Proton VPN – Deneyimli Güvenlik Liderleri (Sunabilirler mi?)

ProtonVPN henüz etkileyici bir hizmet değil ancak çok çalışıyor gibi görünüyor. İşte rekabete karşı nasıl biriktiklerine dair fikrim.

ProtonVPN, ProtonMail'in arkasındaki Harvard fizikçilerin beyni. ProtonMail’in şöhret iddiası, bir yeraltı sığınağına yerleştirilmiş olmasıdır. ProtonVPN web trafiğinizi korumak için tasarlanmış bir sanal özel ağdır.

ProtonVPN güvenlik sağlamaya odaklanmış bir hizmettir. Kredisine göre, gerçekten ücretsiz bir seçenek sunan tek VPN hizmetlerinden biridir. İyi bir hizmet. Ancak en iyi VPN olmaya hak kazanır mı? Cevabı belirlememize yardımcı olabilecek birkaç faktöre bakalım.

genel bakış

FeaturesInformation
Kullanılabilirlik: Kullanımı kolay
Günlük İlkesi: Günlük kaydı politikası yok
Sunucu Boyutu: 3.000 ++ sunucu
Sunucu Dağıtımı: 61 ülke
Destek: Bilet
torrenting: Sınırlı
Yayın Akışı: Sınırlı
VPN protokolü ve şifreleme: OpenVPN protokolü; AES-256 şifreleme
Merkez: İsviçre
Fiyat: 4 $ / ay
Resmi internet sitesi: https://protonvpn.com/
Artıları:
 • Sunucular fiziksel olarak güvenlidir
 • İyi gizlilik politikaları
 • İnternet istemcisinin kullanımı kolaydır
 • P2P dostu
 • ProtonMail içerebilir
 • Güvenli Çekirdek bağlantıları
Eksileri:
 • Sınırlı sunucular ve sunucu konumları
 • Sunucu hızı sorunları
 • Tüm istemciler sunucu özelliklerine tam erişim sağlayamaz
Özellikleri:
 • VPN'nin ücretsiz sürümüne sahip üç sunucu konumu
 • AES - 256 şifreleme
 • 2048 - bit RSA anahtarı şifrelemesi
 • İleti kimlik doğrulaması için SHA256 ile HMAC
 • Açık VPN protokolleri
 • PPTP L2TP / IP sn'yi destekler
 • İsviçre merkezli şirket
 • Proton VPN Güvenli Çekirdek, serpinti sığınağında yüzeyin 1.000 m altında bulunur
 • Öldürme anahtarı
 • Şeffaflık raporu
 • Gedikli Kanarya

ProtonVPN'e Güvenebilir misiniz??

Bir VPN'nin güvenilir olup olmadığını belirlerken, bakmak istediğimiz ilk yerlerden biri gizlilik politikalarıdır. ProtonVPN, felsefelerini tartışırken, kullanıcılarının gizliliğini korumaya kararlı olduklarını söylüyor. Bu, müşterilerine özel ve anonim bir deneyim yaşatmak için gereken minimum miktarda bilgiyi topladıkları anlamına gelir.

protonvpn günlük politikasıProtonVPN herhangi bir kütük toplamama sözü verir. Bu nedenle, bağlantılarınız veya ziyaret ettiğiniz web siteleri hakkında bilgi paylaşmamaya kararlıdırlar..

Hesap girişinizde en son etkinliğin tek bir zaman damgasını depolarlar. Bu, nereden oturum açtığınız veya ne kadar süredir giriş yaptığınızla ilgili bilgileri içermez. Bu, tüm VPN'lerde standart bir uygulamadır. Bu, aboneliğin izin verdiğinden daha fazla kişinin VPN kullanmasını sağlayarak müşterilerin hizmetlerini kötüye kullanmadığından emin olmalarını sağlar. Sunucuya her yeniden bağlandığınızda zaman damgasının üzerine yazılır.

Bazıları ProtonVPN'in İsviçre yasalarına göre zorunlu olduğu için günlük verilerini tutmayı nasıl önleyebileceğini merak etti. ProtonVPN, gizlilik politikalarında bunun ayrıntılı bir açıklamasını yaptı. Bloglarından alınma, günlük bilgilerinin depolanmasını gerektiren yasaların, ProtonVPN'nin olmadığı büyük telekomünikasyon operatörleri için geçerli olduğudur. Yani bu yasalardan etkilenmiyorlar.

Proton Mail’in Sunucuları Güvenli mi??

protonvpn günlük yok politikasıDiğerleri, ProtonVPN’in sunucularının çoğunun İsviçre'de bulunmadığından endişe ediyor. Bunun yerine, günlük tutma ve izleme gibi şeylerin uygulandığı Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin gibi ülkelerde bulunurlar. Böylece, bu durumda hiçbir günlük politikası nasıl işe yaramayacağını sorabilir. Yanıt, sunucunun bulunduğu yerden bağımsız olarak ilkenin aynı olmasıdır. ProtonVPN'e göre, sunucuları kişisel bilgi saklamaz, bu nedenle kullanıcının istediği ülkeye bağlanmak güvenlidir.

ProtonVPN, belirli bir istemcinin VPN hizmetine bağlı olup olmadığını bildikleri konusunda açık ve açıktır. Ancak bu, her VPN hizmeti için geçerlidir. ProtonVPN hakkında sevdiğimiz şey, bu gerçeği açıklayacak kadar sorumlu olmalarıdır. Bizim için bu iyi bir şey.

Ayrıca, giriş denemelerinin zaman damgalarını takip etmeleri iyidir çünkü kaba kuvvet saldırılarına karşı korunmalarına izin verir. Oturum açma girişimlerini kaydetmediğini söyleyen bir VPN hizmeti ya yalan söylüyor ya da güvenlik bilincinde değil.

Bu yüzden gizlilik politikalarının farklı yönlerini inceledikten sonra ProtonVPN'in dürüst olduğunu düşünüyoruz. Ne toplayacakları ve toplamayacakları konusunda açıktırlar. Veri gizliliği alanında yılların deneyimine sahip olan ve müşterilerinin gizliliğini ciddiye alan kişiler tarafından desteklenmektedir..

İsviçreli bir şirket oldukları için AB mevzuatına tabi değillerdir. Amerika Birleşik Devletleri liderliğindeki Beş Göz veya 14 Göz gözetim programına üye değillerdir. Ancak, yukarıda da belirttiğimiz gibi, İsviçre bizi iki kez düşündüren bazı gözetim yasalarını da kabul etti. Bu yasalar telekom operatörlerinin bağlantı kayıtlarını 12 ay boyunca saklamasını gerektirir. İfadenin belirsizliği nedeniyle, bunun e-postalar ve VPN hizmetleri için geçerli olmadığına inanarak uzaklaşabilir. ProtonVPN'in aldığı taktik bu.

ProtonVPN’in Fiyatlandırması

ProtonVPN dört farklı fiyatlandırma yöntemi sunmaktadır. Her fiyat noktası, yıllık olarak ödeme yaparsanız isteğe bağlı indirimler sunar.

protonvpn fiyatlandırması

İlk hizmet seviyesi ücretsizdir. Ancak, çok sınırlı bir hizmettir. Yalnızca Hollanda, ABD ve Japonya'daki sunuculara erişiminiz vardır. Ekstra özellik sunulmuyor. Ancak, ücretsiz hizmet için kaydolursanız, ücretli hizmeti yedi gün ücretsiz olarak deneme seçeneğiniz vardır. ProtonVPN’in hizmetinin sizin için işe yarayıp yaramayacağı hakkında fikir edinmek istiyorsanız bu iyi bir seçenektir.

Sonraki seçenek 4 $ temel planı. Tüm sunucularına erişiminiz var. İki cihazı aynı anda bağlayabilirsiniz. Hizmetin hızı, ücretsiz seçenekle elde ettiğinizden daha yüksek, ancak bu onların en yüksek hızı değil.

Bir sonraki seçenek ayda 8 dolar. Bağlantı sınırlamanız beş cihaza yükseltildi. Burada en yüksek hızlarına, torrent sunucularına ve Güvenli Çekirdeklerine erişebilirsiniz. Para için, bu gitmek için en iyi plan. Bir VPN'den ihtiyacınız olacak her şeyi size sunar.

protonvpn ödeme yöntemiNihai plan, yılda bir kez ödenen aylık 24 $ 'dır. Bu plan, ProtonMail'e erişebilmeniz dışında 8 $ planına çok yakın.

PayPal veya büyük bir kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

ProtonVPN 30 günlük para iade garantisi sunar. Ancak, bu tam para iade garantisi değildir. Orantılı bir garantidir. Böylece yalnızca ayın kullanılmayan kısmı için geri ödeme yapılır. Hizmeti beş gün boyunca kullanırsanız, kullanılmayan 25 gün boyunca geri ödeme alırsınız. Bu dürüstçe iyi bir geri ödeme politikası değildir, özellikle tam bir hizmet sunan diğer hizmetlere baktığınızda soru sorulmadı para iade garantisi.

Olumlu tarafı, hizmet şartlarına göre, ProtonVPN, bir nedenle hizmetlerinin mevcut olmaması veya kararsız olması durumunda müşterilerine orantılı bir geri ödeme sağlayabilir. Bu, hesap sahibi bir istekte bulunduktan sonra yapılacaktır. Tüm geri ödemeler, isteğin 14 günü içinde işleme koyulur.

ProtonVPN Sunucu Hızı

ProtonVPN, artı planını kullanarak iyi hızlara sahiptir. Korunmasız bir bağlantıdan yaklaşık yüzde 13 ila yüzde 15 daha yavaştır. Fiziksel olarak sunucuya ne kadar yakın olursanız, hızlar o kadar yüksek olur.

protonvpn hız sonucuArtı sunucularını kullanarak bağlantının kontrol edilmesi bağlantı hızında biraz daha yüksek kayıplara neden oldu. Ancak, şifreleme düzeyinin artması nedeniyle bunu bekledik. Bazı hız kayıpları olmasına rağmen, hizmet hala çevrimiçi akış hizmetlerini kullanacak kadar hızlıydı.

Güvenli Çekirdek ağ bağlantıları, hizmetteki en düşük hızlara sahipti. VPN hedef sunucusuna ulaşma yolu çoklu atlama ile artırıldığı için bu beklenmelidir. Bu ek güvenlik önlemi, ping süresini önemli ölçüde artırır ve İnternet hızını belirgin şekilde düşürür.

protonvpn hız sonucu2Saniyede 28 MB'lik bir temel ISS aşağı hızı ile başlayarak, şifreli bağlantı hızı saniyede 18,46 MB'ye düşürür. Hızda yüzde 35'lik bir düşüşten bahsediyoruz. Sunucudan bağımsız olarak aynı sonuçların doğru olduğunu gördük. Hız yüzde 25 ile yüzde 35 arasında düştü. Bu, hızlı bir hız kaybıdır, ancak daha fazla çevrimiçi gizlilik için hızdan ödün vermek istiyorsanız İnternet etkinliklerinizi gerçekleştirebileceğiniz kadar hızlıdır..

protonvpn hız sonucu3Ücretsiz VPN hizmeti ile bağlantı hızındaki en büyük düşüşü fark edeceksiniz. Bunun nedeni, hizmetin genellikle yük kapasitesinde olan az sayıda düşük bant genişliği sunucusuna erişim izni vermesidir.

Burada saniyede 28,22 MB'lik bir ISS indirme hızı ile başladık. Saniyede yaklaşık 15,5 MB'ye düştü. Bu yüzde 45 civarında bir düşüş. Ve diğer test hızları yüzde 30 ila 60 arasında düştü. Orijinal ISS bağlantınızın ne kadar hızlı olduğuna bağlı olarak, bu fark edilir bir etki yaratabilir ve çevrimiçi gezinmenin keyfini çıkarma yeteneğinizi etkileyebilir. Bu yüzden ücretsiz seçim, interneti bir VPN ile rutin olarak kullanan kişiler için gerçekten iyi bir seçenek değildir. Nadiren güvenli bir İnternet bağlantısına ihtiyacınız varsa veya paranız kısıtlıysa, bu sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Güvenli Çekirdek Bağlantıları Seçeneğini Anlama

Hizmetin üst katman özelliklerinden biri Güvenli Çekirdek ağıdır. Bu ağ İzlanda, İsviçre ve İsveç'te bulunan bir grup sunucudur. Bu ülkelerin hepsi çok güçlü gizlilik yasalarına sahiptir. Güvenli Çekirdek ağını oluşturan sunucular aşırı güvenlik veri merkezlerinde.

Bu sunucular tamamen ProtonVPN'e aittir ve ProtonVPN tarafından kontrol edilmektedir. Bu sunucular kendi özel ağ IP adreslerini kullanarak İnternet'e bağlanır.

Bu, kullanıcıların güvenliği ihlal edilmiş VPN sunucularına ve Çin gibi İnternet gizliliğine daha az saygı duyan ülkelere karşı tam koruma sağlar. Veya kullanıcıları Avustralya, İngiltere ve ABD gibi ülkelerdeki gözetimden korur..

Avustralya gibi bir ülkedeki VPN sağlayıcısı VPN ağ trafiğini izlemek zorunda kaldıysa, zaman korelasyonlarını kullanıcının çevrimiçi sörf gizliliğine saldırmanın bir yolu olarak kullanabilirler. Bir kullanıcı Güvenli Çekirdek ağına bağlandığında, bu zamanlama korelasyon saldırıları yalnızca ProtonVPN’in Güvenli Çekirdek ağına kadar uzanır. Bu, bir kolluk kuvvetinin veya devlet kurumunun kullanıcının gerçek IP adresini takip etme şansını en aza indirir.

protonvpn güvenli çekirdek seçeneği

Temel fikir, bağlantınızın Güvenli Çekirdek ağları üzerinden çoklu atlama ile başlamasıdır. Ardından hedef VPN sunucusuna son bağlantısını yapar. Güvenli Çekirdek ağı ile Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir sunucuya bağlanıyorsanız, trafik önce İzlanda veya İsviçre'deki bir sunucudan geçecek ve ardından ABD'deki son hedef VPN sunucusuna gidecektir..

Sunucu Konumu

protonvpn sunucu konumlarıProtonVPN nispeten az sayıda sunucu konumuna sahiptir. 300 civarında bu, diğer VPN hizmetlerinin sahiplerinden yüzde 90 daha az. Örneğin, NordVPN'in 4.800'den fazla sunucusu ve Özel İnternet Erişimi VPN'inin 3.500'den fazla sunucusu var.

Bir VPN şirketi ne kadar çok sunucuya sahipse, konumunuzu taklit etmek için o kadar fazla seçenek vardır. Çok seyahat ediyorsanız, bağlantınız farklı bir ülkedeki veya hatta farklı bir kıtadaki ile karşılaştırıldığında daha hızlı olacağı için yakındaki bir VPN sunucusuna erişmek istiyorsunuz.

ProtonVPN 24 sunucu konumuna sahiptir. Kredisine göre, sunucu konumlarının sayısını artırmaya çalışıyorlar.

Bunlar, VPN uç nokta güvenliği ihlallerine karşı ek koruma eklemek için kullanılan Güvenli Çekirdek sunuculardır.

Bunlar, aboneler için yüksek bant genişliğinde bağlantı sağlamak için kullanılan standart sunuculardır.

ProtonVPN'i Öneririz?

ProtonVPN sektörde nispeten yeni olmasına rağmen, ProtonMail'in arkasındaki ekibin teknik uzmanlığına ve desteğine sahipler. Sonuç olarak, ProtonVPN güvenli bir VPN ağıdır. İyi bir seçenek, ancak gözden geçirdiğimiz en iyi VPN hizmetleriyle aynı kategoride olmaktan çok uzaklar.

İstemcilerinin Windows ile kullanımı kolaydır. Güvenli Çekirdek ağı, daha yüksek bir güvenlik düzeyi sağlar. Ancak, artan güvenlik seviyesi, hızda gözle görülür bir azalma ile birlikte gelir.

7 gün ücretsiz deneme vektör görüntüVPN'in tüm gücünü deneyimleyebileceğiniz yedi günlük ücretsiz bir deneme sunuyorlar. Ancak, biri ProtonVPN'i ücretsiz bir hizmet olarak kullanmak istiyorsa, hayal kırıklığına uğrayacaktır. Sunucular genellikle doymuştur ve bu nedenle İnternet hızınız yüzde 50'ye kadar düşebilir.

Onlar para için en iyi seçim olmak 8 $ artı hizmet ile iyi bir fiyatlandırma planı var. Bununla birlikte, bu VPN'nin ücretli bir hizmetten bekleyebileceği özelliklerin çoğundan yoksun olduğunu düşünüyoruz. Bizim için büyük bir dezavantaj, VPN sunucularının bulunduğu konumların sayısıdır. Ayrıca, müşteri desteklerinde canlı sohbet seçeneği eksik.

Söylediğimiz gibi, bu nispeten yeni bir şirket. Çevrimiçi forumlarını ziyaret ettiğinizde, müşterileriyle aktif olarak meşgul olduklarını ve sundukları hizmetin kalitesini artırmak için adımlar attıklarını görürsünüz. Bu ürünü tekrar incelemek ve yaptıkları iyileştirmeleri görmek için sabırsızlanıyoruz. Ancak şimdilik bu hizmetin paraya değmeyeceğini düşünüyoruz.

Fiyatına Değer Bir VPN Hizmeti - NordVPN

Uygun fiyata kaliteli hizmet veren bir VPN hizmeti ister misiniz? NordVPN'yi öneriyoruz.

NordVPN'de 7 kıtanın 6'sında 61 ülkeye yayılmış binlerce sunucu bulunmaktadır. Net bir kayıt politikası yok ve gördüğümüz en iyi müşteri desteğini sağlıyorlar.

NordVPN'in kullanımı kolaydır ve şirketin müşterilerinin gizliliğini ilk sıraya koyma taahhüdünü yansıtır. Gizli ücretler veya hükümler yoktur. Tek bir abonelikle birden fazla cihazı koruyabilirsiniz.

Panama'da bulundukları için, gizliliğinizden ödün vermekle tehdit eden bir dizi devlet gözetim programından korunursunuz..

 • NordVPN muhteşem müşteri desteğine sahiptir ve 7/24 canlı sohbet
 • NordVPN torrent göndermeye izin verir özel sunucular kullanma
 • NordVPN'in aylık 11,95 $ ile aylık 2,99 $ kadar düşük
 • NordVPN’in sunucularının çoğu Netflix gibi coğrafi olarak kısıtlanmış içeriğe erişebilir

İle NordVPN, ne ödediysen onu alırsın.

David Gewirtz
David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me