Yasaklı VPN’lere Sahip Ülkelerin Tam Listesi (Güncellenmiş Sürüm)

Bazı ülkelerde, Çin, Kuzey Kore ve diğerlerine bakıyoruz, BÜTÜN internet erişim özgürlüğü hiçbir zaman bir şey haline gelmedi.


İnternet açık, uluslararası bir platform olarak kabul edilmekle birlikte, tek tek ülkelerin ve bölgelerin kendi kanunlarını koy web sakinleri için nasıl çalıştığı konusunda.

Birçok ülke, web tarayıcıları aracılığıyla hangi tür içeriğin engellendiğini denetlemek için internet servis sağlayıcılarına (İSS) kısıtlamalar getirmektedir. Örneğin, bir hükümet belirli dosya paylaşım sitelerini veya çevrimiçi pazarları yasaklamayı seçebilir.

Bu tür kısıtlamaları aşmanın en kolay yolu, bir sanal özel ağ (VPN) kullanmaktır. Birlikte VPN istemcisi bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda kuruluysa, yerel ISS'niz veya hücresel sağlayıcınız aracılığıyla İnternet'e bağlanmaya devam edersiniz, ancak trafiğinizin tamamı bir üçüncü taraf sunucusuna yönlendirilir.

Oturum tamamen güvenli ve şifreli ve birincil IP adresiniz maskeli tüm harici web sitelerine.

Yasaklı VPN'lere Sahip Ülkelerin Tam Listesi (Güncellenmiş Sürüm)

Bir VPN bağlantısıyla, servis sağlayıcınız tarafından sunulan seçeneklere bağlı olarak IP adresinizin bulunduğu bölgeyi kontrol edebilirsiniz. Örneğin, VPN sunucunuzda Amerika Birleşik Devletleri, Kanada veya Avustralya'da kurulmuş sunucular varsa, bunlardan herhangi birine bağlanmayı seçebilirsiniz. erişim noktaları ve bir yerelleştirilmiş IP adresi. Birçok VPN kullanıcısı, akışlı video hizmetlerine veya ülkelerinde izin verilmeyen diğer uygulamalara ve web sitelerine bağlanmak için bu seçenekten yararlanır.

Tabii ki, bir hükümetin hâlâ internet kullanımını kontrol et, bugün piyasada bulunan birçok VPN hizmetiyle bile. VPN ana sayfalarını engellemek veya VPN bağlantılarını tamamen kısıtlamak için İSS'lerle birlikte çalışabilirler. Farklı ülkeler tarafından ne tür kısıtlamaların uygulandığını öğrenmek için okumaya devam edin. Aşağıdaki liste dünya çapındaki en yüksek internet hızlarına göre verilmiştir..

Güney Kore

Güney Kore bayrağıGüney Kore hükümeti kısıtlamaz Vatandaşları için VPN kullanımı. Ancak, Kuzey Kore veya pornografi ile ilgili birçok web sitesini engellediğinden internet sansürüne katılıyor..

Norveç

norveç bayrağıNorveç'te, blok yerleştirilmedi VPN web sitelerinde veya istemcilerinde. Ülkenin çok açık bir internet politikası olduğu düşünülse de, son hükümler Norveç hükümetinin The Pirate Bay dahil olmak üzere en iyi dosya paylaşımı ve torrent sitelerinin birçoğunu engellemesine neden oldu..

İsveç

İsveç bayrağıİsveç’in sakinleri dünya çapında web'e tam erişime sahiptir ve tüm VPN servislerine bağlanabilir. Ülkenin anayasası, konuşma ve basın özgürlüğünü destekliyor ve sonuç olarak İnternet sansürüne karşı çok az İsveç içinde.

Hong Kong

Hong Kong bayrağıCoğrafi olarak, internet kullanımının yüksek oranda izlendiği ve sansürlendiği Çin'de bulunmasına rağmen, Hong Kong vatandaşları açık web'e ücretsiz erişim. Hong Kong'daki İSS'ler, ana makine sunucusunun bulunduğu yerden bağımsız olarak VPN kullanımını kısıtlamaz.

İsviçre

İsviçre bayrağıİsviçre'de VPN'ler engellenmemesine rağmen, ülke daha fazlasını ekledi ve daha fazla internet kısıtlaması son yıllarda. Federal yüksek mahkeme, münferit kararlar verir. Özellikle, ülke kumar web sitelerinde yıkılıyor.

Finlandiya

Finlandiya bayrağıVPN hizmetlerinin kullanımı Finlandiya vatandaşları için tamamen yasaldır. Ancak hükümet, filtreleme sistemleri ISS'leri dosya paylaşımına veya çevrimiçi kumar oynamaya odaklanan web sitelerini engellemeye zorlamak.

Singapur

Singapur bayrağıSingapur'da İnternet sansürüne nispeten kısıtlayıcı yaklaşım, ancak VPN araçları vatandaşları için engellenmez. The Pirate Bay gibi torrent siteleri engellenmiştir ve çevrimiçi ırkçı yorumların birkaç örneği ceza davalarıyla sonuçlanmıştır..

Japonya

japonya bayrağıJapon vatandaşları web'e tam erişime sahiptir ve herhangi bir VPN barındırma hizmetinden yararlanabilir. Bu yasaları sayesinde konuşma ve basın özgürlüğü. Japonya'daki bazı İSS'ler müşterilerine uygunsuz içeriği filtrelemek için politikalar oluşturdu.

Birleşik Krallık

İngiltere bayrağıVPN'lerin İngiltere'de kullanılması yasaldır, ancak bu düşündüğünüz kadar anonim oldukları anlamına gelmez. İngiltere'nin Soruşturma Yetkileri Yasası, bu da İSS'lerin müşteri verilerini tutmasını ve ulusal gözetimin gerekli olduğu durumlarda mevcut olmasını gerektirir. İngiltere'de sunucularını çalıştıran VPN şirketleri bu politikaya bağlıdır, ancak vatandaşlar yine de diğer ülkelerdeki ev sahiplerine bağlanabilmektedir.

Geçmişte, Birleşik Krallık hükümeti çevrimiçi erişimi engelledi korsan içeriğin barındırıldığı bilinen dosya paylaşım hizmetlerine. Ayrıca, en büyük İngiltere İSS'lerinden bazıları, trafiklerini yasadışı web sitelerini engelleyecek ve bir kullanıcı bunlara erişmeye çalıştığında bir web tarayıcı hatası görüntüleyecek filtrelerden geçiriyor.

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri bayrağıVPN istemcileri Amerika Birleşik Devletleri'nde tamamen yasaldır. Bazı internet düzenlemeleri tek tek devletler tarafından kontrol edilebilir, ancak ABD genel olarak internet sansürüne açık yaklaşım.

Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri son zamanlarda bir internet düşmanı bazı uluslararası gruplar tarafından. Bu büyük ölçüde ülkenin tarihinin vatandaşları için çevrimiçi gözetim. Buna ek olarak, hükümetin yürürlükten kaldırma net tarafsızlık mevzuatı ISS'lerin müşterileri için erişimi kısıtlamak için daha fazla güç kazanmasına neden olabilir.

Hollanda

hollanda bayrağıHollanda'nın internet kullanımına çok açık bir yaklaşımı var ve herhangi bir blok veya kısıtlama koymaz VPN kullanımında. Ülkenin yüksek mahkemesi geçmişte en büyük İSS'lere Korsan Koyu gibi belirli dosya paylaşım araçlarını engellemelerini emretti, ancak net tarafsızlık Hollanda'da hala hedef olarak kalmaya devam ediyor.

Romanya

Romanya bayrağıRomanya VPN servislerinin kullanımını kısıtlama geçmişi yok. Vatandaşlarının açık internete tam erişimi var, nadiren hükümet tarafından filtrelenen kumar web sitelerinin beklendiği durumlarda.

Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti bayrağıÇek Cumhuriyeti sakinleri, tam özgürlük İnternette tarama söz konusu olduğunda, diğer bölgelerde VPN ana bilgisayarlarının kullanımı da dahil olmak üzere. Çek Cumhuriyeti'ndeki bireysel ISS'ler, şikayetleri müşterileri tarafından yapılırsa belirli web sitelerinin filtrelenmesini düşünebilir.

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri bayrağıBAE'de vatandaşların VPN hizmetlerini nasıl kullanabileceği ile ilgili özel yasalar bulunmaktadır. VPN'ler tamamen engellenmese de, bir VPN aracılığıyla yasa dışı olduğu belirlenen herhangi bir etkinlik, hapis cezası ve büyük para cezası.

Danimarka

Danimarka BayrağıDanimarka hükümeti VPN bağlantılarını engellemek için hiçbir zaman girişimde bulunmadı kendi sınırları içinde. İnternet filtrelemesi söz konusu olduğunda, çoğunlukla uyuşturucu web siteleri ve dosya paylaşım araçları etrafında belirli alan adı sistemi (DNS) kısıtlamaları vardır..

Tayvan

Tayvan BayrağıTayvan vatandaşlarına sansürsüz internet, IP adreslerini maskelemek için VPN kullanma yeteneği dahil. Tayvan'daki İSS'ler müşteri trafiğini izlemiyor veya dosya paylaşım hizmetlerini engellemiyor.

Letonya

Letonya BayrağıLetonya anayasası basın ve ifade özgürlüğü haklarını içermektedir. Sonuç olarak, internet kısıtlamaları minimumdur Letonya ve VPN'ler serbestçe kullanılabilir. Hükümet, vatandaşlarının e-posta verilerinin internet kullanımı konusunda herhangi bir gözetim yapmıyor.

Belçika

Belçika BayrağıBelçika hükümetinin VPN istemcilerinin kullanımını kısıtlayan bir geçmişi yoktur. Ancak ülkenin, İSS'leri gerektirecek belirli yasaları var filtrelemek kabul edilen web içeriği ahlaksız veya yasadışı. Buna kumar siteleri ve dosya paylaşım uygulamaları da dahildi.

Kanada

Kanada BayrağıKanada'daki en büyük İSS'lerin VPN kullanımını kısıtlamak için çaba gösterebileceği konusunda bazı spekülasyonlar olmasına rağmen, bu şimdiye kadar olmadı. Hükümetin yasadışı web sitelerini işaretlemek için çalışan bir organizasyonu var, ancak bu filtrelemenin dışında Kanada vatandaşı internete tam erişim.

Tayland

Tayland BayrağıVPN hizmetleri Tayland'da herhangi bir kısıtlama olmaksızın kullanılabilir. Ancak, ülkenin çok kısıtlayıcı sansür politikası, Bu son yıllarda arttı. Tayland içinde gerçekleşen filtrelemenin büyük bir kısmı politika ile ilgilidir. Hükümet, Krala hakaret veya aldatıcı olduğu düşünülen herhangi bir web sitesini engelleyebilir.

İrlanda

İrlanda Bayrağıİrlanda vatandaşları, güvenli ağlara erişmek ve IP adreslerini maskelemek için bir VPN istemcisi kullanırken sorun yaşamamalıdır. Ülke minimum web tarama kısıtlamaları, şu anda hükümet tarafından engellenen birkaç dosya paylaşım web sitesi dışında.

Belarus

Belarus BayrağıBelarus ülkesi daha önce bir internet düşmanı ve hükümeti vatandaşlarının VPN kullanımını kısıtlamak için adımlar attı. Hükümet birincil İSS'ye sahiptir ve internetin nasıl kullanılabileceği konusunda sıkı kontrol sahibidir. Son zamanlarda, VPN web siteleri Belarus yetkilileri tarafından torrent istemcileriyle birlikte toplandı. Vatandaşlar VPN istemcilerini kullandıkları veya belirli yabancı web sitelerine erişmeye çalıştıkları için cezalandırılabilirler.

Irak

Irak BayrağıIrak'ta VPN sağlayıcıları genellikle yasaklanmıştır. Bu, bir VPN sağlayıcının ana sayfasına erişim girişimleri veya bir VPN istemci bağlantısı başlatma girişimlerinin ISS tarafından sonlandırılacağı anlamına gelir. Kısıtlamaları aşan bir VPN hizmeti bulabiliyorsanız, etkinliğinizin izleneceğini ve VPN kullanmaktan kovuşturma başlatıldı.

İran

İran Bayrağıİran hükümetinin VPN'lerin nasıl kullanılabileceği konusunda sıkı bir mevzuatı var. Teknik olarak yasa dışı değiller, ancak vatandaşlar yalnızca hükümet tarafından önceden onaylanmış VPN hizmetlerine kaydolmasına izin verilir. Devlet tarafından onaylanan seçenekler muhtemelen normal İSS'lerle aynı içeriğin çoğunu engelleyeceğinden, birçok yönden bu bir VPN'nin amacını bozar..

İran, özellikle tüm vatandaşlardan gelen belirli siyasi ve dini içerikleri engelleyecek filtreleme yasaları nedeniyle internetin düşmanı olarak etiketlendi. İran'da da birçok sosyal ağ tamamen engellendi.

Çin

Çin BayrağıÇin vatandaşlarının internet kullanımını kısıtladığı için kötü şöhretli. Hükümetin koyduğu güvenlik duvarı, ABD'de barındırılan en popüler web sitelerinin çoğunu engelliyor. VPN'ler söz konusu olduğunda, Çin genellikle VPN sağlayıcılarının birincil ana sayfasını engeller. Bu, vatandaşların ilişkili VPN istemcisini indirmesini zorlaştıracak olsa da, giden bağlantıları tamamen engellemeyebilir.

Mobil cihazlarla ilgili olarak, Çin’in iOS ve Android uygulama mağazalarından bir dizi VPN uygulaması zorla kaldırıldı. Çin hükümeti ayrıca çekişmeli siyasi faaliyetler veya tarihi olaylarla ilgili birçok web sitesini de engelliyor.

Kuzey Kore

Kuzey Kore BayrağıŞaşırtıcı olmayan bir şekilde, Kuzey Kore dünya çapında en sıkı internet düzenlemeleri. Yasalarının tam olarak nasıl uygulandığı hakkında çok fazla şey bilinmemekle birlikte, diğer ülkelerde barındırılan harici VPN'lere izin verilmediğini varsaymak güvenlidir. Kuzey Kore'deki tüm web siteleri hükümet tarafından yönetilmektedir ve daha geniş web erişimi yoktur.

Umman

Umman BayrağıGeçmişte, Umman hükümeti, hizmetlerini dış ülkelerde barındıran en iyi VPN sağlayıcılarının çoğunu engelledi. Hükümet ahlaksız bulduğu web içeriklerini filtreler, IP adreslerini anonim yapmak için tasarlanmış VPN'ler ve diğer araçlar da buna dahildir.

Türkiye

Türkiye BayrağıTürkiye vatandaşları dünya çapında ağa sınırlı erişim, çünkü hükümet filtre aracılığıyla izin verilen içerik türlerini kontrol etmek için önlemler almıştır. Türkiye'de en popüler VPN hizmetlerinin birçoğu engelleniyor ve sakinlerin web trafiğini yabancı sunucular üzerinden yönlendirmelerine izin verilmiyor.

Sosyal medya da Türkiye'de yoğun bir şekilde düzenleniyor ve çeşitli platformlar tamamen yasaklandı. Geçmişte, vatandaşlar sosyal ağda yapılan yorumlar nedeniyle cezalandırılıyordu.

Rusya

Rusya BayrağıŞu anda, Rus hükümetinin VPN'lere ilişkin politikası bireysel servis sağlayıcıların ana sayfalarını engelleme. Maskelenmiş IP adreslerine sahip gerçek VPN trafiği engellenmez, bu nedenle Rus vatandaşlarının güvenli bir VPN aracı edinme yöntemi bulmaları yeterlidir. Ülke, hükümetin yasa dışı olduğunu düşündüğü içerikler de dahil olmak üzere, engellenen diğer web sitelerinin geniş bir kara listesini işletiyor.

David Gewirtz Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me