VPN Testleri ve Kontrolleri – Eksiksiz Nasıl Yapılır Kılavuzu

VPN Testleri ve Kontrolleri - Eksiksiz Nasıl Yapılır Kılavuzu

Açık internete her bağlandığınızda, veri gizliliği söz konusu olduğunda belirli bir risk alıyorsunuz. Finansal web siteleri, sosyal medya ağları veya kötü amaçlı yazılım dolandırıcılıklarıyla ilgili olsun haberlerde bildirilen tüm ihlallerden ve saldırılardan başka bir yere bakmayın.


Peki, çevrimiçi ortamda gerçekten güvenli ve anonim kalmanın bir yolu var mı? Güçlü bir sanal özel ağ (VPN) çözümü böyle bir hedefe ulaşmak için en iyi bahis. Ancak bir Google araması yapmadan ve bulduğunuz ilk aracı indirmeden önce, tüm VPN'lerin eşit oluşturulmadığını unutmayın. Aslında, birçoğu güvenlik açıkları içeriyor özel verilerinizin reklamverenlere, devlet kurumlarına veya siber suçlulara sızmasına neden olabilecek.

VPN'ler, sızıntıların nasıl meydana geldiği ve bunları test etmek ve kontrol etmek için neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki kılavuzu kullanın. Avustralya için en iyi VPN'lerimiz hakkında daha fazla bilgi için ana sayfamıza bakın.

liste resmini kontrol et

VPN Nasıl Çalışır - Hızlı Bir Dağılım

Evinize veya ofisinize internete bağlandığınızda, bilgisayarınız veya mobil cihazınız önce yerel alan ağını yöneten ethernet veya kablosuz yönlendiriciyle görüşür. Çoğu kurulumda, yönlendirici daha sonra internet hizmeti için ödeme yaptığınız şirket olan bir internet servis sağlayıcısı (İSS) ile iletişim kurar..

nasıl vpn-işleri ISP’nin altyapısı, ağ trafiğini IP adresine göre yönlendirilebileceği açık internete taşımaktan sorumludur.. Örneğin, bir sosyal medya web sitesi yüklediğinizde, tarayıcınız İSS aracılığıyla web sitesinin sunucularına ulaşacak bir istek gönderir. Uygun bir yanıt birlikte paketlenir ve ISS'ye geri gönderilir ve ardından ağınıza, cihazınıza ve tarayıcınıza yönlendirilir.

Bu yapılandırmayla, ISS'niz çevrimiçi etkinliğiniz hakkında tam bilgiye sahiptir ve gönderdiğiniz istekleri takip edebilir. Ayrıca, ISS tarafından size atanan IP adresi üçüncü taraf şirketler tarafından coğrafi konumunuzu bulmak için kullanılabilir.

Bir VPN, bu denkleme yepyeni bir boyut katıyor. İki temel parça gerektirirler: istemci uygulaması ve uç nokta sunucusu. Bir VPN hizmetine kaydolduğunuzda, sağlayıcı size bir istemci uygulamasını, bilgisayara veya mobil cihazlara yükleme talimatlarını içeren bir istemci uygulaması gönderir. Uygulamayı her çalıştırdığınızda, size özel bir kullanıcı adı ve parola ile kimlik doğrulaması yapmanız gerekir..

VPN istemci uygulaması, sizi doğrudan uç nokta sunucusuna bağlayan bir tür dijital tünel açar. İSS'niz tarafından ayrılan bant genişliğini kullanmaya devam edersiniz, ancak tüm web istekleriniz şifrelenir ve VPN sağlayıcısı tarafından atanan bir IP adresiyle etiketlenir.

VPN uç nokta sunucusu şifrelenmiş isteğinizi aldıktan sonra, verilerin şifresini çözer ve normal bir İSS'nin yaptığı gibi açık internete yönlendirir. VPN'ler kritik bir güvenlik seviyesi ekler, çünkü bir bilgisayar korsanı yerel ağınıza sızmayı başarsa bile, çaldıkları tüm veriler okunamaz olacaktır.

VPN Konumu - Neden Önemli?

Bugün internette binlerce VPN sağlayıcısı var. Her birini elemeye başlamadan önce coğrafi faktörü göz önünde bulundurun. Saydam VPN sağlayıcıları, uç nokta sunucularının dünya üzerinde nerede olduğu konusunda açık olacak ve bu, VPN sızıntıları ve güvenlik açıklarını düşünürken önemli bir faktör olabilir..

epressvpn vpn konumu

Bazı durumlarda, ülkenizde bulunan bir VPN kullanmak isteyebilirsiniz. Bitiş noktalarının yakınında bulunması, yüksek performans hızları ve diğer avantajlar sunar. Bu özellikle şirketlerin uzak çalışanlarından dahili bilgilere ve sistemlere erişirken VPN oturumu kullanmalarını istedikleri kurumsal ortamlar için geçerlidir.

Ancak ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, diğer kıtalarda bulunan uç nokta sunucuları ile VPN çözümlerini düşünmek isteyebilirsiniz. IP adreslerinin coğrafyaya göre birlikte gruplandığını unutmayın, bu nedenle VPN sağlayıcınızdan yeni bir adres aldığınızda, tüm web siteleri o ülkede veya bölgede bulunduğunuzu düşünecektir. Bazı VPN sağlayıcıları, IP adresinizin tam olarak nerede olmasını istediğinizi seçmenize olanak tanıyan birden fazla konumda uç nokta sunucuları sunar.

Bazı ülke ve bölgelerin, devlet kurumlarından bilgi gizleme yöntemleri nedeniyle VPN istemcilerinin kullanımını yasakladığını unutmayın. Ancak VPN'lerin tamamen yasal olduğu ülkelerde bile hala amaçlı sızıntı tehditleri var.

Örneğin, bir VPN sağlayıcısı, şirketlerin müşteri bilgilerini devlet kurumlarının kullanımına sunmasını gerektiren katı veri izleme yasalarına sahip bir ülkede çalışıyorsa, internet trafiğinizin kaydedilip açılma olasılığı vardır. VPN sağlayıcıları, uç nokta sunucusuna giren tüm isteklerin şifresini çözebildiğinden, sistemleri ülkelerinin düzenlemelerine uymalıdır.

Etkinlik Takibi - İstemedikleriniz

güvenli olmayan bağlantı gösteren resimDaha önce de belirtildiği gibi, bir VPN uç nokta sunucusunun birincil sorumluluğu gelen bir web isteğini almak, şifresini çözmek ve ardından açık internetteki uygun yere yönlendirmektir. Bu işlem anonim olmak içindir, ancak gerçekte hepsi kullandığınız VPN sağlayıcının güvenilirliğine bağlıdır.

Bir VPN hizmetine ilk kez kaydolduğunuzda, sağlayıcı adınızı, e-posta adresinizi ve potansiyel olarak diğer kişisel bilgilerinizi toplar. Bu verileri uç nokta sunucularında izledikleri etkinliğe bağlamalarını engelleyecek hiçbir şey yoktur. Reklamverenler ve diğer üçüncü taraflar, bu tür verileri çeşitli nedenlerle elde etmeye hevesli olurlar, hepsi yasal değildir.

İzlenecek en iyi kural Tamamen ücretsiz bir hizmet sunan herhangi bir VPN sağlayıcısına karşı dikkatli olun. Bu hizmetler genellikle potansiyel güvenlik sonuçlarıyla birlikte düşük performans sunar. VPN istemciniz için aylık veya yıllık bir ücret ödemiyorsanız, web etkinliğinizin doğrudan onayınız olmadan izlenmesi veya paylaşılması için iyi bir olasılık vardır. Ancak, bu her zaman böyle değildir. En iyi ücretsiz VPN'ler listemize göz atın.

Günlük Takibi

veri gizlilik koruma vektör görüntü

Bazı VPN sağlayıcıları, kullanıcı etkinliğini izlemedikleri veya verilerini üçüncü taraflara satmadıkları konusunda sözler verecek. Bununla birlikte, veri sızıntısını da temsil edebilecek günlüklerle ilgili bir izleme türü vardır. Bu nedenle, herhangi bir VPN aracına yatırım yapmadan önce, sağlayıcının günlük politikasını tam olarak araştırdığınızdan emin olun..

Çoğu durumda, bir VPN şirketinin işlemleri için günlük kaydı gereklidir. Bu özellikle, sağlayıcı bant genişliği sınırlarını bireysel kullanıcılara yerleştirirse geçerlidir. Bu durumda, şirketin ne kadar süre bağlı olduğunuzu ve ne kadar veri kullandığınıza dair günlükleri tutması gerekecektir..

Güvenlik ve anonimlik sizin için en önemli önceliklerse, sınırsız bant genişliği ve sıfır günlük kaydı politikası sunan bir VPN çözümü aramalısınız. Bu tür bir istemciyle, hiçbir etkinliğinizin İSS'niz veya VPN sağlayıcınız tarafından izlenemeyeceğinden emin olabilirsiniz.

IP Adresi Sızıyor - Nerede olduğunuzu bilmelerine izin vermeyin

En yaygın VPN güvenlik açığı biçimi, bir dış web sitesi veya hizmet, VPN istemcisine bağlı olduğunuzda bile ISS'niz tarafından atanan gerçek IP adresini algılayabildiğinde ortaya çıkan bir IP adresi sızıntısıdır. Bu, üçüncü tarafların gerçek konumunuzu algılamasına ve potansiyel olarak bir siber saldırı yürütmesine olanak tanır.

webrtc nedirOlası bir IP adresi sızıntısını araştırmaya başlamak için, VPN'nize bağlanmadan önce bir web tarayıcısı açın ve whatismyipaddress.com adresine gidin. Bu site, ISS'niz tarafından atanan IP adresini gösterecektir. Ardından VPN istemcinizi başlatın ve yeni IP adresinizi kontrol etmek için web sayfasını yeniden yükleyin. Bu, açık bir VPN oturumunuz varken tüm web sitelerinin göreceği sitedir..

Web Gerçek Zamanlı İletişim (WebRTC) olarak bilinen bir hizmet nedeniyle, birçok VPN istemcisi kullanıcılarının yerel IP adreslerini açıklama riski altındadır. WebRTC, bir sosyal medya sitesi veya e-posta gelen kutusu gibi bir web sayfasındaki canlı içeriği güncellemek için birçok popüler uygulama ve web sitesi tarafından kullanılır.

Verilerin tarayıcınız ve WebRTC kullanan siteler arasında aktarılma şekli nedeniyle, belirli VPN istemcileri kaynak IP adresini gizleyemez. Whatismyipaddress.com sitesinde ilk kontrol olarak, tarayıcınızın IP adresinizi nasıl ilettiğini gösteren bir WebRTC sızıntı testi vardır. Test, ISS'niz tarafından atanan IP adresini tespit edebiliyorsa, VPN veya web tarayıcınızın bu bilgileri sızdırdığı anlamına gelir.

Bazı premium VPN sağlayıcıları, ürünlerinin WebRTC sızıntılarına karşı savunmasız olmadığına dair bir güvence sunacaktır. Müşteriniz etkilenirse, yapabileceğiniz işlemler vardır. WebRTC sızıntıları tarayıcı düzeyinde gerçekleşir, ancak Mozilla Firefox, WebRTC iletimlerini tamamen engellemenizi sağlayan tek uygulamadır. Bu, about: config sayfasından yapılabilir.

Google Chrome kullanıcıları için aşağıdaki gibi bir tarayıcı eklentisi yüklemeniz gerekir WebRTC Kaçak Önleme. Bu araç, Chrome'daki bazı gizli gizlilik ayarlarını kontrol edebilir ve ISS tabanlı IP adresinizi almaya çalışan üçüncü tarafların girişimlerini engelleyebilir.

DNS Sızıntıları - IP'nizi Sızdırmak Gibi

Açık internet, alan adı sistemi (DNS) olarak bilinen bir protokole dayanır. Hangi IP adreslerinin hangi web sitesi URL'lerine bağlı olduğunu izleyen genel bir veritabanı işlevi görür. Bu şekilde, bir web tarayıcısına bir .com veya .net adresi yazdığınızda, İSS'niz trafiğinizi tam olarak nereye yönlendireceğinizi bilir.

DNS sunucuları dünyanın her yerinde bulunur. Genellikle, ISS'niz trafiği olabildiğince hızlı hareket ettirmek için kendi DNS sunucularını kullanır. Bir VPN hizmetine bağlanırken, farklı bir DNS sunucusu atanmalıdır, ancak bu her zaman böyle değildir.

dns sızıntısı nedir

VPN istemcinizle olası bir DNS sızıntısını kontrol etmek için dnsleaktest.com adresine gidin ve “Standart Test” düğmesine tıklayın. Site, cihazınızın DNS bilgilerini nasıl elde ettiğini görmek için bir dizi kontrol gerçekleştirir. Testin sonunda, sayfa İSS'nizi ve coğrafi konumunuzu belirlemeye çalışır. Bu doğruysa, VPN'inizde bir DNS sızıntısı olduğu anlamına gelir.

Neyse ki, hemen bir DNS sızıntısıyla ilgili işlem yapabilirsiniz. En kolay çözüm hem ISS'nizi hem de VPN ayarlarınızı geçersiz kılmak ve bunun yerine bir dizi manuel DNS adresi kullanmaktır. OpenDNS ve GoogleDNS, dünya genelindeki herkesin kullanabileceği ücretsiz hizmetler sunar.

DNS sunucularınızı ayarlamak için cihazınızın ağ ayarlarını açın ve manuel DNS seçeneğini arayın. OpenDNS kullanmak için birincil ve ikincil adresler olarak 208.67.222.222 ve 208.67.222.220 girin. GoogleDNS için 8.8.8.8 ve 8.8.4.4'ü kullanın. Kaydedildikten sonra, cihazınız URL bilgileri için bu DNS sunucularını kullanacak ve İSS ve VPN'nizi tamamen atlayacaktır. İşte nasıl yapılacağını açıklayan bir video.

Güvenebileceğiniz Yorumlar

güvenilir yorumlarVPN şirketleri, ürünlerinin reklamını yapmak ve yeni müşteriler çekmek için yaratıcı yollar bulmalıdır. Sonuç olarak, neredeyse her sağlayıcı en yüksek güvenlik ve korumayı sunduğunu iddia eder. Açıkçası bu böyle olamaz, yani görüntüledikleri pazarlama bilgilerine her zaman güvenemezsiniz.

Bunun yerine, aşağıdaki sitelerden gelen saygın incelemelere güvenin Gizlilik Avustralya, VPN istemcilerinin gerçekte ne kadar güvenli olduklarını belirlemek için kendi testlerini ve çalışmalarını yapmış olan kullanıcılar. Günün sonunda, bir VPN istemcisinden en çok neye değer verdiğinize karar vermeniz gerekir: fiyat, performans ve güvenlik. Nasıl test ettiğimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için Görev sayfamıza veya Test Politikamıza bakın.

Diğer Güvenlik Önlemleri

VPN istemcinizin güvenliği konusunda hala endişeleriniz varsa veya başka bir koruma eklemek istiyorsanız, çevrimiçi ortamda gerçekten anonim olduğunuzdan emin olmak için cihazınızda veya tarayıcınızda atabileceğiniz adımlar vardır.

Tor tarayıcısı

İlk olarak, Chrome ve Firefox gibi tarayıcılarda gizli veya gizlilik modunu etkinleştirin, çünkü bu, dış şirketlerin bilgisayarınızda çerez depolamasını ve etkinliğinizi izlemesini önler. Ek gizlilik için, kimliğinizi gizlemek için tüm web trafiğinizi güvenli bir ağ üzerinden yönlendiren TOR tarayıcıyı cihazınıza yüklemeyi düşünün.

Son olarak, unutmayın ki çevrimiçi güvenlik doğrudan kullandığınız ağa bağlıdır. Sık sık halka açık wi-fi ağlarına bağlanırsanız, güvenlik ihlalleri veya siber saldırılar için rutin olarak risk altında olursunuz. Kesinlikle yapmanız gerekiyorsa, cihazınızda aşağıdaki gibi saygın sağlayıcılardan iyi bir VPN istemcisi yüklü olduğundan emin olun. NordVPN veya Surfshark bilgilerinizin daima güvenli olmasını sağlamak için.

Mutlu Yollar!

David Gewirtz
David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me