Net Tarafsızlık Nedir ve Nasıl Değişir?

Net netralite sadece politikacıların birbirlerine yapışmalarını sağlayacak bir şey değildir. Çevrimiçi yaşamınızda gerçek bir etkisi olabilir.

İnterneti kullanıyorsanız, net tarafsızlığa dikkat etmelisiniz. Dünya nüfusunun neredeyse yarısı herhangi bir günde çevrimiçi oluyor, ancak kaç tanesi İnternet Servis Sağlayıcısının (İSS) hızlı ve güvenilir bağlantılar sağlamak için elinden geleni yapıp yapmadığını düşünüyor?net tarafsızlık oyları

Çoğu insan istedikleri yerde, istedikleri zaman sörf yapabilmeleri için İSS'lerine körü körüne güvenir. Ancak, sağlayıcılar her zaman olması gerektiği gibi yayınlamaya hazır değildir. Erişimi eğriltmek, böylece onları ve bağlı kuruluşlarını tercih etmek çok büyüktür. Bu yüzden net tarafsızlık çok kritik.

Net tarafsızlık tam olarak nedir? Trump yönetiminin FCC'si önceki yönetim tarafından yürürlüğe konan net tarafsızlık politikalarını geri aldığı için son aylarda haberlerde yer aldı. Bazı insanlar bu politikaların kendilerini etkileyemeyeceğini düşünürken, gerçek şu ki, net tarafsızlık yasalarının mevcut olmaması, İSS'lerin müşterilerin gördüklerini kontrol etme yetkisine sahip olduğu anlamına geliyor..

Bu biraz korkutucu geliyorsa, okumaya devam et.

Net Tarafsızlık Nedir?

Esasen, net tarafsızlık, İnternet servis sağlayıcılarının belirli içeriği diğer içeriklere göre tercih etmemesi gerektiği, yani ağları üzerinden veri aktarırken nötr bir pozisyonda olmaları gerektiği kavramıdır. Bu tarafsız ağda, tüm içerik eşit muamele görür ve ağ kaynaklarına eşit erişime sahiptir.

net tarafsızlık avantajı

Net tarafsızlık, aynı zamanda, bir rakipten gelen veya kabul etmedikleri bir perspektifi alan diğer verilere karşı bloklar koyarken, ISS'lerin bazı veriler için “hızlı şerit” oluşturmasının yasaklanması gerektiği anlamına gelir. Örnek olarak, ISS'niz size özel akış hizmetine kaydolmanızı sağlamak için Netflix ile olan bağlantınızı kısıtlayamamalıdır..

Net tarafsızlık fikri, interneti açık, düz bir oyun alanı haline getirmeyi amaçlamaktadır. Bu, büyük ve küçük tüm şirketlerin çevrimiçi ortamda başarılı olma şansına sahip oldukları anlamına gelir. Net tarafsızlık politikaları mevcut değilse, büyük şirketlerin belirgin bir avantajı vardır. Verilerini “hızlı şerit” e koymak için ödeme yapabilirler ve rakiplerini bant genişliği için mücadele etmeye bırakırlar.

O zamanlar yeni bir teknoloji olan video akışının 2000'lerin başında İSS'ler tarafından engellenip engellenmediğini düşünün. Bugün iyi bilinen popüler akış hizmetleri, net tarafsızlık kavramı mevcut olmasaydı hiçbir zaman kurulma şansı bulamayabilirdi.

Telekomünikasyon Şirketlerinin Rolü

Telekomünikasyon şirketleri ABD genelinde yüksek hızlı Internet erişimi sağlar. Bu hizmeti sadece bir avuç şirket sunuyor. Bunlar arasında Verizon, CenturyLink, AT&T, Charter, Cox ve Comcast. Bazı yerlerde, insanların seçebilecekleri birkaç seçenek vardır ve bazı bölgelerde yalnızca bir sağlayıcı bulunur.

net tarafsızlık neden önemlidir?

Müşteriler bu geniş bant sağlayıcılarından biri aracılığıyla çevrimiçi olduklarında şirketin ağ üzerinden bilgisayarlarına ve bilgisayarlarından veri aktarmasını beklerler. İdeal olarak, bu iletim geniş bant sağlayıcısının manipülasyonu veya müdahalesi olmadan gerçekleşir.

Net tarafsızlık politikalarının Aralık 2017'de geri alınmasıyla, İnternet Servis Sağlayıcılarının tümü adil oynama sözü verdi. Bununla birlikte, geniş bant hizmetleri sunan şirketlerin favorileri seçmeye ve fiyatı ödemek isteyen belirli şirketlere “hızlı şerit” sunma kararına sahip olma olasılığı vardır. Net tarafsızlığı savunanlar, bunun daha sonra değil, daha erken gerçekleşeceğini ve bu uygulamanın adil çevrimiçi rekabete bir son verebileceğini savunuyorlar. Bir VPN kullanmak da bu sorunu azaltmaz.

Geniş Bant Sağlayıcıları Verilere Gerçekten Sabotaj Yapmazlar,?

Aslında, tam olarak bunu yapma geçmişi var. Bir örnek 2007'de Pearl Jam konseri sırasında gerçekleşti.&T, konseri tamamen çevrimiçi izleyicilere yayınlamaktan sorumluydu, ancak baş şarkıcı George Bush'u eleştiren şarkı sözlerine ses verdiği için sesi kapattılar. Sözler küfür içermiyordu, ancak ISP'den bir sözcü daha sonra genç ziyaretçileri “aşırı küfürden” korumak için içeriğin sansürlenmesinin gerekli olduğunu söyledi.&T, üçüncü taraf bir web sitesi yüklenicisinin “hata” dan sorumlu olduğunu iddia ederek geri adım attı.

Ayrıca 2007'de Verizon, NARAL yanlısı seçim grubunun üyelerinin bir metin mesajı programı kullanmasını engelledi. Şirket, hiç kimseye “kendi takdirine bağlı olarak, kullanıcılarımızdan herhangi biri için tartışmalı veya hoş olmayan bir içerik olarak gündeme geçmeyi veya içerik dağıtmayı amaçlayan” hizmet vermek istemediklerini söyledi. Daha sonra şirket, halktan bir çıkıntıya tepki olarak sansürünü kaldırmak.

Ortak Taşıyıcılar ve Net Tarafsızlık

Net tarafsızlığa bakmaya başladığınızda, “ortak taşıyıcılar” teriminin düzenli olarak attığını duyarsınız. Ortak bir taşıyıcı kavramı aslında eski Roma'ya dayanır. O dönemde, bazı hizmetlerin ve işletmelerin, bir ulusun ve ekonominin işleyişi için çok kritik olduğu, herkesin eşit erişime sahip olmasını sağlamak için yasaların geçirilmesi gerektiği kabul edildi..

Bu kavram çerçevesinde, bu işletmeler veya hizmet sağlayıcılar vatandaşlarına müşterilerini seçmek yerine geniş çapta hizmet ettiler. Bu sağlayıcılara ödül olarak yasal faydalar sağlandı. Onlara kamu mallarına erişim izni verilebilir. Amerika'daki demiryollarında durum böyleydi. Neredeyse ilk günlerinden beri demiryolları ortak taşıyıcılar olarak görülüyordu ve bu da şirketlerin kamu arazilerini takip etmesini mümkün kıldı.

web'den telefon sağlayıcısına

Telefon sağlayıcıları da benzer şekilde ortak operatör statüsüne sahiptir. Bu onlara birçok fayda sağlar, ancak karşılığında nötr olmaları gerekir. Örneğin, Verizon, müşterileri Little Caesars'ı aradığında Domino’lar tarafından ödeme aldıkları için aramaları bırakmayı veya kasıtlı olarak düşük arama kalitesi sunmayı seçemez. Cep telefonu şirketiniz sipariş etmeyi seçtiğiniz pizzayı buna göre belirleyebiliyorsa ne kadar sinir bozucu olabileceğini hayal edin.

Net Tarafsızlık: İnternetten Önce

Başkan Franklin D. Roosevelt tarafından yasaya imzalanan 1934 tarihli İletişim Yasası, Federal İletişim Komisyonu veya FCC'yi kurdu ve gelişen telefon ağları ve televizyon yayını gibi yeni teknolojileri düzenlemesi için yetkilendirdi..

Büyük Buhran dönemi yasası içinde, iletişim alanındaki hala varlıkları yöneten bazı Başlıklar da kuruldu. Örnek olarak, Başlık II ortak taşıyıcıları tanımlar. FCC, bir iletişim işini ortak bir taşıyıcı olarak atama yeteneğine sahipti.

Bell Sistemi 1964 logosuTarihçiler 1934 yasasının 1920'lerde hüküm süren daha laissez-faire politikalarına bir tepki olduğunu belirtiyorlar. Bu politikalar aşırı bir düzenleme eksikliğini içeriyordu. Tekeller patladı ve servet sadece birkaç izole alanda birleştirildi.

1934 tarihli İletişim Yasası, kurumsal iktidarı dizginlemek için daha büyük bir çaba olan Yeni Anlaşma'nın bir parçasıydı. Özellikle, yasa Amerikan tarihinin en güçlü ve etkili şirketlerinden biri olan Bell Sistemi'ni ele almaktı..

Bell Sistemi sonunda AT oldu&Hala var olan T. Depresyon Sırasında, AT&T, telekomünikasyon pazarında büyük bir tekele sahipti, ancak yasa tekeli parçalamak anlamına gelmiyordu. Bunun yerine şirket tarafından sunulan hizmetlerin tarafsızlığını sağlamaktı. Bu AT demekti&T, kullanıcılardan ödemelerini istedikleri oranların düzenlenmesine tabiydi. Hükümet, tüm kullanıcıların aynı fiyatı ödediğini belirleyecek.

Yasa uyarınca, telefon şirketi, arama yapan müşterinin veya aramayı alan müşterinin kimliğine göre ücretlerini veya hizmet düzeylerini değiştiremedi. Konuşmanın içeriği önemsizdi. Telefon hatları üzerinden tüm veri aktarımlarına eşit davranılması gerekiyordu.

Net Tarafsızlığın Tarihçesi

yıla göre net tarafsızlık zaman çizelgesi2003 tarihli bir makalede, Columbia Üniversitesi hukuk profesörü Tim Wu “ağ tarafsızlığı” ifadesini oluşturdu. Geniş bant sağlayıcıları İnternet kullanıcılarının sanal özel ağları kullanmasını büyük ölçüde yasaklıyordu. Diğerleri müşterileri WiFi yönlendiricilerinin kullanımını engelliyorlardı. Profesör Wu, gelişen teknolojiyi kısıtlama eğiliminin inovasyonun geleceğine zarar vereceğinden endişe duyuyordu. Buna göre, dijital dünya için bir dizi ayrımcılıkla mücadele politikası çağrısında bulundu.

Başkan George W. Bush’un FCC sorunu anladı ve İSS'lerin kullanıcıların erişmeye çalıştığı yasal içeriği engellemelerini yasaklayan bir politika açıklaması yapmaya başladı. Ayrıca politika, ISS'lerin müşterilerin İnternet'e bağlanmak için hangi cihazları kullanabileceğini dikte etmesini engellemeyi amaçladı.

Bu politika, 2008 FCC Comcast siparişinin temeli olarak kullanılmıştır. ISS, meşru amaçlarla kullanılsa bile, BitTorrent yazılımını (Dark Web'e erişmenin yaygın bir yolu) kullanan kişiler için bağlantıları kısıtlıyordu. FCC, Comcast'in uygulamayı durdurması konusunda ısrar etti, ancak Comcast, FCC'nin yetkisinin ötesine ulaştığını söyleyerek dava açtı. Federal mahkemenin Comcast lehine aldığı karar.

Net tarafsızlık konusunda 2010 yılına kadar çok az ilerleme kaydedildi. Başkan Obama'ya göre daha sağlam bir net tarafsızlık politikası yürürlüğe girdi. Ancak, Verizon bu kez FCC'ye dava açtı ve galip geldi. Mahkeme, FCC'nin ortak taşıyıcı olmayan şirketlere bu tarafsızlık düzenlemelerini uygulama yetkisine sahip olmadığını söyledi..

Bu, FCC'nin 2014 yılında geniş bant taşıyıcıların Başlık II kapsamında ortak taşıyıcılar olarak sınıflandırılması gerektiğini öne sürmesine neden oldu. Sağlayıcıların, telefon şirketlerinin gerektirdiği kadar katı kısıtlamalara sahip olması gerekmez. Bununla birlikte, değişiklik ABD'de güçlü net tarafsızlık politikalarının geçerli olacağı anlamına gelecektir.

Geniş bant sağlayıcıları yeniden sınıflandırma konusunda mutsuzdular ve FCC'yi tekrar dava etmelerine neden oldular. Ancak mahkemeler, FCC'nin bu kez yasaların yanlarında olduğunu söyledi. Ülke genelinde net tarafsızlık politikaları yürürlüğe girdi.

2016'nın sonlarında yapılan bir başkanlık seçimi, 2017'nin başlarında Beyaz Saray'a yeni bir yönetim getirdi. Yıl sonuna kadar, yeni FCC Komisyonu Ajit Pai, 2015 yılında uygulamaya konan net tarafsızlık emrini tamamen tersine çevirme planını başarmıştı. İnternet Servis Sağlayıcıları artık ortak taşıyıcı olarak sınıflandırılmıyordu ve artık bu şirketlerin herhangi bir içeriği kısıtlamasını veya açıkça engellemesini engelleyecek herhangi bir kısıtlama yoktu..

Net tarafsızlık ihlallerini ihlal etmek için tüketicileri koruma sorumluluğu artık Federal Ticaret Komisyonu'na düşmektedir. Ancak, bu ajans yeni kurallar koyamaz. Sadece onları zorlayabilir. Sonuç olarak, herhangi bir net tarafsızlık ihlali iddiası, adil rekabet yasaları kapsamında tanımlanan yasadışı bir faaliyet olmalıdır. Eğer bir İSS bir rakibi engelliyorsa, o zaman antitröst yasalarına göre takip edilebilir, ancak şirketlerin “hızlı şerit” verilmesi için ekstra ücret ödemelerini mümkün kılmak ihlal olmaz.

Gelecekte Net Tarafsızlık

Birçok ABD eyaleti, federal kuralların yürürlükten kaldırılmasının ardından kendi net tarafsızlık düzenlemelerini geçti. Washington ilk önce onu Oregon, Hawaii, New York, Vermont, Montana ve New Jersey izledi. Geniş bant sağlayıcıları zaten bu politikalarla devlet düzeyinde mücadele edeceğine söz veriyor.

Yine de, ABD Kongresi üyeleri ülke çapında net tarafsızlık politikaları sağlayacak yeni mevzuat öneriyorlar. Bazı teklifler sadece 2015 düzenlemelerini eski haline getirirken, diğerleri bu politikalarda oldukça önemli değişiklikler yapacak.

isp karşılaştırması

Gözlemciler, geniş bant şirketlerinin yavaş ve gizli bir şekilde net tarafsızlık kurallarının yürürlükten kaldırılma özgürlüğünden yararlanmaya başlamasını beklemektedir. Özellikle devletler ve federal hükümet olası net tarafsızlık politikaları üzerinde hala savaşırken, bu değişikliklerin büyük veya ani olması pek olası değildir..

Şirketlerin yararlanabileceği ince bir yol, kendilerinin veya bağlı kuruluşlarının ürettiği içeriğin veri sınırlarını atlamasına izin vermektir. Örnek olarak, AT'li insanlar&T ISS olarak ve bağlı DirecTV'yi izleyin Şimdi akış hizmeti, veri sınırlarına sayılmadan istedikleri kadar izleyebilir. Bununla birlikte, Netflix gibi başka bir akış hizmetini izlemek, mevcut verilerden büyük bir parça çıkaracaktır.

Büyük iş dünyası ve hükümet hala net tarafsızlık yasalarına duyulan ihtiyaç konusunda savaşırken, bu durumun bir çözümden uzak olduğu görülmektedir. Tüketiciler, temsilcilerini net tarafsızlık düzenlemelerini destekledikleri konusunda bilgilendirerek harekete geçebilirler.

David Gewirtz
David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me