Ako zrýchliť vaše pripojenie k internetu

Ak ste dosť starí na to, aby ste si pamätali dni modemov telefonického pripojenia, spomínate si, že načítanie webových stránok trvalo večne. Vtedy bolo všetko čakanie iba súčasťou zážitku. Technológia pre rýchlejšie prehľadávanie sa stále vyvíjala.

Dnes sú veci iné, to však neznamená, že nemôžete byť sužovaný pomalými rýchlosťami internetu. Je oveľa otravnejšie riešiť tento problém teraz, keď sú ľudia zvyknutí na webové stránky, ktoré sa načítavajú menej ako mrknutie oka.

V súčasnosti, keď sa internet pomaly pohybuje, to nevyhnutne neznamená, že máte zlé pripojenie. Je možné, že poskytovateľ internetových služieb obmedzil rýchlosť, ktorú vaše pripojenie dokáže dosiahnuť. Ak nemáte antivírusový softvér, môžete to nechať otvorené neuveriteľne pomalý webový prenos.

rýchlosť internetu po celom svete

Spomalenie môže byť spôsobené aj zastaranou verziou antivírusového softvéru. Zariadenie, ktoré je načítané malvérom, nie je schopné rýchlosti. Existuje dokonca možnosť, že server doménových mien vášho poskytovateľa internetových služieb môže mať problémy.

Čo robiť, ak máte pomalé pripojenie k internetu

Predtým, ako sa ponoríme do všetkých spôsobov, ako zrýchliť váš internet, musíme vyčistiť vzduch. Ak poskytovateľ internetových služieb ponúka pomalé pripojenia, nič, čo urobíte, nezmení nič.

Pred prečítaním tejto príručky a vykonaním všetkých vylepšení rýchlosti internetu je preto prvým krokom, aby ste sa uistili, že nemáte obmedzenú rýchlosť..

Kontaktujte svojho poskytovateľa internetových služieb a spýtajte sa, či existujú nejaké obmedzenia týkajúce sa vášho pripojenia. Ak nie, opýtajte sa ich, či je k dispozícii vyššia úroveň služieb na aktualizáciu. Ak máte na výber poskytovateľov internetových služieb, možno budete chcieť porovnať konkurenciu.

Vaše pripojenie je stále pomalé

Ak ste kontaktovali alebo zmenili svojho poskytovateľa internetových služieb a hovoria, že by ste sa mali tešiť na superrýchle pripojenia, možno budete musieť hľadať ďalšie problémy.

Začnite s antivírusovým softvérom, aby ste sa uistili, že v počítači nemáte spustený škodlivý softvér. Podľa Heimdal Security môže malware na pozadí výrazne spomaliť rýchlosť vášho internetu. Väčšina antivírusových programov, ako sú Avast, Norton a MalwareBytes, dokáže účinne nájsť a vyčistiť malware (odporúčame vám používať MalwareBytes, pretože sa považuje za najlepší prostriedok na nájdenie a odstránenie škodlivého softvéru). 

Nikto by nemal byť online bez základnej ochrany proti vírusom. Antivírusové softvérové ​​balíky môžu preskúmať váš systém na nájdenie a zabitie existujúcich vírusov, ako aj na zabránenie zavedeniu nových vírusov.

Ak vás znepokojujú veci, ako je malware a adware, môžete získať softvér, ktorý tieto problémy zistí a odstráni.pomalé pripojenie na internet

Nemusíte to byť vy.

Po nainštalovaní a spustení týchto softvérových balíkov si pravdepodobne všimnete okamžité zvýšenie rýchlosti prehliadania. To však neznamená, že vaša práca je hotová. Ak nechcete platiť za nástroje, pozrite sa na niektoré z najlepších bezplatných antivírusových programov. (Opäť odporúčame vyhnúť sa bezplatným nástrojom a platiť malú sumu $ za dôveryhodné riešenie, ako je MalwareBytes.)

Možno budete musieť nakonfigurovať nový server DNS. Ak to znie komplikovane, nebojte sa. Je to jednoduchšie ako to znie a nevyžaduje sa žiadny pokročilý stupeň výpočtovej techniky.

Definovanie DNS

DNS je skratka pre „Domain Name Server“. Je to server, ktorý je zodpovedný za prevod ľahko čitateľného názvu domény, ako je Facebook.com alebo Amazon.com, na numerickú IP adresu. Berie názov domény čitateľný človekom a mení ho na reťazec čísel, ktorému počítače rozumejú.

Aj keď je server DNS určený na pomoc ľuďom pri navigácii na internete, aby mohli navštevovať webové stránky, je tiež zodpovedný za zabránenie prístupu na určité zablokované adresy IP. Ak sa pokúsite pozerať online video, ktoré je obmedzené vašou polohou, zobrazí sa správa „Žiadny prístup“.

Ako funguje DNS?

IP adresy sú ako jazyk, ktorý počítače a servery používajú na komunikáciu a zasielanie údajov na správne miesto. Zadáte doménu ako amazon.com a potom ju vyhľadá váš DNS. Prijímajúci menný server potom komunikuje s vašou DNS o adrese domény.ako funguje dns

DNS poskytuje túto adresu prehliadaču. Prehliadač potom môže načítať webovú stránku.

Opísanie celého procesu trvá dlhšie, ako nastane. Ak veci fungujú hladko, je to dosiahnuté v kratšom čase, ako vám zabliká.

Vaše zariadenie a smerovač majú nastavenia siete, ktoré určujú, ktorý server DNS používate. Typ DNS, ktorý používate, je zvyčajne na vašom ISP.

Toto nie je nevyhnutne najrýchlejší DNS, čo znamená, že by ste mali hľadať alternatívu.

Výber DNS

Nemusíte byť technický geek, aby ste našli lepší a rýchlejší DNS. Spoločnosť Google ponúka nástroj s názvom namebench, ktorý testuje vaše existujúce DNS a hľadá ďalšie dostupné možnosti.

Na svojom zariadení môžete spustiť namebench bez toho, aby ste zmenili nastavenia, takže ak zistíte, že súčasný DNS je najlepší dostupný, nič ste nestratili. Google Namebench je tiež zadarmo.

Ako získať Google Namebench

Navštívte webovú stránku Namebench spoločnosti Google na adrese https://code.google.com/archive/p/namebench/downloads. Na ľavej strane obrazovky sa nachádza bočný panel s výberom „Stiahnuté súbory“. Kliknite naň.

google sťahovanie názvov google

Vyhľadajte najnovšiu verziu operačného systému. Najnovšie verzie namebench sú umiestnené na vrchu.

Kliknite na modrý názov súboru vľavo, Majte na pamäti, že existujú rôzne možnosti pre Mac a Windows.

google namebench link

Kliknutím na modrý názov súboru sa dostanete na novú webovú adresu. Sťahovanie sa spustí automaticky.

Niektorí používatelia počítačov Mac môžu z dôvodu nastavení zabezpečenia dostať upozornenie, že namebench nemožno otvoriť. Je to však dôveryhodný a spoľahlivý program, preto je prijateľné obísť toto upozornenie. Ak ide o opakovaný problém, postupujte takto:

  1. Vyhľadajte „Predvoľby systému“ pod ikonou Apple.

google namebench preferencie

  1. Umiestnite kurzor myši na položku „Zabezpečenie“ & Ikona ochrany osobných údajov.

google namebench bezpečnosť a ochrana osobných údajov

  1. Kliknite na tlačidlo s nápisom „Otvoriť aj tak“.

google namebench napriek tomu otvorený

  1. Po zobrazení výzvy zadajte heslo svojho účtu.
  2. Pokračujte v inštalácii namebench.

Konfigurácia Namebench

Po dokončení inštalácie je potrebné vykonať určitú konfiguráciu. Možnosti konfigurácie sú rovnaké pre používateľov počítačov Mac a Windows.

Prvý pruh na obrazovke zobrazuje IP adresu vášho aktuálneho DNS. Program vyplní toto pole automaticky.

google namebench dns configuration

Pod týmto panelom sa zobrazujú dve možnosti. Sú to: „Zahrnúť globálnych poskytovateľov DNS“ a „Zahrnúť najlepšie dostupné regionálne služby DNS.“ Toto sú hlavné vyhľadávacie funkcie namebench. Máte možnosť zrušiť začiarknutie niektorého z nich. však, nechajte obe vybraté pretože to znamená, že udeľujete programové povolenie na kontrolu najlepší možný DNS server.

Pod touto časťou je druhá časť s názvom Možnosti. Tieto sekundárne možnosti umožňujú zahrnúť kontroly cenzúry, ak chcete blokovať konkrétne adresy URL..

Táto voľba umožňuje filtrovať servery DNS a usporiadať ich podľa toho, ako sú výkonné pri blokovaní nežiaducich webových stránok. Ak plánujete hosťovať server DNS alebo sa obávate o svoju bezpečnosť, môžete si prečítať niektoré návody na šifrovanie..

Druhá možnosť nezlepšuje vaše šance na nájdenie lepšieho servera DNS, môže však byť užitočná. Toto je tlačidlo „Nahrať a zdieľať vaše anonymizované výsledky“. Ak začiarknete toto políčko, vaše anonymné údaje sa odošlú späť ľuďom, ktorí vyvíjajú namebench, čo im umožňuje vylepšiť program.

V ďalšej časti máte možnosť vybrať svoju polohu. Je vhodné nechajte túto sekciu ako „automatickú“ pretože program dokáže identifikovať vašu polohu pomocou adresy IP vášho zariadenia.

Zdroj údajov dopytu

V časti „Zdroj údajov dopytu“ vyberte svoj prehliadač. Ak ste citliví na súkromie alebo ak surfujete hlavne v režime inkognito, môže byť rozumné zvoliť radšej „Najlepšie 2000 webových stránok (Alexa)“.

Zdroj údajov dopytu google namebench

Nasledujúce pole je označené ako „Kontrola zdravotného stavu“. Rozbaľovacia ponuka obsahuje dve možnosti. Jeden je „rýchly“, druhý je „pomalý (nestabilná sieť)“. Väčšina používateľov si pravdepodobne vyberie rýchlo. Ak však počas internetového pripojenia pravidelne pracujete s časovými limitmi, je rozumné zvoliť pomaly. Tento parameter bude kontrolovať kdekoľvek od 10 do 40 serverov vrátane proxy serverov, v závislosti od šírky pásma.

Posledná možnosť, ktorú môžete nastaviť, je „Počet dopytov“. To znamená, koľkokrát chcete, aby boli počas testu k dispozícii všetky DNS. Predvolené nastavenie je 250. Málokedy existuje dôvod na zmenu predvoleného záznamu. Ak máte skutočne pomalú sieť, možno budete chcieť znížte počet dopytov na 100 alebo 150.

Stlačte tlačidlo „Štart“, aby namebench mohol fungovať. Zvyčajne svoju úlohu dokončí asi za dve minúty.

Prezeranie výsledkov Namebench

Po dokončení testu namebench automaticky otvorí novú kartu. Údaje môžu vyzerať asi takto:

google namebech results

Hlavné pole v ľavom hornom rohu obrazovky obsahuje najdôležitejšie informácie a povie vám, ktorý server DNS je pre vás najrýchlejší v porovnaní so súčasným serverom DNS..

Vedľa tohto poľa sa nachádza ďalšie pole, ktoré zobrazuje presné konfigurácie, ktoré by ste mali použiť na dosiahnutie maximálneho výkonu.

Pod týmito políčkami sa zobrazuje zoznam všetkých testovaných serverov DNS. Zoznam obsahuje výkonnostné čísla, ktoré každý súťažiaci uviedol.

Váš aktuálny DNS bude označený žltým rámčekom.

Znovu nakonfigurujte nastavenia smerovača

Spoločnosť Namebench vám poskytla informácie potrebné na zrýchlenie prehľadávania. Teraz musíte prekonfigurovať nastavenia smerovača.

Najprv vyhľadajte IP adresu smerovača. Ak používate systém Windows, kliknite na Štart a potom na paneli úloh napíšte „cmd“. Kliknite na ikonu.

Zadajte príkaz ipconfig / all a stlačte kláves Enter.

Vo výslednom zozname vyhľadajte položku „Predvolená brána“. Poradie čísiel vpravo je vaša IP adresa.

predvolená brána google namebench

Používatelia počítačov Mac majú odlišný proces, ktorý začína „Predvoľbami systému“ a potom „Sieť“. Skontrolujte, ktorá sieť je vybraná a potom na chvíľu prejdite kurzorom myši nad „Rozšírené“. Otvorí sa karta. Vyhľadajte na nej položku „TCP / IP“. Po položke „Router“ sa zobrazí séria čísel, ktorá je vaša adresa IP..

google namebench mac

Teraz je čas zadať do prehliadača svoju IP adresu. Môže sa zobraziť výzva na zadanie používateľského mena a hesla smerovača.

Na hlavnom paneli smerovača vyhľadajte buď „Základné nastavenia“ alebo „Sieť“. Kliknite na jeden z týchto výberov. Zobrazia sa primárne a sekundárne adresy DNS. Urobte snímku obrazovky týchto čísel alebo Napíšte ich. To vám v prípade potreby umožní návrat k predvoleným nastaveniam.

dashboard smerovača google namebench

Tu je potrebné nastavenie konfigurácie, ktoré vygeneroval namebench. Nahraďte primárnu a sekundárnu adresu DNS adresami poskytnutými namebench.

Uložte zmeny a odhláste sa z hlavného panela smerovača.

Vyčistenie starej vyrovnávacej pamäte

Každý server DNS vytvorí vyrovnávaciu pamäť na vašom serveri. Urýchľuje to základné funkcie, napríklad uchovávanie určitých údajov pre webové stránky, ktoré opakovane navštevujete. Ak odstránite svoju starú vyrovnávaciu pamäť, môže to skutočne urýchliť váš výkon.

Používatelia počítačov Mac tak kliknú na „Finder“ a potom ukážu na „Applications“. Posuňte zobrazenie nadol na „Utilities“ a potom vyhľadajte „Terminal“. Kliknite na „Terminal“. Zadajte „sudo killall -HUP mDNSResponder“ alebo „Sudo dscacheutil -flushcache“ vyprázdniť starú vyrovnávaciu pamäť.

vyrovnávacia pamäť vyprázdňovanie vyrovnávacej pamäte

Používatelia Windows kliknú na „Štart“ a na paneli úloh zadajú cmd.

veliteľ menu systému Windows

Kliknite na ikonu Windows a potom zadajte tento text, „Ipconfig / flushdns.”Hit enter a stará vyrovnávacia pamäť je vyprázdnená.

splachovacie dns

Teraz ste pripravení na bleskovo rýchle prehliadanie pomocou veľkej VPN podľa vášho výberu. Ak máte obmedzený rozpočet, pozrite sa na najlepší bezplatný zoznam VPN, ktorý sme starostlivo preskúmali a prefiltrovali. V opačnom prípade vám dajte dnes niekoľko odporúčaní, pozrite si našu recenziu NordVPN alebo Surfshark. Nebudete sklamaní.

David Gewirtz
David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me