12 spôsobov, ako niekto môže vedieť, že jeho počítač bol napadnutý

Posledná aktualizácia 19. júla 2019


Niektorí hackeri robia správy. To bol prípad, keď bol hacker Target napadnutý 70 miliónmi ľudí a keď JP Morgan Chase zasiahlo sedem miliónov podnikov a 76 miliónov spotrebiteľov. Nie každý hack však robí titulky. Väčšina hackov sa stáva úplne pod radarom a ovplyvňuje bežných ľudí ktorí ani nemusia vedieť, že ich počítač bol napadnutý.

ako vedieť, či ma napadli

Je to preto, že hackeri sú prepracovaní. Môžu sa dostať do počítačového systému bez toho, aby sklopili ruku majiteľovi.

Škodlivý softvér sa používa na infikovanie počítača a hacker môže kedykoľvek skontrolovať, či je systém ohrozený. To mu dáva určité náznaky týkajúce sa iných vecí, ktoré by mohol pre túto obeť urobiť. Hackeri často predávajú vaše údaje na temnom webe na rôzne škodlivé účely.

Aj keď ich veľa ľudí neuznáva, existuje niekoľko príznakov, ktoré vás môžu upozorniť, že ste boli hackeri.

Naučte sa rozpoznávať týchto 12 znakov, a budete na ceste, ako sa chrániť. Potom sa zaregistrujte pre najlepšiu dostupnú sieť VPN (odporúčanie: skúste skontrolovať našu recenziu pre NordVPN alebo Surfshark) pre ďalšiu ochranu.

1. Neustále otvárané okná vo vašom prehliadači

Niektoré úplne legitímne webové stránky budú obsahovať kontextové okná. Zvyčajne sa týkajú webovej stránky a ponúkajú vám zľavu alebo obchod. Je to mierne nepríjemné, ale nemusí sa nevyhnutne obávať.

Príbeh je iný, keď začnete objavovať kontextové okná všade, kam idete. Toto je neustály problém, ktorý si môžete všimnúť aj na webových stránkach, ktoré nemali zvyčajné automaticky otvárané okná.

Čo je viac, sú to úplne náhodné kontextové okná, ktoré nemajú nič spoločné s webom, ktorý prehľadávate. Mnohí z nich vám hovoria, že ste vyhral nejakú súťaž. Jediné, čo musíte urobiť, je kliknúť na odkaz a prípadne zadať nejaké informácie o sebe.

automaticky otvárané okná škodlivého softvéru

Dajte si pozor na tieto kontextové okná. Neklikajte na žiadne odkazy a neposkytujte im žiadne vaše osobné údaje.

2. Nové panely s nástrojmi nainštalované vo vašom prehliadači

súkromie na paneli nástrojovVšetky prehliadače občas potrebujú aktualizáciu, ktorá používateľom poskytne všetky najnovšie funkcie a funkcie vrátane zvýšenej bezpečnosti. Keď dôjde k týmto aktualizáciám, váš prehliadač vám o nich zvyčajne povie a dokonca vás môže sprevádzať rôznymi zmenami, aby ste im porozumeli.

A čo ten deň, keď sa v hornej časti obrazovky náhle objaví tajomný panel s nástrojmi prehliadača? Nezmenili ste svoje nastavenia a prehliadač vám nepovedal o žiadnych aktualizáciách.

Tento panel nástrojov môže byť neuveriteľne nepríjemný. Nie je to pre vás známe. Vy ste o to nepožiadali. Okrem toho sa zdá, že sa zmenili nastavenia vášho prehliadača. Nič nefunguje tak, ako obvykle. Je možné, že vám bola dokonca poskytnutá nová úvodná obrazovka, ktorá je plná spamu.

Tieto panely s nástrojmi môžu spôsobiť narušenie systému otvorením reklamných okien. Ak kliknete na niektorý z nástrojov, môžete si do svojho počítača stiahnuť škodlivý súbor.

Ak v počítači nájdete tajomný panel s nástrojmi, je nevyhnutné, aby ste ho odstránili rýchlo. Čím dlhšie zostane na vašom počítači, tým väčšie bude poškodenie. (Viac informácií o najbezpečnejších prehliadačoch nájdete tu)

3. Na vašom počítači sa náhle objaví nový softvér

Už ste sa niekedy prihlásili do svojho počítača, aby ste zistili, že bol nainštalovaný nový softvér? Toto nie je len nejaká automatická aktualizácia systému Windows alebo iné vylepšenie, vďaka ktorému je váš existujúci softvér rýchlejší alebo bezpečnejší.

Toto je úplne nový softvér, o ktorom ste nikdy nepočuli a viete, že ste ho nenainštalovali.

Je ťažké povedať, čo tento nový a záhadný softvér môže urobiť s vaším počítačom. Niektorý z týchto programov môže prevziať existujúci softvér v počítači, takže môže urobiť čokoľvek, čo mu hrozí nebezpečný kód. Softvér, ktorý sa záhadne pridá aj do vášho počítača môže zakázať všetky antivírusové ochrany, ktoré máte, aby bol váš systém citlivý na iné útoky, a zníženie bezpečnosti vášho počítača pre deti.

typy škodlivého softvéru

Ľudia sa občas otvoria tomuto typu inštalácie stiahnutím softvéru z internetu. Väčšina z toho je legitímna a nezdravá. Ostatné sú dravé. Platí to najmä pre slobodný softvér, ktorý často sťahuje softvér tretích strán, keď súhlasíte so stiahnutím pôvodného balíka. Tento softvér tretích strán môže ohroziť celý váš systém.

Ak si musíte stiahnuť softvér, uistite sa, že poznáte zdroj a že si prečítate zmluvné podmienky.

4. Automatické presmerovania webových stránok

Len málo vecí je také nepríjemných, ako keď sa automaticky presmerujete na iný web. Hackeri to radi robia pretože je potenciálne veľkým producentom peňazí. Každý, kto vlastní webovú stránku, dostane zaplatené za presmerovanie prenosu na túto webovú stránku.

Zvyčajne sa to stane, keď do vyhľadávacieho nástroja zadáte nejaké kľúčové slová. Dostanete zoznam výsledkov vyhľadávania a kliknete na jeden z nich. Namiesto toho, aby ste sa dostali na tento web, vás však zavedú niekde inde.

automatické presmerovanie adware

Ak sa to stane raz, môže to byť nejaká náhoda, ale ak sa to opakuje, znamená to, že váš systém bol ohrozený. Skúste do vyhľadávacieho nástroja zadať veľmi špecifické kľúčové slová. Kliknutím na odkaz zobrazíte najlepší výsledok. Ak sa na tento web nedostanete, viete, že váš počítač bol infikovaný.

Zložitosťou je skutočnosť, že webová stránka môže naznačovať, že ste skutočne dosiahli správnu adresu URL. Dôvodom je, že hacker používa zastupovanie.

5. Falošné bezpečnostné varovania

útok ransomwareKeď sa objaví váš antivírusový softvér, vždy vás upozorní, že existuje potenciálny problém. Venujte pozornosť týmto upozorneniam, ale tiež si uvedomte, že niekedy sa zobrazuje upozornenie, pretože hacker pracuje.

Hackeri hľadajú softvér, ktorý nie je aktuálny a akékoľvek ďalšie staré programy, ktoré môžu číhať na vašom počítači, aby sa pokúsili preniknúť do vášho systému. Tieto neaktuálne programy používajú na to, aby vám váš počítač posielal varovania. V momente, keď dostanete správu, dôjde k poškodeniu. Nakazili ste sa.

Varovanie vás zvyčajne vyzve, aby ste klikli na odkaz a navštívili webovú stránku, na ktorej môžete získať vylepšený bezpečnostný softvér. Ľudia to dobrovoľne robia a rozdávajú informácie o svojej kreditnej karte. Teraz je infikovaný nielen ich počítač, ale hackeri majú aj finančné informácie.

6. Útoky Ransomware

Keď počítač napadne náhle správu, že všetky vaše súbory boli zašifrované, budete vedieť, že ste boli zasiahnutí útokom ransomware. Za mnohých okolností je šifrovanie dobré, ale iba ak o to požiadate. Dopyt hovorí, že ak chcete mať prístup k svojmu počítaču znova, musíte poslať peniaze na určitú bitcoínovú adresu.

Ak nezaplatíte, hackeri zničia vaše údaje. Môžu to samozrejme urobiť, aj keď platíte.

ako funguje ransomware

7. Nerozpoznané správy sociálnych médií

Mnoho ľudí používa sociálne médiá na komunikáciu so svojimi priateľmi a svetom. Niekedy však dostali zvláštnu správu, ktorá podľa všetkého nepochádza od údajného odosielateľa. Mnohé z týchto neznámych správ obsahujú odkaz, na ktorý má príjemca kliknúť. Kliknutím naň sa objavia hlavné problémy.

Ak od priateľa dostanete podozrivo vyzerajúcu správu, neklikajte na ňu. Podobne, ak zistíte, že váš účet odosiela správy, ktoré ste neodoslali, je to znamenie, že vaše účty sociálnych médií boli napadnuté hackermi.

8. Neplatné heslá

hacknuté neplatné hesloAk pôjdete na webovú stránku, ktorú pravidelne navštevujete, ale po zadaní hesla nemáte prístup, môže to znamenať problém. Skúste znova zadať heslo. Ak to stále nefunguje a ste si istí, že máte správne heslo, pravdepodobne bol váš účet napadnutý. Hacker zmenil heslo.

Môže k tomu dôjsť v dôsledku email phishing podvod kde kliknete na odkaz v e-maile, ktorý vás zavedie na webovú stránku, kde zadáte svoje poverenia. To hackerovi poskytne vaše prihlasovacie údaje.

Môžete zistiť, či sú chrániče hesiel bezpečné, a rýchlo ich zmeniť, ak máte podozrenie, že vám niekto ukradol vaše informácie.

9. Ukazovateľ myši sa pohybuje samostatne

Ak sedíte pri počítači a ukazovateľ myši sa zrazu začne hýbať sám, môže to znamenať, že niekto váš počítač uniesol a že ste boli hackovaní. Platí to najmä v prípade, že sa myš zdá, že sa pohybuje skôr nejakým smerom, než aby náhodne lietala po obrazovke, čo signalizuje technický problém..

Ak ukazovateľ otvára rôzne súbory a pohybuje sa účelne, je pravdepodobné, že ich ovláda hacker.

10. Antivírusová ochrana je náhle deaktivovaná

antivírus zakázanýAk vírus napadne váš počítač, bude pravdepodobne možné zakázať akýkoľvek antivírusový softvér, ktorý máte, ako aj vylúčiť ďalšie bezpečnostné ochrany vo vašom systéme. Ak vo vašom počítači vidíte niečo podobné, mali by ste sa za normálnych okolností obrátiť na Editora databázy Registry alebo Správcu úloh.

však, vírus vám to nedovolí. Tieto nástroje budú pravdepodobne tiež zakázané a na riešenie situácie budete musieť urobiť ďalšie kroky. Ak chcete týmto situáciám predchádzať bezplatne, vyskúšajte niektorý z najlepších dostupných bezplatných antivírusových programov.

11. Chýbajúce peniaze alebo neznáme poplatky

Je rozumné pravidelne kontrolovať zostatky na vašom bankovom účte a kreditnej karte. Ak sa prihlásite do svojho bežného účtu a zostatok je nižší, ako sa očakávalo, je čas na skontrolovať každú transakciu. Možno nájdete niečo, čo nie je známe.

To isté platí pre účty kreditných kariet, aj keď v tomto prípade uvidíte, že sa váš zostatok zvyšuje. Znova je potrebné skontrolovať nedávne transakcie, aby sme našli niečo neznáme. V prípade, že vlastníte nejaké bitcoiny, mali by ste sa ďalej vzdelávať o bezpečnom ukladaní kryptov.

Ak zistíte tieto problémy, okamžite informujte svoju bankovú inštitúciu a spoločnosti vydávajúce kreditné karty.

12. Nákupy odoslané na neznáme miesto

Ak sa prihlásite na bankový účet, účet kreditnej karty alebo maloobchodný účet online, aby ste videli iba nákupy, o ktorých ste nevedeli, môžete si všimnúť, že niektoré produkty boli odoslané na neznámu adresu. To sú hackeri v práci znova, ktorí majú na nákupe váš obchod.

Toto je obzvlášť nebezpečné, ak ste vlastníkom malej firmy s firemným bankovým účtom. V takom prípade by ste si mali pozrieť úplný zoznam zraniteľností pre malé a stredné podniky, na ktoré sú hackeri často zameriavaní.

Môžete sa chrániť pred väčšinou týchto problémov neotvárať neznáme e-maily a nekliká na neznáme odkazy. Buďte opatrní vždy dodržiavajte bezpečnostné protokoly, a aktualizujte svoj antivírusový softvér chrániť sa pred prienikmi hackerov.

David Gewirtz
David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me