Herkesin Bilgisayarının Hack Olduğunu Bilmesinin 12 Yolu

Son Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2023

Bazı hackler haberi yapar. Bu, 70 milyon insanın Hedef saldırısı tarafından ele geçirildiği ve yedi milyon işletme ve 76 milyon tüketicinin JP Morgan Chase’teki saldırıdan etkilendiği durumdu. Ancak, her bilgisayar korsanı manşet oluşturmaz. Saldırıların çoğu, sıradan insanları etkileyen tamamen radarın altında gerçekleşir bilgisayarlarının güvenliğinin ihlal edildiğini bile bilmeyen.

saldırıya uğradığımı nasıl öğrenebilirim

Çünkü bilgisayar korsanları karmaşık. Elini sahibine devirmeden bir bilgisayar sistemine girebilirler.

Kötü amaçlı yazılım bilgisayara bulaşmak için kullanılır ve bilgisayar korsanı daha sonra sistemin ne kadar tehlikeye atıldığını görmek için daha sonra tekrar kontrol edebilir. Bu ona kurban için yapabileceği diğer şeyler hakkında bazı ipuçları verir. Bilgisayar korsanları genellikle verilerinizi çeşitli kötü amaçlı amaçlar için karanlık web’de satar.

Birçok kişi onları tanımıyor olsa da, sizi saldırıya uğradığınıza dair uyarabilecek birkaç belirti işareti vardır.

Bu 12 işareti tanımayı öğrenin, ve kendinizi koruma yolundasınız. Ardından, mevcut en iyi VPN’e kaydolun (Öneri: için incelememizi kontrol etmeyi deneyin NordVPN veya Surfshark) daha fazla koruma için.

Contents

1. Tarayıcınızdaki Sabit Pop-up’lar

Bazı mükemmel meşru web siteleri pop-up olacaktır. Bunlar genellikle web sitesi ile ilgilidir, size indirim veya anlaşma türünü sunar. Bu biraz sinir bozucu, ama endişelenmeniz gereken bir şey değil.

Gittiğiniz her yerde pop-up almaya başladığınızda hikaye farklıdır. Bu sürekli bir sorundur, pop-up’ları olmayan web sitelerinde bile olduğunu fark etmeye başladığınız bir sorundur.

Daha ne, bunlar, taradığınız web sitesiyle hiçbir ilgisi olmayan tamamen rastgele açılır pencerelerdir. Birçoğu size bir çeşit yarışma kazandı. Tek yapmanız gereken bir bağlantıyı tıklamak ve belki kendiniz hakkında bazı bilgiler girmek.

kötü amaçlı yazılım pop-up'ları

Bu pop-up’lara dikkat edin. Hiçbir bağlantıyı tıklamayın ve onlara kişisel verilerinizi vermeyin.

2. Tarayıcınıza Yüklü Yeni Araç Çubukları

araç çubuğu gizliliğiTüm tarayıcılarda, kullanıcılara gelişmiş güvenlik de dahil olmak üzere en son özelliklerin ve işlevlerin tümünü sunmak için zaman zaman bir güncelleme yapılması gerekir. Bu güncellemeler gerçekleştiğinde, tarayıcınız genellikle bunları size bildirir ve hatta bunları anlamanız için çeşitli değişikliklerde size yol gösterebilir..

Gizemli bir tarayıcı araç çubuğunun aniden ekranınızın üstünde göründüğü güne ne dersiniz?? Ayarlarınızdan hiçbirini değiştirmediniz ve tarayıcınız size herhangi bir güncelleme yapmadı.

Bu araç çubuğu inanılmaz derecede can sıkıcı olabilir. Size tanıdık gelmiyor. Siz istemediniz. Ayrıca, tarayıcı ayarlarınız değiştirilmiş gibi görünüyor. Hiçbir şey genellikle olduğu gibi çalışmaz. Size spam içeren yeni bir başlangıç ​​ekranı bile verilmiş olabilir.

  Hotspot Shield İncelemesi: Güvenlik ve Gizlilik Sorunlarıyla Hızlı Bir VPN

Bu araç çubukları, reklam pencerelerini açarak sisteminize zarar verebilir. Araçlardan herhangi birine tıklarsanız, bilgisayarınıza kötü amaçlı bir dosya indirebilirsiniz.

Bilgisayarınızda gizemli bir araç çubuğu bulursanız, kaldırmak için hızlı bir şekilde hareket etmeniz hayati önem taşır.. Bilgisayarınızda ne kadar uzun kalırsa, o kadar çok hasar verebilir. (En iyi güvenli tarayıcılar hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz)

3. Yeni Yazılım Bilgisayarınızda Aniden Görünüyor

Bilgisayarınızda yalnızca yeni yazılımların yüklendiğini keşfetmek için oturum açtınız mı? Bu sadece bir tür otomatik Windows güncellemesi veya mevcut yazılımınızı daha hızlı veya daha güvenli hale getiren başka bir geliştirme değildir.

Bu, daha önce hiç duymadığınız ve yüklemediğinizi bildiğiniz tamamen yeni bir yazılımdır.

Bu yeni ve gizemli yazılımın bilgisayarınıza neler yapabileceğini söylemek zor. Bu yazılımlardan bazıları bilgisayarınızdaki mevcut yazılımı devralabilir ve kötü amaçlı kodun yapmasını istediği her şeyi yapabilir. Gizemli bir şekilde kendini bilgisayarınıza ekleyen yazılım sisteminizin diğer saldırılara karşı savunmasız kalması için sahip olduğunuz virüsten koruma uygulamalarını devre dışı bırakabilir, ve bilgisayarınızı çocuklarınızın kullanması için daha az güvenli hale getirme.

kötü amaçlı yazılım türleri

Bazen, insanlar internetten yazılım indirerek bu tür kurulumlara kendilerini açarlar. Bunların çoğu meşru ve kötü amaçlı değildir. Diğerleri yırtıcıdır. Bu, ilk paketi indirmeyi kabul ettiğinizde genellikle üçüncü taraf yazılımları indiren ücretsiz yazılım için geçerlidir. Bu üçüncü taraf yazılımı tüm sisteminizi riske atabilir.

Yazılım indirmeniz gerekiyorsa, kaynağı bildiğinizden ve şartlar ve koşulları okuduğunuzdan emin olun..

4. Web Sitesi Otomatik Yönlendirmeleri

Birkaç şey otomatik olarak başka bir web sitesine yönlendirildiğinde bir web sitesine ulaşmaya çalışmak kadar sinir bozucu. Hackerlar bunu yapmayı sever çünkü potansiyel olarak büyük bir para kazanıcı. Trafiği yönlendirmek için web sitesinin sahibi kim tarafından ödeme alıyorlar?.

Genellikle, bir arama motoruna bazı anahtar kelimeler girdiğinizde bunun gerçekleştiğini görürsünüz. Arama sonuçlarının bir listesini alırsınız ve bunlardan birini tıklarsınız. Ancak, o web sitesine gitmek yerine başka bir yere yönlendirilirsiniz.

adware otomatik yönlendirme

Bu bir kez olursa, bir çeşit fluke olabilir, ancak bunun tekrar tekrar gerçekleştiğini görüyorsanız, sisteminizin güvenliği ihlal edilmiş demektir. Arama motorunuza çok belirgin bazı anahtar kelimeler girmeyi deneyin. En iyi sonuç için bağlantıyı tıklayın. Bu web sitesine ulaşmazsanız, bilgisayarınıza virüs bulaştığını bilirsiniz.

  VeraCrypt İncelemesi: Mükemmel Bir Açık Kaynak Disk Şifreleme Yazılımı

Konuyu karmaşık hale getirmek, web sitesinin gerçekten doğru URL’ye ulaştığınızı gösterebileceği gerçeğidir. Bunun nedeni, bilgisayar korsanının vekil.

5. Sahte Güvenlik Uyarıları

fidye yazılımı saldırısıVirüsten koruma yazılımınız açıldığında, potansiyel bir sorun olduğunu söylemek her zaman endişe kaynağıdır. Bu uyarılara dikkat edin, ancak bazen bir bilgisayar korsanı iş başında olduğu için uyarı aldığınızı unutmayın.

Bilgisayar korsanları güncel olmayan yazılımlar arar ve sisteminize sızmaya çalışmak için bilgisayarınızda gizlenmiş olabilecek diğer eski programlar. Bu güncel olmayan programları, bilgisayarınızın size uyarı göndermesi için kullanırlar. Mesajı aldığınızda, hasar verilir. Size virüs bulaştı.

Uyarı genellikle, gelişmiş güvenlik yazılımı alabileceğiniz bir web sitesini ziyaret etmek için bir bağlantıyı tıklatmanızı sağlar. İnsanlar bunu isteyerek yapar ve bu süreçte kredi kartı bilgilerini verir. Şimdi, sadece bilgisayarlarına bulaşmakla kalmıyor, aynı zamanda bilgisayar korsanlarının da finansal bilgileri var.

6. Fidye Yazılımı Saldırıları

Bilgisayarınız aniden size tüm dosyalarınızın şifrelenmiş olduğunu bildiren bir fidye yazılımı saldırısına maruz kaldığınızı bilirsiniz. Şifreleme birçok durumda iyidir, ancak yalnızca talep ederseniz. Bu talep, bilgisayarınıza tekrar erişmek istiyorsanız belirli bir Bitcoin adresine para göndermeniz gerekeceğini söylüyor.

Ödeme yapmazsanız, bilgisayar korsanları verilerinizi yok eder. Tabii ki, ödeme yapsanız bile bunu yapabilirler.

fidye yazılımı nasıl çalışır

7. Tanınmayan Sosyal Medya Mesajları

Birçok insan arkadaşlarıyla ve dünyayla iletişim kurmak için sosyal medyayı kullanır. Ancak, bazen, söz konusu gönderenden geldiği anlaşılmayan garip bir mesaj aldılar. Bu bilinmeyen iletilerin çoğu, alıcının tıklaması gereken bir bağlantı içerir. Üzerine tıklamak büyük sorunları ortaya çıkarır.

Bir arkadaşınızdan şüpheli görünen bir ileti alırsanız, üzerine tıklamayın. Benzer şekilde, hesabınızın göndermediğiniz iletileri gönderdiğini görürseniz, sosyal medya hesaplarınızın saldırıya uğradığını gösteren bir işarettir..

8. Geçersiz Parolalar

geçersiz şifre saldırıya uğradıDüzenli olarak ziyaret ettiğiniz ancak şifrenizi girdiğinizde erişiminin reddedildiği bir web sitesine giderseniz, bu bir soruna işaret edebilir. Şifrenizi tekrar girmeyi deneyin. Hala çalışmıyorsa ve şifreyi doğru bulduğunuzdan eminseniz, hesabınız saldırıya uğramış olabilir. Bilgisayar korsanı şifreyi değiştirdi.

Bu, bir e-posta kimlik avı dolandırıcılığı burada e-postada sizi kimlik bilgilerinizi girdiğiniz bir web sitesine götüren bir bağlantıyı tıklarsınız. Bu, bilgisayar korsanına giriş bilgilerinizi verir.

Parola koruyucuların güvenli olup olmadığını öğrenebilir ve birisinin bilgilerinizi çaldığından şüphelenirseniz bunları hızlı bir şekilde değiştirebilirsiniz..

9. Fare işaretçisi kendi kendine hareket

Bilgisayarınızda oturuyorsanız ve fare işaretçiniz aniden kendi kendine hareket etmeye başlarsa, bu, birisinin bilgisayarınızı ele geçirdiğini ve saldırıya uğradığını gösteren bir işaret olabilir. Bu, özellikle fare rastgele ekran boyunca uçmak yerine bir yönde hareket ediyor gibi görünüyorsa, bu da teknik bir soruna işaret eder.

  Avustralya'da HBO Nasıl İzlenir

İşaretçi farklı dosyalar açıyor ve amaçlı hareket ediyorsa, bir bilgisayar korsanı tarafından kontrol ediliyor olabilir.

10. Antivirüs Koruması Aniden Devre Dışı Bırakıldı

antivirüs devre dışıBir virüs bilgisayarınıza bulaştığında, sahip olduğunuz virüsten koruma yazılımlarını devre dışı bırakmanın yanı sıra sisteminizdeki diğer güvenlik korumalarını da ortadan kaldırmanız mümkün olabilir. Bilgisayarınızda böyle bir şey görürseniz, normal olarak bununla başa çıkmak için Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ne veya Görev Yöneticisi’ne gidersiniz..

ancak, virüs bunu yapmana izin vermeyecek. Bu araçlar da muhtemelen devre dışı bırakılacaktır ve durumu ele almak için başka adımlar atmanız gerekecektir. Bu durumları ücretsiz olarak önlemek istiyorsanız, mevcut en iyi ücretsiz antivirüs yazılımlarından bazılarına göz atın.

11. Eksik Para veya Bilmediğiniz Masraflar

Banka hesabınızı ve kredi kartı bakiyelerinizi düzenli olarak kontrol etmek akıllıca olur. Çek hesabınıza giriş yaparsanız ve bakiye beklenenden düşükse, her işlemi gözden geçir. Bilmediğiniz bazı şeyler bulabilirsiniz.

Aynı şey kredi kartı hesaplarınız için de geçerlidir, ancak bu durumda bakiyenizin yükseldiğini görürsünüz. Bir kez daha, bilmediğiniz herhangi bir şeyi aramak için son işlemleri gözden geçirmenin zamanı geldi. Bazı BitCoin’lere sahipseniz, kriptoyu güvenli bir şekilde saklama konusunda kendinizi daha fazla eğitmelisiniz.

Bu sorunları keşfederseniz bankacılık kurumunuzu ve kredi kartı şirketlerinizi derhal bilgilendirin.

12. Bilinmedik Bir Yere Gönderilen Satın Alma İşlemleri

Bir banka hesabına, kredi kartı hesabına veya çevrimiçi perakende hesabına yalnızca bilmediğiniz satın alma işlemlerini görmek için giriş yaparsanız, bazı ürünlerin bilinmeyen bir adrese gönderildiğini de fark edebilirsiniz. Bu işyerinde bilgisayar korsanları, kuruşunda bir alışveriş çılgınlığı var.

Bu, özellikle bir şirket banka hesabına sahip küçük bir işletme sahibiyseniz tehlikelidir. Bu durumda, genellikle bilgisayar korsanları tarafından hedeflenen KOBİ’ler için güvenlik açıklarının tam listesine göz atmalısınız..

Kendinizi bu sorunların çoğundan koruyabilirsiniz. bilmediğiniz e-postaları açmamak ve bilinmeyen bağlantıları tıklamamak. Dikkatli ol her zaman güvenlik protokollerine uyun, ve antivirüs yazılımınızı güncel tutun bilgisayar korsanlarının müdahalelerden korunmak için.

David Gewirtz
David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me