Web Sitelerinin Engellemesi Nasıl Kaldırılır

İnternetin en popüler bileşenlerinden biri 2020'de 30. yılını kutladı.

Otuz yıl önce, bir İngiliz bilgisayar bilimcisi, World Wide Web olarak bilinen şeyin vizyonunu özetleyen tarihi bir öneri yayınladı; bu günlerde sadece “web” olarak adlandırmalıyız ve aslında “internet için kısayol haline geldi” .”

Sir Tim Berners-Lee'nin öngördüğü şey, interneti gerçekten küresel bir sınırsız tarama sistemi haline getirmek için Köprü Metni Biçimlendirme Dili'nin diğer dijital bilgi teknolojileriyle birlikte uygulanmasıydı..

Bilgi özgürlüğü Berners-Lee’nin önerisinin merkezinde yer aldı; aktif oturumlarla bağlantıyı kesmek zorunda kalmadan bilgisayar ağlarını bağlamak istedi ve ana hedeflerinden biri dünyanın dört bir yanındaki insanların dünyadaki sunucularda depolanan bilgilere erişmesini sağlamaktı..

ekran görüntüsü dünya çapında web projesi
Teklifinden sonra, Berners-Lee'nin tüm web satırı yazılım uygulamasının ve tüm komut satırı ihtişamıyla tarihsel amaçlar için korunan ilk web sitesinin geliştirilmesini tamamlaması yaklaşık bir yıl sürdü..

Bu noktadan sonra, web büyük bir hızla büyüdü ve Berners-Lee, teklifinin en önemli hedeflerinden birini gerçekleştirdiğini öğrenmekten mutluluk duyuyordu: dijital bilgilere ücretsiz ve sınırsız erişim.

TL; DR - Bir VPN alın

Hemen bir cevaba ihtiyacınız varsa, en iyi bahsiniz en iyi VPN'i kullanmaktır..

Web siteleri öncelikle coğrafi konum tarafından engellenir ve bir VPN bu sorunu doğrudan ve sorunsuz bir şekilde çözecektir. Çalışabilecek başka VPN sağlayıcıları da var, ancak yalnızca 2'yi önerebilseydik, NordVPN ve ExpressVPN olurdu. Her ikisi de yıllardır olağanüstü performans gösterdi ve işlevleri neredeyse her ay arttı.

Bu ikisiyle yanlış gidemezsin.

  • Tam yazımızı okuyun NordVPN incelemesi veya ziyaret et NordVPN
  • Tam yazımızı okuyun ExpressVPN incelemesi veya ziyaret et ExpressVPN

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Okumaya devam et.

Web Bugün Neye benziyor

Belirli bir yaştaysanız, büyük olasılıkla web sitelerinin engellemesini kaldırmanın gerekmediği bir zamanı hatırlarsınız.

1990'lar bilgi teknolojisi gelişimi için muhteşem bir zamandı; bir kullanıcı adı ve şifre kombinasyonu girmenizi gerektiren web siteleriyle karşılaşmadığınız sürece, “Yüzey Ağı” olarak bilinen şeyi “Derin Web” den ayırmak için ortaya çıkan bir sınırlama olmaksızın keyif aldınız.

Ağın görünür kısmı bir yüzey bilgi boşluğunda bulunur; diğer her şey, aslında, web'in çoğunluğu, yalnızca gizli hizmetlere bağlanan hesap kimlik bilgileri veya özel tarayıcılarla erişilebilir. Surface Web, 21. yüzyıldan önce coğrafi olarak engellenen web sitelerini neredeyse hiç içermiyordu, ancak bu 2020'de artık geçerli değil.

Coğrafi olarak engellenen web siteleri, Sir Tim Berners-Lee'nin muhtemelen web'i icat ettiğinde düşündüğü bir şeydi, ancak kesinlikle bugünün büyük ölçüde gerçekleşmesini beklemiyordu. Coğrafi engellemenin neden gerçekleştiğini ve sanal özel ağ teknolojisini kullanarak web sitelerinin engellemesini nasıl kaldırabileceğinizi açıklamaya başlamadan önce, Berners-Lee'nin onu keşfettikten sonra web 30 hakkında nasıl hissettiğini kısaca anlatalım: şeylerden tam olarak memnun değil özellikle bilgi özgürlüğü.

Artık bu internet bileşenine World Wide Web demiyoruz. Coğrafi olarak engellenen web sitelerinin dünya çapındaki bu özelliği zaten ortadan kaldırdığını fark etmeden web'i kısalttık. Web'in Avustralya'da size görünme şekli, ABD, Kosta Rika ve diğer birçok ülkedeki kullanıcılara benzemesinden farklıdır (Daha fazla bilgi: Avustralya'daki çevrimiçi gizlilik durumu)

Sir Tim Berners-Lee, dünya çapında ağın mucidi

Bazı durumlarda, hükümetler Çin, Küba, İran, Suriye, Sudan ve diğerleri gibi totaliter rejimlerden bekleyebileceğiniz sansür önlemleri uyguluyorlar. İnternet sansürünün ötesinde, birçoğu Amerikan olan, sınırsız göz atma yolunda engeller oluşturmak için sözleşmeli olan özel şirketler de buluyoruz.

Berners-Lee'nin hayal kırıklığına uğramasına şaşmamalı: coğrafi olarak engellenen siteler aklında olanlara anathema, ancak bunlar şimdi dijital dünyanın rahatsız edici gerçekliği yaşıyoruz.

Coğrafi Engellenen Web Siteleri Nasıl Çalışır?

Devletlerin, internet servis sağlayıcılarının (ISP'ler) ve teknoloji firmalarının web sitelerine erişmenizi önlemek için kullanabileceği çeşitli yöntemler vardır; Youtube'u bile engelliyor. Bunun nasıl çalıştığını açıklamak için, sınırsız göz atmanın iş modellerine ve yönetişim yöntemlerine aykırı bir şey olduğu engelleme kuruluşlarına “aktörler” diyeceğiz. İç düzeyde internet erişimini düzenleyen Çin'deki Büyük Güvenlik Duvarı ile başlayalım..

Coğrafi olarak engellenen web sitesiGFW görünüşe göre hükümeti veren Çin yasasını, ancak daha spesifik olarak Çin Komünist Partisi'ni, egemen sınırlar içinde interneti kontrol etme yetkisini uygulamaya koyuyor. Gerçeklik daha çok sansür, sosyal kontrol ve kitlesel gözetim çizgilerindedir - bu yüzden en güvenli tarayıcıların ve en güvenli e-postaların popülaritesi artmaktadır.

GFW'yi desteklemek için çok sayıda metodoloji uygulanır; en temel düzeyde, IPv4 ve IPv6 adresleri engellenir ve bu konuda iyi bir örnek Wikipedia'nın Çince dilidir. Daha karmaşık ve güçlü bir yöntem, ISS düzeyinde DNS adres sistemlerine müdahale etmeyi içerir, ancak bu, Çinli düzenleyiciler için kolaydır, çünkü ISP operatörleri hükümete yanıt vermeli ve vatandaşların IP adreslerini gizlemelerini zorlaştırmalıdır.

Çin'de, bir bilgisayarın DNS ayarlarının değiştirildiğini öğrenmek nadir değildir. büyük çapta başlatılan zehirlenme saldırıları. Bu saldırılar, dizüstü bilgisayarları ve akıllı telefonları eve döndükten sonra bile belirli web sitelerine erişemeyen turistler ve diğer yabancı ziyaretçiler tarafından yaşanmıştır..

Coğrafi olarak engellenen web sitelerine sahip özel şirketlerle ilgili olarak, gereklilikleri uyumluluk, telif hakkı yasaları, iş sözleşmeleri ve belirli pazarlar üzerinde kontrol sahibi olmak ile ilgili konulara dayanmaktadır.

Belki de DVD'lerin Netflix, Hulu, YouTube ve BBC iPlayer gibi video akış hizmetlerinden çok daha popüler olduğu bir zamanı hatırlıyorsunuz. O zamanlar DVD dağıtıcıları, bir ülkede satın alınan bir diskin başka bir ülkede oynatılmaması için bölge kodlaması gibi teknolojilere başvurdu. Akış içeriği coğrafi engellemeden en çok etkilenen içerik olsa da, Craigslist gibi diğer web siteleri de bu konuda kötü şöhretlidir..

Sınırsız Taramayı Geri Yükle

Web vizyonunuz Sir Tim Berners-Lee'nin 30 yıl önce aklında olanlarla daha uyumluysa, bu kısıtlamaları atlamanıza yardımcı olacak yeterli teknolojiyi kullanmayı kendinize borçlusunuz..

Bunu yapmanın bir yolu, bir web proxy'si aracılığıyla veya proxy sunucularına nasıl erişileceğini bulmaktır; Bu, Çinli internet kullanıcılarının yıllardır çeşitli başarı seviyelerinde kullandıkları bir yöntemdir. Web proxy sunucularındaki sorun, bazı teknoloji satıcılarının yapay zeka yapıları aracılığıyla bunları algılamak için yöntemler geliştirmiş olmalarıdır; dahası, insanların olmasını istedikleri kadar güvenilir değiller ve genellikle akış hizmetleri veya mobil uygulamalarla çalışmaz.

2020'de web proxy'lerini kullanmak istememenizin daha hassas bir nedeni var: Web sitelerine erişirken anonim kalmanız gerekiyorsa, uzak sunucunun sizi tanımlayabilecek belirli bilgileri yakalayamadığından emin olmanız gerekir..

Ülkenizde herhangi bir nedenle engellenen bir YouTube müzik videosunu izlemeye çalışıyorsanız, bu başka bir şey değildir, ancak başka bir ülkede tutuklama emri olup olmadığını kontrol ediyorsanız ne olur? Diyelim ki otoriter bir rejim Avustralya'da ikamet ettiğinizi biliyor ve Dışişleri Bakanlığı'nın web sitesinde tutuklama emri yayınlandı; bu durumda, Melbourne'daki akıllı telefonunuzdan asla bir web proxy kullanmak istemezsiniz, örneğin. Özünde, vekiller genellikle güvensizdir.

Yukarıdakileri göz önünde bulundurarak, 2020'de çeşitli nedenlerle web sitelerinin engellemesini nasıl kaldırabileceğinize dair bazı öneriler aşağıdadır. Bir VPN kullanmaya başlayacağız çünkü bu en iyi ve en akıllı yöntemdir; güvenli tünel olarak da bilinen bir VPN tüneli, “Game of Thrones” un son bölümünü izlemekten çok daha fazlası için kullanılabilir.

Web Sitelerinin Engelini Kaldırmak için VPN Kullanma

Sanal özel ağ, noktadan noktaya bağlantılar aracılığıyla kamusal alanlar üzerinde çalışabilen dijital bilgi ağının bir uzantısıdır. Bu teknolojinin geçmişi, Microsoft'ta bir ağ mühendisliği ekibinin yarattığı 1990'ların ortalarına dayanıyor. erken uzak bağlantılardan çok daha fazla güvenlik sağlayan dijital iletişim protokolü terminal oturumları ile kuruldu.

vpn nasıl çalışır akış

Bir VPN'in nasıl çalıştığını anlamak için, verilerin kişisel bilgisayar cihazlarından internete nasıl aktarıldığını ayırt etmeye yardımcı olur. Web'e erişebilmeniz için dijital bilgilerin toplanması ve paylaşılması gerekir ve bu genellikle verilerinizi hemen hemen herkesin görmesi için açık bırakan bir şekilde gerçekleşir..

Coğrafi engelleme amacıyla, Netflix gibi akış sağlayıcıları bu bilgilere bakar ve nerede bulunduğunuzu belirler; Örneğin, Queensland'deyseniz, Avustralya pazarına yönelik bir içerik kataloğu görürsünüz, bu da iş dağıtım anlaşmalarına göre belirli programların engellenmiş olabileceği anlamına gelir; HBO da bu şekilde engellenir.

Web sitelerinin engellemesini NordVPN ile kaldırın

Netflix'ten örnek olarak bir kereden fazla bahsettiğimizden, 2020'de Netflix'in engellemesini kaldırmak için en iyi seçeneğinizin 2012'den beri faaliyette olan NordVPN olduğunu da öğrenebilirsiniz..

NordVPN, güçlü gizlilik ideallerine ve İskandinav ülkeleri tarafından gözlemlenen bilgilere ücretsiz erişim temeline dayanan bir internet özgürlüğü projesi olarak başladı; Bugünlerde, şirket dünyanın her yerinden web sitelerine erişmek isteyen kullanıcılar için en çok önerilen çözüm haline geldi..

NordVPN'in coğrafi kısıtlamalı içeriğin engelini kaldırmak için ideal olmasının nedenlerinden biri, 6 kıtayı kapsayan 5.000'den fazla sunucuyu çalıştırmalarıdır; ayrıca NordVPN tarafından kullanılan VPN protokolleri ve şifreleme katmanları gizliliğinizin asla tehlikeye atılmamasını sağlayın.

ExpressVPN ile Web sitelerinin engellemesini kaldırın

İşte bu sinir bozucu coğrafi engelleme önlemlerini atlatmaya çalışırken güvenebileceğiniz başka bir VPN hizmeti.

ExpressVPN dünyadaki sunuculardan daha fazlasını sunar; aynı zamanda katı gizlilik yasalarıyla bilinen bir yargı bölgesi olan İngiliz Virgin Adaları'nda yer alarak yasal bir veri koruma katmanı sağlar. ExpressVPN kullandığınızda, günlük kayıt politikaları veya bağlantı geçmişi konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bu ada ülkesinin yasaları, ticari kurumları müşterilerinin kimliğini kıskançlıkla korumaya zorluyor ve bu ExpressVPN'in takip etmesinden gurur duyduğu bir şey.

Arama Motoru Önbelleğini Kullanma

Coğrafi engelleme nedeniyle bir web sitesine erişemediğinizde, sayfalarının önbelleğe alınmış sürümlerini arayarak içeriğinin bir kısmını inceleyebilirsiniz. Google ve Bing tarafından işletilen arama motoru tarayıcıları, daha sonra sunucularında daha sonra barındırmak için web sitelerinin tüm sürümlerini, belirli öğeleri eksi olarak kopyalar.

arama motoru önbelleği

Bunun sizin için anlamı, Google'ın engellenmiş olduğunu bildiğiniz web sitelerini aramak için kullanabilmenizdir; arama sonucunu gördüğünüzde, URL'nin yanında küçük bir yeşil ok görürsünüz ve burada önbelleğe alınmış bir sürümün olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Maalesef bu söz konusu web sitesi, taramayı önlemek için robots.txt dosyasını yapılandırdıysa çalışmaz.

Tor Ağını Kullanma

Onion Router, ABD Savunma Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı'nda başlayan ve daha sonra, gönüllü olarak işletilen küresel bir özel sunucu ve düğüm ağı üzerinden internet trafiğini yönlendirmek amacıyla Elektronik Sınır Vakfı tarafından finanse edilen bir yazılım geliştirme projesiydi..

Tor ağında tarama gizlilikleri hakkında derin endişeleri olan kullanıcılar için şiddetle tavsiye edilir; örneğin, kaynaklarının kimliğini koruma görevi olan araştırmacı gazeteciler.

Tor ağına erişim eskiden birkaç yıl önce biraz karmaşıktı, ama artık değil; şimdi Windows, macOS, Android veya Linux için Tor tarayıcıyı yükleyerek başlayabilirsiniz.

Tor her seferinde çalışmayabilir ve bağlantı zaman zaman belirsiz olabilir, ancak genellikle gizliliğinizi korumak için bir araç olarak özenle çalışacağına güvenebilirsiniz. Tor ağını kullanmanın güzel yanı, dijital gizlilik hakkında çok şey öğrenmenizdir ve e-posta iletişiminizi güvende tutmak için bir GPG imzasını kullanmaya başlamadan önce uzun sürmez.

Son düşünceler

Şüphesiz, NordVPN ve ExpressVPN 2020'de coğrafi engellemeyi aşmanın en iyi yöntemleridir. Daha önce tartışıldığı gibi, web proxy'lerin kullanımı tarihli ve açıkçası kullanıcılar için güvenli değildir. Google arama motoru önbelleğini kullanarak engellenen sitelere erişmeye çalışmak sizi çok fazla ileriye götürmeyebilir. Tor ağı veri gizliliği için mükemmeldir, ancak YouTube veya Netflix'in engellemesini kaldırmak için iyi bir seçenek değildir.

Sonunda, VPN kullanmak en güvenilir ve en sorunsuz yoldur, özellikle web sitelerine ve gerçek zamanlı aktarım servislerine erişmek için birden fazla cihaz kullanıyorsanız. Durumunuz için gerçekten işe yarayan VPN çözümünü seçtikten sonra, maksimum verimlilik ve gizlilik için kablosuz yönlendiricinize yüklemeyi düşünebilirsiniz (Daha fazla bilgi: En İyi VPN Yönlendirici).

SSS

S: Güvenlik duvarındaki bir sitenin engellemesini nasıl kaldırabilirim??

A: Bazı durumlarda, erişemediğiniz web siteleri güvenlik duvarı düzeyinde engellenebilir, yani güvenlik duvarı hangisini yönetiyorsa yönlendirici, işletim sistemi veya virüsten koruma programı tarafından yerel olarak filtrelenmiş olabilir. Ne yazık ki, çözüm bu durumda evrensel değildir; güvenlik duvarına nasıl erişeceğinizi ve bir istisna oluşturacağınızı veya web sitesini kara listeden kaldıracağınızı bilmeniz gerekir..

S: Craigslist'te engellemeyi nasıl kaldırıyorsunuz??

A: Bu, VPN hizmetlerinin en önemli özelliği olan IP adresinizi değiştirmek kadar kolaydır. Tor ağını ve hatta bir web proxy'sini de deneyebilirsiniz, ancak JavaScript'iniz etkinse ikinci seçeneğin çalışmayabileceğini unutmayın..

S: IP engelleme nasıl sınırlanır veya kaldırılır?

A: Kendi web sitenizi çalıştırırsanız, cPanel yönetici ekranından belirli IP adreslerine veya bir IP aralığına erişimi kısıtlayabilirsiniz ve burada kısıtlamayı kaldırabilirsiniz. Yönetici ayrıcalıklarına sahip olmadığınız için yönetmediğiniz web sitelerinde IP engellemesini engelleyemezsiniz; ancak IP engellemeyi NordVPN ve ExpressVPN gibi çözümlerle atlatabilirsiniz..

S: İSS'ler ziyaret ettiğiniz siteleri biliyor mu??

A: ISS'nizin trafik yönlendirme amacıyla ziyaret ettiğiniz IP adreslerini ve erişmeye çalıştığınız bağlantı noktası numaralarını bilmesi gerekir, bu nedenle kısa yanıt evet olacaktır, ancak bu, eriştiğiniz içeriğe baktıkları anlamına gelmez. ; Netflix kuyruğunuz veya e-postalarınızla uğraşmak için rekabetçi bir iş alanında para kazanmak için çok meşguller. Amerikan ISP'lerinin trafik etkinliğinizin meta verilerini altı ay boyunca tutmaları beklenir ve bu tür günlükleri yasa altındaki kolluk kuvvetleri ve istihbarat teşkilatlarıyla paylaşabilir; 2020'de VPN kullanmamızın iyi bir nedeni de bu.

David Gewirtz
David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me