Web RTC Sızıntısını Durdurma (Ücretsiz ve Kolay Düzeltmeler)

WebRTC sızıntıları dışarıdayken utanç verici. Chrome tarayıcı kullanıyorsanız, risk altındasınız. İşte yapmanız gerekenler. Nuff dedi.


Bazı durumlarda, sanal özel ağ (VPN) kullanmak yeterli değil veri aktarımlarınızın güvenliğini sağlamak ve IP adresinizin anonim kalmasını sağlamak için. WebRTC sızıntısı, Google Chrome tarayıcısını etkileyen bir sorundur ve gerçek IP adresinizin çevrimiçi olarak sunulmasına neden olabilir.

webrtc vektörWebRTC, Web Gerçek Zamanlı İletişim. Birçok web sitesi ve web uygulaması tarafından bir kullanıcının bilgisayarı ile ana makine sunucusu arasında sürekli bir oturum akışını açık tutmak için kullanılır. WebRTC, ana makine sunucusu geçerli bir sertifikaya sahip olduğu sürece güvenli bir yuva katmanı (SSL) bağlantısı kullanır, ancak yine de IP adresinizin sızmasını önlemek için yeterli değildir.

Web siteleri veya üçüncü taraflar yerel IP adresinizi alabildiklerinde, onlara çevrimiçi etkinliğinizi ve hatta fiziksel konumunuzu takip etme olanağı sağlar. Tüm IP adresleri coğrafi bölgelere bağlıdır, bu nedenle yerel ağınız ve internet şirketiniz bunları yaşadığınız veya çalıştığınız şehir ve bölgeye göre atar.

Sızıntılar Nasıl Oluşur?

WebRTC sızıntıları ile ilgili temel sorun şuydu: ilk ortaya çıkan 2015. Programcılar, Chrome tarayıcısı bir web sitesine bir VPN bağlantısı üzerinden bağlandığında, NAT için Oturum Geçişi Yardımcı Programları (STUN) olarak bilinen bir sistem aracılığıyla periyodik istekler yapacağını keşfetti. Bir tarayıcı penceresinde her tür gerçek zamanlı iletişimi veya işbirliğini desteklemek için STUN istekleri gereklidir.

Sorun, her STUN'un kullanıcının bilgisayarı ve dış internet arasında görüşme istemesi ve bu durumlarda VPN hizmetiniz tarafından sağlanan adresi değil, yerel IP adresinizi kullanmasıdır. Bu demektir ki servis sağlayıcınızdan (ISS) veya kablosuz ağınızdaki adres dış tarafların erişimine açık olacaktır. Aslında, web siteleri zorla STUN isteği yoluyla gerçek IP adresinizi kolayca yakalamak için JavaScript kodunu kullanabilir.

Krom Uzantılarla Sızıntıları Önleme

Farklı bir VPN istemcisine veya ana bilgisayara geçmek WebRTC bağlantılarını önlemeye yardımcı olmaz. Sorun tüm VPN hizmetlerini etkiler, hangi şifreleme protokolünü kullandıklarına bakılmaksızın. Bunun yerine, alınacak en iyi yaklaşım, güvenli bir tarayıcı deneyimi oluşturmak için eklenen küçük bir yardımcı program olan bir Chrome uzantısı yüklemektir. Chrome, birçoğu ücretsiz olarak edinilebilecek eksiksiz bir uzantı mağazasına sahiptir..

Google, WebRTC sorunu için bir uygulama programlama arayüzü (API) yazdı ve yayınladı. Bu, bireysel geliştiricilerin kendi Sorunu çözmek için Chrome uzantıları VPN istemcileri ile.

Bu amaç için en popüler Chrome uzantılarından biri WebRTC Sızıntı Önleme'dir. Chrome'un 42'den yüksek herhangi bir sürümüyle uyumludur. Yükleme sonrasında uzantının seçenekler penceresi görünür ve WebRTC sızıntılarını korumak isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz..

WebRTC Koruma uzantısı da benzer şekilde çalışır. Chrome tarayıcınızın sağ üst köşesine bir düğme ekler ve tek bir tıklama ile WebRTC korumasını açabilir veya kapatabilirsiniz. Simge mavi renkte olduğunda, bu korumanın etkinleştirildiği ve VPN hizmetinizin gerçek IP adresinizi hiçbir web sitesinde sızdırmayacağı anlamına gelir.

Hangi VPN hizmetini kullandığınıza bağlı olarak, sağlayıcınız belirli bir Chrome Uzantısı önerebilir ya da kendilerinden birini sunabilir. Daha fazla bilgi için web sitelerini ziyaret edin. Ancak, resmi Google API'sını kullanan tüm uzantıların aynı şekilde çalışacağını unutmayın.

WebRTC Sızıntılarını Test Etme

Kendinizi WebRTC sızıntılarından korumak için bir Google Chrome uzantısı yükledikten sonra, her şeyin tasarlandığı gibi çalıştığından emin olmak için çevrimiçi bir yardımcı program kullanmalısınız. Yüklemeyi seçtiğiniz Chrome uzantısının saygın bir geliştirici tarafından sunulduğundan ve önemli sayıda olumlu incelemeye sahip olduğundan emin olun.

Web RTC Sızıntısını Durdurma (Ücretsiz ve Kolay Düzeltmeler)

Olabilir orijinal olmayan üçüncü taraf web sitelerinde sunulan tehlikeli çözümler ve aslında bilgisayarınıza bulaşmaya çalışacaktır. Chrome uzantılarını yalnızca resmi Google mağazasından yüklemelisiniz.

WebRTC sızıntıları için kolay bir test, IP Adresim Nedir? İnternet sitesi. Bu sayfayı yüklediğinizde, IP adresinizin gösterilip gösterilmediğini gösterir. Bu iletinin altında, yerel IP adresinizin diğer web sitelerinin görebileceği genel IP adresinden nasıl farklı olduğunu göreceksiniz. Gibi güçlü bir VPN ile NordVPN veya Surfshark ve WebRTC sızıntı koruması, yerel IP adresiniz her zaman gizli kalmalıdır, böylece kimliğinizi ve kişisel bilgilerinizi koruyabilirsiniz.

David Gewirtz
David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me