Proxy Sunucusu nedir? Basit Kılavuz

Belki konumunuzu ve çevrimiçi görüntüleme alışkanlıklarını dünyanın geri kalanıyla paylaşmayı seviyorsunuzdur. Belki de bilmiyorsunuzdur. Proxy sunucusu görünmez olmanıza yardımcı olabilir.


Birçoğumuz kişisel bilgilerimize çok dikkat ediyoruz. Örneğin, tanımadığınız ve size telefon numaranızı ya da adresinizi soran biri size geldiğinde çok temkinli olursunuz.

Farkında olmayabileceğiniz şey, bir web sitesine her bağlandığınızda veya İnternet üzerinden herhangi birine bağlandığınızda, bağlantınızın bilgisayarınızın adresini, etkileşimde bulunduğunuz kişiye verir. Bu neden oluyor? Bilgisayarınızın etkileşimde bulunduğu bilgisayardan bilgi gönderip alabilmesi gerektiğinden.

siber güvenlik istatistikleriPosta posta yoluyla birbirlerine bilgi göndermeye çalışan insanlara böyle düşünebilirsiniz. Bilgilerin doğru konuma ulaşmasını sağlamanın tek yolu adreslerini zarfın üzerine koymaktır.

Bilgisayarınızın gönderdiği adres, genel IP adresinizdir. Belki de bu terimi daha önce duymuşsunuzdur. IP, İnternet protokolünün kısaltmasıdır. Artık bir İnternet adresiniz olduğunu bildiğinize göre, adresin ne olduğunu merak ediyor musunuz? Öğrenmesi kolay. Google'a gidin ve “IP'im Nedir?” Arama çubuğuna yazın.

Üç veya iki aralıkla noktalara bölünmüş bir dizi sayı görmelisiniz. Bilgisayarınızın ve diğer bilgisayarların dünyanın geri kalanına bağlanmak için kullandığı şey budur.

IP Adresiniz hakkında daha fazlasını öğrenmeye hazır mısınız? Okumaya devam et.

IP Adresinizin arkasında ne var?

Nasıl bir IP adresiniz olduğunu merak edebilirsiniz. Peki, eviniz veya daireniz nasıl bir adres aldı? Bir grup şehir plancısı bölgeyi haritaya ekledi ve belirli sokakları belirli isimlere ve belirli sokaklarda belirli numaralara sahip olacak şekilde belirledi. IP adresinizle hemen hemen aynı.

ip adresi nedir

Aradaki fark, şehir planlamacıları yerine İnternet Servis Sağlayıcınızın olmasıdır. Ülkenin neresinde olduğunuza bağlı olarak, bu Verizon, AT olabilir&T, Comcast veya herhangi bir sayıda İSS. Bilmeniz gerekenler modeminize bir IP adresi atandığıdır. Böylece, evinizdeyken İnternet'e bağlanmak için kullandığınız tüm cihazlar bu adres aracılığıyla bilgi gönderir ve alır.

Çoğu insan gibiyseniz, bunu ilginç bilgi olarak görürsünüz, ancak bunun endişe duyduğu veya ilgilendiği bir şey olduğunu düşünmüyorsunuz. Bununla birlikte, genel IP adresleri hakkında bazı insanları sinirlendirmek.

Örneğin, bir kişinin IP adresiniz varsa, gezegende nerede olduğunuzu belirleyebileceğini biliyor muydunuz? Yaşadığınız caddeyi bile saptayabilirler.

Yoksa biliyor muydun? belirli web sitelerine erişim IP adresi ile sınırlı olabilir sahip olduğun? Çoğu insan bunu ilk kez yurtdışına seyahat ettiklerinde ve favori ABD tabanlı akış hizmetlerine erişmeye çalıştıklarında fark eder. Hizmet hiç çalışmıyor veya bağlandığınızda bulunduğunuz yere göre hizmetin nasıl çalışacağı konusunda belirli sınırlamalar var.

Bunu düşünün, IP adresiniz doğrudan adınıza ve ev adresinize bağlıdır. Bunun nedeni, ISS'nizin belirli bir adreste adresi ödeyen birisinin olduğunu bilmesidir. Bu, bilgisayarınızı her kullandığınızda, kendiniz hakkında potansiyel olarak kişisel bilgileri dünyaya verdiğiniz anlamına gelir. Ne yapabilirsin?

Proxy Sunucu Alma konusuna bakın

Proxy, bir başkasının yerine duran bir şeydir. IP adresiniz için bir proxy hakkında konuşurken, yedek bir IP adresi veya yedek bir kimlik almanızdan bahsediyoruz.

proxy nasıl çalışır

Hayır, bu yeni bir İnternet planı almanız gerektiği anlamına gelmez. Sadece çevrimiçi olmanız ve mevcut proxy'lerin bir listesini gözden geçirmeniz gerekir. Ücretsiz olduğunu iddia eden bir dizi proxy var, ancak yavaş hizmet sunduklarından daha fazla kez ve kişisel verilerinizi izlemek ve tutmak söz konusu olduğunda titiz alışkanlıklardan daha azına sahip olabilirler.

Var İnternet'te bulunan saygın proxy sayısı. Bu proxy'ler ve VPN'ler gerçek IP adresinizi engeller ve size dünyanın başka bir yerindeymiş gibi görünmenizi sağlayan sahte bir IP adresi verir.

Proxy Nasıl Çalışır??

Proxy, bilgisayardaki bir sunucudur. Bu sunucu web tarama trafiğinizi alacak ve yönlendirecektir. Pratik açıdan ne anlama geliyor??

proxy sunucusu nasıl çalışır

Diyelim ki eBay'den bir şey satın almak istiyorsunuz. Çevrimiçi olursunuz, arama çubuğuna eBay yazarsınız ve İnternet servis sağlayıcınız bir istek gönderir. Bu istek sizi hedefinize bağlar ve eBay'e gerçek IP adresinizin ne olduğunu gösterir.

Bir proxy kullanarak bağlıysanız, istek farklı bir yol izler. Bu istek bilgisayarınızdan Internet servis sağlayıcınıza gider, ancak bir proxy veya yedek sunucuya gider. Bu proxy sunucusundan eBay'e gider. Bilgiler ilerledikçe, proxy size gerçek IP adresinizi gizlemenizi sağlayan gizli bir IP adresi verir..

Proxy'ye ihtiyacınız var mı?

Proxy'ye ihtiyaç duymadıklarını söyleyecek çok sayıda insan var. Gizlenecek hiçbir şeyleri yok ve IP adreslerine kimlerin erişebileceği konusunda endişeli değiller. Ancak, kişisel bilgilerinizi gizlemek istemenin ötesine geçen bir proxy kullanmanın birkaç nedeni vardır.

proxy sunucusunun faydaları

Örneğin, okulda veya kütüphanedesiniz ve sosyal medyanızın durumunu kontrol etmek istiyorsunuz. Ancak, okulunuz veya kütüphaneniz favori sosyal medya sitenize erişimi engelledi. Proxy, bu engellemeyi atlamanızı ve istediğiniz erişimi elde etmenizi mümkün kılar.

Veya çevrimiçi bir şeye bakmak ilginizi çekiyor olabilir, ancak tüm dünyanın söz konusu öğeye baktığınızı veya belirli bir konuyu okuduğunuzu bilmesini istemeyebilirsiniz. Proxy olmadan, IP adresiniz fiziksel konumunuza geri gönderilir. Proxy kullanıldığında, IP adresiniz fiziksel konumunuza geri gitmez.

Bir vekilden yararlanabileceğiniz başka bir zaman, yurtdışına seyahat ettiğiniz zamandır. Seyahat ederken çevrimiçi içerik akışı yapmak istemeyeceğinizi düşünebilirsiniz. Ancak, seyahat eden herkes, ne kadar egzotik veya ne kadar güzel bir ziyarette bulunursanız olun, sadece arkanıza yaslanıp rahatlamak ve favori akışınızda en sevdiğiniz şovu izlemek istediğiniz bir zaman olacaktır. hizmet. Ancak, coğrafi kısıtlamalar, yapamayabilirsiniz. Bir kez daha, bir proxy kullanmak size yardımcı olacaktır.

Bazı insanlar işverenleri belirli sosyal medya sitelerine erişimi engellediği için iş yerinde proxy kullanıyorlar. Bu kısıtlamaları atlamak istiyorlar. Gerçek şu ki, bir proxy kullanmanın sizin için doğru seçenek olmasının birkaç nedeni vardır..

Proxy kullanmaktan kaçınmanın bazı nedenleri vardır. Örneğin, ISS'niz, işvereniniz veya bir ağ bir proxy kullanarak size itiraz edebilir. Hatta bir proxy'den olabileceğini bildikleri bazı IP adreslerini kara listeye alabilirler.

Gizliliğiniz Önemlidir

İnsanlar mahremiyetlerine değer veriyorlar. Proxy sunucuları, kişisel bilgilerinizi ve tarama alışkanlıklarınızı gizli tutmanıza yardımcı olur. Proxy sunucuları güvenlik avantajları sağlar. Proxy sunucunuz, web isteklerinizi şifreleyerek, meraklı gözlerin işlemlerinize bakmasını engelleyebilir. Proxy sunucusu sizi bilinen kötü amaçlı yazılımlardan koruyabilir ve uzak kullanıcıların şirketin proxy'si aracılığıyla Internet'e erişmesine izin veren bir sanal özel ağ ile birleştirilebilir.

David Gewirtz
David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me