9 Korkunç Yol Facebook Verilerinizi Kullanıyor

Son Güncelleme: 16 Nisan 2019


Kelly Gilderson burada. Sosyal medya dünyanın çalışma şeklini değiştiriyor - ama bize gerçekten fayda sağlıyor mu??
Bugün FB ve diğer büyük medya canavarlarının verilerinizi kullanması ve bir ton para kazanması gibi çılgınca yollar göstermek istiyorum..

Facebook dünya kültüründe devrim yaptı ve sosyal medya platformu olmalı. Bireyler, işletmeler, hükümetler ve eğitim merkezleri Facebook'u kitlelerle iletişim kurmanın bir yolu olarak kullanıyor. Bunu yaparken, özel, kişisel ve zaman zaman hassas bilgilerinin çoğunu Facebook'a emanet ederler..

Katmanları geri çekip Facebook'un genel halk hakkında sahip olduğu bilgi miktarına baktığınızda, gizlilik ihlalleri, ürpertici deneyler ve Facebook'un bu bilgileri gerçekleştirmek için kullandığı psikolojik manipülasyon ile karşılaştırdığınızda, korkunç bir resim ortaya çıkmaya başlar.

Facebook, para kazanmak için reklam kullanan bir şirketten daha fazlasıdır. Dünya hükümetlerinin ve endüstrilerinin toplamak, analiz etmek ve analiz etmek için kullanabildiği bir şirkettir. kişisel bilgilerinizi kullanın.

Son haberlerde Facebook skandalı tartışıldı. Ancak, kişisel çıkarlar birçok medya kuruluşunun tüm gerçeği söylemesini engeller. Facebook'un yaptıklarının daha karanlık yönlerini gözden geçiriyorlar. Aşağıdakiler Facebook ile ilgili rahatsız edici gerçeklerden birkaçı. Hedefimiz Facebook'un gerçek doğasına ışık tutmak ve bunun nasıl olduğunu açıklamaktır. Tehlike gizliliğe ve özgür düşünceye nasıl müdahale ettiğini.

# 1 - Facebook Kullanıcı Verileri Kullanıcı İzni Olmadan Maden Olabilir

“Thisisyourdigitallife” uygulaması kullanıcılara kişilik uygulamasının psikolojik araştırmalar için anonim bilgiler topladığını söyledi. Global Science Research tarafından üretilen uygulama, kullanıcıların Facebook verilerine uygulama erişimi vermeden önce uygulamanın şartlarını kabul etmesini gerektiriyordu. Uygulamanın Amazon Türkleri tarafından desteklendiği bildirildi. Bu, anketler de dahil olmak üzere kişilere kısa çevrimiçi görevler yapmalarını ödeyen bir programdır. Global Science Research'ün Facebook ve Amazon Türklerinde toplanan bilgileri Cambridge Analytic'e sattığı iddia ediliyor.

facebook bilgi kaçak grafiği cambridge analytica tarafından

Bu rahatsız edici olsa da, daha büyük sorun, sadece yaklaşık 270.000 kişi tarafından indirilen uygulamanın, aynı zamanda kullanıcının arkadaşlarından da bilgi almasıdır. Bu, kısa sürede uygulamanın milyonlarca kullanıcıdan bilgi topladığı anlamına gelir. Bilgilerini Cambridge Analytica'ya satılan tahmini 87 milyon kullanıcının çoğu “thisisyourdigitallife” uygulamasını asla indirmedi ve hiçbir şekilde herhangi bir şekilde kullanılmasına izin vermiyor.

# 2 - Facebook ve Gözetim Durumu

2003 yılında, NSA belgeleri sızdırılmış ve PRISM programına daha önce hiç görülmemiş bir bakış atmıştır. Sızan raporlar, NSA ve GCHQ, ABD ve İngiltere'nin ilgili gözetim ajansları arasındaki işbirliğini özetledi.

prizmaya genel bakış

Washington Post'a göre, NSA ve GCHQ, diğer casus ajanslarıyla birlikte, dokuz önde gelen ABD İnternet şirketinin merkezi sunucularına başvurdu. Kullanıcıları hedeflemek için ses, fotoğraf, e-posta, belge ve diğer bilgileri çıkardılar.

Facebook, casus kurumlarına erişim izni verdi sunucularına. Bununla birlikte, Facebook ve hükümet gözetimi ile işbirliği yapan diğer İnternet şirketleri, 2008 FISA Değişiklik Yasası nedeniyle yasal olarak bağışıktır.

Sızan PRISM belgelerine göre, Facebook Haziran 2009'dan bu yana NSA ile işbirliği yapıyor. Aslında, Facebook NSA'nın sadece bir başka parçası. NSA'nın küresel gözetim için kullandığı bir araçtır.

# 3 - Facebook Verilerinin Kötüye Kullanıldığını Biliyor

Gazeteciler 2015 yılında Facebook'a kullanıcı verilerinin kötüye kullanılması hakkında bilgi verdi. “Thisisyourdigitallife” uygulamasının yaratıcısı Dr. Alexander Kogan, verilerin akademik çalışma için toplandığını söyledi. O sırada uygunsuz faaliyette bulunmadığı konusunda ısrarcıydı.

Facebook, 2015 yılında kullanıcı verilerinin toplanma şeklini öğrendiğinde Global Science Research'ün bilgileri sil. Facebook bilgilerin silinmediğini öğrendiğinde, bağları kes Global Science Research ile kendi araştırmalarını başlattı.

Yatırımcılar dava açtı. Bu bilgilerin Facebook tarafından ifşa edilmesi gerektiğini hissettiler.

Cambridge Analytica, bilgileri sildiklerini iddia ederek araştırmacılarla işbirliği yapıyor. Şirket, topladıkları bilgilerin 2016 başkanlık kampanyasında kullanılmadığını söyledi.

# 4 - Facebook Yüz Tanıma Veritabanı Kullanarak Görüntülerinizi Toplar

PC World'e göre Facebook, 2011'den beri yüz tanıma teknolojisi geliştiriyor. Facebook'ta bir fotoğrafı etiketlediğinizde, bireyin neye benzediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için yüz tanıma teknolojisi kullanılır. Başkaları sizi etiketlediğinde aynı şey fotoğraflarınız için de geçerlidir.

bilgi çizelgesinin çıkarılması

Bu program neredeyse sekiz yıl önce başladı. Bugün, Facebook güçlü ve doğru bir yapay zeka tabanlı yüz tanıma sistemine sahiptir. Gezegendeki türünün en sofistike ve en doğru sistemlerinden biridir..

DeepFace olarak bilinen programı tartışırken, Wikipedia programı öğrenme yüz tanıma programı olarak tanımlar. Dijital görüntülerde insan yüzlerini seçme yeteneğine sahiptir. Sinir ağı dokuz katman derinliğinde. 120 milyondan fazla bağlantı ağırlığı ile donatılmıştır. Sözde sistem Yüzde 97 doğru. Bu, FBI'ın Next GEN tanımlama sisteminin yüzde 85 doğruluk oranından daha iyi.

Bu, kendinizin, bir arkadaşınızın veya bir aile üyesinin fotoğrafını her yüklediğinizde, insan yüz özelliklerini daha iyi tanımlamak için DeepFace AI'yı eğittiğiniz anlamına gelir. Bu türün yüz tanıması gizlilik için yıkıcıdır. Bu tür bir yüz tanıma ile, bir kişi sizin tek bir fotoğrafınızı çekebilir ve daha sonra bu fotoğrafı, yaşamınız boyunca Google, Facebook ve diğer siteler tarafından toplanan tüm bilgileri toplamak için kullanabilir..

# 5 - Facebook FTC, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık Tarafından Soruşturuluyor

Facebook, veri madenciliği skandalı bozulduktan sonra iki gün boyunca Kongre ile bir araya geldi. Facebook özel bir araştırma şirketinin hizmetlerini kullanıyor. Ancak İngiltere Bilgi Komiseri Ofisi kendi araştırmasını sürdürüyor ve Facebook'un araştırdığı özel firmadan araştırması sırasında ayrılmasını istedi..

FTC, Cambridge Analytica tarafından toplanan bilgilerin nasıl kullanıldığını araştırıyor. Bu bilgilerin kullanımını araştıran Avustralya merkezli bir bekçi örgütü de vardır..

facebook soruşturma skandal etkilenen ülkeler

Soruşturma devam ettikçe, daha fazla ayrıntı ortaya çıkacaktır. Çalınan verilerin nasıl kullanıldığına dair hala bir takım sorular bulunmaktadır. Bu soruların birçoğu, eğer varsa, çalınan bilginin siyasi kampanyalar üzerinde ne gibi etkileri olduğu ile ilgilidir. Cambridge Analytica, yanlış bir şey yapmadıklarını iddia ediyor.

# 6 - Facebook, Kullanıcı Olmayan Verileri Toplamak için “Gölge Profilleri” Kullanıyor

Facebook, Facebook dışındaki kullanıcıları izlemek için çeşitli kaynaklardan toplanan bilgilere göre gölge profilleri kullanıyor. Facebook ayrıca üçüncü tarafları kullanıyor ve kullanıcı olmayanların etkinliğini izlemek için gölge profilleri oluşturuyor.

facebook gölge profili akış şeması

Facebook, sunucularına yüklenen bir yüzü olan her resmi kullanarak dijital bir biyometrik şablon oluşturuyor. Şu anda Facebook'a karşı, başkalarının gizlilik haklarını ihlal ettiğini iddia eden bir dava açıldı, çünkü insanlar hakkında rızası alınmadan biyometrik bilgileri saklıyor. Facebook, biyometrik bilgilerin rızası olmadan saklanmasının insanlara zarar vermediğini savunuyor.

Facebook tarafından yapılan izleme ve veri toplamayı devre dışı bırakmanın bir seçenek olmadığı açıktır. Facebook'un karanlık elinin özel verilerinizi almasını önlemenin tek yolu, iyi çevrimiçi gizlilik güvenlik önlemleri kullanmaktır.

Bölüm 7 - Facebook Aldatıldığını Söyledi

Facebook'un ihlallerini farklı kılan şey, bilgilerin başka bir şirkette görülene benzer bir hack veya güvenlik ihlali yoluyla çalınmamasıdır. Bununla birlikte, Zuckerberg'in açıkça belirttiği gibi, güven suistimali Facebook, Kogan ve Cambridge Analytica arasında.

Facebook'u kullananlar Facebook'un verilerini koruyacağına ve verilerin başkalarıyla paylaşılmayacağına güveniyorlardı. Zuckerberg bunun bir şey olduğunu kabul etti Facebook'un düzeltmesi gerekiyor.

facebook güven anketi

Facebook’un reklamcılıkta da başkan yardımcısı olarak görev yapan artırılmış ve sanal gerçeklik başkan yardımcısı Andrew Bosworth, Facebook’un kullanıcının kişisel verileri satılmaz. Bu, geliştiricilerin müşterileri için deneyimlerini geliştirmelerine yardımcı olan veriler almadığı anlamına gelmez. Ancak Facebook, Bosworth tarafından yazılan bir mesaja göre, bu bilgi alışverişinden doğrudan para kazanmıyor. Amaçları, Facebook'u işletmelere hiçbir kişisel bilgi satmayacak şekilde kurmaktır..

Facebook, kullanıcılarını diğer işletmelerden daha iyi tanıyorsa, Facebook'un kullanıcılarına daha iyi reklamlar göstermesini sağlayarak Facebook için daha fazla kâr elde edilmesini sağlar. Bosworth’un bakış açısına göre, Facebook'un topladığı bilgileri satmak kötü bir stratejidir.

Facebook'un yaşayabilmesi için kullanıcıların uygulamalara bağlandıklarında olumlu bir deneyime sahip olmaları gerekir. Kullanıcılar bilgilerinin çalınmasından endişe duyuyorlarsa, mutlaka uygulamalara bağlanmazlar, işletmeler Facebook ile çalışmayı bırakır ve tüm süreç bozulur. Bu Bosworth'un Facebook'u savunmasının ve Facebook'un kullanıcının verilerini kasıtlı olarak ifşa etmedi.

# 8 - Facebook İzniniz Olmadan Üzerinde Psikolojik Deneyler Yaptı

Facebook yöneticisi Sheryl Samberg, Facebook'un izinleri olmadan 700.000'den fazla kullanıcı üzerinde deneyler gerçekleştirdiği ortaya çıktıktan sonra Facebook kullanıcılarına bir özür yayınladı.

İronik bir şekilde, özür okuduğunuzda, Samberg'in asla özür dileme Facebook'un yaptığı psikolojik deneyler için değil, bunun yerine Facebook'un deneyler hakkında kullanıcılarla iletişim kurmak için kötü bir iş çıkardığı için.

Bunu önemsemelisin. Facebook’un duygularını manipüle etmek için çalışmak. Facebook'un bunu yapmak için ne demeli bir nedeni var? Bilmiyoruz. Bildiğimiz şey, geçmişte olduğu ve muhtemelen hala gerçekleştiği..

Eski bir Facebook yöneticisi Facebook'un toplumumuza psikolojik olarak nasıl zarar verdiğini tartıştı. Facebook hakkında yaptığı tartışmada, bu eski Facebook yöneticisi Facebook'un modern toplum üzerindeki psikolojik etkisini hissettirdiğini ortaya koydu. Facebook sayesinde sivil söylem ve işbirliğinin nasıl azaldığını tartıştı. Yanlış bilgi ve yanlış gerçekler artıyor. Facebook'un toplum üzerindeki etkisinin sadece Amerikalıların karşılaştığı bir sorun değil, küresel bir sorun olduğunu da belirterek devam etti. Pek çok insanın Facebook'u neden pahasına kaçınılması gereken psikolojik bir tehlike olarak gördüğü açıktır..

# 9 - Kendinizi Koruyun

Özünde Facebook, sosyopatik olduğunu kanıtladı. En rahatsız edici olan şey, tüm duruşmaların, skandalların ve FTC, İngiltere, ABD, Avustralya hükümetleri ve dünyadaki diğer hükümetlerin soruşturmalarından sonra hiçbir şeyin değişmeyeceği.

Facebook'u araştırmakla görevlendirilen aynı kurumların çoğu, topladığı bilgilerden en iyi şekilde yararlanır. Devlet kurumları, büyük işletmeler, eğitim merkezleri ve diğer gruplar, kontrol ve gücü korumalarını ve sürekli olarak devam etmelerini sağlamak için Facebook gibi sitelerden toplanan bilgilere ihtiyaç duyarlar. kitleleri manipüle etmek.

Facebook zaman zaman bir skandala yakalandı. Sonra, aşağıdaki şeyler olacak:

  • Facebook bir jeton özür yazacak ve veri ihlalinin bir hatadan kaynaklandığını söyleyecek.
  • Medyanın skandal üzerinde besleyici bir çılgınlığı olacak, gizlilik ihlali yeni veya şaşırtıcı bir şeymiş gibi tartışıyor.
  • Facebook her zamanki gibi işine devam edecektir. Verilerinizi dağıtacak, verilerinizi rahatsız edici şekillerde kullanacak ve farkında olmayan ve bilinmeyen bir toplumda ürpertici deneyler yapacaklar..

Facebook'un davranış biçimini değiştireceğini düşünmenizin hiçbir nedeni yok. Facebook kelimenin tam anlamıyla ekstra bir devlet gözetimi koludur. Her yıl milyonlarca dolar harcayarak politikacıları lobicilik yaparak her zamanki gibi işlerine devam edebiliyorlar.

Kendinizi korumak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

  • İlk olarak sosyal medyadan kurtulun.
  • İkinci olarak, verilerinizi korumak için iyi bir gizlilik odaklı tarayıcı bulun.
  • Üçüncü olarak, çevrimiçi etkinliğinizi anonim yapmak için iyi bir VPN bulun.
  • Dördüncüsü, verilerinizi korumanın bir yolu olarak gizlilik araçlarını kullanın

Facebook ile bağları kesmek istemiyorsanız, paylaşılan verileri sınırlamak için Facebook ayarlarından yararlanın. Veri toplama yetkiniz olan üçüncü taraf uygulamalarına özellikle dikkat edin. Dış kaynaklı bir kaynak Facebook’un bilgilerine erişmenin yollarını bulduğunda bu sizi korumaz. Ama en azından bir başlangıç.

David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me