Ako odblokovať webové stránky

Jedna z najpopulárnejších zložiek internetu oslávila v roku 2020 svoje 30. výročie.


Pred tromi desaťročiami britský počítačový vedec uverejnil historický návrh, v ktorom načrtol svoju víziu toho, čo by sa stalo známym ako World Wide Web, ktorý by sme dnes mali jednoducho označovať ako „web“ a ktorý sa v podstate stal skratkou „internetu“. . "

Sir Tim Berners-Lee si predstavoval implementáciu jazyka Hypertext Markup Language spolu s ďalšími digitálnymi informačnými technológiami, vďaka ktorým sa internet stane skutočne globálnym systémom neobmedzeného prehliadania..

Jadrom návrhu Berners-Lee bola sloboda informácií; chcel prepojiť počítačové siete bez toho, aby sa musel odpojiť od aktívnych relácií. Jedným z jeho hlavných cieľov bolo umožniť ľuďom z celého sveta prístup k informáciám uloženým na serveroch po celom svete..

screenshot celosvetového webového projektu
Po jeho návrhu trvalo Bernersovi-Leeovi asi rok, kým dokončil vývoj prvej softvérovej aplikácie webového prehľadávača a prvej webovej stránky, ktorá bola zachovaná na historické účely v celej svojej sláve príkazového riadku..

Od tej chvíle web rástol míľovými krokmi a Berners-Lee bol pravdepodobne šťastný, keď zistil, že splnil jeden z najdôležitejších cieľov svojho návrhu: bezplatný a neobmedzený prístup k digitálnym informáciám.

TL; DR - Získajte VPN

Ak potrebujete okamžitú odpoveď, najlepšou stávkou je použitie najlepšej VPN.

Webové stránky sú blokované predovšetkým geografickým umiestnením a sieť VPN tento problém vyrieši priamo a bez problémov. Existujú iní poskytovatelia VPN, ktorí by mohli fungovať, ale keby sme mohli odporučiť iba 2, potom by to boli NordVPN a ExpressVPN. Obidve roky majú vynikajúci výkon a ich funkcie sa zvyšujú takmer každý mesiac.

S týmito dvoma sa nemôžete pokaziť.

  • Prečítajte si celý náš text Recenzia NordVPN alebo navštívte NordVPN
  • Prečítajte si celý náš text Recenzia ExpressVPN alebo navštívte ExpressVPN

Potrebujete viac informácií? Pokračujte v čítaní.

Ako vyzerá web dnes

Ak ste v určitom veku, pravdepodobne si pamätáte čas, kedy nebolo potrebné odblokovať webové stránky.

90. roky boli nádherným obdobím pre rozvoj informačných technológií; pokiaľ ste sa nestretli s webovými stránkami, ktoré vyžadujú zadanie kombinácie používateľského mena a hesla, ste si užili neobmedzené prehliadanie toho, čo je známe ako „Surface Web“, čo je termín, ktorý ho odlíšil od „Deep Web“.

Viditeľná časť siete existuje v informačnom priestore o povrchu; všetko ostatné, v skutočnosti väčšina webu, dokáže Prístup k nim je možný iba pomocou prihlasovacích údajov účtu alebo špecializovaných prehliadačov, ktoré sa pripájajú k skrytým službám. Povrchový web pred 21. storočím takmer neobsahoval žiadne geograficky blokované webové stránky, v roku 2020 to však už nie je.

Geo-blokované webové stránky sú niečo, o čom Sir Tim Berners-Lee pravdepodobne myslel, keď vynaliezal web, ale určite neočakával, že sa to bude diať vo veľkej miere dnes. Skôr ako budeme ďalej vysvetľovať, prečo sa vyskytuje geoblokovanie a ako môžete odblokovať webové stránky pomocou technológie virtuálnych súkromných sietí, krátko spomeňme, ako sa Berners-Lee cíti na webe 30 po jeho vynaložení: nie je celkom spokojný so spôsobom, akým veci fungujú sa rozvinuli, najmä pokiaľ ide o sloboda informácií.

Viete, ako už nebudeme tento komponent internetu nazývať World Wide Web? Skrátili sme na web bez toho, aby sme si uvedomili, že geograficky blokované webové stránky už odstránili túto svetovú charakteristiku. Spôsob, akým sa na vás web pozerá v Austrálii, je odlišný od toho, ako to vyzerá používateľom v Spojených štátoch, Kostarike a mnohých ďalších krajinách (Prečítajte si viac: Stav ochrany osobných údajov online v Austrálii)

Sir Tim Berners-Lee, vynálezca celosvetovej siete

V niektorých prípadoch vlády zavádzajú cenzúrne opatrenia, ktoré môžete očakávať od totalitných režimov, ako sú Čína, Kuba, Irán, Sýria, Sudán a ďalšie. Okrem internetovej cenzúry nájdeme aj súkromné ​​spoločnosti, z ktorých mnohé sú americké, ktoré majú zmluvy na vytváranie prekážok, ktoré bránia neobmedzenému prehliadaniu..

Niet divu, že Berners-Lee je sklamaný: geograficky blokované stránky sú anatémiou toho, čo mal na mysli, ale sú teraz nepríjemná realita digitálneho sveta žijeme v.

Ako fungujú webové stránky so zemepisným blokovaním

Vlády, poskytovatelia internetových služieb (ISP) a technické firmy môžu používať rôzne metódy, aby vám zabránili v prístupe na webové stránky; dokonca blokuje Youtube. Aby sme vysvetlili, ako to funguje, označíme blokujúce subjekty za „aktérov“, pre ktorých je neobmedzené prehliadanie niečo, čo je v rozpore s ich obchodnými modelmi a metódami riadenia. Začnime extrémnym prípadom, Veľkou bránou Číny, ktorá reguluje prístup na internet na domácej úrovni.

Geograficky blokovaná webová stránkaGFW sa zdanlivo snaží presadzovať čínske právo, ktoré dáva vláde, konkrétnejšie Komunistickej strane Číny, právomoc kontrolovať internet v rámci suverénnych hraníc. Realita je viac v súlade s cenzúrou, sociálnou kontrolou a hromadným dohľadom - preto sa zvyšuje popularita najbezpečnejších prehliadačov a najbezpečnejších e-mailov..

Na podporu GFW sa používajú početné metodiky; na najzákladnejšej úrovni sú adresy IPv4 a IPv6 blokované a dobrým príkladom je čínska verzia Wikipedia. Sofistikovanejšia a dôraznejšia metóda spočíva v zasahovaní do adresových systémov DNS na úrovni poskytovateľov internetových služieb, pre čínskych regulačných orgánov je to ľahké, pretože prevádzkovatelia poskytovateľov internetových služieb musia reagovať na vládu a občanom sťažujú skryť svoju IP adresu..

V Číne nie je neobvyklé zistiť, že sa prostredníctvom servera DNS zmenili nastavenia servera DNS otravné útoky, ktoré sa začali vo veľkom rozsahu. Tieto útoky zažili turisti a iní zahraniční návštevníci, ktorých prenosné počítače a smartfóny nie sú schopné získať prístup na určité webové stránky ani po návrate domov.

Pokiaľ ide o súkromné ​​spoločnosti s blokovanými webovými stránkami, ich odôvodnenie je založené na veciach týkajúcich sa dodržiavania, autorských zákonov, obchodných dohôd a kontroly nad určitými trhmi..

Možno si pamätáte čas, keď boli DVD oveľa populárnejšie ako služby streamovania videa, ako sú Netflix, Hulu, YouTube a BBC iPlayer. Vtedy sa distribútori DVD uchýlili k technológiám, ako je napríklad regionálne kódovanie, aby sa disk zakúpený v jednej krajine nemohol prehrať v inej krajine. Aj keď geoblokovanie najviac ovplyvňuje streamovanie obsahu, v tomto ohľade sú notoricky známe aj iné webové stránky, napríklad Craigslist..

Obnoviť neobmedzené prehliadanie

Ak je vaša vízia webu viac v súlade s tým, čo mal na mysli Sir Tim Berners-Lee pred 30 rokmi, dlhujete sebe, aby ste používali primeranú technológiu, ktorá vám pomôže obísť tieto obmedzenia..

Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, by bolo použitie webového servera proxy alebo hľadanie spôsobu prístupu k serverom proxy; Toto je metóda, ktorú čínski používatelia internetu používajú už roky s rôznymi úrovňami úspechu. Problém s webovými proxy je, že niektorí predajcovia technológií vyvinuli metódy na ich detekciu pomocou konštruktov umelej inteligencie; okrem toho nie sú také spoľahlivé, ako by si ľudia želali, a často nebudú pracovať so streamovacími službami alebo mobilnými aplikáciami.

Existuje citlivejší dôvod, prečo v roku 2020 možno nebudete chcieť používať webové proxy servery: ak potrebujete pri prístupe na webové stránky zostať v anonymite, musíte sa ubezpečiť, že vzdialený server nedokáže zachytiť určité informácie, ktoré by vás mohli identifikovať..

Toto nie je o nič väčšie, ak sa len snažíte pozerať na hudobné video YouTube, ktoré je z nejakého dôvodu zablokované vo vašej krajine, ale čo keď kontrolujete, či existuje zatykač na zatknutie v inej krajine? Povedzme, že autoritatívny režim vie, že bývate v Austrálii, a príkaz na vaše zadržanie bol zverejnený na webových stránkach ich ministerstva zahraničných vecí; v takom prípade by ste napríklad nikdy nechceli používať webový proxy zo svojho smartfónu v Melbourne. V podstate sú proxy servery všeobecne nezabezpečené.

So zreteľom na vyššie uvedené uvádzame niekoľko odporúčaní, ako môžete odblokovať webové stránky z rôznych dôvodov v roku 2020. Začneme s používaním VPN, pretože je to najlepšia a najchytrejší metóda; tunel VPN, známy aj ako zabezpečený tunel, sa dá použiť oveľa viac, než len na sledovanie najnovšej epizódy „Hra o tróny“.

Použitie VPN na odblokovanie webových stránok

Virtuálna súkromná sieť je rozšírenie digitálnej informačnej siete, ktorá môže fungovať cez verejné priestory prostredníctvom spojenia bod-bod. História tejto technológie siaha až do polovice 90. rokov, kedy sa v spoločnosti Microsoft vytvoril tím pre sieťové inžinierstvo protokol digitálnej komunikácie, ktorý poskytuje omnoho väčšiu bezpečnosť ako skoré vzdialené pripojenie zriadené prostredníctvom terminálových relácií.

ako funguje PNN tok

Aby sme pochopili, ako VPN funguje, pomáha rozoznať, ako sa prenášajú údaje z osobných počítačových zariadení na internet. Aby ste mali prístup na web, je potrebné zhromažďovať a vymieňať si digitálne informácie, čo sa zvyčajne deje spôsobom, ktorý ponecháva vaše údaje otvorené pre každého, kto ich uvidí..

Na účely geografického blokovania poskytovatelia streamovania, ako je Netflix, preskúmajú tieto informácie a určia, kde sa nachádzate; ak ste napríklad v Queenslande, uvidíte katalóg s obsahom určený pre austrálsky trh, čo znamená, že niektoré programy mohli byť zablokované na základe obchodných distribučných dohôd - týmto spôsobom je blokovaný aj HBO..

Odblokujte webové stránky s programom NordVPN

Keďže sme Netflix uviedli viackrát ako príklad, možno sa teraz dozviete, že najlepšou možnosťou odblokovania Netflix v roku 2020 je NordVPN, spoločnosť, ktorá funguje od roku 2012..

NordVPN sa začal ako projekt slobody internetu založený na silných ideáloch súkromia a voľného prístupu k informáciám, ktoré pozorovali škandinávske krajiny; V súčasnosti sa spoločnosť stala najodporúčanejším riešením pre používateľov, ktorí chcú mať prístup k webovým stránkam z celého sveta.

Jedným z dôvodov, prečo je NordVPN ideálny na odblokovanie obsahu s obmedzeným geografickým umiestnením, je to, že prevádzkujú viac ako 5 000 serverov pokrývajúcich 6 kontinentov; okrem toho protokoly VPN a vrstvy šifrovania používané spoločnosťou NordVPN zabezpečte, aby vaše súkromie nebolo nikdy ohrozené.

Odblokujte webové stránky s programom ExpressVPN

Toto je ďalšia služba VPN, ktorej môžete veriť, keď sa snažíte obísť tieto nepríjemné geoblokové opatrenia.

ExpressVPN ponúka viac ako len servery na celom svete; Poskytuje tiež právnu úroveň ochrany údajov tým, že sa nachádza na Britských Panenských ostrovoch, jurisdikcii známej pre svoje prísne zákony o ochrane súkromia. Ak používate ExpressVPN, nemusíte sa obávať protokolovacích politík ani histórie pripojení. Zákony tohto ostrovného štátu nútia podnikateľské subjekty, aby žiarlivo strážili identitu svojich klientov, a to je niečo, čo je spoločnosť ExpressVPN hrdá na to,.

Používanie vyrovnávacej pamäte vyhľadávacieho nástroja

Ak z dôvodu geobloku nemáte prístup na webovú stránku, možno budete môcť časť obsahu získať pomocou vyhľadania verzií svojich stránok v pamäti. Prehľadávače vyhľadávacích nástrojov prevádzkované spoločnosťou Google a Bing v podstate kopírujú celé verzie webových stránok, okrem určitých prvkov, na následné hosťovanie na svojich serveroch.

ukladanie do vyhľadávacieho nástroja

To pre vás znamená, že môžete pomocou Google vyhľadávať webové stránky, o ktorých viete, že sú blokované; Po zobrazení výsledku vyhľadávania si všimnete malú zelenú šípku vedľa adresy URL a na tejto stránke môžete skontrolovať, či je k dispozícii verzia vo vyrovnávacej pamäti. Bohužiaľ, toto nebude fungovať, ak príslušná webová stránka nakonfigurovala svoj súbor robots.txt na zabránenie indexového prehľadávania.

Používanie siete Tor

The Onion Router bol projekt vývoja softvéru, ktorý sa začal v Agentúre pre pokročilý výskum obrany USA a neskôr bol financovaný Nadáciou Electronic Frontier Foundation za účelom smerovania internetového prenosu prostredníctvom globálnej siete súkromných serverov a uzlov prevádzkovaných na dobrovoľnej báze..

Prehľadávanie v sieti Tor je Dôrazne sa odporúča pre používateľov, ktorí majú hlboké obavy o svoje súkromie; napríklad investigatívni novinári, ktorí majú povinnosť chrániť totožnosť svojich zdrojov.

Prístup k sieti Tor bol pred niekoľkými rokmi trochu komplikovaný, ale už nie; teraz môžete začať inštaláciou prehliadača Tor pre Windows, MacOS, Android alebo Linux.

Tor nemusí vždy fungovať a pripojenie môže byť niekedy neisté, ale vo všeobecnosti môžete veriť, že bude usilovne fungovať ako nástroj na ochranu vášho súkromia. Na používaní siete Tor je pekné, že sa veľa dozviete o digitálnom súkromí a nebude to trvať dlho, kým začnete používať podpis GPG, aby bola vaša e-mailová komunikácia bezpečná..

Záverečné myšlienky

NordVPN a ExpressVPN sú bezpochyby najlepšími metódami obchádzania geoblokov v roku 2020. Ako už bolo uvedené, používanie webových serverov proxy sa stáva datovaným a úprimne povedané nebezpečným pre používateľov. Pokus o prístup k blokovaným webom pomocou vyrovnávacej pamäte vyhľadávacieho nástroja Google vás nemusí dostať príliš ďaleko. Sieť Tor je vynikajúca na ochranu osobných údajov, ale nie je to dobrá voľba na odblokovanie služieb YouTube alebo Netflix.

Na koniec, používanie siete VPN je najdôveryhodnejším a najplynulejším spôsobom, najmä ak na prístup k webovým stránkam a streamovacím službám používate viac ako jedno zariadenie. Po výbere riešenia VPN, ktoré skutočne funguje pre vašu situáciu, môžete zvážiť jeho inštaláciu do bezdrôtového smerovača, aby ste dosiahli maximálnu efektívnosť a ochranu osobných údajov (Prečítajte si viac: najlepší VPN smerovač).

Najčastejšie otázky

Otázka: Ako odblokujem web na bráne firewall?

A: V niektorých prípadoch môžu byť webové stránky, ku ktorým nemáte prístup, blokované na úrovni brány firewall, čo znamená, že ich mohol lokálne odfiltrovať smerovač, operačný systém alebo antivírusový program, podľa toho, ktorý z nich spravuje bránu firewall. V tomto prípade bohužiaľ nie je riešenie univerzálne; budete musieť vedieť, ako pristupovať k bráne firewall a vytvoriť výnimku alebo odstrániť web z čiernej listiny.

Otázka: Ako odblokujete Craigslist?

A: Je to také ľahké ako zmena adresy IP, ktorá je najdôležitejšou funkciou služieb VPN. Môžete tiež vyskúšať sieť Tor alebo dokonca web proxy, ale nezabudnite, že posledná možnosť nemusí fungovať, ak máte povolený JavaScript..

Otázka: Ako obmedziť alebo odstrániť blokovanie IP?

A: Ak prevádzkujete svoju vlastnú webovú stránku, môžete obmedziť prístup konkrétnymi IP adresami alebo rozsahom IP z obrazovky administrátora cPanel, a tu môžete toto obmedzenie odstrániť. Na webových stránkach, ktoré nespravujete, nemôžete zabrániť blokovaniu IP, pretože nemáte oprávnenia správcu; blokovanie IP však môžete obísť pomocou riešení, ako sú NordVPN a ExpressVPN.

Otázka: Poznajú poskytovatelia internetových služieb stránky, ktoré navštevujete?

A: Váš poskytovateľ internetových služieb do značnej miery potrebuje poznať adresy IP, ktoré navštívite na účely smerovania prevádzky, a čísla portov, ku ktorým sa snažíte pristupovať, takže krátkou odpoveďou bude áno, to však neznamená, že sa pozerajú na obsah, ku ktorému pristupujete. ; sú príliš zaneprázdnení zarábaním peňazí v konkurenčnom obchodnom prostredí, aby sa obťažovali frontom alebo e-mailovými správami spoločnosti Netflix. Od amerických poskytovateľov internetových služieb sa očakáva, že si budú uchovávať metadáta o vašej dopravnej aktivite počas šiestich mesiacov a podľa zákona môžu takéto záznamy zdieľať s orgánmi činnými v trestnom konaní a spravodajskými službami; Toto je ďalší dobrý dôvod, prečo by sme mali používať VPN v roku 2020.

David Gewirtz
David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me