KeePass Review – Büyük Şifre Yönetimi veya Açık Kaynak Felaket?

Bu, büyük babanızın şifre yöneticisi değil, ancak alıştıktan sonra yine de hoşunuza gidebilir. Mmm… açık kaynaklı yazılım.


Parolaları olmayan bir dünya hayal edin. Öte yandan, boş ver.

Banka hesaplarınızdan sosyal medyaya ve e-postaya kadar, çevrimiçi ortamda onları kullanmadan çalışmanın bir yolu yoktur.

şifre yöneticisi web izci istismar

Hiç kimse çevrimiçi hırsızlığın kurbanı olmak için azarlamak istemediğinden, kendinizi korumak mantıklıdır. Bu, şifrelerinizi takip etmek için güvenli bir yol kullanmayı ve hangi sitede hangi kombinasyonu kullandığınızı hatırlamak zorunda kalmamayı içerir..

Diğer bir deyişle, bir şifre yöneticisine ihtiyacın var.

Ancak sadece eski bir şifre yöneticisi değil. İşi yapan, biraz esnek olan ve nispeten kolaylıkla ustalaşabileceğiniz birine ihtiyacınız var. KeePass sizin için doğru olanı olabilir.

İşte benzer ürünlerden ayıran özellikler de dahil olmak üzere bu yönetici hakkında bilmeniz gerekenler.

Tam olarak KeePass nedir?

Dikkat ediyorsanız, KeePass'ın bir şifre yöneticisi olduğunu zaten biliyorsunuz. Bilmeyebileceğiniz şey, bunun açık kaynaklı bir ürün olduğudur.

Açık kaynak nedir?

açık kaynak kodlu yazılım geliştirme

Temel olarak, herkesin görebileceği ve değiştirebileceği kaynak kodunu kullanan ve umarım işlevselliği geliştiren bir yazılımdır. Bu hiçbir şekilde açık kaynaklı yazılımın doğal olarak güvensiz olduğu anlamına gelmez; birçok örnekte dahili korumalar vardır. tescilli markalı yazılımlar kadar güvenli.

Bunun anlamı, bağlı kullanıcı grubu fikirlerini bir araya getirebilir ve zaten iyi olanı daha iyi hale getirmenin yollarını bulabilir.

KeePass açısından, bu, sürekli olarak ürünü daha güçlü hale getirmenin yollarını arayan tüketiciler olan uzmanlar olduğu anlamına gelir. Ayrıca temel ürün ücretsiz olarak sunulur.

Neden Şifre Yöneticisine İhtiyacım Var??

şifre yöneticisi nasıl çalışırŞifre yöneticileri, giriş bilgilerini güvenli bir ortamda saklamak için tasarlanmış uygulamalardır.

Veriler şifreli biçimde saklanır ve bunlara yalnızca genel şifre adı verilen bir kişi tarafından erişilebilir. Bu ana şifre, tarayıcının listeye erişmesine ve belirli bir siteye giriş yapmak için doğru olanı çekmesine izin veren şeydir.

Bunu sanal bir kasa olarak düşünün. Değerli eşyalarınızı kasaya (bu durumda şifreler) koyar ve kapıyı kilitlersiniz. Kombinasyon olmadan, hiç kimse kasaya girmez. Kombinasyonu olan kişi olarak, kapıyı istediğiniz zaman açabilirsiniz.

Tüm şifre yöneticileri birbirine benzemez. Bazıları şifreleri korumak için diğerlerinden daha iyi bir iş çıkarır. KeePass'ın değerli bir ürün olup olmadığını öğrenmek için okumaya devam edin.

KeePass veya herhangi bir Parola Yöneticisine İhtiyacım Var?

Kendinizi saldırıya açık hale getirmenin heyecanını seviyorsanız, KeePass ile uğraşmayın…

Diğer yandan, kimliklerinin çalınmasını veya verilerinin bozulmasını tercih eden kişiler bu kaynağı sevecektir.

Ne kadar ciddi olabilir? Bu son olayları düşünün:

hava kanada tweetAğustos 2018'de Air Canada bir mobil uygulama ihlalini izole etti ve 1,7 milyon uygulama kullanıcı hesabını kilitledi. Toz çöktüğünde, 20.000'den fazla müşterinin giriş bilgileri çalındı. Bu, 20.000 kişinin giriş bilgilerini pronto olarak değiştirmek zorunda kaldığı ve ihlalin diğer sitelerde sorunlara yol açmamasını umduğu anlamına geliyor.

Başka bir etkinlik, Eylül 2018'in ilk haftasında British Airways'in 380.000 müşteri tehlikeye atıldı. Bir kez daha, insanlar şifreleri güncellemek ve en iyisini ummak için uğraşmak zorunda kaldı.

KeePass kullanan herkes rahatlayabilir ve ihlallerin onları etkilemesinin olası olmadığını bilir.

KeePass Hangi Sistemler Üzerinde Çalışacak??

KeePass'ın farklı sürümleri Windows'un çeşitli sürümlerinde çalışacaktır. Linux'u seviyorsanız, Lubuntu sistemleri de dahil olmak üzere çoğu Linux dağıtımıyla çalışan sürümler bulacaksınız. Yazılım, Mac ve iOS'un yanı sıra çoğu Android sistemi ile uyumludur.

keepass os uygulaması

KeePass'ın hangi sürümünün belirli bir sistemle çalıştığını bulmak için biraz kazma yapmanız gerekebilir. Hâlâ kimsenin desteklemediği eski bir sistem çalıştırıyorsanız endişelenmeyin. Olacak bir sürüm bulabilirsiniz Windows 98 kadar eski sistemlerle çalışma.

Bu yollardan biri KeePass şifre yöneticisi kalabalığında öne çıkıyor. Birçoğu en son işletim sistemleri için özel olarak tasarlanmıştır. Son sistem sürümlerini desteklemeyen eski bir makine kullanıyorsanız, şansınız kalmamıştır. KeePass ile giderseniz, mükemmel çalışan bir yönetici bulma şansınız yüksektir.

KeePass'i kullanmanıza izin vermek için tasarlanmış uygulamaların hala ücretsiz olduğunu, ancak zaman zaman reklam görüntülemenizi gerektirebileceklerini unutmayın. Ara sıra iyi bir reklamı kim sevmez ki?

Konuşalım Kurulum

Kurulum, eleştirmenlerin KeePass'a katılmadıkları alanlardan biridir.. Hiç şüphe yok ki şifre veritabanını kurmak için daha fazla çaba gerekiyor.

Bazıları, en büyük arama motorlarında bulunan yerleşik şifre tasarrufu ve yönetim sistemine alışkın oldukları için göz korkutucu olabilir..

Bununla birlikte, bazı insanlar pasta pişirmenin göz korkutucu olduğunu düşünür, çünkü fırında bir tane almaktan daha zordur. Diğerleri kendi keklerini pişirmeye çalışırlar ve süreç boyunca yelken açarlar. Küçük bir veri girişinden korkmayan türseniz, KeePass kurulumları iyi olacak - çok kolay.

İşte temel süreç. Bir sürümden diğerine biraz farklı olabileceğini unutmayın:

 • Keepass kurulumuBir ad oluşturun ve sistemde tutacağınız şifre veritabanı dosyası için bir konum belirtin.
 • Veritabanına erişmek için kullanacağınız ana şifreyi oluşturun.
 • Her zamanki kullanıcı hesabı kimlik doğrulamaları yerine veya bunlarla birlikte kullanmak istediğiniz gelişmiş seçenekleri belirleyin.
 • KeePass ve özelleştirmek istediğiniz diğer işlevler için güvenlik tercihlerini ayarlayın.
 • Veritabanı ekranı ve düzen için renkleri seçerken eğlenin.

Hatırla bunu. Cihazlar arasında otomatik senkronizasyon yok. KeePass ile kullanmayı planladığınız her cihazda işlemi tekrarlamanız gerekecek.

Diğer Kaynaklardan Şifre Alabilir miyim?

Kullandığınız KeePass'ın kaynağına ve sürümüne bağlıdır.

chrome'dan keepass şifre içe aktarmaÖrneğin, şifrelerinizi Chrome'da depolamış olabilirsiniz. Çoğu sürüm, bu şifreleri almanıza ve yerleşik araçla içe aktarmanıza olanak tanır. Genel bir şifre dosyanız varsa, şifreleri tanımlayan başlıkları olan bir e-tablonuz bile varsa, bunları içe aktarabilirsiniz.

Daha önce başka bir tür şifre yöneticisi kullandıysanız ve geçiş yapmaya karar verdiyseniz, diğer programda sakladığınız şeyi kapma ve bu verileri içe aktarma şansınız vardır..

Dış bir kaynaktan içe aktarıyorsanız, daha sonra verileri dikkatlice kontrol etmeyi unutmayın. İhtiyacınız olan son şey, bir siteye hızlı bir şekilde giriş yapmayı denemek ve bir şeyin doğru şekilde içe aktarılmadığını bulmaktır.

Parolalarımı Güncelleme Hakkında Nasıl? Zor mu?

Şifreleri zaman zaman güncellemenin akıllı olduğunu zaten biliyorsunuz. Ana şifreyi veya veritabanında bulunan şifrelerden birini güncellemek istediğinizde ne olur? Zor değil.

keepass şifre veritabanı

Bir sorun oluştuğunda, geçerli veritabanının bir kopyasını oluşturmanız gerekir. Bundan sonra, veritabanınızı açabilir, Dosya'ya gidebilir, Ana Şifreyi Değiştir'i seçebilir ve talimatları takip edebilirsiniz..

Çoğu sürümde, kaydedilen şifrelerin güncellenmesi, e-tablodaki bir alanı güncellemeye benzer. Parolayı içeren hücreye gidin ve değiştirin. Değişikliklerinizi kaydetmeyi unutmayın ve işiniz bitti.

İleride, KeePass Yeni Parolalar ve Kullanıcı Adları Yakalayacak mı??

Bazılarının bir dezavantaj olarak göreceği ve diğerlerinin aklına gelmeyecek bir özellik, yeni hesaplar için şifre girmeyle ilgilidir. KeePass bunları otomatik olarak veritabanına eklemeyecek.

Ana şifrenizi kullanarak giriş yapmanız ve verileri manuel olarak kendiniz girmeniz gerekir. Yine de uzun sürmeyecek. Ayrıca, arkadaşınızın şifrelerini veritabanına eklemeyeceğini bilmenin rahatlığı var onun dükkandayken dizüstü ödünç izin zaman.

Yanımda alabilir miyim?

veritabanı vektörKeePass'ın çoğu sürümü, bir masaüstü, dizüstü bilgisayar, tablet veya akıllı telefon üzerinde kalacak şekilde tasarlanmıştır.

Ancak, bir atlama sürücüsüne yükleyebileceğiniz ve her yere yanınızda götürebileceğiniz sürümler vardır. Veritabanı atlama sürücüsünde kalır ve kullandığınız herhangi bir makineye indirmek yerine doğrudan erişilir.

Bu seyahat ederken yanınızda getirmek için kullanışlı hale getirir ve etrafında bir dizüstü bilgisayar lug olmaz.

Konuşalım Maliyet! KeePass Beni Ne Kadar Geri Getirecek?

KeePass'ın açık kaynaklı yazılım olduğunu söylediğimizi unutmayın? Bu, size hiçbir maliyeti olmayacağı anlamına gelir.

Elbette, genellikle açık artırma sitelerinde ve benzer mağazalarda KeePass'ın zaten yüklü olduğu atlama sürücülerini veya CDR'leri bulabilirsiniz. Satın aldığınız şey yazılımın kendisi değil, fiziksel depolama nesnesidir.

Bir KeePass CD'si veya atlama sürücüsü satın almak için zaman ve para kaybetmeyin (yine de yeni bir atlama sürücüsü satın almak için ezici bir dürtü yaşamıyorsanız).

Nispeten hızlı bir İnternet bağlantınız olduğu sürece gereken sürümü indirebilirsiniz.

Peki Doğru Sürümü Nasıl Bulabilirim?

KeePass'ın tek bir baskısı yoktur. 1.x ve 2.x ile birlikte, bir dizi farklı platformda çalışmak üzere tasarlanmış varyasyonlar vardır. Avlanmadan önce bu faktörleri düşünün:

 • Kullandığınız cihazın türü: masaüstü, dizüstü bilgisayar, tablet, akıllı telefon, atlama sürücüsü.
 • İşletim sistemi: Eski sistemler için çalışacak sürümler var Windows 98 veya en son Linux ürünü boyunca Windows 98. Sadece hangi sürümün neyle çalıştığını bilmelisiniz.
 • Tarayıcı: Safari'yi mi yoksa İpek kullanmayı mı seviyorsun? Daha az bilinen tarayıcılarla iyi çalışan sürümler var.

Şu anda iki düzineden fazla derivasyon var ve liste büyüyor. Sizin için çalışacak cihazları bulmak üzere cihazları, işletim sistemlerini ve tarayıcıları tanımlayarak aramayı daraltabilirsiniz.

Özetle

Avantajları:
 • Kolay kurulum ve özelleştirme.
 • Birçok cihaz ve işletim sistemiyle uyumlu.
 • Bir atlama sürücüsünde açın ve şifrelerinizi her yere götürün.
Dezavantajları:
 • Bazıları kurulumu zor bulabilir.
 • Cihazlar arasında otomatik senkronizasyon yok.
 • Yeni şifreler girmeli veya eskilerini kendiniz güncellemelisiniz.

Öneri: Cihazlarınızdan birinde KeePass'ı deneyin. Onunla oynayın ve ne düşündüğünüzü görün. Beğendiyseniz, tüm cihazlarınıza yükleyin. Ön tarafta küçük bir çalışma olabilir, ancak koruma çabaya değecektir.

En yoğun olanlar arasındaysanız, en iyi şifre yöneticileri hakkındaki incelemelerimize göz atın. Bunların çoğu size mal olabilir, ancak unutmayın maliyet ile kolaylık geliyor.

Sonuçta, güvenliğinizin sizin için ne anlama geldiğine dair bir karardır.

Değerlendirmenizi ekleyin:

Okuyucularımızın karar vermesine daha iyi yardımcı olmak için ürünleri bağımsız olarak araştırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Olduğu söyleniyor, biz de görüşlerinizi duymak istiyoruz. Bilgilendirici ve tanıtımsız bireysel incelemeleri kabul ediyoruz. Lütfen aşağıdaki formu doldurun, yorumunuzu yayınlayalım. Şirketlerin kendileri tarafından yapılan tanıtım incelemeleri yayınlanmayacaktır. Teşekkürler!

--- Lütfen Hız Seçin ---
Ortalama
Yavaş
Hızlı
?>

--- Lütfen Kullanılabilirlik Seçiniz ---
Kullanımı kolay
Hafif Karmaşık
Çok karmaşık
?>

Aşağıdaki düğmeyi tıklayarak Kullanım Şartlarını okuduğumu ve kabul ettiğimi kabul ediyorum.

İNCELEMEYİ EKLE

0
1563

David Gewirtz
David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me