İnternet Bağlantınızı Hızlandırma

Çevirmeli modemlerin günlerini hatırlayacak kadar büyükseniz, web sitelerinin yüklenmesinin sonsuza kadar sürdüğünü hatırlarsınız. O zamanlar tüm bekleyişler deneyimin sadece bir parçasıydı. Daha hızlı göz atma teknolojisi hala geliştiriliyordu.


Bugün işler farklı, ama bu olamayacağın anlamına gelmiyor yavaş internet hızları ile boğulmuş. İnsanlar göz açıp kapayıncaya kadar yüklenen web sitelerine alıştıklarında bu sorunla başa çıkmak artık çok daha can sıkıcı bir durum..

Bu günlerde, İnternet yavaş ilerlediğinde, bağlantınızın kötü olduğu anlamına gelmez. İSS'niz bağlantınızın gerçekleştirebileceği hıza bir sınır koymuş olabilir. Virüsten koruma yazılımınız yoksa, bu sizi inanılmaz derecede yavaş web trafiği.

dünya çapında internet hızı

Yavaşlamalara, virüsten koruma yazılımınızın güncel olmayan bir sürümü de neden olabilir. Kötü amaçlı yazılım yüklü bir cihaz hız yapamaz. İnternet Servis Sağlayıcınızın Alan Adı Sunucusunda sorun olabilir..

Yavaş İnternet Bağlantınız Varsa Ne Yapmalı

İnternetinizi daha hızlı hale getirmenin tüm yollarına dalmadan önce havayı temizlememiz gerekir. İSS'niz yavaş bağlantılar sunuyorsa, Yaptığın hiçbir şey fark etmeyecek.

Bu nedenle, bu kılavuzu okumadan ve tüm internet hızı ayarlarını yapmadan önce ilk adım, kısılmamanızdan emin olmaktır.

ISS'nize başvurun bağlantınızda herhangi bir sınır olup olmadığını sormak. Değilse, yükseltme için daha yüksek bir hizmet seviyesinin olup olmadığını sorun. İSS seçeneğiniz varsa, rekabeti karşılaştırmak isteyebilirsiniz.

Bağlantınız Hala Yavaş

İSS'nizle iletişim kurduysanız veya değiştirdiyseniz ve süper hızlı bağlantılardan zevk almanız gerektiğini söylüyorlarsa, başka sorunları aramanız gerekebilir.

Bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılım bulunmadığından emin olmak için virüsten koruma yazılımınızla başlayın. Heimdal Security'ye göre, arka plan kötü amaçlı yazılımları İnternet hızınızı önemli ölçüde yavaşlatabilir. Avast, Norton ve MalwareBytes gibi çoğu virüsten koruma yazılımı kötü amaçlı yazılımları etkili bir şekilde bulabilir ve temizleyebilir (kötü amaçlı yazılımları bulma ve ortadan kaldırmada en iyisi olduğu için MalwareBytes kullanmanızı öneririz). 

Virüslere karşı temel koruma olmadan hiç kimse çevrimiçi olmamalıdır. Antivirüs yazılım paketleri, mevcut virüsleri bulmak ve öldürmek için sisteminizi inceleyebilir ve yenilerinin eklenmesini önleyebilir.

Kötü amaçlı yazılım ve reklam yazılımı gibi şeylerle ilgili endişeleriniz varsa, bu sorunları da algılayan ve ortadan kaldıran yazılımlar alabilirsiniz..yavaş internet bağlantısı

Bu senin olmak zorunda değil.

Bu yazılım paketleri yüklendikten ve çalıştırıldıktan sonra, muhtemelen tarama hızında hemen bir iyileşme fark edeceksiniz. Ancak bu, işinizin yapıldığı anlamına gelmez. Araçlar için ödeme yapmak istemiyorsanız, en iyi ücretsiz antivirüs programlarına göz atın. (Yine, ücretsiz araçlardan kaçınmanızı ve MalwareBytes gibi güvenilir bir çözüm için az miktarda $ ödemenizi öneririz.)

Yeni bir DNS sunucusu yapılandırmanız gerekebilir. Bu karmaşık görünüyorsa endişelenmeyin. Göründüğünden daha kolay ve bilgi işlemde ileri bir dereceye gerek yok.

DNS tanımlama

DNS, “Etki Alanı Adı Sunucusu” nun kısaltmasıdır. Facebook.com veya Amazon.com gibi okunması kolay bir etki alanı adını sayısal bir IP adresine dönüştürmekten sorumlu sunucudur. İnsan tarafından okunabilen bir alan adı alır ve bilgisayarların anladığı bir sayı zincirine dönüştürür.

Bir DNS, kullanıcıların web sitelerini ziyaret edebilmeleri için İnternet'te gezinmelerine yardımcı olmak üzere tasarlanmış olsa da, engellenen belirli IP adreslerine erişimi önlemekten de sorumludur. Bulunduğunuz yerden kısıtlanmış bir çevrimiçi video izlemeye çalışırsanız "Erişim Yok" mesajı alırsınız.

DNS Nasıl Çalışır?

IP adresleri, bilgisayarların ve sunucuların iletişim kurmak ve doğru konuma veri göndermek için kullandıkları bir dil gibidir. Amazon.com gibi bir etki alanı giriyorsunuz ve ardından DNS'iniz bunu arıyor. Alıcı ad sunucusu daha sonra alan adınızın adresi ile ilgili olarak DNS'nizle iletişim kurar.dns nasıl çalışır

DNS bu adresi tarayıcıya sağlar. Daha sonra tarayıcınız web sayfasını yükleyebilir.

Tüm sürecin tanımlanması gerçekleştiğinden daha uzun sürer. İşler sorunsuz ilerlediğinde, bu göz kırpmanız için gereken süreden daha kısa sürede gerçekleştirilir.

Cihazınızda ve yönlendiricinizde hangi DNS'yi kullandığınızı belirleyen ağ ayarları bulunur. Genellikle, hangi DNS'yi kullandığınıza karar veren ISS'nizdir.

Bu mutlaka en hızlı DNS değildir, yani bir alternatif aramalısınız.

DNS seçme

Daha iyi ve daha hızlı bir DNS bulmak için tekno meraklısı olmanıza gerek yok. Google, mevcut DNS'nizi test eden ve diğer kullanılabilir seçenekleri arayan namebench adlı bir araç sunar.

Ayarlarınızı değiştirmeden cihazınızda namebench'i çalıştırabilirsiniz, bu nedenle mevcut DNS'nin mevcut en iyi yöntem olduğunu fark ederseniz hiçbir şey kaybetmezsiniz. Google Namebench de ücretsiz.

Google Namebench Nasıl Edinilir

Google’ın adebench web sayfasını https://code.google.com/archive/p/namebench/downloads adresinden ziyaret edin. Ekranın sol tarafında, "İndirilenler" seçiminin yer aldığı bir kenar çubuğu bulunur..

google namebench indirmeleri

İşletim sisteminizin en son sürümünü bulun. Namebench'in en son sürümleri en üstte bulunur.

Soldaki mavi dosya adına tıklayın, Mac ve Windows için farklı seçenekler olduğunu unutmayın.

google namebench bağlantısı

Mavi dosya adını tıkladığınızda yeni bir URL'ye yönlendirilirsiniz. İndirme otomatik olarak başlar.

Güvenlik ayarları nedeniyle, bazı Mac kullanıcıları ad çubuğunun açılamayacağına dair bir uyarı alabilir. Ancak, bu güvenilir ve güvenilir bir programdır, bu nedenle bu bildirimi atlamak kabul edilebilir. Bu tekrarlanan bir sorunsa, aşağıdaki adımları uygulayın:

  1. Apple simgesinin altında “Sistem Tercihleri” ni bulun.

google namebench tercihleri

  1. Fareyle "Güvenlik & Gizlilik ”simgesi.

google namebench güvenlik ve gizlilik

  1. “Yine de Aç” yazan düğmeyi tıklayın.

yine de google namebench açık

  1. İstendiğinde hesap şifrenizi girin.
  2. Namebench kurulumuna devam et.

Namebench'i Yapılandırma

Kurulum tamamlandığında, bazı yapılandırmalar yapmak gerekir. Yapılandırma seçenekleri Mac ve Windows kullanıcıları için aynıdır.

Ekrandaki ilk çubuk, geçerli DNS'nizin IP adresini görüntüler. Bu alan program tarafından otomatik olarak doldurulur.

google namebench dns yapılandırması

Bu çubuğun altında iki seçenek göreceksiniz. Bunlar: “Global DNS sağlayıcılarını dahil et” ve “Mevcut en iyi bölgesel DNS hizmetlerini dahil et” dir. Bunlar, adebench’in birincil arama işlevleridir. Bunlardan herhangi birinin işaretini kaldırma seçeneğiniz vardır. ancak, her ikisini de seçili bırak çünkü bu, programı kontrol etmek için program izni verdiğiniz anlamına gelir. mümkün olan en iyi DNS sunucusu.

Bu bölümün altında "Seçenekler" başlıklı ikinci bir bölüm yer almaktadır. Bu ikincil seçimler, belirli URL'leri engellemek istiyorsanız sansür kontrollerini eklemenizi sağlar..

Bu seçenekle, DNS sunucularını filtreleyebilir ve istenmeyen web sitelerini engelleme konusunda ne kadar güçlü olduklarına göre sıralayabilirsiniz. Bir DNS sunucusuna ev sahipliği yapmayı planlıyorsanız veya güvenliğiniz hakkında endişeleniyorsanız, bazı şifreleme kılavuzlarını okumak isteyebilirsiniz.

İkinci seçenek daha iyi bir DNS bulma şansınızı artırmaz, ancak yine de yardımcı olabilir. Bu, "Anonimleştirilmiş sonuçlarınızı yükleyin ve paylaşın" düğmesidir. Bu kutunun işaretlenmesi, anonim verilerinizi namebench geliştiren kişilere geri gönderir ve bu da programı geliştirmelerini sağlar.

Bir sonraki bölümde, konumunuzu seçme seçeneğiniz vardır. Tavsiye edilir bu bölümü “otomatik” olarak bırakın program konumunuzu cihazınızın IP adresi üzerinden belirleyebildiğinden.

Sorgu Veri Kaynağı

"Veri Kaynağını Sorgula" bölümünde tarayıcınızı seçin. Gizliliğe duyarlıysanız veya çoğunlukla gizli modda sörf yapıyorsanız, bunun yerine "En İyi 2000 Web Sitesi (Alexa)" seçeneğini seçmek mantıklı olabilir.

google namebench sorgu veri kaynağı

Bir sonraki kutu “Sağlık Kontrolü Performansı” olarak etiketlenmiştir. Açılır menüde iki seçenek vardır. Biri “hızlı”, diğeri “yavaş (kararsız ağ)” dır. Çoğu kullanıcının hızlı seçim yapması muhtemeldir. Ancak, İnternet bağlantınız sırasında düzenli olarak zaman aşımlarıyla uğraşırsanız, yavaş seçmek akıllıca olacaktır. Bu parametre, bant genişliğine bağlı olarak proxy sunucuları da dahil olmak üzere 10 ila 40 sunucu arasında herhangi bir yeri kontrol eder.

Ayarlayabileceğiniz son seçenek “Sorgu sayısı” içindir. Bunun anlamı, testiniz sırasında her DNS'nin kaç kez sorgulanmasını istediğinizdir. Varsayılan ayar 250'dir. Varsayılan girişi değiştirmek için nadiren bir neden vardır. Gerçekten yavaş bir ağınız varsa, sorgu sayısını 100 veya 150'ye düşürme.

Namebench'in çalışabilmesi için “Başlat” düğmesine basın. Genellikle görevini yaklaşık iki dakika içinde tamamlar.

Namebench Sonuçlarını Gözden Geçirme

Namebench testi tamamlandığında otomatik olarak yeni bir sekme açar. Veriler şöyle görünebilir:

google namebech sonuçları

Ekranın sol üst köşesindeki ana kutu, mevcut DNS sunucunuzla karşılaştırıldığında hangi DNS sunucusunun sizin için en hızlı olduğunu söyleyerek en önemli bilgileri içerir..

Bu kutunun yanında, üstün performans için kullanmanız gereken hassas yapılandırmaları gösteren başka bir kutu bulunur..

Bu kutuların altında, test edilen tüm DNS sunucularının bir listesini görürsünüz. Liste, her yarışmacının koyduğu performans numaralarını içerir.

Geçerli DNS'niz sarı bir kutu ile tanımlanacak.

Yönlendirici Ayarlarınızı Yeniden Yapılandırma

Namebench size göz atmanızı hızlandırmak için ihtiyaç duyduğunuz şeyleri sağladı. Şimdi yönlendirici ayarlarınızı yeniden yapılandırmanız gerekiyor.

İlk olarak, yönlendiricinizin IP adresine bakın. Windows kullanıyorsanız, Başlat'a tıklayın, ardından görev çubuğuna "cmd" yazın. Simgeye tıklayın.

İpconfig / all yazın ve enter tuşuna basın.

Sonuç listesinde, “Varsayılan Ağ Geçidi” girişini bulun. Sağdaki sayı sırası IP adresinizdir.

google namebench varsayılan ağ geçidi

Mac kullanıcılarının "Sistem Tercihleri" ve ardından "Ağ" ile başlayan farklı bir işlemleri vardır. Hangi ağın seçildiğini kontrol edin ve ardından anlık olarak "Gelişmiş" in üzerine gelin. Bir sekme açılır. Üzerinde "TCP / IP" yi bulun. "Yönlendirici" den sonra, IP adresiniz olan bir dizi numara göreceksiniz.

google namebench mac

Şimdi IP adresinizi tarayıcınıza girme zamanı. Yönlendiricinizin kullanıcı adını ve şifresini girmeniz istenebilir.

Yönlendiricinizin ana kontrol panelinde "Temel Ayarlar" veya "Ağ" ı bulun. Bu seçimlerden birini tıklayın. Bu, birincil ve ikincil DNS adreslerini görüntüler. Bu numaraların ekran görüntüsünü alın veya onları yaz. Bu, gerekirse varsayılan ayarlarınıza geri dönmenizi sağlar.

google namebench yönlendirici kontrol paneli

Burada, adebench'in oluşturduğu yapılandırma ayarlarına ihtiyacınız var. Birincil ve ikincil DNS adreslerini namebench tarafından sağlanan adreslerle değiştirin.

Değişikliklerinizi kaydedin ve yönlendirici kontrol panelinden çıkış yapın.

Eski Önbelleğinizi Temizleme

Her DNS sunucunuzda bir önbellek oluşturur. Bu, tekrar tekrar ziyaret ettiğiniz web siteleri için belirli verileri tutmak gibi önemli işlevleri hızlandırır. Eski önbelleğinizi silerseniz, performansınızı gerçekten hızlandırabilir.

Bunu yapmak için Mac kullanıcıları “Finder” ı tıklayıp ardından “Applications” ın üzerine gelin. “Utilities” e gidin ve “Terminal” i bulun. “Terminal” i tıklayın. “Sudo killall -HUP mDNSResponder” girin veya “Sudo dscacheutil -flushcache” eski önbelleği boşaltmak için.

önbellek temizleme önbellek boşaltma

Windows kullanıcıları “Başlat” a tıklayın ve ardından görev çubuğuna cmd girin.

windows menü komutanı

Windows simgesine tıklayın ve ardından bu metni girin, “İpconfig / flushdns.Enter tuşuna bastığınızda eski önbellek boşaltılıyor.

floş dns

Artık seçtiğiniz harika bir VPN ile yıldırım hızında göz atmaya hazırsınız. Sıkı bir bütçeniz varsa, dikkatle incelediğimiz ve filtrelediğimiz en iyi ücretsiz VPN listesine göz atın. Aksi takdirde, bugün sizin için birkaç öneri sunalım, incelememize göz atın. NordVPN veya Surfshark. Hayal kırıklığına uğramayacaksın.

David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me