Sprievodca elektronickou bezpečnosťou: Chráňte svoje deti na internete ešte dnes

Rodičia si mysleli, že to bolo drsné skôr, ako prišiel internet. Predchádzajúce generácie jednoducho netušili, čo bude ďalej.


V posledných rokoch Austrália zaznamenala nárast krádeží identity a iných internetových trestných činov. Minulý mesiac musela austrálska vláda preskúmať internetovú penetráciu sietí liberálnych, národných a labouristických politických strán..

Vo februári 2019 muselo Ministerstvo parlamentných služieb (DPS) vydať nové heslá pre poslancov a zamestnancov. Tento proces sa uskutočnil po tom, čo Austrálske centrum pre kybernetickú bezpečnosť (ACSC) zistilo škodlivý prienik do počítačov Parlamentu.

Bezpečnosť internetu pre detiToto vyšetrovanie informovalo ACSC o útokoch na siete politických strán. Našťastie bola zistená škodlivá činnosť skôr, ako by mohlo dôjsť k zásahu do volieb. Po tomto preniknutí do austrálskeho parlamentu začala ACSC aktívne pomáhať pri obrane online identity politických strán.

Bill Shorten, vedúci labouristov, uviedol, že „Austrália nie je oslobodená alebo imúnna voči škodlivej činnosti, ktorú sme videli inde.“ Politické strany môžu byť malé organizácie, ale zhromažďujú a používajú obrovské množstvo údajov o komunitách a voličoch..

S počítačmi, ktoré sú nepretržite monitorované, hackeri stále dokázali plánovať a vydávať škodlivé útoky. Táto skutočnosť spôsobuje ochranu jednotlivcov a osobné počítače sa zdajú takmer nemožné. Nemusí to však byť nemožné.

Na prvý pohľad sa zdá, že jedinou možnosťou je odstránenie Internetu z domu na ochranu vášho súkromia a identity. Je však dôležité pamätať na to, že internet je tiež cenným nástrojom.

Deti a internet

Rodičia majú ťažkú ​​prácu bezpečnosť na internete. Deti všetkých vekových skupín teraz trávia značnú časť svojho voľného času online, či už zo smartfónu, tabletu alebo tradičného počítača..

deti, ktoré používajú internet na škodlivé činnostiPre deti sa internet stal ich hlavným zdrojom správ, zábavy a komunikácie. Web však predstavuje aj niekoľko hrozieb, najmä tie, ktoré mladší ľudia nemusia vidieť.

Rodičia musia so svojimi deťmi viesť otvorenú diskusiu o tom, aké typy aplikácií a stránok používajú a čo sa považuje za vhodné správanie online. Je to tak pre ich vlastnú bezpečnosť, ako aj pre bezpečnosť ostatných, napr kybernetické bývanie zostáva nebezpečnou silou v modernej spoločnosti.

K dispozícii je množstvo sprievodcov, ktoré vám pomôžu udržať vaše súkromie a bezpečnosť detí online, ale mnohí z týchto sprievodcov sú príliš všeobecní alebo príliš v kontakte s modernými technológiami, aby sa v niektorých situáciách mohli použiť. Tieto tipy vám pomôžu chrániť vaše súkromie a zároveň chrániť deti. Poskytujú širokú škálu bezpečnostných tipov a informácií.

Pri nastavovaní internetových pravidiel vašej domácnosti zvážte nasledujúce tipy a návrhy.

1. Nájdite dôveryhodný antivírusový program

Mali by ste mať nainštalovaný silný antivírusový program na akomkoľvek počítači v domácnosti, na ktorom je spustený operačný systém Microsoft Windows. Je to ešte dôležitejšie pre notebooky alebo stolné počítače, ktoré zdieľate so svojimi deťmi. Mohli by sa pokúsiť stiahnuť súbory z rizikových webových stránok, ktoré by mohli obsahovať škodlivý softvér alebo iný infekčný softvér.

Pri nastavovaní nastavení antivírusového programu sa uistite, že je tento nástroj nakonfigurovaný automaticky naskenujte všetky nové súbory pridané na váš pevný disk. Aplikácia by tiež mala mať možnosť pravidelne sa aktualizovať, takže si môžete byť istí, že vy a vaša rodina máte najnovšiu ochranu pred vonkajšími hrozbami..

Odporúčaný antivírusový softvér
 • Avast Antivirus - Funkcia Avast obsahuje detekciu škodlivého softvéru založeného na signatúrach a detekciu vírusov v reálnom čase. prehliadania a ochrany e-mailov a je tiež dodávaný s doplnkom prehliadača, ktorý upozorňuje surferov na potenciálne nebezpečné odkazy a blokovanie reklám.
 • AVG Antivirus - Získaný spoločnosťou Avast v roku 2016, AVG je ďalší dobre známy antivírusový softvér, ktorý má tiež silné možnosti detekcie škodlivého softvéru a antivírusovú ochranu v reálnom čase. O spoločnosti AVG je známe, že má v oblasti ochrany pred škodlivým softvérom podstatnejšie možnosti, a to vďaka technológii sledovania škodlivého softvéru.
 • Bitdefender Antivirus - Silná bezpečnostná súprava všade okolo, o ktorej je známe, že pri používaní systému Mac OS má takmer 100% ochranu pred útokmi. Bitdefender má pokročilú prevenciu sieťových hrozieb, viacvrstvovú ochranu ransomware s opravou ransomware a skvelé funkcie rodičovskej kontroly.
Užitočné návody na inštaláciu a nastavenie
 • Ako nainštalovať Avast Antivirus
 • Ako nainštalovať AVG Antivirus
 • Ako nainštalovať Bitdefender Antivirus

2. Obmedzte čas obrazovky

obmedziť čas obrazovkyJednou z najchytrejších vecí, ktoré môže rodič urobiť pre ochranu svojho dieťaťa online, je jednoducho kontrolovať množstvo času stráveného online. Nastavenie týchto obmedzení upozorní vaše deti, že internet by sa mal vnímať ako nástroj a nie ako celodenná zábava. V súčasnosti nie je ľahké robiť toľko zariadení s pripojením na internet v domácnosti, od počítačov cez smartfóny až po hlasových asistentov..

Ľahkým pravidlom na vynútenie je, že pri jedálenskom stole nie sú smartfóny. Môžete sa tiež rozhodnúť mať iba jeden zdieľaný počítač v jednej z hlavných obytných oblastí, čo núti všetkých členov rodiny striedať sa s internetom a zvyknúť si na to, že nie je pripojený po celý deň. Do vytvorenia zvyku vám odporúčame používať softvér na rodičovskú kontrolu, ktorý uľahčí zmeny dĺžky webovej aktivity vašich detí. Tým sa zľahčí proces udržiavania kontroly nad vami a zjednoduší sa implementácia akýchkoľvek nových pravidiel pre domácnosti, ktoré urobíte.

Odporúčaný softvér pre rodičovskú kontrolu
 • Norton Family Premier - Softvér Norton na rodičovskú kontrolu uľahčuje rodičom kontrolu množstva času, ktorý trávia ich deti online. Zahrnuté sú viaceré funkcie, ako napríklad okamžitý zámok, dohľad nad videom, dohľad nad vyhľadávaním, dohľad nad sociálnymi sieťami a kontrola polohy.
 • Kaspersky Safe Kids - Ďalšia známa bezpečnostná spoločnosť, Kaspersky Safe Kids, umožňuje rodičom monitorovať aktivitu v sociálnych médiách a má sledovanie GPS. Softvér tiež poskytuje ľuďom tipy od detských psychológov o aktuálnom správaní sa dieťaťa, ktoré je vidieť na základe aktivity.
 • Qustodio - Rodičia majú možnosť kontrolovať a kontrolovať správy o všetkých zariadeniach prostredníctvom webového portálu s Qustodio. Tento softvér je vybavený inteligentnými filtračnými systémami, nastaveniami časovej kontroly a podrobnou analýzou aktivity na webe.
Užitočné príručky k nastaveniu softvéru rodičovskej kontroly
 • Ako nainštalovať a nakonfigurovať Norton Family Premier
 • Ako nainštalovať a nakonfigurovať program Kaspersky Safe Kids
 • Ako nainštalovať a nakonfigurovať Qustodio

Ak sa domnievate, že softvér na rodičovskú kontrolu je príliš veľa kontroly, potom najlepšou stávkou nie je presadenie pravidla, ale zavedenie nových rodinných aktivít, ktoré obmedzia ich čas sám so zariadením, ktoré zachováva závislosť od internetu..

3. Obmedzte zóny Wi-Fi

V spojení so stanovením časových limitov na internete by rodičia mali zvážiť zriadenie konkrétnych zón v dome, kde sa smartfóny a počítače nemajú používať. Jednou z populárnych stratégií je obmedziť deťom, aby si vzali počítače alebo tablety do svojej spálne, kde môžu byť v pokušení zostať online do noci.

Niektoré Wi-Fi smerovače môžu byť nakonfigurované tak, aby určovali, ako ďaleko sa signál dostane do rôznych častí domu. Rodičia by mali byť menej znepokojený - poskytovaním prístupu na internet do všetkých kútov každej miestnosti a - viac znepokojený s obmedzením prístupu wi-fi do oblastí, kde môžu sledovať správanie svojich detí online. V tomto úžasnom zdroji nájdete podrobný návod: https://www.techwalla.com/articles/how-to-limit-a-wifi-signal.

Ak to všetko vyzerá ako príliš veľa práce, môžete pristupovať k riešeniu inak obmedzením používania internetu po určitých časových intervaloch. Prečítajte si viac informácií o riadení využívania internetu pomocou smerovača.

4. Použite Bezpečný vyhľadávací nástroj

Sila spoločnosti Google dokáže spojiť jednotlivca s množstvom informácií zo zdrojov z celého sveta. Nebezpečenstvo pri tomto druhu nástroja je samozrejme v tom, že ste povinní zakopnúť nevhodný alebo zlomyseľný webové stránky pri prehliadaní internetu. Pokiaľ ide o deti, je dôležité kontrolovať, aké typy informácií môžu vyhľadávať online.

ako funguje vyhľadávací nástroj

Existuje niekoľko vyhľadávacích nástrojov vhodných pre deti, ktoré môžu rodičia nastaviť na svojom domácom počítači. Tieto stránky majú väčšiu farbu a interaktivitu ako tradičná domovská stránka Google a zaisťujú, že iba zobrazené výsledky budú vhodné pre vybratý vekový rozsah. Keď vyberiete vyhľadávací nástroj, ktorému dôverujete, nezabudnite ho nastaviť ako predvolený vyhľadávací nástroj na svojom zariadení alebo domácom zariadení, ktoré používajú.

Sprievodca zmenami predvoleného vyhľadávacieho nástroja prehliadača
 • Ako zmeniť predvolený vyhľadávací nástroj v prehliadači Google Chrome
 • Ako zmeniť predvolený vyhľadávací nástroj na prehliadači Safari
 • Ako zmeniť predvolený vyhľadávací nástroj v prehliadači Mozilla Firefox
 • Ako zmeniť predvolený vyhľadávací nástroj na Microsoft Edge

5. Zvážte filtrovanie webu

Samotné usmernenie vašich detí, aby používali konkrétne vyhľadávacie nástroje, nebude stačiť na kontrolu ich správania na webe. Ak im poskytnete plný prístup do prehliadača, budú stále môcť nájsť a zobraziť nebezpečné alebo nevhodné webové stránky. Populárne aplikácie ako Google Chrome, Mozilla Firefox a Microsoft Internet Explorer ponúkajú iba obmedzenú množinu rodičovských nastavení, preto by ste mali zvážte investíciu do samostatného softvérového nástroja.

Či už používate operačný systém Windows alebo Mac doma, nájdete celý rad softvérových nástrojov na zvýšenie ochrany domácich počítačov. Väčšina týchto nástrojov vám umožní nakonfigurovať samostatné používateľské účty s rôznymi nastaveniami vrátane toho, ktoré adresy URL sú povolené a ktoré sú blokované. Môžete tiež obmedziť svoje deti, aby navštívili iba webové stránky s protokolom HTTPS, čo znamená, že ich relácie online budú zabezpečené a šifrované. Inou možnosťou ako iným softvérom je použitie zabudovaných funkcií smerovača.

V tejto príručke nájdete informácie o tom, ako používať smerovač na filtrovanie webu a ďalšie možnosti rodičovskej kontroly: https://www.cnet.com/how-to/how-to-use-your-routers-parental-controls/

6. Pridajte rodičovskú kontrolu na mobilné zariadenia

Pokiaľ ide o smartfóny a tablety, rodičia majú množstvo spôsobov, ako prispôsobiť operačné systémy Android a Apple iOS pre ich deti. Rovnako ako vo webových prehľadávačoch, cieľ znamená udržiavať nevhodný obsah mimo očí vašich detí a zároveň zabezpečiť, aby boli ich osobné informácie v bezpečí.

V systéme Android je najlepším miestom na spustenie Aplikácia Google Family Link, ktorý je k dispozícii ako stiahnutie zdarma. Pomôže vám vytvoriť účet Google vhodný pre deti, ktorý bude prepojený s vaším existujúcim účtom. Odtiaľ si môžete nastaviť účet na telefóne alebo tablete svojho dieťaťa a vybrať si z a rad možností, vrátane filtrovania obsahu a obmedzení aplikácií.

Pozrite sa na tohto sprievodcu: Ako nainštalovať a nastaviť Google Family Link

V prípade zariadení iPhone alebo iPad sa rodičovské kontroly ovládajú prostredníctvom ponuky Obmedzenia v aplikácii Nastavenia. Najprv sa zobrazí výzva na nastavenie špeciálneho prístupového kódu na správu týchto možností. Potom sa zobrazí zoznam prepínačov, ktoré vám umožnia vybrať, ktoré aplikácie a funkcie chcete, aby vaše dieťa mohlo používať. Môžete tiež blokovať explicitný obsah zo zobrazovania v aplikácii Hudba a podcasty.

Pozrite sa na tohto sprievodcu: Ako sa pohybovať po rodičovských kontrolách v systéme iOS 12

7. Monitorujte účty sociálnych médií

priemerný denný čas strávený na sociálnych médiáchMladšie generácie, najmä tínedžeri, trávia väčšinu času online pomocou sociálnych sietí. Facebook a Twitter zostávajú dvomi poprednými platformami, aj keď aplikácie ako Instagram a Snapchat stále rastú na popularite. Žiadnemu dieťaťu mladšiemu ako 13 rokov by sa nemalo umožniť zaregistrovať sa na sociálnej sieti, ale samozrejme môžete chcieť pridať k tomuto pravidlu niekoľko rokov v závislosti od zrelosti vášho dieťaťa.

Ako všeobecná prax by ste mali naliehať na svoje deti, aby obmedzili svoje interakcie v sociálnej sieti na ľudí, ktorých poznajú v skutočnom živote. Naučte ich, aby prišli k dospelému vždy, keď sa k nemu pripojí cudzinec online. Nezabudnite tiež sledovať, ako používajú fotografie a videá na svojich kontách sociálnych médií pomocou softvéru rodičovskej kontroly.

Viac tipov na sledovanie využívania sociálnych médií vášho dieťaťa nájdete v tomto článku na adrese parenting.com

8. Správa o kyberšikane

V rámci monitorovania sociálnych médií sledujte akékoľvek náznaky kyberšikany, odchádzajúce aj prichádzajúce. Príznaky kyberšikany môžete často spozorovať už od správania vášho dieťaťa. Ak začnú ustupovať od konverzácií alebo ak sa náhle stanú antisociálnymi, okamžite začnite klásť otázky a zistite, ako prebiehajú ich online priateľstvá..

šikanovanie na internete podľa pohlavia

Aby ste boli aktívnejší, mali by ste sa o svojich deťoch často baviť čo predstavuje kyberšikanu a čo by mali urobiť, ak sa s tým stretnú. Dajte im vedieť, že s vami môžu kedykoľvek hovoriť o týchto problémoch a nemusia sa cítiť v rozpakoch.

Ďalšie tipy na efektívne riešenie problému kyberšikany ako rodiča
 • https://www.connectsafely.org/cyberbullying/
 • https://www.parents.com/kids/problems/bullying/18-tips-to-stop-cyberbullying/
 • https://kidshealth.org/en/parents/cyberbullying.html

9. Chráňte osobné údaje

Keďže internet je kľúčovou súčasťou života detí, môžu si myslieť, že je bezpečné zdieľať svoje osobné informácie online. Ako rodič musíte svojim deťom neustále pripomínať druhy hrozieb, ktoré existujú online. Presadzujte konkrétne pravidlá, podľa ktorých by nemali zdieľať ani uverejňovať žiadne údaje týkajúce sa ich mena, telefónneho čísla alebo adresy bez toho, aby sa s vami najprv rozprávali..

Ak existuje pravidlo číslo jedna na zaistenie bezpečnosti online, je to táto časť. Väčšina predátorov využíva dôveru, ktorú získavajú prostredníctvom sociálnych médií, aby získali viac osobných informácií o deťoch a často tak nadviazali „viac ako digitálne“ pripojenie.. To môže viesť k život ohrozujúcim situáciám.

Aj keď je monitorovacia činnosť vždy vynikajúcou možnosťou, bude to skutočne vždy doplnok základných učení, ktoré odovzdávate svojim deťom. Znova prezrite konverzáciu „neznámeho nebezpečenstva“, aby ste sa ubezpečili, že sú neustále v strehu fyzicky aj digitálne okolo nedôveryhodných osôb..

10. Propagujte silné heslá

Rovnako ako dospelí, aj deti sa musia učiť o dôležitosti silných a bezpečných hesiel. Naučte ich, aby sa vyhýbali používaniu rovnakého hesla na viacerých webových stránkach a aby bolo ťažké uhádnuť ich heslá. Ako rodina by ste si mali vyberať deň každých niekoľko mesiacov, aby všetci členovia menili svoje heslá.

tabuľka dĺžky hesla

V súčasnosti existuje softvér na zjednodušenie procesu zmeny hesiel, známy tiež ako správcovia hesiel. Najlepšie správcovia hesiel zaistia, že všetky heslá sú šifrované a je ich možné bezpečne zdieľať, čím sa obmedzujú potenciálne bezpečnostné hrozby.

11. Učte deti o spamu

Predtým, ako môžete svojmu dieťaťu dôverovať vlastným súkromným e-mailovým účtom, upozornite ho na jeho typy nezákonné alebo nevhodné správy, ktoré môžu nájsť vo svojej doručenej pošte. Porozprávajte sa s nimi o varovných príznakoch nevyžiadanej pošty ao tom, aké dôležité je nikdy neodpovedať na e-mailovú správu s akýmikoľvek osobnými údajmi.

Inteligentnou voľbou pre rodičov je využitie možnosti Gmail na vytvorenie účtu vhodného pre deti, ktorý je prepojený s vašou primárnou doručenou poštou. Keď dieťa dosiahne vek 13 rokov, rodič môže určiť, či má povolené migrovať prepojený účet Gmail na samostatný účet. Tu je návod, ako to nastaviť: Ako vytvoriť bezpečný e-mail pre vaše dieťa.

12. Dajte si pozor na nákupy

online nakupovanie

Ak vaše deti môžu mať svoj vlastný smartfón alebo tablet, určite budú chcieť úplný prístup, aby si mohli sťahovať nové aplikácie sami. Môže to byť riskantné, najmä ak vaša rodina zdieľa jediný platobný účet s vloženou kreditnou kartou. Našťastie operačné systémy Android a iOS vyžadujú zadanie hesla alebo porovnanie odtlačkov prstov od dospelých predtým, ako bude možné použiť uložený spôsob platby.

Aj napriek tomu je pre rodičov chytré dôkladne sledujte svoju aktivitu v oblasti kreditných kariet, či neobsahujú neobvyklé poplatky. Pripomeňte svojim deťom, že musia prísť priamo k vám kedykoľvek, keď chcú vykonať online nákup.

Nakupovanie online samozrejme samozrejme iba zo stránok, ktorým dôverujete a ktoré sú zabezpečené platným certifikátom SSL.

13. Udržujte obrázky vhodné

Ako rodič si môžete všimnúť, že jednou z obľúbených smartfónov vášho dieťaťa je fotoaparát. Nepredpokladajte, že je to neškodné, najmä keď zvážite, koľko ďalších aplikácií zahŕňa funkciu fotografovania. Pri nastavovaní a kontrole rodičovských ovládacích prvkov zariadenia venujte ďalšiu sekundu zváženiu, ktoré aplikácie chcete, aby vaše dieťa mohlo používať s fotoaparátom.

prieskum blokovania obsahu

Vždy by ste mali mať so svojimi deťmi jasno čo predstavuje vhodnú fotografiu a aký typ obsahu by sa nikdy nemal fotografovať. Upozornite ich, že iba preto, že fotografia existuje iba v miestnom úložisku vášho zariadenia, neznamená to, že nemôže byť napadnutá alebo omylom odovzdaná na web. Pripomeňte im, aby zdieľali obrázky iba s kontaktmi, ktoré poznajú v skutočnom živote a ktoré boli overené na sociálnych sieťach.

Čokoľvek nevhodné je všeobecne trápne a všetko trápne by sa mohlo použiť proti vašim deťom a vašej rodine. Uchovajte fotografie súkromné ​​a vhodné súkromné ​​fotografie.

Vyskúšajte: Ako naučiť deti, aby boli inteligentní v sociálnych médiách

14. Dohliadajte na hranie hier

rodičovská ikonaNa internete nie je dostatok zábavných možností a hranie online hier sa stalo jednou z najobľúbenejších aktivít pre deti a dospievajúcich. Či už vaša rodina uprednostňuje počítačové hry alebo hry na konzolách, môžete nastaviť rodičovskú kontrolu, aby deti videli iba vhodný obsah.

Na konzole PlayStation 4 môžete nastaviť hlavný účet pre rodičov, ktorý majú používať, a potom podúčty pre deti, ktoré môžu byť obmedzené na používanie iba určitých hier alebo úrovní hodnotenia. Platforma Xbox One má podobné nastavenie, ale umožňuje vám tiež oddeliť podriadené účty od účtov pre mládež. Pre hráčov PC je najlepšie použiť Rodinný režim na platforme Steam, ktorá vám umožní blokovať určité herné tituly z účtov vašich detí.

Sprievodca povolením rodičovskej kontroly na hrách a herných platformách
 • Parný klient
 • Google Play
 • Apple App Store
 • Xbox One
 • Hracia stanica
 • Nintendo Wii

15. Podporujte komunikáciu

Kľúčom k ochrane vašich detí online je predovšetkým ich udržanie zapojené do reálneho sveta. Pokiaľ sa budú cítiť pohodlne, keď vám prídu o problémoch alebo obavách, ktoré majú, spolu dokážete vytvoriť bezpečný priestor na internete. Začnite hneď, keď sú vaše deti malé, a urobte z počítača nástroj, ktorý spoločne používate. Potom si naplánujte pravidelné kontroly a zistite, čo ešte chce vaše dieťa preskúmať online.

Keď nastavíte nové pravidlá týkajúce sa spôsobu používania webu doma, nezabudnite jasne vysvetliť dôvody zavedenia takýchto obmedzení. Nesľubujte svojim deťom, že pravidlá zmiznú, keď dosiahnu určitý vek. Namiesto toho si stanovte ciele, ako môžu dokázať svoju zrelosť a získať viac slobody online.

David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me