firefox

  Narzędzia ochrony prywatności Open Source - Kompletny przewodnik po bezpieczeństwie onlineFirefox to darmowa przeglądarka internetowa typu open source. Organizacja Mozilla bardzo jasno określa, jakie informacje gromadzą na Twój temat, a ich strona internetowa pokazuje, jak wyłączyć tę kolekcję, jeśli chcesz to zrobić. Postępuj zgodnie z naszymi instrukcjami dotyczącymi dostosowywania ustawień w przeglądarce Firefox pod tymi linkami:

  • WebRTC
  • about: config
  • dodatki do prywatności

  Firefox jest dostępny dla systemów Windows, macOS, Linux, BSD, iOS i Android

  Odważny

  Narzędzia ochrony prywatności Open Source - Kompletny przewodnik po bezpieczeństwie onlineBrave to przeglądarka typu open source, która domyślnie blokuje reklamy i moduły śledzące. Oprócz ochrony prywatności użytkowników Brave pomaga użytkownikom oszczędzać pieniądze, ładując strony szybciej niż konkurenci. Brave został założony przez wynalazcę Javascript i współzałożyciela projektu Mozilla, Brendan Eich.

  Brave jest dostępny dla systemów Windows, macOS, Linux, Android i iOS.

  Upewnij się, że przeglądarka nie pozostawia odcisków palców podczas przeglądania sieci.

  O ile nie podejmiesz kroków w celu zapewnienia sobie ochrony, przeglądarka dostarczy informacji o tobie podczas przeglądania Internetu, co ułatwi identyfikację. Jest to również znane jako „pobieranie odcisków palców”.

  Gdy odwiedzasz witrynę, przeglądarka opowiada o Tobie właścicielom tych witryn. Udostępnia informacje, takie jak używana przeglądarka, jakie wtyczki zainstalowała Twoja przeglądarka, strefa czasowa, jaki typ urządzenia używasz w tym czasie i tak dalej. Jeśli zestaw danych, które przeglądarka przekazuje na Twój temat, jest unikalny, możesz być śledzony i identyfikowany nawet bez plików cookie. [Panopticlick] to narzędzie, które pokaże, jak wyjątkowa jest konfiguracja przeglądarki.

  odcisk palca przeglądarki

  Istnieją dwa sposoby, aby uniemożliwić jednoznaczną identyfikację przeglądarki. Pierwszy sposób polega na tym, aby przeglądarka wysyłała ten sam typ informacji, co większość innych przeglądarek, aby nie można było Cię jednoznacznie zidentyfikować. Aby to zrobić, powinieneś mieć takie same czcionki, wtyczki i rozszerzenia, jakie większość ludzi ma w swoich przeglądarkach. Jeśli Twoja przeglądarka na to pozwala, powinieneś użyć sfałszowanego ciągu agenta użytkownika, aby Twoja przeglądarka zidentyfikowała się jako coś innego. Powinieneś wyłączyć DNT i włączyć WebGL jak większość użytkowników sieci. Jeśli wyłączysz Javascript lub użyjesz Linuxa lub TBB, twoja przeglądarka zidentyfikuje cię jako unikalną i ułatwi ci identyfikację.

  Łatwiejszym sposobem na uniknięcie jednoznacznej identyfikacji przeglądarki przez użycie wtyczek takich jak Privacy Badger, uBlock Origin i Disconnect. Te wtyczki pomogą Ci zachować prywatność Twojej tożsamości.

  Dodatkowe informacje na temat pobierania odcisków palców w przeglądarce

  • Peter Eckersley, główny informatyk w Electronic Frontier Foundation, omawia pobieranie odcisków palców, zagrażanie prywatności oraz sposoby zapobiegania temu..
  • Redditors omawiają pobieranie odcisków palców w przeglądarce.
  • Linki do dodatków prywatności Firefox.
  • BrowserLeaks.com – pakiet narzędzi do testowania stron internetowych, który może pokazać, jakie informacje są dostępne na Twój temat podczas surfowania w Internecie.

  Upewnij się, że przeglądarka nie pozostawia odcisków palców podczas przeglądania sieci.

  WebRTC to nowy protokół komunikacyjny oparty na JavaScript, który może wyciec twój rzeczywisty adres IP spoza twojej sieci VPN.

  Chociaż oprogramowanie takie jak NoScript zapobiega temu, prawdopodobnie dla bezpieczeństwa warto również zablokować ten protokół bezpośrednio.

  Jak wyłączyć WebRTC w Firefoksie?

  W skrócie: Ustaw „media.peerconnection.enabled” na „false” w „about: config”.

  Wyjaśniono:

  1. Wpisz „about: config” w pasku adresu firefox i naciśnij enter.
  2. Naciśnij przycisk „Będę ostrożny, obiecuję!”
  3. Wyszukaj „media.peerconnection.enabled”
  4. Kliknij dwukrotnie wpis, kolumna „Wartość” powinna być teraz „fałsz”
  5. Gotowy. Wykonaj ponownie test szczelności WebRTC.
   Jeśli chcesz się upewnić, że każde ustawienie związane z WebRTC jest naprawdę wyłączone, zmień te ustawienia:

   • media.peerconnection.turn.disable = true
   • media.peerconnection.use_document_iceservers = false
   • media.peerconnection.video.enabled = false
   • media.peerconnection.identity.timeout = 1

  Teraz możesz być w 100% pewien, że WebRTC jest wyłączony.

  Jak wyłączyć WebRTC w Google Chrome.

  Nie można całkowicie wyłączyć WebRTC w Chrome, ale można zapobiec wyciekom, zmieniając ustawienia routingu Chrome. Dwa rozszerzenia typu open source, które pomogą Ci to zrobić, to WebRTC Leak Prevent i uBlock Origin. Dzięki WebRTC Leak Prevent będziesz musiał sprawdzić opcje i dostosować je odpowiednio do swojej sytuacji. Dzięki uBlock Origin musisz przejść do „Ustawień” i wybrać „Zapobieganie wyciekaniu lokalnych adresów IP z WebRTC”.

  Jak wyłączyć WebRTC w Chrome na iOS, Internet Explorer lub Safari.

  Chrome na iOS, Internet Explorer i Safari nie używają obecnie protokołu WebRTC. Zalecamy używanie przeglądarki Firefox na wszystkich urządzeniach.

  Firefox: Poprawki związane z prywatnością „about: config”

  Następujące dodatki muszą zostać odpowiednio skonfigurowane, aby działały w przeglądarce.

  Borsuk prywatności

  Prywatność Borsuk zatrzymuje śledzenie bez zgody. Jeśli reklamodawca lub zewnętrzny podmiot śledzący śledzi Twoje ruchy online bez Twojej zgody, Privacy Badger uniemożliwi im wyświetlanie treści w przeglądarce. Prywatność Borsuk ma jedno ograniczenie, o którym powinieneś wiedzieć. Nie blokuje Google Analytics. Aby zablokować Google Analytics, musisz użyć blokera, takiego jak uBlock Origin. Privacy Badger współpracuje z Firefox, Opera i Chrome.

  uBlock Origin

  uBlock Origin to więcej niż bloker reklam. Jest to bloker szerokiego spektrum. Domyślnie blokuje reklamy, moduły śledzące i witryny ze złośliwym oprogramowaniem. Może także blokować skrypty i ramki innych firm w zależności od wybranych ustawień. uBlock Origin współpracuje z Chromium, Firefox, Microsoft Edge i Safari.

  Automatyczne usuwanie plików cookie

  Po zamknięciu karty funkcja usuwania plików cookie automatycznie usuwa nieużywane pliki cookie. Ten dodatek jest dostępny dla przeglądarki Firefox i Chrome.

  HTTPS wszędzie

  HTTPS szyfruje komunikację między tobą a witrynami obsługującymi HTTPS. HTTPS Everywhere jest dostępny dla przeglądarek Firefox, Firefox dla Androida, Chrome i Opera.

  Decentraleyes

  Decentraleyes eliminuje potrzebę ładowania przez przeglądarkę niektórych plików z usług stron trzecich, takich jak Google Hosted Libraries i jQuery CDN. Ten dodatek zawiera kilka często używanych plików, a gdy przeglądarka musi uzyskać dostęp do jednego z nich, Decentraleyes załaduje go lokalnie, co uniemożliwia przeglądarce wywołanie pliku z zewnątrz, a jednocześnie chroni twoją prywatność. Decentraleyes jest kompatybilny z blokerami treści, takimi jak uBlock Origin i Adblock Plus. Jest dostępny dla przeglądarki Firefox. Kod źródłowy dostępny na GitHub.

  Zalecamy, aby w przypadku korzystania z Firefoksa używać jednego lub więcej z poniższych dodatków w celu ochrony prywatności.

  uMatrix

  uMatrix pozwala dokładnie określić, z którymi witrynami może się połączyć Twoja przeglądarka, jakiego rodzaju dane może pobrać Twoja przeglądarka i jakie funkcje może wykonywać Twoja przeglądarka. Ten dodatek jest zalecany dla zaawansowanych użytkowników.

  Pakiet NoScript Security Suite

  Po zainstalowaniu NoScript witryna musi znajdować się na białej liście, zanim będzie mogła wykonywać skrypty w przeglądarce. Masz kontrolę i jeśli nie wyrazisz zgody, NoScript wyłączy JavaScript, Java, Flash i inne wtyczki w witrynach, w których nie określiłeś, że jest w porządku.

  Zalecane dodatki do przeglądarki Firefox w celu ochrony Twojej prywatności

  To zbiór prywatności związanych z: modyfikacjami konfiguracji. Pokażemy Ci, jak zwiększyć prywatność przeglądarki Firefox.

  Pierwsze kroki:

  1. Wpisz „about: config” w pasku adresu firefox i naciśnij enter.
  2. Naciśnij przycisk „Będę ostrożny, obiecuję!”
  3. Postępuj zgodnie z instrukcjami poniżej…

  Przygotowanie:

  1. privacy.firstparty.isolate = true
   • W wyniku wysiłku Tor Uplift preferencja ta izoluje wszystkie źródła identyfikatorów przeglądarki (np. Pliki cookie) do domeny własnej, aby zapobiec śledzeniu w różnych domenach.
  2. privacy.resistFingerprinting = true
   • W wyniku wysiłku Tor Uplift preferencja ta czyni Firefoksa bardziej odpornym na odciski palców przeglądarki.
  3. privacy.trackingprotection.enabled = true
   • To jest nowa wbudowana ochrona śledzenia w Mozilli. Używa listy filtrów Disconnect.me, która jest zbędna, jeśli już używasz filtrów zewnętrznych uBlock Origin, dlatego powinieneś ustawić ją na false, jeśli korzystasz z dodatkowych funkcji.
  4. browser.cache.offline.enable = false
   • Wyłącza pamięć podręczną offline.
  5. browser.safebrowsing.malware.enabled = false
   • Wyłącz sprawdzanie złośliwego oprogramowania w Bezpiecznym przeglądaniu Google. Ryzyko bezpieczeństwa, ale poprawa prywatności.
  6. browser.safebrowsing.phishing.enabled = false
   • Wyłącz Bezpieczne przeglądanie Google i ochronę przed phishingiem. Ryzyko bezpieczeństwa, ale poprawa prywatności.
  7. browser.send_pings = false
   • Ten atrybut byłby użyteczny do umożliwienia witrynom śledzenia kliknięć użytkowników.
  8. browser.sessionstore.max_tabs_undo = 0
   • Nawet jeśli Firefox nie pamięta historii, zamknięte karty są tymczasowo przechowywane w Menu -> Historia -> Ostatnio zamknięte karty.
  9. browser.urlbar.speculativeConnect.enabled = false
   • Wyłącz wstępne ładowanie autouzupełniania adresów URL. Firefox wstępnie ładuje adresy URL, które autouzupełniają się, gdy użytkownik wpisuje się w pasku adresu, co jest niepokojące, jeśli sugeruje się, że adresy URL nie chcą się połączyć. Źródło
  10. dom.battery.enabled = false
   • Właściciele witryn mogą śledzić stan baterii urządzenia. Źródło
  11. dom.event.clipboardevents.enabled = false
   • Wyłącz, aby witryny mogły otrzymywać powiadomienia, jeśli kopiujesz, wklejasz lub wycinasz coś ze strony internetowej, a to pozwala im wiedzieć, która część strony została wybrana.
  12. geo.enabled = false
   • Wyłącza geolokalizację.
  13. media.navigator.enabled = false
   • Strony internetowe mogą śledzić stan mikrofonu i kamery urządzenia.
  14. network.cookie.cookieBehavior = 1
   • Wyłącz pliki cookie
   • 0 = Domyślnie akceptuj wszystkie pliki cookie
   • 1 = Akceptuj tylko z witryny źródłowej (blokuj pliki cookie stron trzecich)
   • 2 = Domyślnie blokuj wszystkie pliki cookie
  15. network.cookie.lifetimePolicy = 2
   • pliki cookie są usuwane na koniec sesji
   • 0 = Normalnie akceptuj pliki cookie
   • 1 = Monituj o każde ciasteczko
   • 2 = Akceptuj tylko dla bieżącej sesji
   • 3 = Zaakceptuj przez N dni
  16. network.http.referer.trimmingPolicy = 2
   • Wyślij tylko schemat, host i port w nagłówku strony odsyłającej
   • 0 = Wyślij pełny adres URL w nagłówku strony odsyłającej
   • 1 = Wyślij adres URL bez ciągu zapytania w nagłówku strony odsyłającej
   • 2 = Wyślij tylko schemat, host i port w nagłówku strony odsyłającej
  17. network.http.referer.XOriginPolicy = 2
   • Wysyłaj nagłówek odwołania tylko wtedy, gdy pełne nazwy hostów są zgodne. (Uwaga: jeśli zauważysz znaczące uszkodzenie, możesz spróbować 1 w połączeniu z poprawką XOriginTrimmingPolicy poniżej.) Źródło
   • 0 = Wyślij referencję we wszystkich przypadkach
   • 1 = Wyślij odnośnika do tych samych stron eTLD
   • 2 = Wyślij polecenie tylko wtedy, gdy pełne nazwy hostów są zgodne
  18. network.http.referer.XOriginTrimmingPolicy = 2
   • Podczas wysyłania odwołania do wielu źródeł, wysyłaj tylko schemat, host i port w nagłówku odnośnika dla żądań krzyżowania. Źródło
   • 0 = Wyślij pełny adres URL w poleceniu
   • 1 = Wyślij adres URL bez ciągu zapytania w Referer
   • 2 = Wyślij tylko schemat, host i port w Referer
  19. webgl.disabled = true
   • WebGL stanowi potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa. Źródło

  Powiązana informacja

  • ffprofile.com – Pomaga utworzyć profil Firefox z ustawieniami domyślnymi, które lubisz.
  • mozillazine.org – Preferencje związane z bezpieczeństwem i prywatnością.
  • User.js Firefox – elementy hartujące – jest to plik konfiguracyjny user.js dla Mozilla Firefox, który ma zahartować ustawienia Firefoksa i zwiększyć jego bezpieczeństwo.
  • Ustawienia prywatności – dodatek do przeglądarki Firefox umożliwiający łatwą zmianę wbudowanych ustawień prywatności za pomocą panelu paska narzędzi.

  Dostawcy e-maili świadomi prywatności – brak podmiotów stowarzyszonych

  Wszyscy dostawcy tu wymienieni działają poza USA i obsługują protokół SMTP TLS. Stół można sortować. Nigdy nie ufaj żadnej firmie ze swoją prywatnością, zawsze szyfruj.

  Inny dostawca usług e-mail, który może Cię zainteresować

  • Poczta powiernicza – Confidant Mail to system poczty e-mail nieszyfrowanej. Używa GNU Privacy Guard do szyfrowania i uwierzytelniania komunikacji oraz TLS 1.2 do szyfrowania transportu. Twój klucz prywatny pozostaje z tobą, a nie z serwerem poczty powierniczej. Zapewnia to znacznie większe bezpieczeństwo niż systemy poczty e-mail oparte na SMTP. Usługa Confidant Mail jest dostępna dla systemów Windows, macOS i Linux. https://www.confidantmail.org/

  Hostuj własną usługę e-mail

  Mail-in-a-BoxMail-in-a-Box pozwala przejąć całkowitą kontrolę nad pocztą elektroniczną, umożliwiając obsługę własnego serwera pocztowego. Aby skonfigurować Mail-in-a-Box, potrzebujesz serwera w chmurze z co najmniej 1 GB pamięci RAM z systemem Ubuntu 14.04 i własną nazwą domeny. Aby uzyskać więcej informacji odwiedź https://mailinabox.email/

  Dodatkowe zasoby, które pomogą Ci zachować prywatność e-maila

  • gpg4usb.org – darmowy, przenośny edytor tekstu o otwartym kodzie źródłowym, który umożliwia szyfrowanie i deszyfrowanie wiadomości tekstowych i plików.
  • Koperta pocztowa – rozszerzenie przeglądarki dla Chrome i Firefox, które umożliwia użytkownikowi szyfrowanie wiadomości e-mail wysyłanych za pośrednictwem usług takich jak Gmail, poczta Yahoo i Outlook. Szyfruje wiadomości za pomocą OpenPGP.
  • Enigmail – dodatek do Thunderbirda i SeaMonkey. Wykorzystuje OpenPGP do szyfrowania, deszyfrowania, podpisów cyfrowych i weryfikacji wiadomości e-mail.
  • TorBirdy – rozszerzenie, które umożliwia użytkownikom Thunderbirda połączenie z siecią Tor.
  • Email Privacy Tester – To narzędzie przeprowadza kilka testów, aby sprawdzić, czy Twój klient poczty e-mail zagraża Twojej prywatności.

  Linki do artykułów na temat prywatności poczty e-mail

  Narzędzia ochrony prywatności Open Source - Kompletny przewodnik po bezpieczeństwie online

  • Jeśli wiadomości e-mail są przechowywane w chmurze, mogą nie być tak prywatne, jak myślisz. Ustawa o ochronie łączności elektronicznej (ECPA), która kiedyś chroniła prywatność wiadomości e-mail przechowywanych na serwerach, nie nadążała za technologią. Adres e-mail przechowywany na serwerze przez ponad sześć miesięcy jest uważany za porzucony i rząd może go przeszukać. W tym artykule opisano, jak wpływa to na prywatność danych przechowywanych w chmurze.
  • [Link do OpenMailBox się nie wyświetla]
  • FBI przejmuje serwer progresywnego ISP – Aktualizacja konfiskaty FBI serwera od May First / People Link and Riseup.
  • Dochodzenie policyjne powoduje naruszenie bezpieczeństwa serwera – Włoska policja pocztowa przeprowadziła dochodzenie w sprawie jednej skrzynki pocztowej w celu szpiegowania całej komunikacji prowadzonej przez serwer Autistici / Inventati.

  Polecani klienci e-mailowi

  Thunderbird

  Thunderbird to darmowy klient poczty e-mail o otwartym kodzie źródłowym opracowany przez Mozilla Foundation. Obsługuje czat w czasie rzeczywistym, wyszukiwanie w sieci oraz opcję Nie śledź.

  Thunderbird jest dostępny dla systemów operacyjnych Windows, macOS i Linux.

  Claws Mail

  Claws Mail to darmowy klient poczty e-mail oparty na GTK +. Użytkownicy mogą używać wtyczek do Claws Mail, aby czytać wiadomości RSS i Atom, załączniki PDF i wiele innych. Claws Mail jest dołączony do Gpg4win, aplikacji szyfrującej dla użytkowników systemu Windows.

  Claws Mail jest dostępny dla systemów Windows, macOS, Linux, BSD, Solaris, Unix i innych.

  Linki do artykułów na temat prywatności poczty e-mail

  • Poczta K-9 – klient poczty e-mail typu open source dla systemu Android. Posiada wiele funkcji, w tym obsługę IMAP push, WebDAV i wiele tożsamości.
  • GNU Privacy Guard – bezpłatne oprogramowanie open source oparte na OpenPGP. Umożliwia użytkownikom szyfrowanie i podpisywanie danych oraz wiadomości e-mail. Jest to narzędzie wiersza polecenia, które można zintegrować z kilkoma różnymi czytnikami poczty i graficznymi interfejsami użytkownika, aby ułatwić obsługę.
  • MailPile – bezpłatna aplikacja typu open source, która działa jako klient poczty e-mail, wyszukiwarka i osobisty serwer poczty internetowej. Wykorzystuje OpenPGP do szyfrowania wiadomości e-mail i podpisów.

  Alternatywy dla poczty elektronicznej

  I2P-Bote

  Narzędzia ochrony prywatności Open Source - Kompletny przewodnik po bezpieczeństwie onlineI2P-Bote to wtyczka do sieci I2P. Utrzymuje prywatność wiadomości e-mail, zapewniając automatyczne szyfrowanie i podpisy cyfrowe, a także przechowując wiadomości e-mail w rozproszonej tabeli skrótów zamiast na serwerze.

  I2P jest dostępny dla systemów operacyjnych Windows, macOS, Linux, Debian i Android.

  Bitmessage

  Narzędzia ochrony prywatności Open Source - Kompletny przewodnik po bezpieczeństwie onlineBitmessage to zdecentralizowany system komunikacji peer-to-peer, który upraszcza proces wysyłania zaszyfrowanych wiadomości e-mail, nie wymagając od użytkowników używania kluczy.

  Bitmessage jest darmowy, open source i jest dostępny dla systemów Windows, macOS i Linux.

  RetroShare

  Narzędzia ochrony prywatności Open Source - Kompletny przewodnik po bezpieczeństwie onlineRetroshare to bezpłatne oprogramowanie typu open source, które pozwala użytkownikowi tworzyć własną bezpieczną, anonimową i zdecentralizowaną sieć. Możesz go używać do łączenia się tylko z osobami, które znasz i którym ufasz.

  RetroShare może być używane do forów, wiadomości i VoIP. RetroShare jest dostępny dla systemów Windows, macOS i Linux.

  Wyszukiwarki szanujące Twoją prywatność

  Aby zmaksymalizować prywatność podczas przeszukiwania Internetu, wybierz jedną z wymienionych tutaj wyszukiwarek.

  Searx

  wyszukiwarkaSearx to silnik metasearch. Po wpisaniu zapytania w polu wyszukiwania i naciśnięciu klawisza return wyniki będą kombinacją wyników z kilku wyszukiwarek. Searx chroni Twoją prywatność, nie gromadząc ani nie przechowując informacji o Tobie ani Twoich wyszukiwaniach.

  Strona startowa

  Narzędzia ochrony prywatności Open Source - Kompletny przewodnik po bezpieczeństwie onlineStartPage zapewnia wyniki wyszukiwania z Google i jednocześnie chroni Twoją prywatność. Aby chronić Twoją prywatność, nie rejestrują Twojego adresu IP, nie zbierają danych osobowych o Tobie i nie umieszczają identyfikujących plików cookie w przeglądarce. Każdy wynik wyszukiwania ma opcję proxy, która umożliwia anonimowe odwiedzanie stron internetowych.

  DuckDuckGo

  Narzędzia ochrony prywatności Open Source - Kompletny przewodnik po bezpieczeństwie onlineDuckDuckGo to wyszukiwarka, która korzysta z ponad czterystu źródeł, aby zapewnić najlepszą odpowiedź na twoje pytania. Podczas wyszukiwania za pomocą DuckDuckGo Twoje dane osobowe nie są przechowywane i nigdy nie są śledzone.

  Rozszerzenie dla Firefoksa, które chroni prywatność

  • Poprawka linku wyszukiwania Google – dodatek typu open source, który uniemożliwia Google i Yandex zmianę adresów URL wyników wyszukiwania po ich kliknięciu. Wyłączając to zachowanie, ten dodatek zapobiega również śledzeniu kliknięć przez te wyszukiwarki. Poprawka linku do wyszukiwania Google jest dostępna dla przeglądarek Firefox, Chrome i Opera. (Otwarte źródło)

  Inne wyszukiwarki z funkcjami prywatności

  • Qwant – Qwant to wyszukiwarka z siedzibą we Francji. Qwant chroni prywatność użytkowników, szyfrując ich zapytania i nie śledząc ich ani nie rejestrując ich wyszukiwań.
  • MetaGer – MetaGer to wyszukiwarka typu open source z siedzibą w Niemczech. Aby chronić prywatność swoich użytkowników, MetaGer nie zapisuje adresów IP, nie śledzi użytkowników, szyfruje transmisję danych i oferuje serwer proxy, dzięki czemu wyniki wyszukiwania można wyświetlać anonimowo.
  • ixquick.eu – ixquick.eu to silnik metasearch, który wyklucza wyniki z Google i Yahoo. Obsługuje go ta sama firma, która prowadzi Startpage.com. Oferuje wyniki przez proxy i nie rejestruje informacji o tobie ani nie umieszcza plików cookie w przeglądarce.

  Komunikatory internetowe z szyfrowaniem

  Jeśli używasz WhatsApp, Viber, LINE, Telegra lub Threema lub podobnej aplikacji do komunikacji błyskawicznej, powinieneś przełączyć się na usługę szyfrowaną, taką jak te wymienione tutaj, aby chronić swoją prywatność.

  Sygnał

  Systemy z otwartym szeptemSignal to darmowa aplikacja typu open source, która pozwala wysyłać wiadomości grupowe, tekstowe, głosowe, wideo, dokumentowe i graficzne w dowolne miejsce na świecie. Wiadomości i połączenia wysyłane za pomocą Signal są szyfrowane od końca do końca. Możesz również ustawić, aby wiadomości znikały w wybranym czasie.

  Signal jest dostępny dla systemów Android, iOS, Windows, macOS i Linux opartych na Debianie.

  Drut

  drutWire to aplikacja do przesyłania wiadomości oparta na Szwajcarii. Możesz używać Wire do czatu, połączeń telefonicznych, zdjęć, muzyki, wideo i zdjęć. Wszystko przesyłane przez drut jest szyfrowane od końca do końca. Jedno słowo ostrzeżenia: Wire będzie przechowywać listę wszystkich osób, z którymi się kontaktujesz, dopóki nie usuniesz konta. Drut jest bezpłatny do użytku osobistego.

  Wire jest dostępny dla systemów Android, iOS, Windows, macOS, Linux i przeglądarek internetowych (Chrome, Firefox, Edge i Opera).

  Rykoszet

  RykoszetRicochet to darmowa usługa przesyłania wiadomości typu open source, która działa w sieci Tor. Każda wiadomość wysyłana przez Ricochet jest anonimowa i szyfrowana od początku do końca.

  Rykoszet jest dostępny dla systemów Windows, Mac i Linux.

  Inne usługi wiadomości błyskawicznych z funkcjami prywatności

  ChatSecure

  chatsecurebezpłatna aplikacja do przesyłania wiadomości typu open source na iOS. Oferuje kompleksowe szyfrowanie za pośrednictwem OMEMO i OTR przez XMPP.

  Cryptocat

  Cryptocatdarmowa aplikacja typu open source, która używa do szyfrowania protokołu OMEMO. Cryptocat jest dostępny dla systemów Windows, macOS i Linux.

  Kontalk

  KontalkKontalk to aplikacja do przesyłania wiadomości typu open source, która działa w rozproszonej sieci obsługiwanej przez wolontariuszy. Używa XMPP do szyfrowania komunikacji klient-serwer i serwer-serwer. Kontalk jest dostępny dla systemów Android, macOS, Linux i Windows.

  Dodatkowe informacje na temat szyfrowanych komunikatorów internetowych

  • Ricochet przechodzi profesjonalny audyt bezpieczeństwa i pokazuje, że poważnie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa.
  • Jak komunikować się online bez oglądania lub śledzenia.
  • Link do pobrania aplikacji Signal APK, jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem o specjalnych potrzebach. Niezalecane dla zwykłych użytkowników.
  • Wire przechowuje listę wszystkich kontaktów klientów, dopóki konto klienta nie zostanie usunięte.
  • Audyt pokazuje, że aplikacja do przesyłania wiadomości Telegram nie jest bezpieczna dla IND-CCA.
  • Redditowy wątek dyskusyjny na temat Telegramu i tego, czy tak naprawdę jest prywatny, jak w reklamie.

  Komunikatory wideo i głosowe z szyfrowaniem

  Jeśli jesteś użytkownikiem Skype, Viber lub Google Hangouts, powinieneś przełączyć się na usługę szyfrowaną, taką jak te wymienione tutaj, aby chronić swoją prywatność.

  Sygnał

  Systemy z otwartym szeptemSignal to darmowa aplikacja typu open source, która pozwala wysyłać wiadomości grupowe, tekstowe, głosowe, wideo, dokumentowe i graficzne w dowolne miejsce na świecie. Wiadomości wysyłane z Signal są szyfrowane od końca do końca. Możesz również ustawić, aby wiadomości znikały w wybranym czasie.

  Signal jest dostępny dla systemów Android, iOS, Windows, macOS i Linux opartych na Debianie.

  Drut

  drutWire to aplikacja do przesyłania wiadomości oparta na Szwajcarii. Możesz używać Wire do czatu, połączeń telefonicznych, zdjęć, muzyki, wideo i zdjęć. Wszystko przesyłane przez drut jest szyfrowane od końca do końca. Jedno słowo ostrzeżenia: Wire będzie przechowywać listę wszystkich osób, z którymi się kontaktujesz, dopóki nie usuniesz konta. Drut jest bezpłatny do użytku osobistego.

  Wire jest dostępny dla Androida, iOS, Windows, macOS, Linux i Internetu.

  Linphone

  LinphoneLinphone to aplikacja VoIP typu open source, która wykorzystuje protokół SIP do połączeń głosowych i wideo, wiadomości błyskawicznych i udostępniania plików. Linphone oferuje kompleksowe szyfrowanie za pomocą zRTP, TLS i SRTP.

  Linphone jest dostępny dla systemów Android, iOS, Windows10 mobile, macOS, Windows na komputery stacjonarne i Linux.

  Inne usługi wiadomości wideo i głosowych z funkcjami prywatności

  Jitsi

  zestaw bezpłatnych i otwartych aplikacji stworzonych do bezpiecznego prowadzenia wideokonferencji online. Jitsi na komputery oferuje czat, udostępnianie pulpitu, przesyłanie plików i obsługę wiadomości błyskawicznych.

  Tox

  darmowa, otwarta, rozproszona, peer-to-peer aplikacja do przesyłania wiadomości głosowych i wideo, oferująca kompleksowe szyfrowanie. Tox jest dostępny dla systemów Windows, macOS, Linux, iOS, Android i FreeBSD.

  Pierścień

  darmowa, rozproszona aplikacja do obsługi wideo, głosu i komunikatorów internetowych, która oferuje szyfrowanie. Pierścień jest dostępny dla systemów Linux, Windows, macOS i Android.

  Artykuły i linki z dodatkowymi informacjami na temat szyfrowanych komunikatorów głosowych i wideo

  • Link do pobrania aplikacji Signal APK, jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem o specjalnych potrzebach. Niezalecane dla zwykłych użytkowników.
  • Wire przechowuje listę wszystkich kontaktów klientów, dopóki konto klienta nie zostanie usunięte.

  Usługi udostępniania plików z funkcjami prywatności

  OnionShare

  Narzędzia ochrony prywatności Open Source - Kompletny przewodnik po bezpieczeństwie onlineOnionShare to darmowa aplikacja typu open source do udostępniania plików dowolnej wielkości. Umożliwia użytkownikom anonimowe i bezpieczne udostępnianie plików za pośrednictwem usługi cebulowej Tor. Generuje tajny adres URL, do którego odbiorca musi pobrać plik.

  OnionShare jest dostępny dla systemów Windows, MacOS i Linux.

  Magiczny tunel czasoprzestrzenny

  Narzędzia ochrony prywatności Open Source - Kompletny przewodnik po bezpieczeństwie onlineMagic Wormhole to narzędzie do udostępniania plików z wiersza poleceń. Został zaprojektowany, aby uniknąć złożoności innych zaszyfrowanych systemów udostępniania plików. Chroni prywatność użytkowników poprzez PAKE (wymiana kluczy uwierzytelnionych hasłem).

  Usługi przechowywania w chmurze z funkcjami prywatności

  Jeśli używasz Dropbox, Dysku Google, Microsoft OneDrive, Apple iCloud lub podobnej usługi do przechowywania danych w chmurze, powinieneś przełączyć się na usługę, która chroni Twoją prywatność, jak te wymienione tutaj.

  Seafile

  SeafileSeafile to aplikacja do przechowywania plików, która oferuje wbudowane szyfrowanie i synchronizację plików. Użytkownicy mogą dostarczyć własny serwer lub skorzystać z usługi chmurowej Seafile do przechowywania plików. Wersja Community Edition przeznaczona dla użytkowników udostępniających własne serwery jest bezpłatna. Wersja Pro, przeznaczona dla klientów, których pliki są hostowane przez usługę chmurową Seafile, jest bezpłatna dla maksymalnie 3 użytkowników. Zarówno wersja Community, jak i wersja Pro zapewniają uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Wersja Pro Edition oferuje także zdalne czyszczenie, dziennik audytu i integrację antywirusa.

  Oprogramowanie klienckie jest dostępne dla systemów Windows, macOS, Linux, iOS i Android.
  Oprogramowanie serwera jest dostępne dla systemów Linux, Raspberry Pi i Windows.

  NextCloud

  NextcloudNextCloud to aplikacja do przechowywania plików, która pozwala użytkownikom bezpiecznie przechowywać dane w domu, na wybranym serwerze lub u jednego z dostawców usług NextCloud. NextCloud jest darmowym i otwartym oprogramowaniem.

  NextCloud jest dostępny dla systemów Windows, macOS, Linux, Android, iOS i Windows Mobile.

  Najmniejszy autorytet S4

  S4Least Authority oferuje usługę przechowywania w chmurze o nazwie S4 (Simple Secure Storage Service) dla klientów indywidualnych. S4 zapewnia szyfrowanie po stronie klienta dla przechowywanych plików. Dostęp do danych można uzyskać za pomocą Gridsync (graficzny interfejs użytkownika) lub interfejsu wiersza poleceń. Usługa kosztuje 25 USD miesięcznie.

  Gridsync jest dostępny dla systemów MacOS, Linux i Windows.

  Kolejna usługa przechowywania w chmurze do rozważenia

  • Muonium – Muonium to darmowy dostawca pamięci masowej w chmurze typu open source, który zapewnia anonimowość i kompleksowe szyfrowanie plików.

  Dodatkowe informacje

  • Cryptomator – prosta, bezpłatna aplikacja do przechowywania plików typu open source, która umożliwia szyfrowanie zawartości i nazw plików za pomocą AES. Dostępne dla systemów Windows, macOS, Linux, Android i iOS
  • Najlepsze plany NBN – chociaż nieco niepowiązane, jest to przewodnik po najlepszych dostawcach NBN w Australii. Porównałem je według funkcji prędkości i prywatności, ponieważ niektórzy dostawcy usług internetowych aktywnie sprzedają dane klientów.

  Aplikacje, które pozwalają hostować własny serwer w chmurze

  Jeśli korzystasz z Dropbox, Dysku Google, Microsoft OneDrive, Apple iCloud lub podobnej usługi i chcesz samodzielnie hostować serwer w chmurze, zapoznaj się z tymi opcjami.

  Seafile

  SeafileSeafile to aplikacja do przechowywania plików, która oferuje wbudowane szyfrowanie i synchronizację plików. Użytkownicy mogą dostarczyć własny serwer lub skorzystać z usługi chmurowej Seafile do przechowywania plików. Wersja Community Edition przeznaczona dla użytkowników udostępniających własne serwery jest bezpłatna. Wersja Pro, przeznaczona dla klientów, których pliki są hostowane przez usługę chmurową Seafile, jest bezpłatna dla maksymalnie 3 użytkowników. Zarówno wersja Community, jak i wersja Pro zapewniają uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Wersja Pro Edition oferuje także zdalne czyszczenie, dziennik audytu i integrację antywirusa.

  Oprogramowanie klienckie jest dostępne dla systemów Windows, MacOS, Linux, iOS i Android.
  Oprogramowanie serwera jest dostępne dla systemów Linux, Raspberry Pi i Windows.

  Pydio

  PydioPydio to aplikacja do udostępniania plików typu open source dla firm. Dostęp do plików można uzyskać przez interfejs sieciowy, komputer stacjonarny lub urządzenie mobilne. Można go wdrożyć na serwerze zlokalizowanym w siedzibie firmy lub w prywatnej chmurze. Pydio ma różne ustawienia zabezpieczeń, które można dostosować do polityki prywatności firmy, która z niej korzysta.

  Dostępne dla systemów Windows, MacOS, Linux, Android, iOS lub przez Internet.

  Tahoe-LAFS

  Tahoe-LAFSLAFS to skrót od Least-Authority File Store. Tahoe-LAFS to system pamięci masowej w chmurze, który jest darmowy i open source. Działa poprzez szyfrowanie komunikacji i rozpowszechnianie ich na kilku serwerach. LAFS jest systemem używanym przez Least Authority S4.

  Dostępne dla Windows, MacOS i Linux.

  Dodatkowe informacje

  • NextCloud – NextCloud to aplikacja do przechowywania plików, która pozwala użytkownikom bezpiecznie przechowywać dane w domu, na wybranym serwerze lub u jednego z dostawców usług NextCloud. NextCloud jest darmowym i otwartym oprogramowaniem.
  • Muonium – Muonium to darmowy dostawca pamięci masowej w chmurze typu open source, który zapewnia anonimowość i kompleksowe szyfrowanie plików.
  • Recenzje hostingu – Przyjrzeliśmy się najlepszym firmom hostingowym i porównaliśmy je pod względem szybkości i bezpieczeństwa.

  Aplikacje do synchronizacji plików z funkcjami prywatności

  Sparkle Share

  SparkleShareSparkle Share to darmowa i otwarta aplikacja do synchronizacji plików. Oferuje szyfrowanie zarówno po stronie klienta, jak i serwera.

  Dostępne dla Windows, MacOS i Linux

  Syncany

  SyncanySyncany to aplikacja do przechowywania i udostępniania plików w chmurze typu open source, która synchronizuje pliki z dowolnym rodzajem pamięci. Twoje pliki są szyfrowane przed ich przesłaniem. Syncany nie jest aktywnie utrzymywane.

  Dostępne dla MacOS, Windows i Linux

  Synchronizacja

  SynchronizacjaSyncthing to bezpłatna i otwarta aplikacja do zdecentralizowanego udostępniania plików, która umożliwia przechowywanie danych w dowolnym miejscu. Chroni twoją prywatność, szyfrując całą komunikację z TLS. Żaden serwer centralny nigdy nie jest zaangażowany w transport lub synchronizację danych.

  Dostępne dla Mac OS X, Windows, Linux, FreeBSD, Solaris i OpenBSD

  Inne aplikacje serwera Cloud z funkcjami prywatności

  • git-annex – git-annex to aplikacja wiersza poleceń, która pozwala synchronizować pliki z git. Jeśli nie masz komfortu korzystania z wiersza poleceń, możesz użyć asystenta git-annex, który jest dołączony do pakietu git-annex.

  Aplikacje do zarządzania hasłami

  Jeśli obecnie używasz 1Password, LastPass, Roboform lub iCloud Keychain do zarządzania hasłami, zalecamy poszukiwanie bezpieczniejszej alternatywy tutaj.

  Hasło główne

  Hasło główneMaster Password to darmowa aplikacja typu open source, która działa poprzez algorytmiczne generowanie haseł według potrzeb. Twoja prywatność jest chroniona dzięki temu rozwiązaniu, ponieważ wygenerowane hasła nie są zapisywane na twoim urządzeniu i nie są przesyłane przez sieć.

  Hasło główne jest dostępne dla systemów iOS, MacOS, Android, Windows, Linux i Internetu.

  KeePass / KeePassX

  KeePassKeePass to darmowy menedżer haseł o otwartym kodzie źródłowym, zaprojektowany z myślą o łatwości użytkowania. Dzięki KeePass hasła są przechowywane w zaszyfrowanej bazie danych, która jest zabezpieczona kluczem głównym lub plikiem kluczy. Bazy danych są szyfrowane za pomocą AES i Twofish. Odwiedź te linki, aby uzyskać więcej informacji na temat [KeePassX] (obecnie nieobsługiwany) i [KeePassXC]

  Dostępne dla systemów Windows, MacOS, Linux, Android i BSD

  LessPass

  LessPassLessPass to darmowa aplikacja typu open source, która została opracowana w celu ułatwienia zarządzania hasłami. LessPass działa na podstawie obliczania haseł zamiast ich generowania i przechowywania. Nigdy nie przechowuje haseł w bazie danych i nie musi synchronizować się z urządzeniem, aby działać. Wykorzystuje PBKDF2 i sha-256.

  Dostępne dla systemów Windows, MacOS, Linux, Android, Firefox i Chrome.

  Inne aplikacje do zarządzania hasłami

  • Bezpieczny generator haseł – Narzędzie online, które generuje silne i losowe hasła. Generowanie hasła odbywa się w przeglądarce.
  • SuperGenPass – darmowy generator haseł typu open source działający w przeglądarce. Przekształca Twoje hasło główne w unikalne hasło dla każdej odwiedzanej witryny. Twoje hasła nigdy nie są przechowywane ani przesyłane.
  • Hasło bezpieczne – bezpłatna, otwarta aplikacja haseł, która pozwala zarządzać istniejącymi hasłami i generować nowe hasła zgodnie z własnymi zasadami. Dzięki Password Safe przechowujesz hasła w jednej lub kilku zaszyfrowanych bazach danych. Zaprojektowany z miłością przez eksperta ds. Bezpieczeństwa Bruce’a Schneiera, zdecydowanie zalecamy używanie PW Safe, jeśli chcesz wesprzeć ruch narzędzi ochrony prywatności open source.

  Dodatkowe informacje o generowaniu hasła

  • John Oliver z Late Week Tonight i Edward Snowden omawiają hasła (Youtube).

  Przepisy międzynarodowe dotyczące ujawniania kluczowych informacji

  Linki związane z kluczowymi przepisami dotyczącymi ujawniania informacji

  Przepisy dotyczące ujawniania kluczy określają warunki, na jakich dana osoba jest zmuszona do przekazania kluczy szyfrujących urzędnikom organów ścigania. Przepisy różnią się w poszczególnych krajach, ale większość krajów wymaga nakazu. Steganografia i metody szyfrowania danych, które zapewniają wiarygodną zaprzeczalność, to dwa sposoby, w jakie ludzie mogą się bronić przed kluczowymi przepisami dotyczącymi ujawniania informacji.

  Steganografia odnosi się do ukrywania jednej wiadomości, obrazu lub pliku w innej wiadomości, obrazie lub pliku. Na potrzeby naszego kontekstu ukryta wiadomość to zazwyczaj taka, która zawiera zaszyfrowane informacje. Aby zapewnić wiarygodną zaprzeczenie, ukryta wiadomość musiałaby zostać zaszyfrowana w taki sposób, aby przeciwnik nie był w stanie udowodnić, że ukryta wiadomość istnieje.

  Narody, które mają kluczowe przepisy dotyczące ujawniania informacji
  1. Antigua i Barbuda
  2. Australia
  3. Kanada
  4. Francja
  5. Indie
  6. Norwegia
  7. Afryka Południowa
  8. Zjednoczone Królestwo
  Narody, w których mogą obowiązywać lub mogą nie obowiązywać kluczowe przepisy dotyczące ujawniania informacji
  1. Belgia *
  2. Finlandia *
  3. Nowa Zelandia (niejasne)
  4. Szwecja (proponowane)
  5. Holandia *
  6. Stany Zjednoczone (patrz powiązane informacje)
  Narody, w których nie obowiązują przepisy dotyczące ujawniania kluczowych informacji
  1. Republika Czeska
  2. Polska

  * jeśli osoba inna niż podejrzany lub rodzina podejrzanego wie, jak uzyskać dostęp do systemu, może być wymagane podzielenie się tym, co on lub ona wie.

  Łącza do dodatkowych usług szyfrowania plików

  • Dogłębne spojrzenie na kluczowe przepisy dotyczące ujawniania informacji z Wikipedii.
  • Odpowiedzi na pytanie dotyczące kluczowych przepisów dotyczących ujawniania informacji w Law Stack Exchange.
  • Maria Hoffman, starszy prokurator w Electronic Frontier Foundation, mówi o kluczowych przepisach dotyczących ujawniania informacji i wymuszonym deszyfrowaniu w DEFCON 20.

  Aplikacje do szyfrowania plików

  Jeśli obecnie nie szyfrujesz dysku twardego, rekordów e-mail lub archiwów plików, zalecamy skorzystanie z jednej z tych aplikacji do szyfrowania.

  Łącza do dodatkowych usług szyfrowania plików

  • Cryptomator – prosta, bezpłatna aplikacja do przechowywania plików typu open source, która umożliwia szyfrowanie zawartości i nazw plików za pomocą AES.
  • miniLock – skontrolowany, sprawdzony przez siebie dodatek do szyfrowania plików dla Google Chrome i Chromium.
  • AES Crypt – aplikacja do szyfrowania plików oparta na Advanced Encryption Standard. Jest prosty w użyciu, a po instalacji wymaga jedynie kliknięcia pliku i wprowadzenia hasła. Dostępne dla systemów Windows, Mac, Linux i Android.
  • DiskCryptor – aplikacja do szyfrowania plików typu open source, której można użyć do szyfrowania niektórych lub wszystkich partycji dysku na dysku. Obsługuje AES, Twofish i Serpent. Działa w systemie Windows.
  VeraCrypt

  VeraCryptVeraCrypt to darmowa aplikacja typu open source oparta na TrueCrypt 7.1a. Może tworzyć wirtualny zaszyfrowany dysk, może szyfrować partycję lub urządzenie magazynujące, działa w czasie rzeczywistym i ma na celu zapewnić wiarygodną zaprzeczalność.

  Dostępne dla Windows, MacOS i Linux.

  GNU Privacy Guard

  GnuPGDarmowe oprogramowanie open source oparte na OpenPGP. Może być używany jako narzędzie wiersza poleceń lub może być używany z aplikacjami frontonu. Szyfruje i podpisuje dane oraz komunikację e-mail.

  Dostępne dla systemów Windows, Vista i Linux.

  PeaZip

  PeaZipPeaZip to bezpłatne narzędzie typu open source do zarządzania plikami i tworzenia archiwów plików. Obsługuje ponad 180 różnych formatów plików. PeaZip oferuje kilka metod zabezpieczania danych, w tym szyfrowanie przy użyciu AES, Twofish lub Serpent, szyfrowanego menedżera haseł, uwierzytelnianie dwuskładnikowe (opcjonalne, niewymagane) oraz bezpieczne narzędzia do usuwania i mieszania plików.

  Dostępne dla systemów Windows, MacOS, Android i Debian.

  Sieci poza siecią Surface

  Jeśli chcesz uzyskać dostęp do treści w ciemnej sieci, przejrzyj informacje w tej sekcji.

  Projekt Tor

  Narzędzia ochrony prywatności Open Source - Kompletny przewodnik po bezpieczeństwie onlineSieć Tor umożliwia użytkownikom omijanie sieci Surface przez sieć serwerów obsługiwanych przez wolontariuszy. Tor rozdziela twoją komunikację między kilka połączeń przekaźnikowych, aby chronić twoją tożsamość.

  Dostępne dla systemów Windows, Mac, Linux, iOS, Android i OpenBSD

  Sieć I2P

  Narzędzia ochrony prywatności Open Source - Kompletny przewodnik po bezpieczeństwie onlineSieć I2P to sieć nakładkowa, która pozwala użytkownikom komunikować się anonimowo. Wszelka komunikacja z siecią jest szyfrowana od końca do końca. I2P obsługuje pocztę e-mail, przeglądanie stron internetowych, hosting witryn internetowych, wiadomości błyskawiczne, blogowanie, fora i przechowywanie plików.

  Dostępne dla Windows, MacOS, Linux, Android

  Projekt Freenet

  FreenetFreenet to zdecentralizowana, rozproszona sieć. Pliki i komunikacja są szyfrowane, a węzły anonimizowane w Freenet. Użytkownicy mogą udostępniać pliki, publikować strony internetowe i rozmawiać na forach.

  Dostępne dla Windows, MacOS i Linux

  Łącza do dodatkowych sieci poza siecią Surface

  • ZeroNet – Sieć peer to peer korzystająca z sieci BitTorrent i kryptografii Bitcoin.
  • Retroshare – bezpłatne oprogramowanie typu open source, które pozwala użytkownikowi stworzyć bezpieczną, anonimową i zdecentralizowaną sieć do wysyłania zaszyfrowanej komunikacji.
  • GNUnet – pakiet narzędzi i aplikacji do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji chroniących prywatność.
  • IPFS – system dystrybucji plików peer-to-peer. Celem IPFS jest zastąpienie HTTP i sprawienie, aby Internet był bardziej wydajny i opłacalny. [Link do ostrzeżenia o prywatności].

  Sieci poza siecią Surface

  Jeśli obecnie korzystasz z Facebooka, Twittera lub Google+, zalecamy poszukiwanie bezpieczniejszej alternatywy dla mediów społecznościowych.

  diaspora *

  diasporadiaspora to zdecentralizowana sieć społecznościowa, która jest uruchamiana z serwerów (które nazywają „strąkami”) na całym świecie. Aby dołączyć do diaspory, musisz znaleźć kapsułę i zarejestrować się w niej. W diasporze możesz zachować prywatność swojej tożsamości i wybrać, kto widzi twoje informacje.

  Friendica

  FriendicaFriendica to zdecentralizowana sieć społecznościowa obsługująca protokół diaspory. Użytkownicy mogą komunikować się z użytkownikami w Friendica, a także z użytkownikami w diasporze i Hubzilli. Friendica obsługuje również dwukierunkową komunikację z serwisami Twitter, App.net, GNU Social i Mail.

  GNU Social

  GNU-socialGNU Social został opracowany jako aplikacja społecznościowa, która pozwala użytkownikom kontrolować własne dane i utrzymywać kontakty. GNU Social został opracowany ze Status Net.

  Link do dodatkowej zdecentralizowanej sieci społecznościowej

  • Mastodont – darmowa, otwarta, zdecentralizowana sieć społecznościowa. Opiera się na GNU Social.

  Dodatkowe informacje o sieciach społecznościowych

  • Usuń swoje konto na Facebooku – kliknij ten link, aby trwale usunąć swoje konto na Facebooku.
  • Przewodnik po usuwaniu konta Facebook – instrukcje krok po kroku, jak pozbyć się konta Facebook.

  Usługi nazw domen dla większego bezpieczeństwa

  DNSCrypt

  DNSCryptDNSCrypt to darmowy i otwarty protokół nazw domen, który zapobiega fałszowaniu nazw domen. DNSCrypt używa kryptografii, aby upewnić się, że komunikacja przychodząca z określonego programu rozpoznawania nazw DNS jest autentyczna i nie została zmodyfikowana ani zmieniona.

  Dostępne dla systemów Windows, MacOS, Linux, Android i iOS.

  OpenNIC

  OpenNICOpenNic to własna alternatywa dla rejestrów nazw domen, takich jak ICANN. Oferują one kilka unikalnych domen najwyższego poziomu (w tym .bbs, .chan, .indy i kilka innych) niedostępnych w innych rejestrach. Ponadto, jeśli spełniasz ich wymagania, możesz zaproponować i hostować własną TLD za ich pośrednictwem.

  Linki do dodatkowych usług nazw domen

  • Nie ma śladu – NoTrack to serwer DNS, który chroni Twoją prywatność, zastępując żądania śledzenia z ponad 10 000 domen śledzenia. Może być również używany do blokowania reklam. Dostępne dla systemu Linux.
  • NameCoin – NameCoin to darmowa i otwarta aplikacja oparta na bitcoinie, która zasila TLD .bit.

  Bezpieczne robienie notatek

  Jeśli obecnie korzystasz z Evernote, Google Keep lub Microsoft OneNote, zalecamy poszukiwanie bezpieczniejszej aplikacji do robienia notatek tutaj.

  Laverna

  LavernaLaverna to darmowa aplikacja do robienia notatek typu open source, która oferuje edytor przecen, tryb wolny od rozpraszania uwagi oraz możliwość szyfrowania notatek. Możesz go używać z kontami Dropbox lub RemoteStorage.

  Dostępne dla systemów Linux, MacOS i Windows.

  Turtl

  TurtlTurtl to darmowa aplikacja typu open source do robienia notatek, zapisywania dokumentów, zakładek do stron, przechowywania zdjęć i nie tylko. Używa kluczy kryptograficznych do ochrony danych. Możesz użyć hostowanego Turtl lub uruchomić własny serwer Turtl.

  Dostępne dla systemów Windows, MacOS, Linux i Android.

  Standardowe uwagi

  Standardowe uwagiStandard Notes to darmowa aplikacja do robienia notatek typu open source zaprojektowana z myślą o prostocie i prywatności. Używa AES-256 do szyfrowania notatek i oferuje automatyczną synchronizację, dostęp do Internetu i dostęp offline. Użytkownicy, którzy chcą dodatkowych funkcji, mogą subskrybować usługę rozszerzoną, która oferuje pełny dostęp do ich rozszerzeń i automatyczne kopie zapasowe w chmurze.

  Dostępne dla systemów MacOS, Windows, iOS, Linux i Android

  Link do dodatkowej bezpiecznej aplikacji do sporządzania notatek

  • Papierkowa robota – darmowa aplikacja do robienia notatek typu open source. Aby go użyć, potrzebujesz serwera z Linuxem, Apache, MySQL i PHP.

  Bezpieczne robienie notatek

  PrivateBin

  PrivateBinPrivateBin jest pastebinem typu open source, który zapewnia bezpieczeństwo twoich past poprzez szyfrowanie i deszyfrowanie ich w przeglądarce. Serwer nie ma dostępu do past. Pasty mogą być chronione hasłem. Aby go użyć, musisz zainstalować go na własnym serwerze lub znaleźć serwer, na którym możesz go używać i któremu ufasz. Aby zobaczyć listę serwerów z uruchomionym PrivateBin, odwiedź stronę. tutaj

  0bin

  0bin0bin to darmowa, otwarta biblioteka pastebin, która szyfruje pasty w przeglądarce za pomocą Javascript. Twórcy 0bin twierdzą, że ich celem nie jest ochrona użytkowników 0bin. Ich celem jest ochrona tych, którzy hostują 0bin, przed pozywaniem o zawartość past. Ich metodologia szyfrowania została skonfigurowana, aby zapewnić hostom możliwą zaprzeczalność. Możesz użyć 0bin na 0bin.net lub pobrać kod i skonfigurować go na własnym serwerze.

  Linki do dodatkowych bezpiecznych pastebins

  • Disroot – Disroot oferuje pakiet bezpiecznych usług, w tym pastebin PrivateBin.
  • Hastebin – Hastebin to aplikacja pastebin typu open source. Możesz użyć go w Internecie lub pobrać kod i uruchomić na własnym serwerze.

  Narzędzia zwiększające wydajność

  Etherpad

  EtherpadEtherpad to darmowy edytor tekstu typu open source. Możesz używać go samodzielnie lub edytować dokument Etherpad w czasie rzeczywistym z grupą. Możesz zainstalować Etherpad na własnym serwerze lub użyć go w jednym z kilku publicznie dostępnych wystąpień.

  Dostępne dla Windows, MacOS i Linux

  EtherCalc

  EtherCalcEtherCalc to darmowa aplikacja do obsługi arkuszy kalkulacyjnych typu open source. Możesz używać go samodzielnie lub wspólnie. Możesz użyć wersji dostępnej na stronie internetowej lub zainstalować ją na własnym serwerze.

  Dostępne dla Windows, MacOS, Linus, FreeBSD

  ProtectedText

  ProtectedTextProtected Text to bezpłatna usługa, która pozwala użytkownikom przechowywać zaszyfrowane notatki. Tekst chroniony szyfruje tekst w przeglądarce. Nie śledzą użytkowników i nie wyświetlają reklam. Usługa nie wymaga rejestracji w celu korzystania. Użytkownicy wybierają nazwę pliku i zapisują go wraz z hasłem po zakończeniu.

  Linki do dodatkowych narzędzi zwiększających wydajność

  • Disroot – Disroot oferuje pakiet bezpiecznych usług, w tym Etherpad i EtherCalc.
  • Dudle – Bezpłatna aplikacja do sondowania i planowania online. Korzystanie z niego nie wymaga rejestracji.

  Zwiększone bezpieczeństwo systemów operacyjnych

  Jeśli obecnie korzystasz z systemu Microsoft Windows lub Apple OSX, zalecamy poszukaj tutaj bezpieczniejszego systemu operacyjnego.

  Qubes OS

  Qubes-OSQubes OS to darmowy system operacyjny typu open source zaprojektowany jako bezpieczna alternatywa dla innych systemów operacyjnych. Podejście Qubes do bezpieczeństwa to „bezpieczeństwo przez podział na przedziały”. Różne zadania wykonywane na komputerze są podzielone na „quby”, które są od siebie oddzielone. W ten sposób, jeśli jedna kostka zostanie zainfekowana przez złośliwe oprogramowanie, nie może narazić innych kostek.

  Debian

  DebianDebian to darmowy system operacyjny typu open source stworzony przez członków Projektu Debian. Systemy Debian używają Linuksa lub FreeBSD do uruchamiania. Debian zawiera ponad 51 000 darmowych aplikacji. Możesz zainstalować Debiana z płyty CD, możesz pobrać go online lub możesz kupić komputer z preinstalowanym Debianem.

  Trisquel

  TrisquelTrisquel to darmowy system operacyjny oparty na systemie Linux. Dostępnych jest kilka wydań w zależności od potrzeb. Został pierwotnie opracowany, aby zapewnić system operacyjny obsługujący język galicyjski.

  Ostrzeżenie

  Jeśli chcesz zachować swoją prywatność, unikaj systemu Windows 10 za wszelką cenę.

  Linki do dodatkowych systemów operacyjnych

  • OpenBSD – bezpłatny system operacyjny z Kanady, który został zaprojektowany tak, aby przypominać UNIX. Celem programistów jest bycie numerem jeden w dziedzinie bezpieczeństwa. Kryptografia jest osadzona w kilku miejscach w systemie operacyjnym OpenBSD. Ponadto mają zespół kontroli bezpieczeństwa, który kontroluje OpenBSD od 1996 roku.
  • Arch Linux – Arch Linux został zaprojektowany jako wersja Linux-a dla majsterkowiczów. Domyślna instalacja zawiera tylko to, co jest potrzebne do obsługi systemu operacyjnego, a użytkownik może go zmodyfikować w razie potrzeby. Parabola to darmowy system operacyjny typu open source pochodzący z Arch Linux.
  • Whonix – Whonix to darmowy system operacyjny oparty na Tor i Debian GNU / Linux. Został zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie i prywatności i osiąga to poprzez użycie sieci Tor i architektury używającej maszyn wirtualnych.
  • Subgraph OS – Subgraph został zaprojektowany tak, aby był łatwy w użyciu, ale trudny do ataku. Jest wyposażony w jądro zahartowane Grsecurity, wymaga od użytkowników zaszyfrowanych systemów plików, ogranicza aplikacje tak, aby korzystali wyłącznie z sieci Tor, i ma bezpieczny komunikator i bezpieczny klient poczty e-mail. Subgraph oparty jest na Debian GNU / Linux.

  10 najbardziej krytycznych luk w zabezpieczeniach Internetu Rzeczy OWASP

  1. Słabe, zgadywalne lub zakodowane hasła – Korzystanie z łatwych, brutalnie wymuszonych, publicznie dostępnych lub niezmiennych poświadczeń, w tym backdoorów w oprogramowaniu układowym lub oprogramowaniu klienckim, które zapewniają nieautoryzowany dostęp do wdrożonych systemów.
  2. Niebezpieczne usługi sieciowe – Niepotrzebne lub niepewne usługi sieciowe działające na samym urządzeniu, szczególnie te narażone na działanie Internetu, które zagrażają poufności, integralności / autentyczności lub dostępności informacji lub pozwalają na nieuprawnione zdalne sterowanie…
  3. Niebezpieczne interfejsy ekosystemów – Niezabezpieczone interfejsy WWW, zaplecza, chmury lub mobilne w ekosystemie poza urządzeniem, co pozwala na uszkodzenie urządzenia lub powiązanych z nim komponentów. Typowe problemy to brak uwierzytelnienia / autoryzacji, brak lub słabe szyfrowanie oraz brak filtrowania danych wejściowych i wyjściowych.
  4. Brak mechanizmu bezpiecznej aktualizacji – Brak możliwości bezpiecznej aktualizacji urządzenia. Obejmuje to brak weryfikacji oprogramowania układowego na urządzeniu, brak bezpiecznej dostawy (niezaszyfrowany w transporcie), brak mechanizmów zapobiegających cofaniu i brak powiadomień o zmianach bezpieczeństwa z powodu aktualizacji.
  5. Używanie niezabezpieczonych lub nieaktualnych komponentów – Używanie przestarzałych lub niepewnych komponentów / bibliotek oprogramowania, które mogą pozwolić na uszkodzenie urządzenia. Obejmuje to niepewne dostosowywanie platform systemu operacyjnego oraz korzystanie z oprogramowania lub komponentów innych firm z zagrożonego łańcucha dostaw.
  6. Niewystarczająca ochrona prywatności – Dane osobowe użytkownika przechowywane na urządzeniu lub w ekosystemie, które są wykorzystywane w sposób niepewny, niewłaściwy lub bez pozwolenia.
  7. Niebezpieczne przesyłanie i przechowywanie danych – Brak szyfrowania lub kontroli dostępu do wrażliwych danych w dowolnym miejscu ekosystemu, w tym w spoczynku, w transporcie lub podczas przetwarzania.
  8. Brak zarządzania urządzeniami – Brak wsparcia bezpieczeństwa na urządzeniach wdrożonych w produkcji, w tym zarządzania zasobami, zarządzania aktualizacjami, bezpiecznego wycofywania z eksploatacji, monitorowania systemów i możliwości reagowania.
  9. Niebezpieczne ustawienia domyślne – Urządzenia lub systemy dostarczane z niezabezpieczonymi ustawieniami domyślnymi lub brak możliwości zwiększenia bezpieczeństwa systemu poprzez ograniczenie operatorom możliwości modyfikowania konfiguracji.
  10. Brak fizycznego utwardzenia – Brak fizycznych środków hartowania, umożliwiających potencjalnym napastnikom uzyskanie poufnych informacji, które mogą pomóc w przyszłym zdalnym ataku lub przejąć kontrolę lokalną nad urządzeniem.

  Prywatne systemy operacyjne na żywo

  Ogony

  OgonyTails to darmowy system operacyjny na żywo oparty na Debian GNU / Linux, który można uruchomić z pamięci USB lub DVD. Wszystkie aplikacje działające w Tails, które wymagają dostępu do Internetu, muszą przejść przez sieć Tor, aby chronić twoją prywatność. Tails jest wyposażony w narzędzia kryptograficzne do szyfrowania plików i wiadomości i nie pozostawia żadnych śladów na komputerze, na którym jest używany.

  KNOPPIX

  KNOPPIXKNOPPIX to darmowy system operacyjny typu open source oparty na Debian GNU / Linux. Można go uruchomić z dysku CD, pamięci USB lub DVD. Wersja CD zawiera Open Office, LXDE (na komputery), Firefox, GIMP i MPlayer oraz aplikacje narzędziowe. Płyta DVD zawiera to samo oprogramowanie co płyta CD i zawiera dodatkowe aplikacje do zwiększania wydajności biurowej, inżynierii, edukacji i gier.

  Puppy Linux

  Puppy-LinuxPuppy Linux to darmowy system operacyjny typu open source oparty na GNU / Linux. Został zaprojektowany tak, aby był łatwy w użyciu i szybki w obsłudze. Podobnie jak inne systemy operacyjne na żywo, Puppy Linux może być uruchamiany z napędu USB, CD lub DVD. Ponieważ jest to mały program (około 100 MB), ładuje się bardzo szybko na większości systemów komputerowych.

  Link do dodatkowego systemu operacyjnego na żywo

  • Tiny Core Linux – Tiny Core to działający na żywo system operacyjny zaprojektowany jako mały. Tiny Core jest oparty na systemie Linux. Ma 10 megabajtów i nie jest dostarczany z aplikacjami użytkowników końcowych.

  Zwiększone prywatność mobilne systemy operacyjne

  Korzystanie z Google Apps w tych systemach operacyjnych może zagrozić bezpieczeństwu. Zalecamy zainstalowanie MicroG na urządzeniu jako alternatywę.

  LineageOS

  LineageOSLineageOS to darmowy i otwarty system operacyjny dla smartfonów, phabletów i tabletów z systemem Android. Został pierwotnie opracowany z CyanogenMod.

  CopperheadOS

  CopperheadOSCopperheadOS to mobilny system operacyjny zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie i prywatności. Darmowa wersja CopperheadOS obsługuje Nexus 5L i 6P. Płatna wersja CopperheadOS obsługuje Pixel i Pixel XL. Niektóre funkcje bezpieczeństwa zawarte w CopperheadOS obejmują pełne szyfrowanie dysku w warstwie systemu plików i oddzielne klucze szyfrowania dysku dla każdego użytkownika określonego urządzenia.

  Sailfish OS

  Sailfish-OSSailfishOS to mobilny system operacyjny zaprojektowany z myślą o zgodności z urządzeniami z Androidem i mikroukładami. Sailfish oparty jest na Linuksie, a jego rdzeń oparty jest na Projekcie Mer. Interfejs użytkownika został opracowany w języku QML.

  Linki do dodatkowych mobilnych systemów operacyjnych

  • Replikant – mobilny system operacyjny, który jest modyfikacją LineageOS i został zaprojektowany z dodatkowymi funkcjami bezpieczeństwa i prywatności.
  • OmniROM – bezpłatny mobilny system operacyjny zaprojektowany jako alternatywa dla Androida.
  • MicroG – Zbiór programów zaprojektowanych w celu zastąpienia aplikacji i bibliotek Google na Androida.

  Aplikacje routera typu open source

  OpenWrt

  Narzędzia ochrony prywatności Open Source - Kompletny przewodnik po bezpieczeństwie onlineOpenWrt to darmowa i otwarta dystrybucja GNU / Linux przeznaczona dla routerów i innych urządzeń osadzonych. Jego architektura pozwala dodawać funkcje prywatności, takie jak stanowa kontrola pakietów i wykrywanie włamań za niewielką opłatą.

  pfSense

  pfSensepfSense to darmowa aplikacja typu open source oparta na FreeBSD. Został zaprojektowany jako zapora ogniowa i router i można nim zarządzać za pośrednictwem interfejsu internetowego. Możesz używać pfSense ze sprzętem dostępnym w Netgate lub możesz kupić własny sprzęt do używania z pfSense.

  LibreCMC (pierwotnie LibreWRT)

  LibreWRTLibreCMC to zbiór bezpłatnych wbudowanych systemów operacyjnych opartych na GNU / Linux, zaprojektowanych dla routerów i małych komputerów jednopłytkowych.

  Łącza do innych aplikacji routera typu open source

  • OpenBSD – bezpłatny system operacyjny z Kanady, który został zaprojektowany tak, aby przypominać UNIX. OpenBSD działa na EdgeRouters Ubiquiti Networks.
  • DD-WRT – darmowe oprogramowanie typu open source opracowane dla kilku routerów bezprzewodowych IEEE 802.11a / b / g / h / n. DD-WRT nie wymaga aktywacji produktu i nie obejmuje śledzenia.

  Aplikacje routera typu open source

  Wiele nowych funkcji zawartych w systemie Windows 10 jest używanych do śledzenia użytkownika.

  1. Windows 10 domyślnie obejmuje synchronizację danych. To zawiera:
   • Twoja historia przeglądania, wpisane adresy URL, ulubione.
   • nasze ustawienia aplikacji
   • Nazwy hotspotów Wi-Fi i hasła do nich.
  2. Windows 10 oznacza Twoje urządzenie unikalnym identyfikatorem reklamowym. To ustawienie jest domyślnie włączone.
   • Unikalny identyfikator służy do wyświetlania niestandardowych reklam.
  3. Domyślnie Cortana, wirtualny asystent dostarczany z systemem Windows 10, uczy się o Tobie. Robi to, zbierając informacje o Tobie, takie jak:
   • Twoja historia wyszukiwania
   • twoje wejście mikrofonowe
   • twoje wpisy kalendarza
   • Twoja historia zakupów
   • dane twojej karty kredytowej
   • twoje preferencje muzyczne
   • twoje wzory pociągnięć klawiatury
  4. Zgodnie z własnym oświadczeniem o ochronie prywatności Microsoft, podczas interakcji z produktem Microsoft mogą być gromadzone następujące typy danych:
   • Twoja tożsamość
   • twoje hasła
   • twoje dane demograficzne
   • Twoje zainteresowania
   • Twoje urządzenie i dane użytkowania
   • twoja treść
   • Twoja lokalizacja
   • kontakty i osoby, z którymi jesteś połączony
  5. Microsoft może udostępniać Twoje dane za Twoją zgodą lub bez niej.
   • Podczas pobierania systemu Windows 10 udzielasz Microsoft zgody na udostępnianie danych osobom trzecim „za Twoją zgodą lub w razie potrzeby…”

  Ta aplikacja ułatwia zmianę ustawień w systemie Windows 10, które są związane z Twoją prywatnością i danymi, które Microsoft gromadzi o Tobie.

  Informacje i linki, które pomogą Ci chronić swoją prywatność, nawet jeśli korzystasz z systemu Windows 10.

  • WindowsSpyBlocker – aplikacja typu open source, która powstrzyma system Windows przed śledzeniem i szpiegowaniem Ciebie.
  • Narzędzia prywatności systemu Windows 10 – link do artykułu na ghacks.net opisującego narzędzia ochrony prywatności w systemie Windows 10.
  • Przewodnik dotyczący ustalania ustawień w systemie Windows 10 abyś mógł zachować prywatność – od fix10.isleaked.com.
  • Przewodnik dotyczący dostosowywania ustawień domyślnych w systemie Windows 10 aby Twoja prywatność była szanowana – od arstechnica.com
  • Przewodnik dotyczący wyłączania rejestrowania danych w systemie Windows 10 – z reddit.

  Linki do artykułów omawiających, w jaki sposób system Windows 10 narusza twoją prywatność.

  • Dostosowanie ustawień prywatności nie powstrzymuje systemu Windows 10 przed szpiegowaniem Ciebie. – Wiadomości hakerów
  • System Windows 10 nadal narusza prywatność użytkowników, którzy wyłączyli jego funkcje gromadzenia danych. – Ars Technica.
  • Warunki świadczenia usług Microsoft pozwalają mu na wyłączenie oprogramowania i sprzętu, który uznał za nieautoryzowany. – Techdirt

  cytaty

  „Argumentowanie, że nie dbasz o prawo do prywatności, ponieważ nie masz nic do ukrycia, nie różni się niczym od twierdzenia, że ​​nie dbasz o wolność słowa, ponieważ nie masz nic do powiedzenia”.

  D Edward Snowden na reddicie

  „Ale tak jak Internet otworzył świat dla każdego z nas, tak też otworzył każdego z nas na świat. Coraz częściej ceną, którą musimy zapłacić za całą tę łączność, jest nasza prywatność. Dzisiaj wielu z nas chciałoby wierzyć, że Internet jest prywatnym miejscem; to nie jest. I z każdym kliknięciem myszy i każdym dotknięciem ekranu jesteśmy jak Jaś i Małgosia, pozostawiając okruchy naszych danych osobowych wszędzie tam, gdzie podróżujemy przez cyfrowy las. Opuszczamy nasze urodziny, nasze miejsca zamieszkania, nasze zainteresowania i preferencje, nasze relacje, nasze historie finansowe i tak dalej.

  Ary Gary Kovacs na TED2012

  „Prywatność jest jednym z największych problemów w nowej erze elektronicznej. W sercu kultury internetowej jest siła, która chce dowiedzieć się wszystkiego o tobie. A gdy dowie się wszystkiego o tobie i dwustu milionach innych, będzie to bardzo cenny zasób, a ludzie będą kuszeni do handlu i handlu z tym zasobem. To nie były informacje, o których ludzie myśleli, nazywając to epoką informacji ”.

  NdAndy Grove

  Linki do zalecanych zasobów na temat prywatności

  Przewodniki

  • Chroń się przed nadzorem – przewodnik od Electronic Frontier Foundation, zawierający samouczki, przeglądy i briefingi dotyczące ochrony przed szpiegowaniem elektronicznym.
  • CryptoPaper – udokumentowany zbiór myśli, wiedzy i doświadczeń na temat bezpieczeństwa, prywatności i anonimowości z Crypto | Seb
  • Szyfrowanie wiadomości e-mail – przewodnik od Free Software Foundation dotyczący szyfrowania wiadomości e-mail.
  • Przewodnik po prywatności w Internecie – artykuł Douglasa Crawforda w BestVPN
  • Przewodnik po prywatności w Internecie – seria przewodników dotyczących prywatności z IVPN.

  Informacja

  • Bezpieczeństwo teraz! – cotygodniowy podcast dotyczący bezpieczeństwa komputera osobistego.
  • TechSNAP – cotygodniowy podcast obejmujący systemy, sieci i tematy administracyjne dla osób z branży technologicznej.
  • Keybase.io – bezpłatna aplikacja bezpieczeństwa typu open source na urządzenia mobilne i stacjonarne. Jest podobny do Slacka, ale zapewnia szyfrowanie typu end-to-end.
  • Freedom.press – Fundacja Freedom of the Press to organizacja wspierająca dziennikarzy i demaskatorów na całym świecie.
  • Zabezpiecz australijskie karty kredytowe – Chociaż zdecydowanie nie jest to oprogramowanie typu open source, mój przewodnik po najlepszych australijskich kartach kredytowych omawia karty o najlepszej historii bezpieczeństwa finansowego i ochrony danych klientów.
  • Erfahrungen.com – strona, która przegląda usługi związane z prywatnością. Strona jest w języku niemieckim.
  • TOSDR.org – usługa, która ocenia i podsumowuje Warunki świadczenia usług dla różnych witryn w Internecie.
  • ipleak.net – narzędzia internetowe, które pokazują twoje adresy IP, adres DNS, twoją lokalizację, informacje o systemie i inne fragmenty danych, które są gromadzone na Twój temat.
  • Narzędzia do testowania prywatności – Ludzie na ghacks.net przygotowali listę narzędzi, których możesz użyć do przetestowania swojej prywatności.
  • Prism-Break.org – Katalog zasobów do ochrony Twojej prywatności w Internecie.
  • SecurityinaBox.org – przewodnik po prywatności online dla obrońców praw człowieka.
  • AlternativeTo.net – baza danych zawierająca ponad 64 000 aplikacji wymienionych jako alternatywa dla aplikacji głównego nurtu. Użytkownicy mogą oceniać aplikacje i zostawiać recenzje.
  • SecureDrop.org – zaszyfrowany system open source, z którego demaskatorzy mogą korzystać w celu anonimowego przesyłania informacji do mediów. SecureDrop to projekt Fundacji Freedom of the Press.
  • Pakiet prywatności – Zbiór linków do narzędzi, które pomogą Ci zachować prywatność i bezpieczeństwo w Internecie.
   [Witryna hostująca Security First zwraca błąd 404]
  • Tani hosting – Tani hosting konsekwentnie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa witryn małych firm. Ten przewodnik poprowadzi nowych kupujących przez dostępne dla nich opcje.
  David Gewirtz
  David Gewirtz Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me