E-Güvenlik Kılavuzu: Bugün İnternette Çocuklarınızı Koruyun

Ebeveynler internet gelmeden önce kaba olduklarını düşündüler. Önceki nesiller bundan sonra ne gelecek hakkında hiçbir fikre sahip değildi.

Son yıllarda, Avustralya kimlik hırsızlığı ve diğer internet suçlarında bir artış gördü. Geçen ay kadar yakın bir tarihte, Avustralya hükümeti Liberal, Ulusal ve İşçi siyasi partilerinin ağlarına çevrimiçi girişini araştırmak zorunda kaldı.

Şubat 2019'da, Parlamento Hizmetleri Dairesi (DPS) milletvekilleri ve personeli için yeni şifreler yayınlamak zorunda kaldı. Bu süreç Avustralya Siber Güvenlik Merkezi (ACSC) Parlamento Binası bilgisayarlarına kötü niyetli bir saldırı tespit ettikten sonra gerçekleşti.

Çocuklar için internet güvenliğiBu soruşturma ACSC'yi siyasi partilerin ağlarına yapılan saldırılardan da haberdar etti. Neyse ki, herhangi bir seçim müdahalesi gerçekleşmeden önce kötü niyetli faaliyet tespit edildi. Avustralya Parlamentosu'ndaki bu saldırıdan sonra ACSC, siyasi partilerin çevrimiçi kimliğinin savunmasında aktif olarak yardım etmeye başladı.

İşçi lideri Bill Shorten, “Avustralya'nın başka yerlerde gördüğümüz kötü niyetli faaliyetlerden muaf veya etkilenmediğini” söyledi. Siyasi partiler küçük örgütler olabilir, ancak topluluklar ve seçmenler hakkında çok miktarda veri toplar ve kullanırlar.


Gün boyunca izlenen bilgisayarlarda, bilgisayar korsanları hala kötü niyetli saldırılar planlayabiliyor ve teslim edebiliyordu. Bu gerçek, bireylerin korunmasını sağlar ve kişisel bilgisayarlar neredeyse imkansız görünür. Ancak imkansız olmasına gerek yok.

İlk bakışta, gizliliğinizi ve kimliğinizi korumak için interneti evinizden kaldırmak tek seçenek gibi görünebilir. Bununla birlikte, internetin de değerli bir araç olduğunu unutmamak önemlidir..

Çocuklar ve İnternet

Ebeveynler söz konusu olduğunda zor bir iş çıkarır İnternet güvenliği. Akıllı telefon, tablet veya geleneksel bilgisayardan olsun, her yaştan çocuk boş zamanlarının önemli bir bölümünü çevrimiçi olarak geçiriyor.

İnternet'i zararlı faaliyetler için kullanan çocuklarÇocuklar için internet, ana haber, eğlence ve iletişim kaynağı haline geldi. Ancak web ayrıca, özellikle gençlerin geleceğini görmeyebilecekleri tehditler de içeriyor..

Ebeveynler, hangi tür uygulamaları ve siteleri kullandıkları ve hangilerinin çevrimiçi olarak uygun davranış olarak sayıldığı konusunda çocuklarıyla açık bir tartışma sürdürmelidir. Bu hem kendi güvenliği hem de başkalarının güvenliği içindir. siber saldırı tehlikeli bir güç olmaya devam ediyor modern toplumda.

Gizliliğinizi ve çocuğunuzu çevrimiçi ortamda güvende tutmanıza yardımcı olacak çeşitli kılavuzlar mevcuttur, ancak bu kılavuzların birçoğu bazı durumlarda çok fazla kullanmak için modern teknolojiyle çok genel veya çok fazla bağlantısızdır. Bu ipuçları, çok çeşitli güvenlik ipuçları ve bilgileri sağlayarak çocukları korurken gizliliğinizi korumanıza yardımcı olacaktır..

Evinizin İnternet kurallarını belirlerken aşağıdaki ipuçlarını ve önerileri göz önünde bulundurun.

1. Güvenilir bir Virüs Tarayıcısı bulun

Microsoft Windows işletim sistemini çalıştıran evinizdeki herhangi bir bilgisayarda güçlü bir virüs tarayıcı yüklü olmalıdır. Çocuklarınızla paylaştığınız dizüstü bilgisayarlar veya masaüstü bilgisayarlar için daha da önemlidir. Kötü amaçlı yazılımlar veya diğer bulaşıcı yazılımlar taşıyabilen riskli web sitelerinden dosya indirmeye çalışabilirler.

Virüs tarayıcı ayarlarınızı yaparken, aracın şu şekilde yapılandırıldığından emin olun: otomatik olarak sabit sürücünüze eklenen tüm yeni dosyaları tarayın. Ayrıca, uygulamanın düzenli olarak kendini güncellemesine izin verilmelidir, böylece ailenizin ve dışarıdaki tehditlere karşı en son korumaya sahip olduğunuzdan emin olabilirsiniz..

Önerilen Antivirüs yazılımı
 • Avast Antivirüs - Avast, imza tabanlı kötü amaçlı yazılım algılama ve gerçek zamanlı virüs algılama özelliklerine sahiptir. tarama ve e-posta koruması ve ayrıca potansiyel olarak tehlikeli bağlantıların sörfçülerini ve bir reklam engelleyiciyi uyaran bir tarayıcı eklentisi ile birlikte gelir.
 • AVG Antivirüs - Avast tarafından 2016'da satın alınan AVG, güçlü kötü amaçlı yazılım algılama yeteneklerine ve gerçek zamanlı virüs korumasına sahip iyi bilinen bir başka virüsten koruma yazılımıdır. AVG, kötü amaçlı yazılım davranış izleme teknolojisi nedeniyle kötü amaçlı yazılım koruması söz konusu olduğunda daha önemli özelliklere sahip olduğu bilinmektedir..
 • Bitdefender Antivirüs - Mac OS kullanırken% 100'e yakın saldırı korumasına sahip olduğu bilinen her yerde güçlü güvenlik paketi. Bitdefender gelişmiş ağ tehdidi önleme, fidye yazılımı düzeltme ve çok iyi ebeveyn kontrolü özellikleri ile çok katmanlı fidye yazılımı koruması.
Kurulum ve kurulum için faydalı kılavuzlar
 • Avast Antivirus nasıl kurulabilir
 • AVG Antivirus nasıl kurulabilir
 • Bitdefender Antivirus nasıl kurulabilir

2. Ekran Süresini Sınırlayın

ekran süresini sınırlaBir ebeveynin çocuklarını çevrimiçi korumak için yapabileceği en akıllı şeylerden biri, çevrimiçi geçirilen süreyi kontrol etme. Bu tür sınırlamaların ayarlanması, çocuklarınıza internetin gün boyu eğlence olarak değil bir araç olarak görülmesi gerektiğini hatırlatacaktır. Bu günlerde, bilgisayarlardan akıllı telefonlara ve sesli yardımcılara kadar evde internete bağlı birçok cihazla yapmak kolay bir şey değil.

Uygulamak için kolay bir kural, yemek masasında akıllı telefonlara sahip olmamaktır. Ayrıca, ana yaşam alanlarından birinde yalnızca tek bir paylaşılan bilgisayara sahip olmayı seçebilirsiniz, bu da tüm aile üyelerini internete sırayla girmeye zorlar ve günün her saatinde bağlı olmamak. Alışkanlık inşa edilene kadar, çocuklarınızın web etkinliğinin uzunluğundaki değişiklikleri kolaylaştırmak için bir ebeveyn kontrol yazılımı kullanmanızı öneririz. Bu sizin için kontrolü sağlama sürecini yumuşatacak ve yaptığınız yeni ev kurallarının uygulanmasını basitleştirecektir..

Önerilen Ebeveyn Kontrolü yazılımı
 • Norton Family Premier - Norton’un ebeveyn kontrol yazılımı, ebeveynlerin çocuklarının çevrimiçi geçirdikleri süreyi kontrol etmesini kolaylaştırır. Anlık kilit, video denetimi, arama denetimi, sosyal ağ denetimi ve konum denetimi gibi birçok özellik bulunur.
 • Kaspersky Safe Kids - Bir diğer tanınmış güvenlik firması Kaspersky Safe Kids, ebeveynlerin sosyal medya etkinliğini izlemesine ve GPS izlemesine izin veriyor. Yazılım ayrıca, uzman çocuk psikologları tarafından aktiviteye bağlı olarak görülen mevcut çocuk davranışlarına ipuçları sağlar..
 • Qustodio - Ebeveynlere, Qustodio'lu bir web portalı üzerinden tüm cihazlarla ilgili raporları kontrol etme ve inceleme yeteneği verilir. Yazılım, akıllı filtreleme sistemleri, zaman kontrol ayarları ve web etkinliğinin ayrıntılı analizi ile donatılmıştır.
Ebeveyn kontrolü yazılım kurulumuna yardımcı kılavuzlar
 • Norton Family Premier nasıl kurulur ve yapılandırılır
 • Kaspersky Safe Kids nasıl kurulur ve yapılandırılır
 • Qustodio nasıl kurulur ve yapılandırılır

Bir ebeveyn kontrol yazılımının çok fazla kontrol olduğuna inanıyorsanız, en iyi seçeneğiniz bir kuralı uygulamak değil, internet bağımlılığını sürdürebilen bir cihazla sadece zamanlarını sınırlandıracak yeni aile etkinlikleri sunmaktır..

3. Wi-Fi Bölgelerini Kısıtlayın

İnternet zaman sınırlarının belirlenmesi ile birlikte, ebeveynler evde akıllı telefonların ve bilgisayarların kullanılmayacağı belirli bölgeler kurmayı düşünmelidir. Popüler bir strateji, çocukların bilgisayarları veya tabletleri yatak odalarına götürmelerini kısıtlamaktır ve burada gece çevrimiçi kalmaya cazip gelebilirler.

Bazı wi-fi yönlendiriciler, sinyalin bir evin farklı bölümlerine ne kadar ulaşacağını kontrol etmek için yapılandırılabilir. Ebeveynler daha az ilgili her odanın her köşesine internet erişimi sağlayarak ve daha endişeli çocuklarının çevrimiçi davranışlarını izleyebilecekleri alanlara kablosuz erişimin kısıtlanması. Ayrıntılı bir eğitim için bu şaşırtıcı kaynağa bakın: https://www.techwalla.com/articles/how-to-limit-a-wifi-signal.

Alternatif olarak, hepsi çok fazla iş gibi görünüyorsa, belirli bir süre sonra internet kullanımını sınırlandırarak çözüme farklı şekilde yaklaşabilirsiniz. Yönlendiriciyi kullanarak internet kullanımını kontrol etme hakkında daha fazla bilgi edinin.

4. Güvenli Arama Motoru Kullanın

Google'ın gücü, bir kişiyi tüm dünyadaki kaynaklardan elde edilen zengin bilgilere bağlayabilir. Tabii ki, bu tür bir araçla ilgili tehlike, tökezlemeye bağlı olmanızdır. uygunsuz veya kötü niyetli internet sitelerine göz atın. Çocuklar söz konusu olduğunda, ne tür bilgileri çevrimiçi aramalarına izin verildiğini kontrol etmek önemlidir.

arama motoru nasıl çalışır

Ebeveynlerin ev bilgisayarlarında kurmaları için bir dizi çocuk dostu arama motoru vardır. Bu siteler geleneksel Google ana sayfasından daha fazla renk ve etkileşime sahiptir ve görüntülenen tek sonuçların seçtiğiniz yaş aralığı için uygun olmasını sağlar. Güvenmek için bir arama motoru seçtikten sonra, cihazı cihazlarında veya kullandıkları ev cihazında varsayılan arama motoru olarak ayarladığınızdan emin olun..

Varsayılan tarayıcı arama motorunu değiştirme kılavuzu
 • Google Chrome'da varsayılan arama motoru nasıl değiştirilir?
 • Safari'de varsayılan arama motoru nasıl değiştirilir
 • Mozilla Firefox'ta varsayılan arama motoru nasıl değiştirilir
 • Microsoft Edge'de varsayılan arama motoru nasıl değiştirilir

5. Web Filtrelemeyi düşünün

Çocuklarınızı belirli arama motorlarını kullanmaya yönlendirmek, web davranışlarını kontrol etmek için yeterli olmayacaktır. Bir tarayıcıya tam erişim sağlarsanız, yine de tehlikeli veya uygunsuz web sitelerini bulabilir ve görüntüleyebilirler. Google Chrome, Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer gibi popüler uygulamalar yalnızca sınırlı sayıda ebeveyn ayarı sunar, bu nedenle ayrı bir yazılım yardımcı programına yatırım yapmayı düşünün.

İster Windows ister Mac işletim sistemini evde kullanın, ev bilgisayarlarına koruma eklemek için bir dizi yazılım aracı bulabilirsiniz. Bu yardımcı programların çoğu, hangi URL'lere izin verildiği ve hangilerinin engellendiği de dahil olmak üzere farklı ayarlarla ayrı kullanıcı hesapları yapılandırmanıza izin verir. Çocuklarınızı yalnızca HTTPS ile web sitelerini ziyaret etmekle kısıtlayabilirsiniz, bu da çevrimiçi oturumlarının güvenli ve şifreli olacağı anlamına gelir. Farklı bir yazılımdan başka bir seçenek de yönlendiricinizin yerleşik özelliklerini kullanmaktır.

Web filtreleme ve diğer ebeveyn kontrolü seçenekleri için yönlendiricinizi nasıl kullanacağınıza ilişkin bu kılavuza göz atın: https://www.cnet.com/how-to/how-to-use-your-routers-parental-controls/

6. Mobil Cihazlara Ebeveyn Denetimleri Ekleme

Akıllı telefonlar ve tabletler söz konusu olduğunda, ebeveynlerin Android ve Apple iOS işletim sistemlerini çocukları tarafından kullanılmak üzere özelleştirmenin birkaç yolu vardır. Web tarayıcılarında olduğu gibi, hedef uygunsuz içeriğin çocuklarınızın gözünden uzak tutulması ve aynı zamanda kişisel bilgilerinin güvenli tutulmasını sağlamaktır.

Android'de, başlamak için en iyi yer Google Family Link uygulaması, ki bunlar Ücretsiz indirin. Kendi mevcut hesabınıza bağlanacak çocuk dostu bir Google hesabı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Buradan, çocuğunuzun telefonunda veya tabletinde hesabı ayarlayabilir ve bir seçenek yelpazesi, içerik filtreleme ve uygulama kısıtlamaları dahil.

Bu kılavuza göz atın: Google Family Link nasıl kurulur ve ayarlanır

İPhone veya iPad ile ebeveyn denetimleri Ayarlar uygulamasındaki "Kısıtlamalar" menüsünden gerçekleştirilir. İlk olarak, bu seçenekleri yönetmek için özel bir şifre ayarlamanız istenir. Ardından, çocuğunuzun kullanabilmesini istediğiniz uygulamaları ve özellikleri seçmenizi sağlayan bir geçiş listesi görürsünüz. Ayrıca müstehcen içeriği engelle Müzik ve Podcast uygulamasında görünmekten.

Bu kılavuza göz atın: İOS 12 ebeveyn denetimleri arasında gezinme

7. Sosyal Medya Hesaplarını İzleme

sosyal medyada harcanan ortalama günlük zamanGenç kuşaklar, özellikle gençler, çevrimiçi zamanlarının büyük kısmını sosyal ağlarla geçiriyor. Facebook ve Twitter önde gelen platformlardan ikisi olmaya devam ederken, Instagram ve Snapchat gibi uygulamalar popülaritesini artırmaya devam ediyor. 13 yaşın altındaki hiçbir çocuğun sosyal ağa kaydolmasına izin verilmemelidir, ama elbette çocuğunuzun olgunluğuna bağlı olarak bu kurala birkaç yıl eklemek isteyebilirsiniz.

Genel bir uygulama olarak, çocuklarınızı sosyal ağ etkileşimlerini gerçek hayatta tanıdıkları kişilerle sınırlandırmaya teşvik etmelisiniz. Onlara bir yabancı tarafından çevrimiçi ortamda yaklaştıklarında bir yetişkine gelmelerini öğretin. Ayrıca, ebeveyn denetimleri yazılımını kullanarak sosyal medya hesaplarında fotoğraf ve videoyu nasıl kullandıklarını izlediğinizden emin olun..

Çocuğunuzun sosyal medya kullanımını izleme hakkında daha fazla ipucu için parenting.com adresinden bu makaleye göz atın.

8. Siber zorbalığı bildirin

Sosyal medya izlemenizin bir parçası olarak, hem giden hem de gelen herhangi bir siber zorbalık belirtisine dikkat edin. Genellikle çocuğunuzun davranışından siber zorbalık belirtilerini görebilirsiniz. Sohbetlerden çekilmeye başlarlarsa veya aniden daha antisosyal hale gelirlerse, hemen soru sormaya başlayın ve çevrimiçi arkadaşlıklarının nasıl gittiğini öğrenin.

seks grafik tarafından siber zorbalık

Proaktif olmanıza yardımcı olmak için çocuklarınızla ilgili sık sık görüşmeler yapmalısınız. siber zorbalığı ne oluşturur ve karşılaşırlarsa ne yapmaları gerekir. Sizinle bu konular hakkında istedikleri zaman konuşabileceklerini ve utandırılmış hissetmelerine gerek olmadığını bildirin.

Ebeveyn olarak siber zorbalıkla etkili bir şekilde başa çıkma hakkında daha fazla ipucu
 • https://www.connectsafely.org/cyberbullying/
 • https://www.parents.com/kids/problems/bullying/18-tips-to-stop-cyberbullying/
 • https://kidshealth.org/en/parents/cyberbullying.html

9. Kişisel Bilgileri Koruyun

İnternet, çocukların yaşamlarının çok önemli bir parçası olduğundan, kendi kişisel bilgilerini çevrimiçi olarak paylaşmanın güvenli olduğunu düşünebilirler. Bir ebeveyn olarak, çocuklarınıza çevrimiçi olarak var olan tehdit türlerini sürekli olarak hatırlatmanız gerekir. Özellikle, önce sizinle konuşmadan adlarıyla, telefon numaralarıyla veya adresleriyle ilgili herhangi bir veri paylaşmamaları veya yayınlamamaları politikasını uygulayın.

Çevrimiçi güvenliği sağlamada bir numaralı kural varsa, bu kısımdır. Çoğu yırtıcı hayvan, “dijitalden daha fazla” bir bağlantı başlatmak için çocuklar hakkında daha fazla kişisel bilgi almak için sosyal medya aracılığıyla kazandıkları güveni kullanır.. Bu hayatı tehdit eden durumlara yol açabilir.

Aktiviteyi izlemek her zaman harika bir seçenek olsa da, gerçekten sadece çocuklarınıza verdiğiniz temel öğretilere ek olarak. Güvenilmeyen bireylerin etrafında hem fiziksel hem de dijital olarak her zaman korunduklarından emin olmak için “yabancı tehlike” konuşmasını arada sırada yeniden ziyaret edin.

10. Güçlü Parolaları Tanıtın

Tıpkı yetişkinler gibi, çocuklara da güçlü ve güvenli parolaların önemi öğretilmelidir. Onlara aynı şifreyi birden fazla web sitesinde kullanmaktan kaçınmayı ve şifrelerini tahmin etmeyi zorlaştırmayı öğretin. Bir aile olarak, tüm üyelerin şifrelerini değiştirmesi için birkaç ayda bir gün seçmelisiniz.

şifre uzunluk çizelgesi

Parola yöneticisi olarak da bilinen parola değiştirme işlemini basitleştirmek için bugün var olan yazılımlar var. En iyi şifre yöneticileri, tüm şifrelerin şifrelenmesini ve güvenli bir şekilde paylaşılmasını sağlayarak potansiyel güvenlik tehditlerini sınırlar.

11. Çocuklara Spam Hakkında Bilgi Verin

Çocuğunuza kendi özel e-posta hesabıyla güvenmeden önce, onları özel türleri hakkında uyartığınızdan emin olun. gayri meşru veya uygunsuz Gelen kutularında bulabilecekleri iletiler. Onlarla spam'in uyarı işaretleri ve herhangi bir kişisel veriyle bir e-posta mesajına asla yanıt vermemenin ne kadar önemli olduğu hakkında konuşun.

Ebeveynler için akıllı bir seçim, birincil gelen kutunuza bağlı çocuk dostu bir hesap oluşturmak için Gmail seçeneğini kullanmaktır. Bir çocuk 13 yaşına ulaştığında, ebeveyn bağlı Gmail hesabını bağımsız bir hesaba geçirmeye izin verip vermeyeceğini belirleyebilir. İşte bununla ilgili bir kılavuz: Çocuğunuz için güvenli bir e-posta nasıl oluşturulur?.

12. Alımlara Dikkat Edin

online alışveriş e-ticaret

Çocuklarınızın kendi akıllı telefonlarına veya tabletlerine sahip olmalarına izin verilirse, yeni uygulamaları kendi başlarına indirebilmek için kesinlikle tam erişim isteyeceklerdir. Bu, özellikle ailenizin kayıtlı kredi kartıyla tek bir ödeme hesabı paylaşması durumunda riskli olabilir. Neyse ki, hem Android hem de iOS işletim sistemleri, kayıtlı bir ödeme yönteminin kullanılabilmesi için bir yetişkinden şifre girişi veya parmak izi eşleşmesi gerektirir.

Yine de, ebeveynler için akıllı Kredi kartı etkinliklerini olağandışı masraflar için yakından izleyin. Çocuklarınıza çevrimiçi alışveriş yapmak istedikleri zaman doğrudan size gelmeleri gerektiğini hatırlatın.

Elbette, yalnızca güvendiğiniz ve geçerli bir SSL sertifikası ile güvence altına alınan sitelerden çevrimiçi alışveriş yapın.

13. Resimleri Uygun Tutun

Ebeveyn olarak, çocuğunuzun en sevdiği akıllı telefon uygulamalarından birinin kamera olduğunu fark edebilirsiniz. Özellikle kaç tane uygulamanın resim çekme işlevi içerdiğini düşündüğünüzde, bunun zararsız olduğunu varsaymayın. Cihazın ebeveyn kontrollerini ayarlarken ve kontrol ederken, çocuğunuzun kamerayla hangi uygulamaların kullanabilmesini istediğinizi göz önünde bulundurmak için bir saniyenizi ayırın.

içerik engelleme anketi

Çocuklarınızla ilgili her zaman açık olun uygun fotoğrafı ne oluşturur ve ne tür içeriklerin asla fotoğraflanmaması gerektiğini belirtir. Bir fotoğrafın yalnızca cihazınızın yerel depolama alanında bulunması nedeniyle, fotoğrafın saldırıya uğramayacağı veya yanlışlıkla web'e yüklenemeyeceği anlamına gelmediği konusunda onları uyarın. Ayrıca, yalnızca gerçek hayatta bildikleri ve sosyal medyada doğrulanmış kişilerle resimleri paylaşmalarını hatırlatın.

Uygunsuz olan her şey genellikle utanç vericidir ve utanç verici her şey çocuklarınıza ve ailenize karşı kullanılabilir. Fotoğrafları gizli tutun ve özel fotoğrafları uygun tutun.

Göz atın: Çocuklara sosyal medyada akıllı olmayı öğretme

14. Oyun Denetimi

ebeveyn simgesiİnternette eğlence mekanı sıkıntısı yok ve çevrimiçi oyun çocuklar ve gençler için en popüler etkinliklerden biri haline geldi. Aileniz PC oyunlarını veya konsol oyunlarını tercih ediyor olsun, çocukların sadece uygun içeriği görmesini sağlamak için ebeveyn kontrolleri ayarlayabilirsiniz.

Bir PlayStation 4'te, ebeveynlerin kullanması için bir ana hesap ve daha sonra çocuklar için alt hesaplar oluşturabilirsiniz; bu hesaplar yalnızca belirli oyunları veya derecelendirme düzeylerini kullanmakla sınırlandırılabilir. Xbox One platformunun benzer bir kurulumu var, ancak alt hesapları genç hesaplardan ayırmanıza da izin veriyor. PC oyuncuları için en iyi seçenek Aile Modu Steam platformunda, belirli oyun başlıklarını çocuklarınızın hesaplarından engellemenize olanak tanır.

Oyunlar ve oyun platformlarında ebeveyn kontrolünü etkinleştirme kılavuzu
 • Steam istemcisi
 • Google Oyun
 • Apple App Store
 • Xbox One
 • Oyun istasyonu
 • Nintendo Wii

15. İletişimi Teşvik Edin

Her şeyden önce, çocuklarınızı çevrimiçi korumanın anahtarı onları korumaktır gerçek dünyada meşgul. Size yaşadıkları sorunlar veya korkular konusunda rahat hissettikleri sürece, birlikte internette güvenli bir alan yaratabileceksiniz. Bilgisayarı birlikte kullandığınız bir araca dönüştürerek çocuklarınız küçükken hemen başlayın. Ardından, çocuğunuzun çevrimiçi ortamda başka neler keşfetmek istediğini görmek için düzenli olarak check-in planlayın..

Web'in evde nasıl kullanılabileceğiyle ilgili yeni kurallar koyarken, bu tür kısıtlamaların yerine getirilmesinin nedenini açık bir şekilde açıkladığınızdan emin olun. Çocuklarınıza kuralların belirli bir yaşa ulaştıklarında ortadan kalkacağına söz vermeyin. Bunun yerine, olgunluklarını nasıl kanıtlayabilecekleri ve çevrimiçi ortamda nasıl daha fazla özgürlük kazanabilecekleri konusunda hedefler belirleyin.

David Gewirtz
David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me