Google Geçmişinizi Silme

Google hakkınızda annenizden daha fazla şey biliyor. Google sizi tanıdığınızdan daha iyi tanıyor olabilir.


Bu nasıl mümkün olabilir?

Google için kolaydır. Hizmetleri aracılığıyla yaptığınız her şeyin kaydını tutarlar. Daha önce girdiğiniz her aramada, beğenileriniz ve ilgi alanlarınız da dahil olmak üzere sizinle ilgili daha fazla bilgi edindikleri ve bağlı olduğunuz kişileri belirlediler..

Google'ı hiç iş aramak veya tıbbi bir durum hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullandınız mı? Televizyon şovları, müzisyenler ve filmler için arama yapmaya ne dersiniz? Belki bir banka veya aracı kurum aradınız veya Google'ı kullanarak Emlakçınızı buldunuz.

Öyleyse, Google bunu hatırlar. Google, hizmetlerini kullanan herkes için bir kullanıcı profili tutar.

Tüm bu verileri toplayarak kimliğiniz ve tercihlerinizle ilgili en küçük ayrıntıları toplayabilirler. Son gizlilik politikaları dünya çapında oditoryuma ulaşmayı başardığı için Facebook bu konuda daha da kötü.

İşte Google'ın sekmelerini nelerin sakladığının bir örneği:

  • Arama istekleriniz
  • Hangi videolar sen bak
  • Tümü reklamlar tıkladığınız veya görüntülediğiniz
  • Sizin fiziksel konum tarama oturumunuz sırasında
  • Hangi web siteleri herhangi bir zaman harcamak
  • Tarayıcılarla ilgili veriler ve kullandığınız cihazlar Google'a erişirken

Bu oldukça kapsamlı, ama kayıtlar burada bitmiyor. Google Hesabı olan herkes şirkete ad, cinsiyet, doğum günü, telefon numarası ve şifre gibi zengin bilgiler vermiş olabilir.

etkinliği sil google

YouTube'da yorum yapar, fotoğraf veya video yükler, e-posta yazar veya kişi eklerseniz bunların hepsi de kaydedilir.

Google bu bilgileri hiç temizlemiyor gibi değil. 2005 yılına kadar uzanan kullanıcı profillerini sakladılar. Bu, Google'ı her kullandığınızda profilinize yeni bir giriş yapıldığı anlamına gelir. O zaman kolejde eğlence amaçlı uyuşturucular ilginizi çekti mi? Google'ın bir kaydı var.

Gerçek şu ki, bu kapsamlı kayıtlar gizliliğiniz için doğrudan tehdit. Tarayıcınızdaki geçmişi silebilirken, bu, Google geçmişinizi temizlemek için hiçbir şey yapmaz. Çünkü tarayıcı geçmişinizi silmek yalnızca kendi cihazınızda çalışır.

Çevrimiçi dünyadaki gizliliğiniz ve güvenliğinizle ilgili kaygı duyma şansınız yüksektir. Kimsenin çevrimiçi yaptıklarınızın kaydını tutamamasını sağlamak için en iyi VPN'i kullanmak istiyorsunuz. Ancak, Google arama geçmişinizi temizlemezseniz kendinizi savunmasız bırakıyorsunuzdur. Bu veriler saldırıya uğramaz veya kötüye kullanılmasa bile, gizliliğinizin bir istilasıdır.

Google Neden Tüm Verileri Saklıyor??

Google, yıllar boyunca topladıkları bilgileri silmeyecek. Çünkü çeşitli amaçlar için ona güveniyorlar.

şirkete göre dijital reklam geliri

Bu amaçlardan en önemlilerinden biri kitlesel sürveyansa katılımlarıdır. Google, insanları “casusluk” etmek için devlet kurumlarıyla yakın işbirliği içinde çalışır. PRISM gözetim programı güvenlik uzmanları için özellikle önemlidir. Bu program kapsamında, ABD'deki NSA çevrimiçi iletişim yığınlarını toplayabilir. Benzer programlar diğer ülkelerde aktif.

Ayrıca, bu veriler Google'ın sizi belirli reklamlarla hedeflemesine yardımcı olur. Çevrimiçi baktığınız kışlık mont?

Aniden ondan kurtulamazsın.

Onun için bir reklam gittiğiniz her yerde sizi takip ediyor.

Google, verilerinizi üçüncü taraflara satmadıklarını ancak yine de kar elde ettiklerini hızlı bir şekilde belirtir. Bunun nedeni, reklamverenlerin reklam yerleştirmek için onlara ödeme yapmasıdır. Google bu oyunda maça başarılı oluyor. Diğer tüm çevrimiçi reklam yerleşimi hizmetlerine baskındırlar.

Google aşağıdakilerle de bilinir: şaşırtıcı sayıda işletme satın almak. Bu girişimlerin başarılı olması için sizden ve başkalarından topladıkları verilere ihtiyaç vardır. En son satın alımlarından bazıları Sigmoid Labs, Workbench, Onward, Senosis, GraphicsFuzz, Cask ve diğerleri.

Sizin hakkınızda çok şey bilmek Google fikrinden nefret ediyor musunuz?

casusluk vektörGoogle'ın harika bir arama motoru olduğu sorusu yoktur. Kısa sürede mükemmel sonuçlar elde edersiniz. Ancak, bu hizmet bir fiyatla, yani gizliliğinizle birlikte gelir. Daha fazla insan Google’ın taktiklerinin ne kadar invaziv ve yaygın olduğunu fark ettikçe, Google geçmişlerini silme aciliyeti artıyor.

Hakkınızda bu kadar bilgi sahibi olan herhangi bir şirketin fikrinden rahatsızsanız, bazıları 2005 yılına dayanıyor.

Bununla başa çıkmak için atabileceğiniz adımlar var.

Bir Google Hesabı ile başlayın

Mantıksız görünüyor, ancak Google geçmişinizi silmenin tek güvenilir yolu Google hesabınızdır. Buna göre, bir Google hesabınız yoksa bir tane oluşturmanız gerekir. İnsanların büyük çoğunluğu gibiyseniz, zaten bir tanesine sahipsiniz. Eğer yapmazsan, o zamanGoogle'a yalnızca asgari düzeyde bilgi verin senin hakkında.

Etkinlik Aracımı Bul

Google’ın ana sayfasından başlayın. Henüz giriş yapmadıysanız Google hesabınıza giriş yapmak için sağ üst köşeye gidin. Ardından, ilk harfinizle birlikte daire şeklindeki simgeyi tıklayın.

Google sizi Google Hesabı ana sayfanıza götürür. "Veri" & Kişiselleştirme ”kategorisini tıklayın. “Etkinliğim” düğmesini bulmak için aşağı kaydırın.

google ayarları

Bu sayfada, çevrimiçi etkinliğinizin inanılmaz ayrıntılı ve kapsamlı bir listesini göreceksiniz. Ekranın sol tarafı size “Etkinliği sil” seçeneği sunar.

Üzerine tıklayın ve Google, verilerinizi paylaşmanın ve kayıtlarında tutmanın önemli olduğuna ikna etmeye çalışabilir. Etkinliğinize daha açık olmanız gerektiğini düşündükleri nedenleri sağlayan üç slayt kullanıyorlar.

Bunlar aslında göz ardı edilebilir, çünkü burada vurgu mahremiyeti korumaktır.

Saklamak İstediğiniz Veriler Var mı?

Aramalarınızdan bazıları özellikle hassas olmayabilir ve dünyanın bu bilgileri bilmesi sizin için sorun olmayabilir. Google geçmişinizi silmek, Gmail hesabınızdaki e-postalardan kurtulmayı da içerir. Google profilinizde saklamak istediğiniz başka şeyler de olabilir.

Bu durumda, herhangi bir şeyi silmeden önce verileri indirmeniz gerekir. Bu çok önemlidir, çünkü burada açıklanan silme işlemi Google geçmişinizi tamamen siler. Sizin için hala yararlı olan hayati e-postaları veya diğer verileri kaybetmek istemezsiniz.

Saklamak istediğiniz seçili dosyaları indirmek için Google Hesabınıza giriş yapın. Veri tasfiye sayfasını bulun. Google, indirilmek üzere hesabınızdaki tüm dosya türlerini otomatik olarak seçer. Büyük olasılıkla tüm Google geçmişinize ihtiyacınız olmadığından veya indirmek istemediğinizden, "Hiçbiri Seç" i tıklayabilirsiniz, böylece hiçbir kategori seçilmez.

gmail etiketleri

Buradan indirmek ve saklamak istediğiniz dosyaları veya dosya türlerini seçebilirsiniz. Örneğin, Gmail alanında gelen kutunuzdaki tüm öğeleri ve taslaklarınızı seçebilirsiniz. Seçimleriniz tamamlandığında, sayfanın altındaki "İleri" yi tıklayın.

gmail etiket seçme sonraki düğme

Bu yeni bir sayfa getiriyor indirmenizi nereye kaydedeceğinizi seçebilirsiniz. Bir .zip veya .tgz dosya türü isteyip istemediğinizi seçmek de mümkündür. Ardından, verilerinizin nasıl dağıtılacağını seçmeniz gerekir. Çoğu kişi kendilerine e-postayla bir bağlantı gönderilmesini tercih eder, ancak bağlantının bulut depolama alanınıza gönderilmesini tercih edebilirsiniz. Ardından, indirme işlemine başlamak için "Arşiv Oluştur" u tıklayacaksınız. İndirmekte olduğunuz dosyaların boyutuna bağlı olarak, bu işlem birkaç dakika sürebilir.

google oluşturma arşivi

E-postanız Google'dan geldiğinde, verilerinizi indirmek için bağlantıyı tıklayın. Bilgisayarınızda bir kopya bulundurmayı düşünün bulutunuzda veya harici bir sabit diskte başka bir.

google indirme arşivi

Arama Verilerinizi Silme

“Etkinliğim” sayfasında “Etkinliği silme yeri” düğmesini bulun. Nelerin silineceğini ve nelerin saklanacağına karar vermek için birkaç seçenek arasından seçim yapabilirsiniz.. Belirli konulara veya ürünlere göre silebilirsiniz.

google silme konusu

"Konuya veya ürüne göre sil" in altındaki "Dene" yi tıklayın. Bu işlem sizi ana "Etkinliğim" sayfasına döndürür. Üç dikey nokta simgesine tıklayarak belirli bir etkinlik seçin. “Sil” i seçin.

google benim faaliyetim

Google burada biraz panik yapmaya başladı. Size geçmişinizin Google'ı nasıl daha hızlı ve daha kullanışlı hale getirdiğini anlatan bir kart verir. Bunu atlamak için “Tamam” a tıklayın.

Sonra, Google, söz konusu girişi gerçekten silmek istediğinizden emin olmak için tekrar kontrol eder. Yararlı bir şekilde, Konum Geçmişi ve Chrome Geçmişi gibi alanlarda benzer verilerin Google Hesabınıza eklenebileceğini size bildirirler. Ayrıca, bu diğer etkinliği görmek isterseniz, “Diğer Google etkinliği” ni ziyaret edebileceğinizi belirtir. Sil'i tıklayın ve seçilen giriş kaybolur.

Google geçmişinizi silmenin daha hızlı ve daha kapsamlı bir yolu "Konuya veya ürüne göre sil" seçeneği yerine "Tarihe göre sil" seçeneğini kullanmaktır. "Deneyin" i tıklayın, size çeşitli tarih aralıklarını içeren bir açılır menü sunulur. Silmek için özel bir tarih aralığı da oluşturabilirsiniz.

google her zaman konuyu sil

Ancak, açılır menüdeki en yararlı giriş "Tüm zamanlar" seçimidir. "Sil" i tıklayın ve Google tekrar panikleyecek. Gerçekten istediğinizi doğrulamanızı isteyen bir kart göreceksiniz tüm geçmişini sil.

google konuyu sil sonraki düğme

İşlemi tamamlamak için bir kez daha “Sil” e tıklayın. Google açısından artık temiz bir sayfa var.

Şimdi ne var?

Tabii ki, sadece geçmişinizi temizlediğiniz için başka bir şey yapmanız gerekmiyor demek değil. Google hala yaptığınız her hareketi izleyecek. Bu, Google geçmişinizi silme işlemini birkaç haftada veya ayda bir tekrarlamanız gerektiği anlamına gelir.

alternatif olarak, Google'ın çevrimiçi etkinliklerinizi izlemesini engelleyebilirsiniz. “Etkinliğim” ana sayfasında, ekranınızın sağ üst tarafındaki üç dikey nokta simgesine tıklayın. “Etkinlik kontrolleri” i seçin.

google etkinlik kontrolü

Her Google Etkinliğinin kendi kontrolü vardır, bu nedenle her birinin seçimini kaldırmanız gerekir.

Google'ın sizi izlemesini önlemek için sayfanın altındaki "Duraklat" düğmesini tıklayın. Daha fazla izleme etkinliğini durdurmak için, bir sonraki sayfanın en altına gidin ve "Reklamlar" ı tıklayın. Bir kez daha tüm düğmelerin seçimini kaldırmanız gerekir. Reklamların kişiselleştirilmesi ile ilgili bir açılır pencere görürsünüz. Bunu da kapat.

google web etkinliğini duraklat

Tüm bu adımlar tamamlandığında, gizli verilerinizin artık Google’ın geniş veritabanında depolanmadığından emin olabilirsiniz.

Google, yaşamak için bilgi besliyor. Hizmetlerini her kullandığınızda, öncelikle size reklam getirmek için her eylemin izlendiğini, ölçüldüğünü ve analiz edildiğini fark etmelisiniz. Google'ın sizden alabileceği bilgi miktarını sınırlamanın kesinlikle yolları olsa da, bir VPN ile birleştirilmiş tamamen güvenli bir tarayıcı kullanmak (iyi bir ücretsiz VPN bile yapacak) gibi, anonim olduğunuzda biraz daha iyi bir deneyimden fedakarlık edersiniz.

Bu konu çok özneldir, ancak her zaman gizlilik ve rahatlık arasında bir denge meselesi olmaya devam edecektir..

Peki senin için daha önemli olan ne?

David Gewirtz
David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me